Çatalhöyük Neolitik Kenti

14
164

Konya Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük, tarihin en eski yerleşim yeri olarak kabul edilir. Yapılan kazılar soncunda birçok ev, tapınak ve heykeller bulunmuştur. Çatalhöyük Neolitik Kenti sınırlarında bulunan tarihi eserlerin birçoğu Konya Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Eserlerden en çok dikkat çekeni Ankara Anadolu Medeniyetler müzesinde sergilenen Ana Tanrıça Kibele heykelidir.

Çatalhöyük Gezi Rehberi

Çatalhöyük Neolitik Kenti ile bilinmesi gereken her  şey için hazırsanız başlayalım;

Çatalhöyük Nerededir?

Çatalhöyük, Konya İlinin Çumra ilçesinde yer alan tarihi ve turistik mekânlardan birisidir. Çatalhöyük Çumra ilçesinin 10 kilometre doğusunda bulunan tepelik bir alan üzerindedir. Farklı yüksekliğe sahip olan iki tepe çatalı andırır. Konya’dan bölgeye 2 yolla ulaşım sağlayabilirsiniz. Konya’dan Karaman’a doğru yol alırken 30. Kilometreden içeri Çumra tabelasını takip ederek Çatalhöyük’e gidebilirsiniz. 2012 yılında UNESCO Dünya Miras listesine alındı. Kültürel turizm için İç Anadolu bölgesinde ziyaret edilebilecek ender mekanlardan birisidir.

Çatalhöyük

Çatalhöyük Ana Tanrıça Heykelciği

Çatalhöyük bölgesinde iki höyük bulunur. Höyükler farklı yükseklikte tepe şeklinde olduğundan ve çatalı andırdığı için çatal adını almıştır. İlk yerleşim mimarisinde ev ve kutsal tapınak mimarilerine rastlanır. İnsanlık tarihine ışık tutan çok önemli merkezlerden birisidir. 1958 yılında j. Mellart tarafından keşfedilen bölgede yapılan araştırmalar sonunda 13 yapı açığa çıkmıştır. En eski yerleşim merkezinin tarihi M.Ö 5500 yıllarına dayanır. Çatalhöyük bölgesinde çıkarılanların malzemeleri taş, pişmiş toprak, kesici aletler, tabaklar ve yüksek kabartma motifli süslenmiş bilezik ve kolyelerdir. Ana tanrıca figürü pişmiş topraktan yapılmıştır. Kemikten yapılan kesici ve delici aletler mızraklar ve oklar Çatalhöyük’te kullanılan en önemli malzemelerdir.

Çatalhöyük Ana Tanrıça Heykelciği

Çatalhöyük Neolitik Kent Ziyaret Saatleri ve Ziyaret Ücreti

Çatalhöyük Neolitik Kente giriş için herhangi bir ücret alınmaz. Bölgeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 15 Nisan ile 2 Ekim yaz sezonunda sabah 9 ile akşam 19 arası bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. 3 Ekim 14 Nisan arası kış sezonunda ise sabah 8 ile akşam 17 arası bölge ziyaretçi kabul etmektedir. Müzenin tatil olduğu bir gün yoktur. Haftanın 7 günü bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. 45.Kilometrede Erler Kötü ve Abditolu köyü istikametinden Saraçoğlu mahallesinden devam ederek Çatalhöyük merkeze ulaşabilirsiniz.

Çatalhöyük

Tarihte Bilinen İlk Evler

Çatalhöyük’teki yerleşimi yerinin en yeri 7. Kat ile 11.kat arasıdır. Dörtgen duvarlara sahip evlerin duvarları birbirine bitişiktir. Her evin kendine ait bir duvarı vardır. Evler ayrı ayrı planlanmış olup ihtiyaç halinde evin yanında başka evler yapılmıştır. Evlerin bitişik duvarlarının olması sebebiyle şehirde sokaklar gözlenemez. Sokakların olmamasının nedeni o dönemde yaşayan insanlar ulaşım için ev çatılarını kullanmasıdır. Evlerin çatı duvarlarında bulunan delikler ve merdivenler bu teoriyi desteklemektedir. Yüksek noktalar yabani hayvanlara karşı bölgeyi güvenli kılmaktadır. Tarihi evleri gezmek, buram buram tarihi dokuyu içinize çekmek size büyük keyif verecektir. Tarihi mekanları gezmeyi seven yerli ve yabacı turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden birisi Çatalköyük’tür.

Çatalhöyük Evleri

Çatalhöyük’e Ne Zaman Gidilir?

Konya Çatalhöyük bölgesini her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Soğuk kış günlerinde bölgeyi ziyaret etmek sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden kışın bölge çok fazla ziyaretçi almaz. Yaz mevsiminde bölge büyük ziyaretçi akımına uğrar. Tatil ve izin sorununuz yoksa bölge ziyaret için en uygun zaman Nisan-Mayıs aylarıdır. Bu aylarda bölge çok fazla ziyaretçi almaz. Havalar çok sıcak ve çok soğuk olmadığı için bölgeyi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Yazın bölgede nüfus patlaması yaşanır. Kalabalık ortamları seviyorsanız bölgeyi yazın ziyaret etmelisiniz. Ziyaret etmeden önce gerekli hazırlıkları önceden yaparsanız bölgeyi sıkıntısız bir şekilde gezebilirsiniz.

Çatalhöyük Evleri Mimarisi

Türkiye Gezi Rehberi sayfamıza göz atmak isterseniz;Gezilecek Yerler

Çatalhöyük Neolitik Kenti Dünya’nın ilk yerleşim merkezine ev sahipliği yapmaktadır.Bu nedenle Ankara Gezginleri olarak bu eşsiz yerin mutlaka görülmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

14 YORUMLAR

  1. Beleşe ziyaret edebileceğimiz bir yere gidebilmek için paramızın olmayışını göz önünde bulundurup, yardım derneği kurma çalışmalarımıza destekleri olanlar sayesinde hit patlaması yaşıyoruz.

  2. Çatalhöyük Neolitik Kenti son zamanlarda araştırdığım konu hususunda en detaylı yazıyı burada buldum. Sağ olun, çok teşekkür ederim.

  3. Makalenizde belirttiğiniz gibi konyaya kışın gelmeyin özellikle cumra bölgesi cok soguk olur turistik ziyaret acısından paylaşım için teşekkürlrr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here