Akdeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

18
93

Tatil denilince akla ilk gelen bölgemiz hiç kuşkusuz Akdeniz Bölgesidir. Ülkemizin turizm cenneti Akdeniz bölgesinde birçok tarihi ve turistik yer var.

Akdeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler

Huzurlu ve güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız siz de Akdeniz bölgesini tercih etmelisiniz. Akdeniz bölgesinde tatil yapmaya karar verdiyseniz mutlaka şu 9 noktaya uğramalısınız. Akdeniz bölgesinde görülmesi gereken 9 yer şunlardır;

Dalyan

Dalyan

Tatilde huzur ve keyif arıyorsanız Dalyan’a uğramalısınız. Deniz kenarında güzel bir yer olan Dalyan’da doğal su kanalları bulunur. Dalyan’a direk otobüs seferi bulmak çok zordur. Kendi ulaşım aracınız varsa Dalyan’a gitmelisiniz. Aracınız yoksa sizi yolda bazı sıkıntılar bekleyebilir. Dalyan eşsiz bir manzaraya sahiptir. Dalyan üzerinde yüzlerce çeşit tatlı su balığı bulunur. Bu doğal tabiat ortamında en lezzetli balıkları yiyebilir, manzaranın en güzelini yakalayabilir, fotoğraf makinenizle güzel kareler çekebilirsiniz.

Patara Plajı

Patara Plajı

Ülkemizin en uzun kumsalı Patara Plajında yer alır. Uzunluğu 18 km olan Patara Plajında deniz kaplumbağası olarak bilinen Ceretta Cerettaları görebilirsiniz. Koruma altına alınmış olan bu kaplumbağalar için çok ideal bir üreme alanıdır. Ekolojik denge bu bölgede korunmaya çalışılıyor. Antalya ilinin Kaş ilçesinde yer alan bu plaj yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Kaş

Kaş Güvercinlik Mağarası

Antalya ilinin Kaş ilçesi mutlaka uğrayacağınız nokta olmalıdır. Plajı, denizi, halkının misafirperver oluşu ile her yıl binlerce turisti kendine çekmektedir. Kaş tam bir turizm cennetidir. İlçenin Gömbe, Kalkan, Kını, Ova ve Yeşilköy beldeleri görülmeye değer mekânlarıdır. Kaş bölgesini özellikle dalgıçlar çok tercih etmektedir. Kaş içinde 6 tane mağara bulunur. Bu mağaraların en popüler olanı Güvercinlik Mağarasıdır.

Kalkan

Kalkan

Antalya ilinin Kaş ilçesinde yer alan bir bölgedir. Kaş geleneksel yapısını bozmayan bir bölgedir. Bembeyaz evleri ve kepenkleri ile ziyaretçilerin huzur bulduğu bir semttir. Bezirgân yaylası temiz ve nezih bir ortamdır. Huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız mutlaka Kalkan’a uğramalısınız. Kalkan bölgesi zengin bir mutfağa sahiptir. Misafirperver güler yüzlü insanların diyarı Kalkan’da unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Kekova

Kekova

Harika bir doğal güzelliği olan Kekova Bölgesi kayalık bir arazi üzerine kurulmuştur. Doğal manzarası ile fotoğraf tutkunu insanların tercih ettiği bir yerdir. Berrak bir suyu olan Kekova görenleri şaşkına çevirir. Doğal bir limanı olan bölge batmış bir kenti andırır. Deniz yolu ile bölgeye kolay ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaş limanından tekne kiralayarak Kekova Bölgesine ulaşabilirsiniz.

Adrasan

Adrasan

2 km kumsala sahip cenneti andıran Adrasan Bölgesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Sulak ada, Sazak ve Ceneviz koylarını tekne kiralayarak gezebilirsiniz. Tertemiz bir denize sahip olan Adrasan’a denize girerek büyük keyif alabilirsiniz. Yazın sıcaktan bunalan ve deniz keyfi yaşamak isteyenler Adrasan’a mutlaka uğramalıdır.

Manavgat

Manavgat

Antalya ilinin bir ilçesi olan Manavgat tatil için ideal mekanlardan birisidir. Manavgat ilçesinde yer alan Manavgat nehri üzerinde rafting yapabilirsiniz. Heyecan, adrenalin ve macera arayanlar mutlaka Manavgat nehri üzerinde rafting yapmalıdır. Manavgat çayında 4 km boyunca çılgınlar gibi rafting yapabilirsiniz. Kaynağın bir ucundan diğer ucuna ulaşıncaya kadar kalbiniz yerinden fırlayabilir.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Antalya ilinin Alanya ilçesinde yer alan Damlataş Mağarası dar merdiven ile aşağı doğru inilen eşsiz bir mağaradır. Suyun ahenkle dans edişi ve ışığın kırılması ile ortaya çıkan renk cümbüşü seyretmek size büyük zevk verecektir. Damlataş Mağarası içinde yer alan sarkıt ve dikitler görülmeye değer bir güzelliktedir. Her yıl bölgeyi binlerce yerli yabancı turist ziyaret etmektedir.

 Yaz tatiliniz için sizlere,Akdeniz Bölgesinde gezilecek yerler listenizde olması gereken 9 yeri tavsiye ediyoruz.Şimdiden yapın planlarınızı ve keşfedin Akdeniz’i.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

18 YORUMLAR

 1. Akdenizin en iyisi Yumurtalık ilçesinin kuruluşu ilçe merkezi İskenderun Körfezinin kuzeyinde M.Ö. 4. Yüzyılın son çeyreğinde Büyük İskender’in Pers İmparatoru Dara’yı bugünkü İskenderun ile Dörtyol arasında kalan ovada mağlup etmesinden sonra İskenderin halefleri olan Makedonyalı komutanlar tarafından bir liman şehri olarak kurulmuştur. Kente eski Yunancada keçi anlamına gelen Aıks sözcüğünden türetilmiş Aigeai adının verilmesinin sebebi ise Büyük İskender’in Dara’dan bu bölgeyi aldığı savaşta Pers ordularının üzerlerine yürürken keçilerin boynuzlarına bağladığı meşalelerle büyük bir ordunun saldırdığı izlenimini vererek Persleri buradan kaçırması sonucu olduğu bir efsane olarak İskender dönemindeki tarih yazarlarınca anlatılmaktadır.

  İlçede Bulunan Eserler, Ayas Sur ve Kalesi (ASUR), Süleyman Kulesi, Markopolo İskelesi ve Kız (Atlas) Kalesi bulunmaktadır.

  Süleyman Kule; Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırıldığı için padişahın adını almıştır. Ana gövdesinden kat kat yükselen kule denizden gelebilecek saldırıyı erken haber alabilmek için yapılmıştır. Kule içerisinde dar gözlem pencereleri bulunmaktadır. Askeri amaçlarda kullanılmak için yapıldığından “silahlı Ayas kulesi” olarak bilinmektedir. 1536 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

  Ayas Sur ve Kalesi; Ortaçağdan yapılan, 7. Ve 10. Yüzyıllar arasında Araplar ve Bizanslılarla olan savaşta tamamen tahrip olan kent 11. Yüzyıldan itibaren Ayas adıyla piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde ünlü bir ticaret limanı olma özelliğini sürdüren Ayasta biri karada biride limandaki ada olmak üzere iki kale inşa edilmiştir. 1266 yılından 1337 yılına kadar defalarca memlukluların saldırısına uğramış ve tahrip edilmiştir. Sıkça yıkılıp yeniden düzenlenmiştir. Kız Kalesi (Atlas); Ayas limanına yanaşan gemilere ek hizmet binası olarak tasarlanmıştır. İtalyan mimarisi ile inşa edilmiştir. Kalenin içersinde ki salonlar ve odalarda yapılan araştırmalar sonucunda bu kalenin bir gümrük kontrol merkezi ve zahire, su sarnıcı, silah ve önemli bürokratik işlemlerin yürütüldüğü bir yer olduğu tahmin edilmektedir.

  Markopolo İskelesi; Markopolonun 1269 yılında Ayas’ı ilk ziyaret ettiğinde geldiği iskeledir. Son 60 yıla kadar tahıl ticaretinin yapıldığı işlek bir limandı. Roma döneminde inşa edilmiş olup Bizans ve Osmanlı döneminde restore edilerek aynı amaçla kullanılmaya devam edilmiştir

  YUMURTALIK TARİHİ

  Hititlerin Kiziwatna ve Arzawa Krallıklarının kurulduğu Coğrafya içinde Persliler Devrinde; Mellos Körfezi kıyısında, Liman merkezi olarak kurulan Mella yanında Bizanslılar Devrinde,‘Cestanbol’Liman şehri kurulmuştur.Şehir girişinde yaptırılan; Kale ve Liman Kulesi kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.

  Ermeni Krallığına Bağlı Lajazzo(Ayas) 1261’de Venediklere kiraya verilmiştir. 1268 yılında Memlüklerin eline geçen Bölge,Kaza-ı Ayas Arap Vilayeti üzerin den Halep Beyliğine bağlandı. 1517 yılında Osmanlının eline geçen Bölge Osmanlı Devletinin Doğuakdeniz yapılanmasında; Üzeyr(Payas) Merkezli Kınık Maa Üzeyr Sancağına bağlandı.1608-1800 Yıllarında, Ayas-Ceyhan Arasında var olan,Berendi Kazası yerleşimleri Yumurtalık sınırları içinde kalmıştır. Cumhuriyet Devrinde Nahiye Merkezi Ayas’tan,Yumurtalığa taşındı.1933’de Nahiye olan Yumurtalık,1959‘da Adana İlinin İlçesi oldu.

 2. Akdeniz Bölgesinde görülmesi gereken yerleri çok güzel özetleyen bir yazı olmuş teşekkurler.En usttekı foto (develi olan) Patara Plajı sanırım

 3. manavgat dışardan tatile gelenler için pahalı bi yer olabilir evet ama orda yaşam halkı açısından normaldir. kiralar biraz pahalı evet ama kışın ısınma için harcadığın paranın düşüklüğünü hesapladığında bi çok yere göre ucuz ve hemen hemen her evde güneş ısıtıcısı mevcut uygun güzel bir ev bulursan orası yaşanacak çok güzel biyer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here