Alanya Gezilecek Yerler

4
292

Dünyaca tanınan ve ülkemizin en önemli tatil merkezlerinden biri olan Alanya, tarihi mirası ve doğanın sunduğu doğal güzellikleriyle unutulmaz bir tatil keyfi için sizleri bekliyor. Tarihi kalelerden mağaralara, müzelerinden plajlarına kadar Alanya gezilecek yerler açısından oldukça fazla alternatif sunar bizlere…

Alanya Gezilecek Yerler

Gelin şimdi, sizler için hazırladığımız bu şirin tatil beldemizin gezilecek ve görülecek yerlerini hatırlayalım ve Alanya’nın o büyülü atmosferine kendimizi bırakalım…. Hazırsanız başlıyoruz….

Alanya Gezilecek Yerler 

Alanya gezilecek yerler listemizi oluşturmaya başlamadan önce dilerseniz şehrin tarihine kısaca bir göz atalım ve hemen ardından rotamızı oluşturalım…

Antik Çağ’da Klikya ve Pamfilya uygarlıklarının yaşadığı bölgede yer alan Alanya, doğal olarak bu iki medeniyetten de etkilenmiştir. 1200-1237 yılları arasında Anadolu Selçuklu Hükümdarı 1. Alâeddin Keykubat’ın kaleyi kuşatıp almasıyla birlikte Türk egemenliği altına giren şehrin ismi “Alaiye” olarak değiştirilmiş ve Cumhuriyet dönemine kadar bu isimle anılmıştır. 1935 yılında ise şehri ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Alanya” ismi verilmiştir.

Alanya Gezilecek Yerler

Selçuklu hükümdarları, başkent olarak Konya’dan sonra Alanya’yı ikinci bir başkent olarak kabul etmişler ve daha çok kışlık bir merkez olarak kullanmışlardır. Dolayısıyla şehrin her köşesinde Selçuklu izlerini ve eserlerini görmek mümkün.

 Alanya Kalesi

Alanya Kalesi

Alanya’yı gezmeye muhteşem manzarası ile sizi büyüleyecek olan Alanya Kalesi’ni ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Alâeddin Keykubat tarafından yaptırılan Kale, 83 kuleye sahip olup birçok lahite ve camiyi de ev sahipliği yapıyor. Günümüzde açık hava müzesi olarak misafirlerini ağırlayan Alanya Kalesi’ne çıktığınızda, Kleopatra Plajı, Keykubat Plajı ve Alanya Limanı’nı kuşbakışı olarak seyredebilir ve bu muhteşem güzellikler eşliğinde, civardaki mekanlarda bir şeyler yemenin içmenin keyfine varabilirsiniz.

Kızıl Kule

Kızıl Kule

Kızıl Kule, Alâeddin Keykubat döneminde yaptırılmış başka bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkıyor. Yapılış tarihinde deniz üzerinden gelebilecek saldırılara kalkan olarak Alanya Limanı’na konumlandırılmıştır. Kule, sekizgen bir mimariye sahip ve beş katlı olarak Selçuklu mimarisinin eşsiz örneklerinden biridir adeta. Kulenin en üst katına çıkıp o muhteşem manzarayı seyretmeden ve tarihi dokuyu hissetmeden Alanya’dan ayrılmamanızı öneriyoruz. Bununla birlikte Kızıl Kule ’ye çıkmışken, Tophane’yi ve Tersane’yi de gezi rehberinize eklemelisiniz.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

Alanya gezilecek yerler listenize, denizi parlak, kumu özel bir plaj eklemek istediğiniz de bizim önerimiz Kleopatra Plajı olacaktır. Yarımadanın sağ bölümünde yer alan bu özel plaj, her yıl binlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Deniz gözlüğü kullanarak denize girildiğinde balıkları ve denizin doğal güzelliklerini görebilir ve masmavi sularda yüzmenin keyfine varabilirsiniz. Mavi bayraklı plajlardan biri olan Kleopatra plajı altın renkli kumsalı ve muhteşem berrak deniziyle sizleri bekliyor.

Ayrıca, Helenistik dönemin kraliçesi Kleopatra’nın ismini alan bu plaja ücretsiz olarak girebilirsiniz. Ancak şezlong ve şemsiye gibi hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız, çevrede bulunan işletmelerden ücret karşılığı yararlanmanız mümkün. Bunun yanı sıra Damlataş Mağarası’nın hemen önünden başlayan plaja giderken bu muhteşem tarihi mağarayı da ziyaret edebilirsiniz.

 Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası

Alanya gezilecek yerler listenizde mutlaka yer vermeniz gereken yerlerden biri de inanılmaz bir doğa örüntüsüne sahip olan Damlataş Mağarası’dır. Her yıl birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği mağara, Alanya’nın nemli ikliminden dolayı tavanından sızan suların birikmesi sonucu oluşmuş ve yılın her zamanı 23 derece olan sıcaklığıyla bazı nefes problemi olan kişilere şifa dağıttığı biliniyor.

Dim Mağarası

Dim Mağarası

Alanya gezi rehberi yazımızda yer vermek istediğimiz duraklardan bir diğer ise Dim Çayı ve Dim Mağarası’dır. Türkiye’nin en güzel mağaralarından biri olan Dim Mağarası, 360 metrelik ziyarete açık alanı ve 18 derece sabit sıcaklığıyla ziyaretçilerini bekliyor. Tarih öncesi çağlarda yaşayan insanlara yaşam alanı olan bu tarihi mağara, Alanya’nın bozulmamış doğal güzelliklerine de örnek gösterilebilecek nitelikte. Çevresini kuşatan çınar ağaçları ve çam ormanları ile adeta cennetten bir köşedir de diyebiliriz. Mağaraya çıktığınızda farklı yüksekliklerde seyir terasları ve dürbün sizleri bekliyor. Alanya’yı birde bu mağaradan kuş bakışı seyretmelisiniz. Göreceğiniz manzara karşısında hayran kalmamak mümkün değil.

Dim Çayı

Dim Çayı

Dim çayı ise Dim Barajının hemen altından başlar ve Tosmur Beldesi sahiline kadar uzanır. Dim Çayı kenarında bulunan cafe ve restoranlarda biraz dinlenebilir, serin suların üzerinde kurulan platformlarda soğuk içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca Dim Çayı’nın baraj üstünde kalan bölümünde rafting yapabilir ve gezinizi daha da heyecanlı bir hale getirebilirsiniz.

Alara Kalesi

Alara Kalesi

Alanya gezilecek yerler listemizde yine Alâeddin Keykubat tarafından bölgeye armağan edilmiş bir kaleye uğruyoruz. Okurcalar Beldesi sınırları içinden yer alan Alara Kalesi, 1232 yılında inşa edilmiş Selçuklu sanatını simgeleyen yapılardan biri olarak gözümüze çarpıyor. İhtişamlı görüntüsü ile adeta insanı büyüleyen bu tarihi kale, saraydan, hamama, odalardan tünellere kadar birçok yapıyı da içinde barındırıyor.

Alara Çayı

Alara Çayı

Orta Toroslardan başlayıp 62 km uzunluktaki yeşilliklerden geçerek Akdeniz’e dökülen çay, günümüzde “Ulu Güney Çayı” olarak biliniyor. Çayın geçtiği bölge olan Alara, zaman içinde birçok denizci toplumun üzerinde yaşadığı, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında İpek Yolu güzergahında olması nedeniyle de kervanların konaklama noktası olarak kullanılmıştır.

Alara Çayı’nda rafting ve kano yapmak, çevrede bulunan restoranlarda taze balık yemek, muazzam güzellikteki yeşilliklerde yürüyüş yapmak ve aşırı sıcaklarda Alara’nın berrak sularına girerek serinlemek isterseniz Alanya gezi rotanızı mutlaka Alara bölgesine çevirmelisiniz.

Syedra Antik Kenti

Syedra Antik Kenti

Alanya gezilecek yerler listenize kültürel bir gezisi eklemek ve antik çağların atmosferini hissetmek istiyorsanız size önerimiz Syedra Antik Kenti’nin o muhteşem tarihi yapısı ve doyumsuz manzarası olacaktır. Antik kentin tarihinin M. Ö. 7. yüzyıla kadar uzandığı varsayılıyor. Alanya merkeze 22 km. uzaklıkta olan kent, Alanya Gazipaşa yolu üzerinde muz bahçelerine tırmanılan bir tepe üzerinde kurulmuştur. Antik çağdan günümüze kadar uzanan bu tarihi kente, hala ayakta olan anıtsal kapıdan girilmektedir.

Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu

Doğa ile iç içe bir tatil geçirirken, biraz serinlemek isterseniz Sapadere Kanyonu bu ikisini de size sunan yegane yerlerden biridir diyebiliriz. Hem manzarası hem de kanyonun bitiminde bulunan şelale tam bir görsel şölen yaşatıyor sizlere. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan doğal havuz “dev kazanı” ise ziyaretçilerine serinleme fırsatı veriyor.

Fosforlu Mağara

Fosforlu Mağara

Adını, gökyüzünden sızan ışıkların fosforlu bir renkle yansımasından alan Fosforlu Mağara, doğanın ona sunduğu bu mucizeyi hem geceleri hem de gündüzleri ziyaretçilerine sunuyor. Sadece deniz yoluyla ulaşabileceğiniz mağarayı ziyaret etmeden Alanya’dan ayrılmamanızı öneriyoruz.

Seyir Terası

Seyir Terası

Alanya şehir merkezinden 4 km uzaklıkta ve 650 metre yüksekliğindeki Seyir Terası’na çıkmadan “Alanya’yı gördüm “demeyin. Yemyeşil ağaçlık alanların masmavi denizle buluşmasına tanık olacağınız Seyir Terası, Alanya Kalesi’nden Kızıl Kale’ye, Kleopatra Plajı’ndan Alanya Yarımadası’na kadar uzanan çok geniş bir yelpazeyi tek karede seyredebilir, hemen yakınında çinilerle süslenmiş çeşme ve bu muhteşem manzara eşliğinde çayınızı yudumlayacağınız çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi

Frig döneminden Tunç Çağı’na, Lidyalılar’dan Uraltular’a kadar uzanan medeniyetlerin tarihini yansıtan eserlerin ve koleksiyonların sergilendiği Alanya Arkeoloji Müzesi’nde Alanya çevresinde yapılan kazılarda çıkarılan birçok tarihi eser de sergilenmektedir. Alanya gezilecek yerler listenizde tarihi dokulara dokunmak için yer vermeniz gereken güzide mekanlardan biridir diyebiliriz.

Alanya Limanı

Alanya Limanı

Temiz havada yürüyüş yapabileceğiniz, cıvıl cıvıl neşeli bir alan ve Alanya’yı tekne turuyla gezmek istiyorsanız, Alanya Limanı tüm bu isteklerinizi yerine getirmeye kafidir. Tekne ve yatlarla çevrili bu limanın sonunda Alanya deniz fenerini gezebilir, deniz kenarında bulunan cafe ve restoranlarda kahvenizi içerek Alanya’nın o temiz havasını içinize çekebilirsiniz.

Alanya’ya gelmişken çemberi biraz genişletip Antalya’nın gezilecek yerlerini de görmek isterseniz,yazımızı incelemenizi öneririz,Antalya’nın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri

Alanya Gezi Rehberi

Türkiye’nin görülmesi gereken destinasyonları arasında ilk sıralarda yer alan Alanya, bir diğer adıyla “Güneşin Gülümsediği Yer”, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Denizi, kumu, plajları ve doğal güzellikleri bir yana, içinde barındırdığı o muhteşem tarihi yapısıyla da gezginlerin uğrak yerlerinden biri olma özelliği de taşıyor.  Hem doyasıya deniz tatili yapabilir, hem de tarihi mirasını keşfederek kültür turizminin keyfini yaşayabilirsiniz Alanya’da… Ev sahipliği yaptığı medeniyetler, doğal güzellikleri ve muhteşem coğrafyasıyla bir başkadır Alanya, dersek hiçte yanılmış olmayız.

Alanya Konaklama

Yılın kesintisiz 12 ayı konaklama açısından asla sıkıntı yaşamayacağınız,her bütçeye ve her zevke uygun alternatif bulabileceğiniz bir bölgedir Alanya ve çevresi.

Butik Oteller

Alanya gezilecek yerler listenizi gerçekleştirmek için bir keşif seyahatine çıkıyorsanız önerimiz butik otel konaklaması tercih etmenizdir.Her şey dahil sistemli tatil oteline gittiğinizde otelden dışarı çıkıp şehri ve güzelliklerini yaşamak biraz zor oluyor:)

Tatil Otelleri

“Yok oralara gitmişken ben dayanamam deniz tatilimi de yapayım” diyorsanız;Neden olmasın? Bu duruma da bir formülümüz var 🙂 Erken Rezervasyon Otelleri ve En İyi Antalya Oteli yazılarımızı okuyun seçin otelinizi ve çıkın keşfe 🙂

Sabah yüzün otelinizde öğle yemeğinizi alın ve akşam üstü hava serinlediğinde çıkın otelden ve tek tek keşfedin Alanya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini.Bu şekilde 4-5 gün hem otel tatili hemde kültür gezisi yapmış olursunuz.

Alanya’da ne yenir?

Alanya’da ne yenir? dendiğinde hepimizin aklına tatil yaptığımız otellerdeki açık büfeler gelebilir.Ama tabi ki durum böyle değil.Alanya’nın kendine has Akdeniz mutfağının özelliklerini taşıyan pek çok yöresel yemeği var.Bir göz atalım isterseniz;

Nohutlu Hibeş

Nohutlu Hibeş

Hatay yöremize ait humusa çok benzer bir yemektir.Nohut ,sarımsak ve tahinle yapılır.

Çiğirdik

Çiğirdik

Susamın bal veya pekmez ile kavrulması ile yapılan enfes bir tatlıdır.

Ülübü Yemeği

Ülübü Yemeği

Baklagiller ailesinden bir sebze olan ülübünün (Börülce) ;kurusu ile piyaz tazesi ile de kavurması ve zeytinyağlı yemeği yapılabilir.Fasulyeye çok benzer.

İlibada Sarması

İlibada Sarması

Yapraklı bir bitki olan ilibadanın; pirinç veya bulgurla sarılarak yapılan yemeğidir.Kış aylarında ilibada yaprakları acı olabileceğinden yaz aylarında daha çok tercih edilen bir sarmadır.

Göleviz 

Göleviz

Patatese benzeyen göleviz bitkisinin nohut ve etle yapılan bir yemeğidir.Gölevizleri pişirmeden önce bol limon suyunda dinlendirmeniz hafif acı ve ekşi tadını alacaktır.

Alanya Bohçası

Alanya Bohçası

Alanya bölgesinde kahvaltıların vazgeçilmezidir.Krebin içine lor peynir ve maydanoz koyarak bohça şeklinde kapatılması ile yapılır.

Ülkemizin tüm bölgelerinin yöresel lezzetlerini derlediğimiz yazımıza göz atmak isterseniz;Yöresel Yemekler

Alanya’ya Nasıl Gidilir? Alanya Ulaşım

Alanya Bölgesi turizm açısından çok gelişmiş olması nedeni ile ulaşım konusunda oldukça rahattır ve bir çok alternatifi içerir.

Ankara Alanya Arası Kaç km

Antalya Havalimanı’na 130 km uzaklıktadır.Şayet uçakla ulaşım sağlayacaksanız Alanya kültür gezinizi yapmak için araç kiralayabilirsiniz.

İstanbul Alanya Arası Kaç km

Kara yolu ile seyahat etmek isterseniz;Alanya Ankara’ya 520,İstanbul’a 800,İzmir’e ise 590 km dir.

Artık yazımızı okuduğunuza göre Alanya gezilecek yerler listesine tamamen hakimsiniz.Otel tatillerinizde Alanya ve çevresini mutlaka dolaşmanızı tavsiye ediyoruz.Emin olun pişman olmayacaksınız…

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

4 YORUMLAR

  1. Alanya gezilmesi gereken hoş bir şehir. Selçuklu Hükümdarı Kudretli Aladdin Keykubat astım olduğu için hayatını bu ilçede ikamet ettirmek istiyordu. Fakat bu nasip olmadı. Alanya yani Alaiye Konya örnek alınarak inşa edilmiştir. Bizanslılar öncesinde yaşadığı için bir çok sokak isimlerinde Mina gibi sokak adlarına rastlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here