Ağva Gezilecek Yerler Ağva Gezi Rehberi

8
263

Ağva gezilecek yerler yazımıza Ağva’nın bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri olan konumu ile başlamak istiyoruz.Ağva;Göksu Nehri’nin Karadeniz’e dökülen  (Koca Dere-Koca Deresi) iki kolu arasında kalmış,hem yeşilliklerle kaplı hem de deniz kenarı konumludur.Nehir,orman alanları ve deniz olunca doğal olarak Ağva gezilecek yerler yönünden bolca seçenek sunan bir kentimiz.

Ağva Gezilecek Yerler Ağva Gezi Rehberi

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva’ya seyahat planlıyorsanız;Ağva Merkez,Kerpe ve Kefken mutlaka uğramanız ve vakit ayırmanız gereken bölgelerdir.Ağva Merkez’de; Ağva Plajları,Ağva Feneri,Ağva Sahil Parkı ve Kilimli Koyu Plajı Ağva gezilecek yerler listenizin en üst sıralarında olmalıdır.Buraya ek olarak rotanızı biraz doğuya uzatarak (58 km) mutlaka Kerpe ve Kefken beldelerini de Ağva gezi listenizdeki yerlere eklemelisiniz.

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva yaklaşık 50 yıldır İstanbul bölgesindeki seyahat severlerin tatil veya gezinti amacıyla tercih ettikleri bir bölgedir.Son 10 yıldır da Ankara’daki gezginler tarafından keşfedilmiş ve özellikle sahili ve plajı nedeniyle tercih edilir olmuştur.

Ağva küçük ve kolay bir belde.Aracınızla geldi iseniz öncelikle aracı sahilde bir yere park etmenizi ve deniz kenarında bir yürüyüşle Ağva gezilecek yerler maceranıza başlamanızı öneriyoruz.

Ağva Gezilecek Yerler

Muhteşem manzaraya sahip köy yollarından geçerek ulaştığınız Ağva Sahil’de,küçük balıkçı lokantalarını,küçük çay bahçelerini görerek ve en önemlisi denizin kokusunu hissederek başlayın istiyoruz Ağva gezinize.

Ağva ve çevresindeki plaj,sahil ve doğal güzellikleri aktaracağımız Ağva gezilecek yerler listemize başlayalım;

Ağva Plajları

Ağva özellikle yaz aylarında deniz tatili yapmak için elverişli bir gezi bölgesi.Geniş kumsalları,temiz ve sakin denizi ile tatilinizi yüzerek değerlendirmek için güzel seçenekler sunabilen bir lokasyon.

Ağva Plajları

Ağva Merkez Plajı

Ağva gezilecek yerler anlatımımıza Ağva Plajları ile başlamak istiyoruz.Bunun nedeni;ülkemizin çoğu kent merkezinde bulunan plajların aksine Ağva Merkez Plajının yapılaşmadan uzak,temiz ve betonlaşmamış olmasıdır.Yaklaşık 400 metre plaj ve 2-3 km uzunluğunda devasa bir sahilden söz ediyoruz.Dükkanlardan, restoranlardan,otel ve pansiyonlardan uzak ama şehrin tam merkezinde böyle plaj bizim çok hoşumuza gitti.Eminiz siz de beğeneceksinizdir.

Ağva Merkez Plajı

Plajın tam ortasında surf,jetski ve su sporları faliyetleri için gerekli malzeme ve eğitmen desteğini alacağınız bir bölüm ve ufak bir barakadan çay bahçesi var.Şezlong ve şemsiye kiralama şansı da mevcut Ağva Plajında.

Ağva Merkez Plajı

Kilimli Koyu Plajı

Ağva Merkeze 5 km mesafededir.Ağva’ya İzmit kandıra yolu üzerinden gelirken Ağva’ya girmeden önce sağa Dikbucaklı Köyü ayrımına dönerek 5 dakika içinde Kilimli Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Kilimli Koyu Plajı

Koya 100 metre kala yol ikiye ayrılacak.Sağa doğru devam ederseniz,Kilimli Koyuna ve plajına inersiniz.Harika bir manzara,muhteşem kayalık görseli ve eşsiz bir deniz sizleri bekliyor olacak.Soldan devam ederseniz ise bu güzellikleri yüksekten izleme şansına sahipsiniz.Bu kısımda bir restoran var ayrıca kendiniz de arzu ederseniz mangal ve piknik yapmaya müsait bir alan.

Kilimli Koyu Plajı

Ağva İmrenli Koyu Plajı

Ağva Şile yolu üzerinde Ağva’ya 14 km uzaklıkta manzarası ve plajı ile kendisini size hayran bıraktıracak güzel ve pek bilinmeyen bir plajdır.Ağva’dan sahil yolunu takip ederek köylerin içinden geçeceğiniz keyifli bir yolculuk ile 15 dakikada İmrenli Plajına ulaşabilirsiniz.Tesis mevcut.Şezlong ve şemsiye hizmeti veriyorlar. (Ücretli)

Ağva İmrenli Koyu Plajı

Ağva Feneri

Ağva Merkez’de sahildedir.Plaja yakın komşuluğu ile kolay ulaşılabilir bir yerdedir.Deniz,nehir orman ve gökyüzü manzarasını içeren kadrajınıza bir de deniz feneri eklemek keyifli olacaktır.

Ağva Feneri

Ağva Sahil Parkı

Ülkemizin pek çok sahil kentini gezme fırsatımız oldu.Kent merkezine ait sahil şeridinin yapılaşmadığı,restoran ve dükkanlara boğulmadığı nadir yerlerden biri Ağva Sahili.Önde az önce bahsettiğimiz geniş plaj ve onun arkasında güzel bir park ve yürüyüş yolları ile,Ağva Sahili “Bir sahil nasıl korunur ve halkın kullanımına sınırsız bir şekilde nasıl tahsis edilirin” en güzel örneğidir.

Ağva Sahil Parkı

Hemen parkın arkasında hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz ve yöreye özgü Şile Bezi’nden tekstil ürünleri satın alabileceğiniz mağazalar mevcut.

Ağva Nehir Kıyısı Gezileri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Ağva, Göksü Nehri’nin iki kolu arasında kurulmuş bir kent.Nehir kenarındaki butik oteller Ağva’nın sembolü haline gelmiş.

Ağva Nehir Kıyısı Gezileri

Nehirde deniz bisikleti,tekne turları,nehir kenarında yürüyüşler ve bisiklet gezileri Ağva seyahatinize renk katacaktır.

Kerpe Gezilecek Yerler

Ağva gezilecek yerler listemize,Ağva’nın yanı başında Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kerpe beldesi ile devam etmek istiyoruz.

Kerpe Gezilecek Yerler

Kerpe Ankara’ya 360 km uzaklıkta.İstanbul otobanı üzerinden Kandıra yönüne çıkıp güzel keyifli ve bol manzaralı bir yolculuk ile Kerpe’ye ulaşabilirsiniz.Devamında da Ağva gezinizi ekleyerek güzel bir rota yapmış olursunuz.

Kerpe Sahili

Kerpe tam bir sahil kasabası havasındadır.Plajı,sahil boyu uzanan restoran ve butik otelleri ile sakin ve huzurlu saatler geçireceğinizi söyleyebiliriz.

Kerpe Sahili

Kerpe Kartal Kayalıkları

Kerpe ve çevresi henüz yeni yeni tanınmaya başlıyor.Ama Kartal Kayalıklarını gördüğünüz an,”İyi ki gelmişim ne güzel yermiş burası” diyeceğinizi düşünüyoruz.Toplam yaklaşık 1 km uzunluğundaki Kerpe Sahilinin sonunda,yürüyerek dahi ulaşabileceğiniz bir konumda.Denizin içinden yükselen devasa büyüklükteki kayaların oluşturduğu olağan üstü güzellikte görsellik sunuyor.

Kerpe Kartal Kayalıkları

Malesef yeni keşfedilen her doğal güzellik gibi kötü kullanıma ait az da olsa olumsuzluklar bulunmakta.(Çöp,kullanılmış şişeler ve mangal artıkları gibi) Ama inanın bunlara rağmen görülmesi ve fotoğraflanması gereken bir yer.

Kerpe Kartal Kayalıkları

Kerpe Sahil Kafe ve Restoranları

Huzur dolu bu kasabada biraz dinlenmek ve bir şeyler yemek isterseniz sahil boyunca özellikle de sahilin Kartal Kayalıkları tarafında çok güzel açık hava kafeleri mevcut.Hoş bir manzara eşiğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kerpe Sahil Kafe ve Restoranları

Kafeler içinde en dikkat çekenleri ise hemen Kartal Kayalıkları yanındaki Kerpe Diem ve Ceneviz kafelerdir.

Kerpe Sahil Kafe ve Restoranları

Kefken Gezilecek Yerler

Kefken, Kerpe’nin hemen yanı başında ve Ağva gezilecek yerler listenizde olması gereken başka bir sahil kasabasıdır.Kerpe’ye yaklaşık 1 km mesafededir.

Kefken Gezilecek Yerler

Kefken Tersanesi

Sahil boyunca uzanan tersane,deniz manzaranıza yapım ve tamir aşamasındaki tekneleri ile ayrı bir güzellik katacaktır.

Kefken Tersanesi

Kefken Seyir Tepesi

Tersaneden sahili takip ederek yaklaşık 300 metre yürüyerek Kefken Seyir Tepesine ulaşacaksınız.Eşsiz manzarayı seyredip Karadeniz’in hırçın dalgalarının sesini dinlemek size huzur verecektir.

Kefken Seyir Tepesi

Kefken Babalı Plajı

Babalı, Kefken’e 10 km uzaklıkta ve uzun plajı ile son yıllarda bilinirliği artan bir köydür.Uygun kumsal,dalga ve rüzgarı ile sörf meraklılarının ilgi odağı olmaya başlamıştır.

Kefken Babalı Plajı

Ağva Gezi Rehberi

Ağva gezilecek yerler listemiz tamam.Şimdi sıra Ağva konaklama,yeme içme ve ulaşım önerilerilerimizde.

Ağva Gezi Rehberi Park Mandalin Otel

Ağva gezilerinizi, İstanbul tarafında yaşıyorsanız günübirlik veya 1 gece konaklamalı şeklinde iki gün olarak planlayabilirsiniz.Ancak Ankara ve diğer illerden Ağva’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız en az 1 tercihen de 2 gece konaklamalı bir seyahat gerçekleştirmenizde fayda var.Hem tüm gezilecek yerleri keşfedebilir hem de rahat rahat huzurlu bir dinlenme imkanı bulabilirsiniz.

Ağva Konaklama Önerileri

Ağva çok uzun yıllardır özellikle İstanbul’dan çok fazla gezi ve tatil amaçlı seyahat severi ağırlamaktadır.Bu nedenle konaklama yönünden oldukça konforlu ve huzurlu seçenekleri bölgede bulabilmek mümkündür.

Ağva Konaklama Önerileri Park Mandalin Otel

Ağva konaklama için genel manada 2 alternatif içeriyor.Birincisi Ağva merkezde sahile yakın butik otel ve pansiyonlar.Diğer seçenek ise nehir kenarındaki yeşillikler içindeki nehir manzaralı butik oteller.Nehir kenarı otelleri de sahile çok yakın ve sessiz sakin ve huzurlu bir ortam olduğu için daha çok tercih edilmekte.

Ankara Gezginleri olarak siz değerli takipçilerimize Ağva bölgesinde önereceğimiz otel, Park Mandalin.

Ağva Park Mandalin Otel

2004 yılından İstanbul’dan Ağva’ya “bir dolaşalım kahve içelim” diyerek gelen ve “burada yaşamalı ve otel işletmeliyiz” fikrine kapılan bir çift tarafından işletilen butik bir otel Park Mandalin.

Ağva Park Mandalin Otel

İsmini bahçesindeki mandalin ağaçlarından alan Park Mandalin 11 oda 22 misafir kapasiteli bir otel.Bahçede mandalin dışında portakal,turunç ve ıhlamur ağaçları da mevcut.Özellikle bahar ve yaz aylarında muhteşem mandalin çiçeği kokusu kaplıyor bahçenin her yanını…

Ağva Park Mandalin Otel

Oda kahvaltı servis sunan Park Mandalin yılın 12 ayı açık.Kış aylarında sakin sessiz bir ortamda nehir kenarında kafa dinlemek ve dinlenmek için ideal.Yaz aylarında ise bahçesinin tadını çıkarıp Göksü nehrinde deniz bisikletine binebilir veya 3 dk mesafedeki Ağva Plajında denize girebilirsiniz.

Ağva Park Mandalin Otel

Otele girdiğiniz andan itibaren nezih,kaliteli ve huzurlu bir ortam karşılıyor sizi.Odaların tamamı çift kişilik.Hemen hepsinde şömine var.Bazı odalar ise jakuzili.

Ağva Park Mandalin Otel

Restoran bölümünde hatta konakladığınız odanızda otelin sahibi Nuriye Hanım’ın aile yadigarı eşyalara rastlayabilirsiniz.Örneğin 100 yıllık bir dikiş makinesi veya  ailenin büyük babaannesine ait bir dolap ilginizi çekebilir.

Otel oda kahvaltı servis veriyor ancak restorandan öğlen ve akşam yemekleri için faydalanabilirsiniz.Bir yaz akşamı yemeğinizi Göksu Nehri kenarında dünya ve Akdeniz müzikleri eşliğinde almak isterseniz Park Mandalin tercihiniz olmalıdır.

Ağva Park Mandalin Otel

Ağva otellerinin tamamında olduğu gibi Park Mandalin’de de misafir yaş sınırı var.Malesef kendilerine göre haklı nedenlerden dolayı 12 yaş üzeri misafir kabul ediyorlar.

Park Mandalin  Yakuplu Cad. No: 246 Ağva  adresinde hizmet vermektedir

Tel;0 216 721 82 05

Ağva Yeme İçme

Ağva’da yeme içme konusunda öne çıkan önerimiz tabi ki balık olacak.Mevsimine uygun deniz balığı yemeden dönmemelisiniz.

Konaklama yaptığınız otelde veya Ağva merkezde deniz ile nehrin birleştiği köşede hizmet veren balık restoranlarında taze Karadeniz balıkları tercihiniz olmalıdır.

Ağva Park Mandalin Otel

Bunun dışında her türlü et yemeği meze ve zeytinyağlıları bulabileceğiniz mekanlar mevcut.

Bölge bölge tüm Türkiye’nin yöresel yemekleri yazımız için;Yöresel Yemekler

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul tarafından gelecekler Şile üzerinden Ağva’ya 1.5 saatte ulaşabilirler.Sahil yolu yada İzmit yolu olmak üzere iki seçenek var.

Ağva gezilecek yerler listemizi uygulayabilmek adına özellikle Ankara tarafından gelecekler için,gezi yazımızda da oluşturduğumuz rotaya uygun olarak,önce Anadolu Otobanından gelip Kandıra yönüne dönerek Kefken,ardından Kerpe gezilip Ağva’ya ulaşacağınız rota hem gezip hem de rahat bir yolculuk yapacağınız güzergah olacaktır.

Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Ankara Kefken arası 360 km olup buradan da Ağva 58 km’dir

Sitemizde anlattığımız ülkemizin tüm gezi rotaları yazımıza göz atmak isterseniz;Gezilecek Yerler

Ağva rotamız ve Ağva gezilecek yerler ile ilgili her türlü yorum ve öneriniz için bize mail adresimiz veya yorumlar bölümümüzle ulaşabilirsiniz…

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

8 YORUMLAR

  1. Yıllarca yaşadığım ve hala her köşesini ezbere bildiğim bir kent bu kadar güzel anlatılabilirdi .bu yazıya ilave olarak ekleyebileceğim tek şey yanınızda açılır kapanır sandalyeniz ve bir termos kahve bulundurmanız olacaktır . Çünkü bahsi geçen yerlerin manzarasına kapılıp saatlerinizi orayı izleyerek geçirmek isteyebilirsiniz 😊Ellerinize sağlık harika bir paylaşım olmuş 👏🏼👏🏼👏🏼

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here