Ayasofya Camii

16
185

 

Ayasofya Cami ve müzesi ülkemizin en önemli tarihi yapılarından biridir. Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Dünya mimarlık tarihi için şaheser olan Ayasofya geçmişten günümüze ayakta kalan ender mimari yapılardan birisidir.

Dünyanın en önemli tarihi ve mimari eserlerinden biri olan Ayasofya’yı her yönüyle tanımaya hazır mısınız?

Ayasofya Gezi Rehberi

Büyüklüğü, işlevselliği, mimari ve sanat yönünden çok zengin bir birikime sahip olan Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğunun İstanbul’da inşa edilmiş en büyük kilisesidir. 5. Yüzyılda Ayasofya ismine kavuşan yapı 3 kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığı sırada Büyük Kilise olarak adlandırılmıştır. Ayasofya kelime anlamı olarak kutsal bilge anlamına gelir. Doğu Roma’nın en büyük kilisesi olmuş ve katedral işlevi görmüştür.

Ayasofya Mimari Özellikler,
Ayasofya Camii

Ayasofya İstanbul’da en çok ziyaret edilen müzelerin başında yer alır. Ayasofya caminin yerden 56 metre yüksekte bulunan kubbesi görenleri kendine hayran bırakır. Bölge yılın her döneminde ciddi ziyaretçi ağırlar. Gezmek için en ideal dönem ise Nisan-Mayıs aylarıdır. Bu aylarda mevsim gezmek için çok idealdir.

 

 • Ayasofya Ne Zaman Yapıldı?

Ayasofya İmparator Justinianos tarafından, dönemin en iyi iki mimarı İsidoros ile Anthemiosa yaptırılmıştır. Günümüzde hala en büyük kilise olma özelliğini korumaktadır. 532 yılında yapımına başlanan Ayasofya 5 yılda tamamlanıp 537 yılında büyük bir törenle hizmete açılmıştır. Ayasofya Bizans döneminin kültürel izlerini taşır. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesi ile birlikte 916 yıl boyunca kilise olarak hizmet veren yapı camiye çevrilmiştir. Mimar Sinan tarafından camiye ek bölümler yapılarak yapı daha da güçlendirilmiştir. Yapı içinde yer alan mihrap, minber, müezzin mahfili, vaaz kürsüsü Osmanlı 17. Yüzyıl kültürünü yansıtır.

Mihrab
Ayasofya Camii

Ayasofya’da görülen iki mermer küp 3. Murat tarafından Bergama’dan getirtilmiştir. Mihrap yanında yer alan tunç kandilleri Kanuni Sultan Süleyman armağan etmiştir. 1739 yılında 1. Mahmut tarafından yapının güney bölümüne kütüphane inşa edilmiştir. Kütüphane İznik, Kütahya ve İtalyan çinileri ile süslenmiştir. 1. Mahmut döneminde ön avlusuna Sıbyan Mektebi yaptırılmıştır. Ayasofya’nın güney avlusunda padişahların türbesi yer alır. Mimar Sinan tarafından yapılan 2. Selim Türbesi bu yapı içinde bulunur. Ayasofya günümüzde dünyanın 8.harikası olarak kabul edilir.

Sultan II.Selim Türbesi
Ayasofya Cami

 

 • Ayasofya Müzesi Giriş Ücretleri

Ayasofya Müzesini yaz sezonunda (15 Nisan- 30 Ekim)  sabah 9 ile 19 arası, kış sezonunda (30 Ekim- 15 Nisan) sabah 9 ile 17 arası ziyaret edebilirsiniz. Ayasofya Müzesi giriş ücreti 60 liradır. Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Müze Ramazan ve Kurban bayramlarının 1.günü yarım gün ziyarete kapalıdır. Ayasofya Müzesinden 18 yaş aştı çocuklar ile bu çocuklara eşlik eden öğretmenler, 65 yaş üstü TC vatandaşı olan yaşlılar, gaziler ile gazi aileleri, engelliler ve engellilere eşlik eden kişiler, er ve erbaşlar, yerli ve yabancı basın kimlik kartı olanlar, seyahat acente sahipleri ve sorumlu müdürler, Kültür ve turizm bakanlığında çalışan turist rehberleri, 12 yaş altı yabancı uyruklu çocuklar müzeye ücretsiz giriş yapabilirler.

Ayasofya Camii
 • Ayasofya Müze Kuralları Nelerdir?

Müze içerisinde resim çekilmek yasaktır. Müze içinde bebek arabası sokmak yasaktır. Müze içerisinde yeme ve içme yasaktır. Müze içerisinde sigara ve alkol kullanımı yasaktır. Müzeyi sadece belirlenen saatler aralığında ziyaret etmelisiniz. Müzeyi biletsiz ziyaret edemezsiniz. Ödemeleri Müzekart ile yapabilirsiniz. Müzeden ücretsiz faydalanmak isteyen ve şartları taşıyan kişilerin kimlik göstermeleri şarttır. Müze içerisinde gürültü yapmak, yüksek sesle konuşmak ve başkalarını rahatsız etmek yasaktır. Grup halinde gezilerde gruptan ayrı takılmak yasaktır. Eserleri inceleme adına eserlere dokunmak yasaktır.

Ayasofta Camii

Ankara Gezginleri olarak gezmeden önce Ayasofya Camii konusunda bir çok yayın okuduk ön bilgi olsun diye.Ancak Gezdikten sonra anladık ki Ayasofya Camii okumak yada yazmakla hissedilebilecek bir yer değil.gezmek yaşamak gerek.Mutlaka görün hatta gördüyseniz bile tekrar gidin…

Bölge bölge Türkiye Gezi Rehberi sayfamıza göz atmak isterseniz;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

 

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

16 YORUMLAR

 1. Bende 1 kez gittim gerçekten çok güzel tarihi var
  Ancak turistik mekan diye yerli halka bile okkalı geçiriyorlar
  O konuda maalesef üzülüyorum

  • Giriş ücretleri gerçekten yüksek.Ama hep dediğimiz gibi müze ve örenyeri gezmeyi seviyorsanız muzekart almak çok faydalı oluyor ekonomık olarak.

 2. ayasofya dünyanın gözü ordadır hristiyanlar için kabe gibi birşey çünkü zamanında bizanslıların yeriydi biz istanbulu fethettik ama hala tam anlamıyla bizim değil cami değil müze maalesef ve görülmesi gereken mekanlardan birisi kesinlikle

 3. Ayrıca 1 Şubat 1935’te Müze Olarak , Yerli ve Yabancıların Ziyaretine Açılması Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu kararı ile 1 Şubat 1935 Tarihinde Gerçekleşti.

  • Barış Bey giriş ücreti konusunda kesınlıkle sıze katılıyoruz.Bu tür herkesin görmesı gereken yerlerde yuksek giriş ücreti malesef sıkıntılı bir konu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here