Çanakkale Şehitliği

12
230

Hem tarihi hem de manevi açıdan bizim için büyük bir öneme sahip olan Çanakkale Şehitliği, herkes tarafından en az bir kez ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerden birisi. Kurtuluş Savaşı mücadelesinde, canlarını ortaya koyarak bu ülkenin geleceğinin şekillenmesine büyük katkısı olan şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Çanakkale Şehitliği

1915 yılında gösterdikleri kahramanlık hikâyeleri o günden bu güne kadar hala dillerde dolaşıyor. Onlar için ne yapsak haklarını ödeyemeyiz. Ancak; en azından hatıralarını yaşatarak ve onları her zaman saygı ve şükranla anarak yad edebiliriz.

 

Çanakkale Şehitliği Gezi Rehberi

Şimdi gelin destansı hayatları ve gösterdikleri kahramanlıklarıyla dillerden düşmeyen, buram buram tarih kokan, Çanakkale Şehitlerini ve onlar için yapılmış Çanakkale Şehitliğinin nerede olduğunu, nasıl gidileceğini, kısa tarihini ve mutlaka gezilmesi gereken tarihi mekanlarını hep birlikte inceleyelim.

Çanakkale Şehitliği Tarihçesi

I.Dünya Savaşının başlamasının ardından, 1915 yılında yurdumuzu deniz yoluyla kuşatan düşman ordularına karşı açılan cephelerden biridir Çanakkale. Bu cephenin düşmemesi ülkemizin bağımsızlığının önünü açmış ve kazanılan zafer sayesinde yurdun dört bir tarafında umutların yeniden yeşermesini sağlamıştır. Tabi bu zaferin bedeli de çok ağır olmuştur. Daha 16-17 yaşlarında, bıyıkları bile terlememiş gençlerin harp meydanında düşmanla mücadele etmesi hala tüylerimizi diken diken ediyor. O nasıl bir kahramanlık ve nasıl bir cesarettir?

57.Alay

Çanakkale Boğazını kuşatan İhtilaf devletlerine karşı açılan birçok cephe de, yaklaşık olarak toplam 253 bin vatan evladının şehitlik mertebesine ulaşmasıyla kazanılıyor zafer. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının komutanlık ettiği savaşta Atatürk’ün Conkbayırı’nda savaşan askerlere; “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum!” sözünün tecellisidir Çanakkale. Nihayetinde 18 Mart 1915’de muzaffer Türk ordusunun göstermiş olduğu destansı kahramanlıklarıyla düşman kuvvetleri püskürtülüyor ve büyük bir zafer kazanılmış oluyor.

“Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum!”

Daha önce Çanakkale Şehitliğine gidenler bilir; savaşın geçtiği topraklar hala kırmızımsı bir renktedir. Bunun nedeninin, savaş esnasında hem Türk askerlerinin hem de düşman askerlerinin verdiği kayıplar neticesinde, kanlarının oluk oluk akması ve toprağa işlemesi olarak rivayet edilir.

 

Ülke tarihimizin en önemli dönüm noktası olan bu destanımızın yaşandığı toprakları mutlaka herkes görmeli diye düşünüyoruz.Özellikle gençlerimizin, hatta yaşı ne olursa olsun çocuklarımızın Çanakkale Şehitliğini gezmesi gerektiği görüşündeyiz.Çocukla oraları gezmek zor olur diye düşünüyorsanız sizlere Çocuklu keyifli tatilin ipuçları yazımızı okumanızı öneririz.

Çanakkale Şehitliği Gezilecek Yerler

Çanakkale Şehitliğini bir rehber eşliğinde gezdiğinizde hem doğru bir rotasyonla gezebilir hem de savaşın yaşandığı mekanlar hakkında tarihi bilgiler edinebilirsiniz. Bireysel olarak gezmek isteyen okuyucularımıza ise tavsiyemiz; mutlaka Çanakkale Şehitliği haritasını yanlarında bulundurmaları ve gezmek istedikleri yerlerin rotalarını belirlemeleri olacaktır.

57.Alay şehitliği

Çanakkale Şehitliğini, savaşın geçtiği mekanları ve diğer tarihi müzeleri ziyaret etmek istiyorsanız tam bir gününüzü ayırmanız gerekmektedir.

Çanakkale Şehitler Abidesi

Çanakkale Boğazı’na girdiğiniz anda tüm heybetiyle karşınıza çıkan Şehitler Anıtı’nı görebilirsiniz. Türk şehitlikleri, İngiliz ve Fransız askerlerinin kabirleri de burada yer alır. Ayrıca Seddülbahir Kalesini de yine bu alanda ziyaret edebileceğiniz diğer bir tarihi mekandır.

Türk Hava Kurumu tarafından gerçekleştirilen Çanakkale Şehitlerine saygı uçuşu görüntüleri ile abidenin gökyüzünden çekilmiş harika videosu;

Çanakkale Şehitler Abidesi; Yüksek Mimar Nejat Dinçer’in yürüttüğü bir projedir ve yapımına 1991 yılında başlanarak 25 Mayıs 1992’de yapılan açılışla halkın ziyaretine açılmıştır. Anıtın yapımında Selçuklu mimarisinde kullanılan Kayseri taşlarının kullanıldığı dikkat çeker. Yüzlerce şehidin isimlerinin yazıldığı mermer blokları ve Seddübahir Cephesinde şehit düşen 253 bin Türk askerinin şehitliğini de burada ziyaret edebilirsiniz.

Şehitlikte, otopark, namazgâh, şadırvan ve mezarlıklardan oluşan bölümler bulunur. Ayrıca “Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı ile Yaralı Asker Anıtını da” burada görebilirsiniz.

Tüm şehitliği gezmeyi düşünüyorsanız size şöyle bir rota önerisi sunabiliriz:

Kilit bahir Kaleleri ve Kanuni Kulesi

Fatih zamanında yapılmış olan Kilit bahir kalesi ile Kanuni zamanında yapılan Satı kule ziyaret edilebilir.

Namazgâh Tabyaları

Eceabat kaymakamlığına bağlı olarak hizmet veren savaş malzemeleri müzesi de en fazla ziyaret edilen mekanlardan biri.

Namazgâh Tabyaları

Seyit Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Şehitliği

18 Mart 1915’te şehit edilen Seyit Onbaşı ve silah arkadaşlarının şehitlikleri de ne fazla merak edilen yer arasında. Buradaki Mecidiye şehitliği ve Mecidiye Tabyası’nı da mutlaka görmelisiniz. Özellikle Seyit Onbaşı’nın 215 kiloluk mermiyi kaldırdığı o an gerçekçi boyutuyla tasarlanmış anıt, top ve mermiler de tine bu alanda sergileniyor.

Seyit Onbaşı ve Rumeli Mecidiye Şehitliği

Soğanlıdere ve Şahindere Şehitlikleri

Çok yoğun ziyaret edilen mekanlar arsına yer alan Soğanlıdere ve Şahindere şehitliklerinde, savaş esnasında şehit düşmüş askerlerimizin mezarlarına ait son kalan örneklerini görebilirsiniz.

 

Türk ordusunun kahramanlık destanları yazdığı ve “Çanakkale geçilmez!” fikrinin düşman kuvvetlerine göstererek 9 Ocak 1916 yılında yurdumuzu tamamen terk etmeleri sağlandı. 253 bin kahraman şehidimize karşılık ihtilaf devletlerinin de 252 bin kayıp vermesi tarihin sayfalarına en kanlı savaş olarak geçmiştir. Bu savaşta ülkemizin en seçkin ve en genç evlatlarını toprağa vermenin hüznünü hala içimizde taşıyoruz.

Çanakkale Şehitliği Nerededir Nasıl Gidilir?

Çanakkale Şehitliği, Çanakkale il sınırları içinde bulunan Gelibolu yarımadasında yer alan birçok alana dağılmıştır. Bunun nedeni Çanakkale boğazından saldıran düşman kuvvetlerine karşı açılan farklı cephelerin olmasıdır. Bunun için Çanakkale Şehitliği denildiği zaman, gezilip görülecek birçok tarihi mekanın bulunduğunu söyleyebiliriz. Çanakkale Şehitleri Anıtı ise, Gelibolu yarımadasında ve Çanakkale Boğazı’nın uç kısmında Morto Koyu’nun önünde yer alan Hisarlık Tepe üzerinde bulunuyor.

Dur Yolcu

Çanakkale Şehitliği’ne gitmek için farklı yol güzergahlarını tercih edebilirsiniz. Eğer kendi aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız, ilk belirleyeceğiniz güzergâh; İstanbul üzerinden Gelibolu güzergahıdır. Diğer bir güzergah ise; Ankara, Bursa, İzmir üzerinden Çanakkale’ye ulaşılarak oradan düzenlenen feribot seferlerini kullanarak Gelibolu ya ulaşmaktır.

Bununla birlikte yurdumuzun tüm illerinden özel tur şirketleri veya turizm ajansları da tarihi geziler ve turlar düzenliyor. Bu turlardan birini tercih ederek de Çanakkale Şehitliği’nin o manevi iklimini yaşayabilir ve kahramanlık destanının yazıldığı o muhteşem havayı teneffüs edebilirsiniz.

Çanakkale Şehitliğine Ne Zaman Gidilir?

Aslında bu destansı yerlerin görülmesi için en uygun zaman Çanakkale Zaferinin tarihi olan 18 Mart.Ancak resmi törenler ve yurt dışından bir çok ziyaretçi katılımı ile 18 Mart tarihinde ve o hafta sonunda aşırı bir kalabalık oluyor.”Kalabalık olsun ben o anlamlı tarihte orada olup manevi duyguları hissetmek istiyorum” diyorsanız elbetteki Çanakkale Şehitliğini ziyaret etmek için en uygun tarih 18 Mart.

18 Mart Törenleri

“Çok kalabalık olmasın rahat rahat gezeyim ve tarihimizi yaşayayım” diyorsanız da bizce en uygun dönemler Eylül-Ekim ve Nisan-Mayıs ayları.Yaz aylarında aşırı sıcak nedeniyle uzun uzun gezmeniz pek mümkün olmuyor.Bu nedenle çok sıcak zamanlarda ziyaret etmemenizi öneriyoruz.

Çanakkale Şehitliği Giriş Ücretleri

Kilitlibahir Kalesi: Kişi başı giriş ücreti 3 TL.

Çimenlik Kalesi: Kişi başı giriş ücreti 3 TL.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi: Kişi başı 15 TL.

Çanakkale Şehitliği Gezisi Konaklama

Çanakkale bölgesi konaklama yönünden farklı tarzları ve alternatifleri içermekte.Ve bu alternatiflerden hangisini seçerseniz seçin şehitlik bölgesine ulaşımınız yakın ve sorunsuz olacaktır.

Assos Dove Otel

Çanakkale merkezde kalıp şehir merkezini keşfedebilirsiniz,ziyaret döneminiz uygunsa denize de girebileceğiniz Assos civarı otelleri tercih edebilirsiniz yada Şehitliğe en yakın bölge olan Gelibolu’daki butik oteller de konaklayabilirsiniz.

En iyi Çanakkale otelleri,En iyi Gelibolu otelleri

Biz Mayıs ayının son günlerinde gitmiştik.Denize sıfır konumlu Assos Dove Otel’de konakladık.Denize sıfır lokasyonu,açık kapalı havuzu,odalarındaki konfor ile gayet memnun kalmıştık.

57.Alay

Çanakkale Şehitliği ziyaretinde bulunan herkesin milli birlik duyguları içinde o bölgeden ayrılacağına eminiz.Tarihte destan olarak yerini alan Çanakkale Savasında şehit düşen tüm şehitlerimizi bir kez daha şükran ve minnetle yad ediyoruz.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

12 YORUMLAR

 1. Çanakkale bir Milletin küllerinden yeniden doğduğu yerdir. Her birey şehitlikleri fezmeli bize emanet edilen bu Vatana sahip çıkmalıdır.

 2. Çanakkale Milletimiz küllerinden yeniden doğduğu yerdir. Bence Her birey çanakkale şehitliklerini gidip gezmelidir

  ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ
  Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin
  Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.
  Ölüm indirmede gökler, ölü püskürmede yer,
  O ne müthiş tipidir, savrulur enkazı beşer.

  Boşanır sırtlara, vadilere, sağnak sağnak.
  Kafa göz, gövde, bacak, kol, çene, parmak, el ayak
  Vurulup, tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
  Bir hilal uğruna yarap ne güneşler batıyor.

  Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker
  Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.
  Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?
  Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın.

  Mehmet Akif ERSOY

 3. Hayatımda gitmek istediğim yerlerin başında geliyor bugüne kadar fırsatım olmadı ama en kısa sürede ziyaret edeceğim. Çanakkale şehitliği ile ilgili bu yazı da benim için iyi bir kaynak olacak teşekkürler emeğinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here