Doğu Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

21
240

Doğu Anadolu Bölgemiz tarihi ve turistik mekan yönünden zengin bir bölgemizdir. Kendine has kültürü, lezzetli yemekleri, insanların misafirperver ve hoşgörülü olması her yıl bölgeye binlerce yerli ve yabancı turistin gelmesini sağlamıştır. Doğu Anadolu Bölgesinde Bitlis, Erzincan, Bingöl, Elazığ, Van, Ağrı, Erzurum gibi çok önemli şehirlerimiz bulunur. Bu şehirlerimizde birbirinden güzel turistik ve tarihi mekanlar var.  Ankara Gezginleri olarak sizler için Doğu Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listesi oluşturduk.

Doğu Anadolu Bölgesi Görülmesi Gereken Yerler

Doğu Anadolu bölgesini tatil için seçtiyseniz şu noktalara mutlaka uğramalısınız:

Nemrut Gölü

Nemrut Gölü

Bitlis il sınırı içinde kalan Nemrut Gölü, ülkemizin en büyük krater gölüdür. Nemrut dağının patlaması ile oluşan yapının içinde 5 tane böl bulunur. Gölün derinliği 650 metreyi bulur. Sır dolu Nemrut Gölü eşsiz bir manzaraya sahiptir. Bölgeyi her gezenin mutlaka ikinci defa geldiği bölge Doğu Anadolu’nun en cazip turizm mekanıdır.

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi

Erzincan şehir merkezine 30 km uzaklıkta bulunan şelale 3 katlı olup yüksekliği 40 metreyi bulur. Güzelliği ile büyüleyen şelale kenarında piknik yapabilirsiniz. Kışın buz tutan şelale suyu sarkıtlar oluşturup çok güzel bir manzaraya dönüşür.

Yüzen Ada

Yüzen Ada

Bingöl il sınırında yer alan Yüzen Ada ülkemizin bilinen 22 yüzden adasından birisidir. Gerçek bir doğa harikası olan gölün üstünde bağımsız hareket eden 3 ada bulunur. Adanın üzerinde 5 bodur ağaç yer alır. Çevredeki bütün bitkiler bu gölden beslenir. Göl yöre halkı tarafından keşfedilmiştir. Gölün derinliği yaklaşık 50 metredir.

Harput Kalesi

Harput Kalesi

Elazığ il sınırında kalan bölge tarihte Urartular tarafından yapılmıştır. Halk arasında Süt kalesi olarak adlandırılan bölge rivayete göre ülkede su kıtlığı başladığı sırada süt bolluğu yaşandığı bir dönemde kalenin yapımında kalenin harcına su yerine süt konulmuştur. Bunun üzerine kaleye süt kalesi denilmiştir.

Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi

Van il sınırı içinde bulunan kilise, dini turizm yerlerinden birisidir. Van gölünde bulunan adalardan birisi Akdamar Adasıdır. Akdamar Kilisesi, Akdamar Adası’nda yer alır. MS 900 yılında Vaspurakan Kralı 1. Gagik tarafından yapılmıştır. İnce bir taş işçiliğine sahip kilisenin iç ve dış duvarlarında İncil ve Tevrat’tan alma figürler bulunur.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı

Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesinde yer alan saray 1199 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı Devletinde Lale Devrinde yapılan son büyük yapıdır. 18. Yüzyıl mimarisini yansıtır. Sanat tarihi açısından sarayın önemi büyüktür. Sarayda 116 oda bulunur. Sarayda türbe, cami, sur, avlu, divan, harem gibi bölümler bulunur.

Van Kalesi

Van Kalesi

Kale MÖ 9. Yüzyılda Urartular tarafından yapıldı. Şehir merkezine 5 km uzakta yer alır. Eşsiz bir güzelliğe sahip Van kalesini her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret eder.

Bu tarihi ve doğal güzellikler kesinlikle gezginlerin ziyaretini hak ediyor diye düşünüyoruz.Doğu Anadolu Bölgesi gezilecek yerler yazımıza görüş ve katkılarınızla destek olmak isterseniz,yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

21 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here