Alaçatı Ot Festivali

10
334

Ege’nin yükselen incisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Çeşme’nin Alaçatı Beldesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.  Şehre ilk girildiği andan itibaren sizi karşılayan muhteşem bir doğa örüntüsü, birbirinden farklı mimarisi, sokak yapısı, butik otelleri ve plajları ile keyifli bir tatil geçireceğinizin habercisi niteliğinde. Aynı zamanda bölgenin klasikleri arasına girmiş ve 2010 yılından itibaren kutlanmaya başlamış Alaçatı ot festivali de her yıl farklı etkinlikler kapsamında ziyaretçilerinin unutulmaz anlar yaşamalarını sağlıyor.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali 2019

Çeşme Belediyesi tarafından düzenlenen Alaçatı Ot Festivali 2019, bu yıl 5-8 Nisan tarihleri arasında misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor. Türkiye’nin birçok bölgesinden tur şirketleri ve turizm acenteleri festivale yönelik çeşitli tur programlarını yayınlamaya başladı. Festivale yönelik hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, gelin şimdi hafızalarımızı canlandıralım ve festivalin amacını, hangi etkinliklerin yapıldığını, ne kadar sürdüğünü ve festivale dair diğer tüm detayları hep birlikte hatırlayalım.

 

Alaçatı Ot Festivali Nedir?

Alaçatı Ot Festivali,  İzmir Çeşme Belediyesi tarafından 2010 yılında hayata geçirilmiş bir projedir. Festival kapsamında gerçekleştirilen projenin amacı; Ege Bölgesi’nde yetişen çeşitli yabani otların tanıtılması ve bu otlarla hazırlanan yemeklerin sunulmasıdır. Böylece festivale katılan ziyaretçiler Ege mutfağının o muhteşem lezzetleriyle buluşurken bir yandan da yabani otlarla hazırlanmış farklı tatları da tanımış olacak.

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali 2019 kapsamında düzenlenen ot toplama ve ot aşı yarışmalarının yanında yabani otların tanıtıldığı seminerler, ot ve bitkilerle süslenmiş beslenme atölyeleri ve çeşitli konserlerle bu yılda ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatacak.

Alaçatı Ot Festivali, düzenlendiği ilk yıldan itibaren gördüğü yoğun ilgi nedeniyle ülkemizin en önemli festivalleri arasına adını altın harflerle yazdırmaya başarmıştır. Dört yıl önce adının tescilini de alarak her yıl yüz binlerce kişiyi ağırlamaya devam eden festivale, hem yurt içi hem de yurt dışından giderek çoğalan bir ilgiyle takip edilmekte. Her yıl farklı etkinlikler ve belirlenen temalar eşliğinde kutlanan festival, eski sokakları, renkli tezgâhları ve eğlence dolu akşamlarıyla katılımcılara unutulmaz anlar yaşatıyor.

Alaçatı Ot Festivali 2019

Bu yıl 10. kez düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali 2019 ana teması ise “Sarmaşık & Kuşkonmaz” olarak belirlendi. İlk kutlanmaya başladığı yıllarda sadece bir gün yapılan etkinlikler festivale olan yoğun ilgiden dolayı bu yıl 3 gün olarak kutlanacak. 5-8 Nisan tarihleri arasında İzmir ve Çeşme’ye yolu düşen herkesin bu muhteşem şölene mutlaka katılmalıdır diyoruz. Kim bilir, belki festivale dair izlenimlerini bizlerle de paylaşarak o doyumsuz eğlencenin havasını bir nebzede olsa bizlerin de hissetmesine aracılık edebilir düşüncesindeyiz. 🙂

 Alaçatı Ot Festivali 2019 Etkinlikleri

Alaçatı Ot Festivali 2019’a katılarak adeta bir doğa harikası olan bu muhteşem Ege kasabasında yetişen ot çeşitliliğini gözlemleyebilir ve festival etkinliklerinde doyasıya eğlenebilirsiniz. Ayrıca festival kapsamında düzenlenen etkinliklere katılan birçok akademisyeni, aşçıların yaptığı birbirinden leziz yemekleri, bloggerların yaptığı söyleşileri ve rengarenk hazırlanarak süslenmiş o muhteşem festival kortejini izleyebilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali 2019

Alaçatı Ot Festivali 2019 kapsamında yapılacak olan etkinliklerin bu yıl 5-8 Nisan tarihleri arasında üç gün süreceğini belirtmiştik. Festivalin 2019 yılı programı tam olarak netleşmiş değil, ancak geçen yıl düzenlenen etkinliklerin benzerlerinin yapılacağı öngörülüyor. Peki, festivale katılan ziyaretçileri bu yıl neler bekliyor, hangi eğlenceler düzenlenecek? Gelin şimdi üç günlük festival programını hep birlikte öğrenelim.

Festivalin 1. Günü:

Alaçatı Pazar yeni camii çevresinde düzenlenecek olan festivalin ağırlıklı konusu eğlence ve otlar üzerine olacak. Bölgede ot yetiştiriciliği yapan yerli halk çok sayıda stant açarak festivale katılıyor. Festival alanında klasik müzik dinletisinin ağırlıklı olduğu bir müzik şöleni ile başlayan festivalin ilk günü, akşam üzeri verilen gala yemeği ile sona eriyor. Gala yemeğinde ülkemizin önde gelen gurmelerine, Ege Bölgesinin unutulmaya yüz tutmuş yemekleri ile birlikte yetişen otların ve bölgeye has sebze yemeklerinin de tanıtımı gerçekleştiriliyor.

Alaçatı Ot Festivali 2019

Bu arada rengarenk süslenerek hazırlanmış festival kortejini de unutmamak gerek. Bu yılda ziyaretçilerine unutulmaz anlara şahit bırakacak ve eğlencenin doruğuna ulaşmanızı sağlayacak olan festivalin başlama tarihi meraklıları tarafından heyecanla bekleniyor.

Festivalin 2. Günü:

Alaçatı Ot Festivali ikinci günü ise bölge halkının açmış olduğu stantlarda farklı çeşitlerdeki otların sergilenmesi ile başlıyor. Bölgede yetişen ot ve bitkilerin tanıtımının yapıldığı seminerler, açılan sergiler, video gösterileri ve düzenlenen konserlerle festival katılımcılarına ikinci günde unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor. Bu arada hemen hatırlatalım; açılan ot stantları sabah saat 11.00’da katılımcıların ziyaretine açılıyor.

Festivalin 3. Günü:

Festivalin üçüncü günü ve son günü eğlenceli yarışmalara sahne oluyor. Alaçatı Amfi Tiyatro’da düzenlenen en çok ot toplama ve yemek yarışması festivalin en fazla rağbet gören eğlencelerinden biridir diyebiliriz.

Alaçatı Ot Festivali 2019

 

Yeteneğine güvenen kişilerin sergilenen otlarla hazırladıkları yemekler jüri üyelerine takdim ediliyor. Birbirinden farklı tariflerin hazırlandığı bu doyumsuz lezzetler ayrıca festivale katılan ziyaretçilere de sunuluyor.

Yarışmaya katılan kişiler maharetlerini gösterdikleri farklı lezzetlerle ilk üçe girmeye çalışıyor. Kıyasıya rekabetin olduğu bu yemek yarışmasında başarılı olan ilk üç katılımcı ise, yarışma komisyonu tarafından altınla ödüllendiriliyor. Yarışmada birinci olan kişiyi bir sürpriz daha bekliyor. O da; bir sonraki yıl düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali için hazırlanacak olan özel yemek tarifleri kitabında kendi tarifinin de yer alması. Böylece unutulmaya yüz tutmuş birçok yemek tarifinin de kayıt altına alınarak gelecek nesillere aktarılması sağlanmış olacak.

Alaçatı Ot Festivali Konaklama

Geçtiğimiz yıllarda 5 milyon ziyaretçiye ulaşan festivale bu yıl ilginin daha fazla olması bekleniyor.Bu aşırı kalabalık nedeni ile festival zamanı Alaçatı,Çeşme ve hatta İzmir otelleri kapasitelerinin son noktasına kadar doluluk yaşıyor.

Alaçatı Ot Festivali Konaklama

Alaçatı’daki oteller genellikle butik tarzında olup oda kahvaltı hizmet veriyorlar.Yaz sezonu ve Ot Festivali zamanlarında fiyatları yüksek.Bu nedenle Çeşme veya İzmir otelleri alternatifini değerlendirmekte fayda var.her 3 lokasyon içinde kesinlikle önceden rezervasyon yaptırmalısınız konaklama için.Aksi takdirde festival dönemi bölgede oda bulmak pek mümkün değil.

Alaçatı Ot Festivali konaklama önerilerimiz için inceleyebileceğiniz tavsiye ettiğimiz,Tripadvisor’de en çok tercih edilen otel linkleri;

Alaçatı en iyi otelleri

Alaçatı Ot Festivali Konaklama

Eğer sizde muhteşem doğa manzarası eşliğinde doyasıya eğlenmek ve unutamayacağınız bir deneyim kazanmak istiyorsanız bu fırsatı kaçırmamanızı öneririz. Biz Alaçatı Ot Festivali 2019’da olacağız. Yolu İzmir’e düşen tüm takipçilerimizi hasbıhal etmek ve güzel anılar biriktirmek için bekliyoruz efendim.

Güzel ülkemizin bölge bölge güzelliklerini derlediğimiz yazımızı da okumak isterseniz;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

10 YORUMLAR

  1. Alaçatı Ot Festivali etkinliğini ilk kez duyuyorum.Halbuki otları ve ot yemeklerini de Alaçatı’yı da çok severim.Bu yıl gitmeyi düşündüm bir an.Çok faydalı bir tanıtım yazısı.Teşekkür ederim.

  2. Geçen yıl festivale katıldım. Tuvalet kuyruklarında geçti günlerim :)) Bu kadar insanı bir yılbaşı akşama Taksim’de görmüştüm daha önce. Biz Sığacık’ta 4 Element adında bir pansiyonda kalmıştık. Her şey muhteşemdi.

    • Sığacık bölgenin en şirin yerlerinden birisi.Hele ki sakinken 🙂
      O kadar ınsanı görmemek için çogu ınsan uzak duruyor bu festıval bayram gıbı tarıhlerde Alaçatıdan 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here