Diyarbakır Gezilecek Yerler Diyarbakır Gezi Rehberi

13
640

Yüzyıllar boyu birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış olan Diyarbakır ilimiz, zengin yemek kültürü, tarihi dokusu ve mimarisiyle bizi kendine hayran bırakan şehirlerin başında geliyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli ve en güzel şehirlerinden biri olan Diyarbakır gezilecek yerler açısından da oldukça zengin alternatifler sunarak, misafirlerinin unutulmaz anlar yaşamalarına olanak sağlıyor.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Tarihi camileri, kervansarayları, köprüleri, müzeleri ve diğer güzellikleriyle, buram buram tarih kokan bu nadide ve güzel şehri, hayatınızda en azından bir kez mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bir yandan şehrin mimarisini ve tarihi dokusunu keşfederken diğer yandan damaklarda unutulmaz tatlar bırakan yöresel yemekleriyle de tanışma fırsatını bulabilirsiniz.

Fazla söze gerek yok diyerek ve sizi daha fazla bekletmeden, Diyarbakır gezi rehberi yazımızın diğer detaylarına yavaş yavaş girelim ve mistik bir atmosfer eşliğinde keşfedeceğiniz Diyarbakır gezilecek yerler listemizi hep birlikte inceleyelim.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Farklı coğrafyaları görmek, tarihi ve kültürel miraslarımızı öğrenmek isteyen gezginlerin uğrak yerlerinden biri olan Diyarbakır, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve farklı kültürleri topraklarında yaşatması neticesinde bambaşka bir tarihi atmosferi gözler önüne seriyor. Şehrin tarihi sokaklarında yürürken yaşanılan his ve duygular paha biçilemez nitelikte. Tarihi dokusuyla birlikte, birbirinden leziz yöresel yemekleri de dillere destan ve sizi sizden alabilir.  Aman dikkatli olun! Bizden söylemesi. 😊

Sevgili takipçilerimiz eşim ve ben halk oyunları oynamış hatta halk oyunları vesilesi ile tanışmış bir çiftiz.Yazılarımızda gezdiğimiz illerimizin halk oyunları,halk kültürü ile ilgili birkaç detaya yer vermek fikri geldi aklımıza.Umarız ilginizi çeker.

Diyarbakır kültürel yönden çok zengin illerimizden biri.Halk oyunları,folklor ve giyim kuşam yönünden de kendine has dokusu olan bir kentimiz.Gezilecek yerler bölümümüze geçmeden önce,Diyarbakır yöresi halk danslarını içeren videoya bir göz atın isterseniz.Hoşunuza gidecektir.

Diyarbakır gezilecek yerler bakımında çok zengin olduğunu yazımızın başında belirtmiştik. Şehrin tüm tarihi mekanlarını ziyaret edebilmek için iki-üç gün konaklama yapmanız gerekebilir. Ancak biz günübirlik ziyaret yapacak takipçilerimizi de düşünerek; Diyarbakır gezi rehberi listemizi oluştururken, en meşhur ve en fazla ziyaret edilen mekanları yazımızda yer vermeyi uygun bulduk. Hazırsanız, Diyarbakır’ın eşsiz tarihi dokusunu hep birlikte dokunalım!

Diyarbakır Ulu Cami

Diyarbakır gezilecek yerler listemize, meşhur mimarisi ve tarihi dokusu olan “Ulu Cami” ‘ile başlayalım. 639 yılında İslam Orduları tarafından kiliseden camiye çevirdiği bilinen Ulu Cami, İslam dünyasının beşinci Harem-i Şerifi olarak da kabul edilir. Anadolu’nun bilinen en eski camilerinden biridir ve yıllar içinde yapılan restorasyon çalışmaları ve eklentiler neticesinde günümüze kadar kalmayı başarmış bir yapıdır. Caminin ilk büyük onarımının Selçuklu Sultanı Melik Şah döneminde yapıldığı bilinmekte.

Diyarbakır Ulu Cami

Ulu Cami’nin üç girişi bulunuyor. Cami’nin ana girişi olan kapı, kemerli bir yapıya sahip olup, kapının üzerinde aslan ve boğanın mücadelesini temsil eden simetrik bir kabartma bulunmakta. Farklı zamanlarda yapılan eklemeler topluluğundan oluşan Ulu Cami; Hanefi ve Şafi mezheplerine mensup olan kişiler için iki farklı bölümden oluşuyor. Ayrıca Mesudiye ve Zinciriye denilen, iki medresede caminin diğer bölümleri arasındadır.

Diyarbakır Ulu Cami

Şafiiler için hazırlanmış bölüm olan Mesudiye Medresesi’ne açılan kapıda çok ünlü bir güneş saati bulunmakta. Bu güneş saatinin 800 yıllık bir tarihi olduğu ve güneş saati sibernetiğinin babası olarak kabul görmüş “El-Cezire” tarafından yapıldığı da bilinmekte. Diyarbakır’a gidildiğinde ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Sülüklü Han

2010 yılında restore edilip ziyarete açılan Sülük Han, 1683 yılında Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi tarafından yaptırılmıştır. Son dönemlerin popüler mekanlarından biri olan Sülüklü Han’ı, Diyarbakır gezilecek yerler listemize eklemesek olmazdı.

Sülüklü Han

Tarihi Han ismini; bahçesinde bulunan kuyudan tedavi amaçlı, hekimlerin sülük çıkarmasında alır. Sülük Han’ın üst katları dinlenme odaları olarak kullanılırken alt kısımları hayvanların konaklaması için kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında ise süvari birliklerinin karargahı olarak hizmet vermiş, ancak günümüze sadece tek kat olarak gelebilmiştir.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Yapımında siyah bazalt taşı kullanılan Han’ın kapısında beş dilde yazılmış bir kitabe bulunur.

Burada hemen bir hatırlatmada bulunalım: Sülük Han’a gittiğinizde, yöresel kahvaltısını ve sütlü melengiç kahvesinin tadına bakmayı ihmal etmeyin diyoruz.

Hz. Süleyman Cami

Hz. Süleyman Cami

1155-1160 yılları arasında yapılan Hz. Süleyman Cami’de Diyarbakır gezilecek yerler arasında en önemli tarihi mekanlardan biridir. Nisanoğlu Kasım tarafından yaptırılan Caminin avlusunda, Diyarbakır’ın fethi esnasında şehit düşen 27 sahabenin yattığı “Meşhed” bulunuyor. Son yapılan restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemeleriyle turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdikleri tarihi mekanlardan biri olarak mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayabiliriz.

Hevsel Bahçeleri

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır gezi rehberi yazımıza devam ederken UNESCO Dünya Miras Listesi’ne giren Hevsel Bahçeleri’nin o eşsiz güzelliğinden de bahsetmek isteriz. Diyarbakır surları ve Dicle Nehri arasında, tarımın ana vatanı olarak kabul edilen nadide mekanlardan biridir Hevsel Bahçeleri. Mezopotamya’nın tahıl ambarı olarak kabul edilen bu topraklarda halen tarım yapılmaya devam ediyor. Yolunuz buraya düşerse Mardin Kapı civarında bulunan çay bahçelerinin o muhteşem güzelliğinin seyrine doyamayacaksınız.

Dört Ayaklı Minare

Dört Ayaklı Minare

Diyarbakır’ın tarihi ve en ilginç mekanlarında biri olan 4 Ayaklı Minare, 1500’lü yıllarda Akkoyunlu Sultanı Kasım Bey tarafından yaptırılmış ve Anadolu’da başka bir örneği yoktur. Şeyh Muhtar Camisinde yer alan 4 Ayaklı Minarenin yekpare şekilde tasarlanmış mimari yapısı oldukça dikkat çekiyor.

Diyarbakır Surları

Diyarbakır’ın simgesi haline gelen Diyarbakır Surları, M.Ö. 3 Bin- 4 Bin yıllarında yapıldığı tahmin ediliyor.12 metre yüksekliğinde 5700 metre uzunluğundadır.82 burcu ve dört yana açılan kapılarından oluşur.

Diyarbakır Surları

Burçlar üzerindeki görkemli kabartmalar, hayvan figürleri ve kitabelerin büyük bir kısmı günümüzde hala ayakta. En ünlü kale burçları ise Yedi Kardeş, Evli Beden, Nur, Keçi, Kral Kızı ve Akrep burçları…

Dört yana açılan kapıları ise;Dağ Kapı, türkülere bile konu olan Mardin Kapı, Yeni Kapı ve Urfa Kapısı.

M.Ö. 349 yılında Bizans İmparatoru Costantinus tarafından yenilenen surların yapılış tarihi tam olarak bilinmemektedir.

Diyarbakır Surları

Mezopotamya’nın ünlü şehirlerinden Diyarbakır, surlarının 2015 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasıyla da surlarının ününü dünyaya duyurmuş oldu.

Surlar, Huriler tarafından bugünkü İçkale sınırları için yer alır. Yüksekliği ve büyüklüğü bakımından dünyada bir başka örneği bulunmayan bu devasa Surlar, büyüklüğüyle dünyada birinci, uzunluğu bakımından ise Çin Seddi’nden sonra ikinci sırada yer alan tarihi bir yapı olma özelliğindedir.

Diyarbakır Çayönü

Diyarbakır gezilecek yerler rotanızda mutlaka görülmesi gereken tarihi bir mekana daha dikkatinizi çekmek istiyoruz. İnsanlığın yerleşik hayata ilk geçişlerinin izlerini taşıyan en önemli arkeolojik yapılardan biridir Çayönü. 6 Bin yıl boyunca birbirinden farklı mimari tasarımların yer aldığı bölgede, yuvarlak planlı kulübeler, taş döşemeli, ızgara planlı vb. tarihi bulgulara rastlanmıştır. Günümüzde yapılan arkeolojik kazılarda ise taş temelli kerpiç binaların bir bölümüne ulaşılmış ve koruma altına alınmıştır.

Diyarbakır’ın kuzeyinde, Ergani ovasında, Dicle Nehri’nin kenarında bulunan Çayönü 1963 yılında keşfedilmiştir. İlk kazılar Dr. Halet Çambel ve Prof Dr. Robert J. Braidwood tarafından başlatılmıştır.

Diyarbakır Çayönü

Çayönü kazılarında MÖ 8500 yıllarından kalma buğday ve baklagillere rastlanmıştır. M.Ö. 6000’lere gelindiğinde Çayönü‘nde yaşayan herkes kendi yiyeceğini tarımdan elde edebiliyordu.

Çayönü insanı, ölülerini oturdukları evlerin altına gömüyorlardı hemen her yapının altında mezarlara rastlanmıştır. Mezarlarda Hocker tarzda (cenin duruşu) konulmuş iskeletlere rastlanıldığı gibi doğrudan mezara gömülmüş örneklere de rastlanılmıştır.

Diyarbakır Çayönü

Ancak şunu da hatırlatalım; Çayönü, Sur ilçe sınırları dışındadır ve burayı gezmek istiyorsanız mutlaka özel bir araca ihtiyacınız olacaktır. Günübirlik geziler için uygun olmasa da, yine de mutlaka görülmesi yerlerden biri olduğunu düşünüyoruz.

Behram Paşa Konağı

Geleneksel Diyarbakır ev mimarisi yapıtlarına uygun olarak tasarlanmış olan bu tarihi Konak, Behram Paşa sokağının doğu yakasında yer almakta. Behram Paşa Konağı, doğu ve güney yönde olmak üzere iki katlı olarak yapılmış ve yine geleneksel mimari izlerini taşıyan bazalt taşı kullanılmıştır. Konağın süslemeleri için ise beyaz kalker taşına yer verdiği görülüyor.

Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır gezi rehberi yazımızda yer vermek istediğimiz bir diğer mekân olan Meryem Ana Kilisesi’nin kesin olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Diyarbakır Arkeoloji Müdürlüğü tarafından yayınlanan belgelerde yapının üçüncü yüzyıla dayandığı belirtilmekte.

Meryem Ana Kilisesi de diğer bazı yapılar gibi zaman içinde ihtiyaçtan dolayı çeşitli eklemeler yapılmış ve Diyarbakırlı Süryanilerin talepleriyle 2004-2005 yılları içinde resmi olarak restorasyon çalışmaları yapılarak şimdiki haline getirilmiştir.

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi

Kilise; dört avludan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra din adamlarının dinlenme ve yaşam odaları ile divanhanede bulunur. Aktif olarak hala kullanılan kilise yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Deliller Hanı (Hüsrev Paşa Hanı)

Deliller Hanı (Hüsrev Paşa Hanı)

 1527 yılında Diyarbakır valisi Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan bu tarihi han, halk arasında “Deliller Hanı” olarak anılıyor. Bu şekilde anılmasının nedeni; her yıl hac vazifelerini yapmak için toplanan hacı adaylarının Hicaz’a gitmek üzere onları götürecek olan rehberlerin (delillerin) burada konaklamasından kaynaklanmaktadır. İki katlı olarak yapılmış olan Han, restorasyon çalışmalarından sonra 120 yataklı bir otel olarak hala hizmet veriyor. Ayrıca 300 kişilik restoranı da hem yerli halkın hem de turistlerin ilgi odağındadır.

Diyarbakır Gezi Rehberi

Şimdi sıra; Nasıl gidilir? Ne yenir? Nerede kalınır? sorularını cevaplayacağımız Diyarbakır Gezi Rehberi bölümümüzde;

Diyarbakır Yöresel Yemekleri

Diyarbakır yemek kültürü zenginliği bakımından ülkemizin önde gelen şehirlerindendir.Yazımızda bunlardan bazılarını detaylı olarak sizlere aktarmak istedik.

Kaburga Dolması

Değerli takipçilerimiz Diyarbakır’da, yemeden sakın dönmeyin diyeceğimiz oldukça fazla yöresel yemek mevcut.Bunlardan ilki Kaburga Dolması.Temelde kuzu kaburganın önce kavrulma işleminden geçirilip ardından da iç pilav doldurulup pişirilmesi şeklinde yapılan enfes bir yemektir.

Kaburga Dolması

Yörede her evde yapılan Kaburga Dolmasını Diyarbakır’da yiyebileceğiniz en iyi ve en popüler mekan Kaburgacı Selim Amca.Diyarbakır Merkez’de Yenişehir Mahallesindeki yerlerinde yıllardır hizmet vermektedirler.Uğramanız şiddetle tavsiye edilir pişman olmayacaksınız 🙂

Mumbar

Diyarbakır’da mumbar dolması bol baharat ve naneli yapılıp yöresel olarak Kibe Mumbar ismiyle bilinir.

Mumbar

Paçacı Şaban Usta Diyarbakır’da mumbar,kelle paça ve her türlü sakatat yemeği için önereceğimiz mekan.Kayapınar Mahallesinde Selahattin Eyyubi Bulvarı üzerinde hizmet vermektedir.

Kadayıf

Diyarbakır’da mutlaka tadına bakılması gereken bir tatlıdır.Ülkemizin pek çok ilinde bulabileceğiniz kadayıfı bir de Diyarbakır’da tatmanızda fayda var.Memnun kalacağınızı düşünüyoruz.

Kadayıf

Fıstıklı ve cevizli olarak üretilen kadayıf için uğramanız gereken mekan Sıtkı Usta.Burma şeklinde birçok kadayıf çeşidini servis eden Sıtkı Usta,Diyarbakır’ın Ofis semtinde hizmet vermektedir.

Ciğer Kebap

“Diyarbakır’da ciğer kebap en iyi nerede yenir?” diye sorarsanız cevabımız kesin ve nettir; sokakta yenir.Diyarbakır’da çok popüler olan seyyar ciğerciler bir karın doyurma metodu değil,bir kültürdür diye düşünüyoruz.

Ciğer Kebap

Özellikle Dağkapı civarında akşam saat 22’den sonra açılan bu tezgahlar belki de hayatınızda yediğiniz en güzel ciğer kebabı sunacaktır sizlere.

Emekçi bir kadından bahsetmek istiyoruz sizlere.Yasemin Ayverdi Gülseran Diyarbakırlı 2 çocuk annesi bir ev hanımı.Aldığı 1000 Liralık mikro krediyle kendisine bir ciğerci tezgahı almış ve akşamları tezgahının başında ciğer satıyor.Kısa sürede tanınmış ve özellikle Diyarbakırlı kadınların akşam saatlerinde kebap yemek için aradığı seçenek olmuş.Kim bilir? Belki de günün birinde kendi restoranını açar.Ankara Gezginleri olarak kendisini kutluyor ve selamlarımızı iletiyoruz buradan.

Ciğer Kebap

Ülkemizin diğer bölgelerine ait yöresel yemekler yazılarımızı okumak isterseniz;Hatay Yöresel Yemekler Karadeniz Yöresel Yemekleri

Diyarbakır Konaklama

Diyarbakır gezi ve seyahatlerinizde merkezdeki oteller uygun bir seçim olacaktır.Bilindik marka şehir otelleri,butik oteller ve bütçenize uygun 3-4 yıldızlı otelleri araştırıp beğendiğiniz herhangi birinde konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Diyarbakır konaklama konusunda Ankara Gezginleri olarak sizlere önereceğimiz otel ise Hotel Büyük Kervansaray.

Hotel Büyük Kervansaray.

Yazımızın üst bölümünde yer alan Deliler Hanı (Hüsrev Paşa Hanı) otel olarak işletiliyor demiştik.Bu tarihi yapıda kurulan Kervansaray Hotel, hem tarihi otantik bir ortam sağlayıp hem de kaliteli bir konaklama ve yeme içme hizmeti vermektedir.

Diyarbakır marka şehir otelleri konusunda da  oldukça kaliteli seçenekler sunabilen bir şehir.Hilton Garden İnn,Radisson Blu bunların en önemlileri.

Hilton Garden İnn

Merkez konaklaması sizlere Diyarbakır şehir merkezini dolaşma ve keşfetme şansı da sunacaktır.Kesinlikle Ofis ve Dağkapı bölgelerini gezip esnafla sohbet etmeli ve kahvehane önlerindeki taburelere oturup çay kahve içmelisiniz.

Diyarbakır Ulaşım

Diyarbakır ulaşım konusunda gezginler açısından hiç de zor olmayan konumda.Bazı büyük kentlerimize biraz uzak gibi görünse de,duble ve otoban şeklinde yollar size keyifli  bir seyahat imkanı sunmaktadır.Ayrıca Diyarbakır’a Ankara,İstanbul,İzmir ve diğer bir çok kentimizden uçak seferleri mevcut.Ancak uçak ile seyahat ederseniz Diyarbakır ve çevresini tam olarak keşfetmek için araç kiralamak durumunda kalabilirsiniz.

Ankara Diyarbakır arası yaklaşık 1000 km.Aksaray,Adana üzerinden Gaziantep ve Şanlıurfa’dan geçerek Diyarbakır’a ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Gezi Rehberi Ulaşım

İstanbul Diyarbakır arası ise yaklaşık 1450 km olup Ankara üzerinden seyahat etmeniz mümkün.

İzmir’den Diyarbakır yolculuğu ise 1420 km bir yolculuk gerektiriyor.Rota olarak da en uygunu Afyon Konya üzerinden Adana Diyarbakır rotasıdır.

Sakın “Çok uzak buralara çoluk çocuk nasıl gideceğiz?” diye düşünmeyin.Onun da kolayı var;Çocukla Keyifli Tatilin İpuçları

Kara yolu ile ulaşımınızda yolun üstündeki Gaziantep ve Şanlıurfa’yı dolaşmanızı mutlaka öneriyoruz.En azından yöresel yemeklerinin tadına bakabilirsiniz yolculuğunuz sırasında;Gaziantep Yöresel Yemekleri  Gaziantep Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Diyarbakır gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ilimiz.Bu nedenle Diyarbakır gezi planlamalarınızı en az 2 gece 3 gündüz olacak şekilde yapmanızda fayda var.

Diyarbakır gezilecek yerler keşfiniz sırasında şehrin kültürünü,dokusunu ve tarihini içinizde hissederek gezmenizi temenni ediyoruz…

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

13 YORUMLAR

  1. Bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederiz. Neredeyse Diyâr-i Bekr’e gitmis gibi olduk, o tarih kokan sokakları daha çok merak ettik.. Hele ki lezzetli ciğerini tekrar teşekkürler

  2. Sanki Diyarbakırı gezmiş gibi hissettim. Diyarbakır gezi rehberi ve diyarbakır da gezilecek yerlerin listesi arayanlar için tam bir nimet. Muhteşem yazılmış bir içerik. Elinize sağlık.

  3. Ülkede gitmediğim tek bir il kaldı. O da Diyarbakır. Çok merak ediyorum. Gördüğüm en kapsamlı Diyarbakır yazısı olmuş. Çıktısını al yanında götür, Diyarbakır’ı gezersin. Ellerinize sağlık.

  4. İlginiz ve beğenınız için teşekkurler.Halk oyunları vıdeosunu gezı yazılarımızda ılk kez denıyoruz.Hoşunuza gıtmesıne sevindik….

  5. Ne kadar da çok gezilecek yeri varmış meğer Diyarbakır’ın. Ne güzel anlatmışsınız. Belki bi gün bize de kısmet olur 🙂 Paylaşım için teşekkürler. Bloğunuzu yeni keşfettim ve hemen takibe aldım. Güzel yayınlar dilerim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here