Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

19
254

Efes Antik Kenti tarihi MÖ 5000 yıl öncesine uzanır. Muhteşem bir tarihi eserdir. Ülkemizde en çok ziyaret edilen 3 mekândan birisidir. Ülkemizde en çok ziyaret edilen müzeler Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Efes Antik Kent bölgesidir. Bölgenin popüler olmasında Kuşadası kentinde bulunan Kuşadası Cruise Limanının yer almasıdır. Cruise gemileri 5 yıldız otel konforunda seyahat etme imkânı sunar.  Yürüyen şehir misali binlerce insanı taşıyan gemiler Efes Antik Kentine 20 kilometre uzaklıkta yer alan Kuşadası Gemi Limanına yolcu indirir.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti giriş ücreti ve Efes hakkında tüm detayları bizden dinlemeye hazırsanız başlayalım…

Efes Antik Kenti Nerededir?

Efes Antik Kenti İzmir ilinin Selçuk ilçesinde yer alır. Selçuk sakin küçük bir İzmir bölgesidir. Yaz aylarında yerli ve yabancı turist akımına uğrayan bölgede nüfus patlaması yaşanır. Kış mevsiminde sakin ve ölü bir şehri andıran Selçuk, yazın hareketli ve renkli bir bölge haline gelir.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti Giriş Ücretleri

Efes Antik Kentini gezmek isteyenler kişi başı 60 lira ödemelidir. Ziyaret için mutlaka kendinize Müzekart çıkartmalısınız. Türkiye’de bulunan diğer antik kentleri ve müzeleri Müzekart ile kolayca gezebilirsiniz. Müzekart güncel fiyatı 70 liradır. Müzekart ülke genelinde aktif müze hizmeti veren 300 noktada kullanabilirsiniz.

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Efes Antik Kentini gezmek istiyorsanız giriş çıkış saatlerine dikkat etmelisiniz. Yaz ve kış olmak üzere iki saat uygulaması yapılır. 15 Nisan ile 2 Ekim arası yaz sezonu olarak kabul edilir. Yaz sezonunda sabah 8 ile 18.30 arasında aktif müze hizmeti verir. 3 Ekim ile 14 Nisan arası dönem kış sezonu olarak kabul edilir. Kış sezonunda müze sabah 8 ile 17 arasında hizmet verir.

Efes Antik Kenti Yamaçevler

Efes Örenyeri Ne Zaman (Hangi Mevsim) Gezilir?

Efes Antik Kenti uçsuz bucaksız bir açık hava müzesini andırır. Kışın havaların soğuk ve rüzgarlı olmasından dolayı kış mevsiminde gezmek zor gelebilir. Bu yüzden Efes Antik Kenti yaz mevsiminde gidilmesi tavsiye edilir. Yazın Temmuz-Ağustos aylarında havanın çok sıcak olduğunu düşünürseniz gezi için en ideal zaman Nisan-Mayıs-Haziran aylarıdır.

Efes Antik Kenti Meryem Kilisesi

Efes Antik Kenti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Efes Antik Kenti UNESCO Dünya Miras listesinde yer alır. Yılda ortalama 1 milyon ziyaretçi alır. 100 yıldan bugüne her yıl yerli ve yabancı turist çeken bir yerdir.  Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere 4 bileşenden oluşan bölge, Antik Dönem’in en önemli merkezleridir. Tarih öncesi dönemden bugüne Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı devletleri bölgede hüküm sürmüştür. Bölgenin yerleşimi 9 bin yıl öncesine dayanır.Mutlaka gezilecek yerler listenizde olmalı diye düşünüyoruz.

Efes Antik Kenti Celsus Kütüphanesi

Efes Antik Kenti Gezilecek Yerler

 • Artemis Tapınağı: Antik dönemin yedi harikasından biridir. İnşası sırasında sadece mermer kullanılmıştır. Yapıt 120 yılda yapılmıştır.
 • Meryem Kilisesi: Hz İsa’nın annesinin kabul edildiği 431 tarihli Ekümenik Konsülün gerçekleştiği yerdir.
 • Bazilika: İsa’nın havarilerinden biri olan ve Yahya İncili Efes’te yazan St. John’ın mezarı üzerine inşa edilmiştir.
 • Meryem Ana Evi: Burası Meryem’in Aziz John’la birlikte son yıllarını geçirdiği kilisedir.
 • Efes Antik Tiyatrosu: Antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosu özelliğini taşır. Tiyatro 24 bin kapasiteye sahiptir. Tiyatronun sahnesi yıkılmıştır. Oturma alanları gayet iyi durumdadır. St. Paul ün vaazlarının da gerçekleştiği yer olduğundan Hristiyanlık adına da önemli bir yerdir.
 • Celsus Kütüphanesi: Kütüphane dışarıdan iki katlı görünür. Aslında tek katlı yüksek tavanlı bir yapıdır.
 • Yamaç Evler: Efes Bölgesinde zenginlerin oturduğu sitedir. 4 bin metre kare üzerine inşa edilmiştir. Evlerin ısıtmasında lüks sistemler kullanılmış.
Efes Antik Kenti Tiyatrosu

 

Efes Antik Kenti tarihi,gezilecek yerleri ve hangi mevsimde gezmeye uygun olduğu gibi tüm detayları sizlerle paylaştık.Umarız Efes Antik Kenti Giriş Ücreti yazımız Efes gezilerinize rehberlik eder.

Sağlıklı ve Hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

19 YORUMLAR

 1. Efes Antik Kenti ziyaret saatleri konusundaki uyarılanız gerçekten önemli.Çünkü dönemsel olarak değiştiğini ilk kez öğrendim.Ayrıca Efes Antik KEnti giriş ücreti gerçekten pahalı müzekart kullanmalı…

 2. Bu yıl Temmuz ayında ziyaret ettik.Yazıda belırttiiğiniz gibi çok sıcak oluyor.Alan geniş olduğu için sıcak sıkıntılı olmuştu.Bu yüzden Efes örenyeri ne zaman gezilir bölümünüz gerçekten önemli bir uyarı

  • Hristiyanlar için çok önemli bir yer Meryem Kilisei.Hatrı sayılır düzeyde yabancı turist ziyaretıne ev sahipliği yapıyor.

 3. Bence bu tarz tarihi yerler yerli turistler için daha ucuz olmalı çünkü yabancı turistler için efes antik kenti gibi tarihi mekanlar zaten popüler halkımız içinde cazip bir turist merkezi haline getirilmeli.

  • Müze ve örenyerlerinin giriş ücretleri yabancı turistler için farklı oluyor genelde.Ama bildiğimiz kadarı ile daha pahalı bazı girişler

 4. Gitmek istediğim bir yer ama yazın sıcağında gitmeyeceğim bu yazıyı okuduktan sonra birda gezilmesi gereken yerleri yazmanız çok iyi olmuş özellikle hepsini gezeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here