AVRUPA SEYAHATLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DOLANDIRICILIK YÖNTEMLERİ

21
55

Dünyanın her yerine yapılan seyahatlerde gezginler,güven içinde olmak isterler.Saldırı,gasp,yankesicilik yada dolandırıcılıkla karşı karşıya kalmayı hiç birimiz istemeyiz.Bu yazımızda sizlere Avrupa seyahatlerinde dikkat edilmesi gereken dolandırıcılık yöntemleri hakkında önemli bilgiler aktaracağız.

Avrupa Ülkelerinde Dolandırıcılık Yöntemleri

Hangi Avrupa ülkesinde hangi dolandırıcılık yöntemi ile karşılaşma ihtimaliniz var?Bunları isterseniz ülke ülke ele alalım…

FRANSA

Fransa

Başta Paris olmak üzere, Fransa’nın pek çok şehrinde sokaklarda işportacılar,yardım talep edenler ve dilenciler oldukça fazladır.En fazla kullanılan dolandırıcılık yöntemi ise yardım talebi.Herhangi bir yardım derneğine ait sahte bağış makbuzu ile, düşkün hasta görünümlü bir çocuk yaklaşır ve imza karşılığı para ister.Hemen uzaklaşın ve kurtarın kendinizi.

İTALYA

İtalya

Otobanlarda araca zarar verip yardım talep ederek soygun ve gasp İtalya’da en sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi.Genellikle Napoli ve Salorni arasındaki yolda yer tutan kişiler,bir şekilde aracınıza zarar verip ardından takip ederek,yardım bahanesiyle soygun yapıyorlar.Elbette yardıma ihtiyaç olabilir ancak çok dikkatli olunmalı.

İSPANYA

İspanya

İspanya’da 2 çeşit dolandırıcılık ön planda.Birincisi;otel görevlisi gibi otel odanıza gelip açıktaki eşyaların çalınması.Oda kontrolü yapmaya gelen 2 kişiden biri sizinle konuşurken diğeri de açıktaki değerli eşyalarınızı soyuyor.

İspanya’da yapılan dolandırıcılıklardan ikincisi ise, Cebelitarık sınırında sıklıkla oluyor.Sınırdan geçerken para istiyorlar.Ancak Cebelitarık sınırından giriş çıkışlar ücretsiz.

HOLLANDA

Hollanda

Hollanda’da gasp ve para üstü yanlışlığı, en sık görülen dümenlerden.Bir kafede yada restoranda otururken birileri gelip sizi darp ederek açıktaki eşyalarınızı götürebiliyor.Yaptığınız alışverişlerde para üstü verirken sizi bir şekilde oyalayıp dikkatinizi başka şeylere çekerek eksik para üstü verilmesi de bir diğer yöntem…

POLONYA

Polonya

Polonya’da korsan taksiye çok fazla rastlanmakta.Taksi kullanacaksanız mutlaka belgeli olsun ve taksimetre açılsın.Aksi takdirde gideceğiniz yere çok yüksek bir bedel ödeyerek gitmek zorunda kalabilirsiniz.

YUNANİSTAN

Yunanistan

Yunanistan’daki dolandırıcılık yöntemleri daha çok yalnız seyahat eden erkek gezginlerle ilgili 🙂 Güzel bir kadın single erkek gezginle flört ediyor,onun ilgisini çekip bir şeyler içmeye davet ediyor.Gidilen mekanda şişirilmiş hesap ile single gezginimiz soyuluyor.

İNGİLTERE

İngiltere

Karaborsa bilet İngiltere’de en sık karşılaşılan dolandırıcılık yöntemi.Konser,maç,etkinlik ve yolculuk biletleri,siz uzun kuyrukta sıra beklerken yanınıza yaklaşan birileri tarafından size yüksek fiyatla teklif ediliyor.Çok para vermeye razı olsanız dahi sahte olma ihtimali de var.Bu yüzden hiç girmeyin karaborsa işine.

ÇEKYA

Çekya

Çekya’da sahte polislere dikkat.Yasak madde satan birileri yanınıza gelir sizi konuşturur tam o anda sahte polisler gelir ve sizden kimlik sorar.Burada bilmemiz gereken Çekya’da polislerin kimlik sorma yetkisi olmadığıdır.

Karanlık bir tablo gibi görünmesin Avrupa seyahatleri.Yazımızda en kötü senaryolardan bahsettik.Muhtemelen çoğu dolandırıcılıkla karşılaşmayacaksınız bile.Ama yine de Avrupa seyahatlerinde dikkat edilmesi gereken dolandırıcılık yöntemleri aklımızın bir yerlerinde kalsın.Ne olur ne olmaz…

Bu arada sevgili takipçilerimiz,yurt içi seyahat planlarınız için ülkemizin gezi haritasına göz atabilirsiniz;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

21 YORUMLAR

  1. Yazınız çok açıklayıcı olmuş. Fransa’da neredeyse gasp edilecektik. Son anda kurtulduk. Tavsiyem görünürde kıymetli eşyanız vs. olmasın. İyi yolculuklar.

  2. Öncelikle gideceğiniz ülkede size zarar verecek mekanları, kentleri elemeniz gerekir. Hırsızlardan korunmak için cüzdanı sağlama almak gerekir. Acil durumlar için ayakkabınızın astarında para saklayın derim.

  3. Yurtdışı seyahatleri için bu bilgiler çok önemli. 4 kız arkadaş liev’e gittik 2 ay önce . Arkadaşlarımızdan biri pasaportunu kaybetti. Gerçekten çok sıkıntılı şeyler yaşanabiliyor.

  4. avrupadaki dolandırıcılık yöntemleri deşifre olmuş biz tedbirimizi alırız da bizim dolardırıcılara akıl ermiyor bize gelen turistler n yapsın 😂😂

  5. Bir arkadaşımın İtalya’da başına tam da anlattığınız gibi bir olay geldi. Mayıs ayında İtalya’ya gideceğim. Gitmeden önce bu yazıyı okumam çok iyi oldu.Teşekkürler.

  6. Bizim türk milletini uyanık olduğu sürece türk’den başkası dolandıramaz merak etmeyin. Avrupa seyahati yapanlar çokta kafalarına bunları takacağını sanmıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here