Ege Bölgesi Gezilecek Yerler

10
819

Ülkemizde turizm ve seyahat denilince akla ilk gelen bölgemiz hiç kuşkusuz Ege Bölgesidir. Kışın nüfusu az olan şehirler yazın gelip turizmin açılması ile birlikte 4-5 katını bulur. Muğla, İzmir, Bodrum,Balıkesir Ege Bölgesinin en çok ziyaretçi alan yerleridir.Ege Bölgesi gezilecek yerler yazımızda sizlere bu kez,henüz yeni yeni keşfedilmeye başlanan alternatif rotaları aktaracağız.

Alternatif Ege Bölgesi Rotaları

Genellikle turizm canlılığı nedeni ile, Güney Ege tarafındaki doğal ve tarihi güzelliklerin bilinirliği daha fazladır.Kuzey Ege ve İzmir çevresindeki bazı muhteşem seyahat merkezleri, bu nedenle geri planda kalmış gibi görünür.Biz de keşfedilmeyi bekleyen alternatif Ege Bölgesi gezilecek yerleri anlatmaya karar verdik.

Çamlıbel Köyü

Çamlıbel Köyü

Balıkesir ilinin Güre bölgesinde yer alan şirin bir köydür. Köyde Butik Oteller bulunur. Kaz Dağı’nın eteklerinde masalsı bir gün geçirmek isteyenler özellikle Ağustos aylarında bölgeye akın eder. Ağustosta şenlik ve festivaller sürer. Festivaller 3 gün boyunca ziyaretçilere unutamayacakları anlar yaşatır. Köyde her şeyin otantik olması fotoğraf severlerin ilgisini çekmektedir.

Hasanboğuldu Şelalesi

Hasanboğuldu Şelalesi

Hüzünlü bir aşk hikayesine sahne olan Hasanboğuldu Şelalesi vaktiyle boğulan bir aşığın adı verilmiştir. Kaz dağı eteklerinde yer alan doğa markası bölgede safari turları düzenlenir. Bölge içinde yer alan Tahtakuş Müzesi büyük ilgi toplar. Şelaleye gitmek için Altınoluk’tan Edremit’e giderken Zeytinli bölgesinde gelmeniz gerekir.

Kozak Köyü

Kozak Köyü

Ayvalık-Bergama bölgesinde yer alan köyde, fıstık çamı üretilir. Bölgenin her noktasında fıstık çamı yer alır. Köyde yaklaşık 5 milyon  ağaç bulunur. Yıllık 800 ton fıstık üretilir. Doğa ve manzara seven tatilcilerin en çok tercih ettiği tatil mekanıdır. Fıstık ağaçlı ormanın içinde bol oksijen çekip şehrin gürültüsünden kaçıp kafanızı dinleyebileceğiniz bir tatil noktasıdır.

Sığacık

Sığacık

İzmir şehir merkezinden 45 kilometre uzakta bulunan Sığacık bölgesinde her Pazar günü pazar kurulur. Pazarda ev yapımı ürünlerin yanı sıra organik meyve ve sebze bulabilirsiniz. Börekler, reçeller, el yapımı salçalar satın alabilirsiniz.

Taşköyü

Taşköyü

İzmir Eski Foça yolu üzerinde Ilıpınar bölgesinde yer alır. Köy tam bir mühendislik harikasıdır. Köyü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunu 3 arkadaş oluşturmuştur. Köyde doğal tarım yapılır. Doğal yöntemlerle zeytin yetiştirilip doğal yöntemlerle sıkılıp paketlenir. Zeytin, zeytinyağı ve sabun ihtiyacınızı bu köyden doğal bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Birgi Köyü

Birgi Köyü

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan Birgi Kasabası Osmanlı Tarihi’nin derin izlerini taşır. Ödemiş merkeze 10 km uzakta yer alan bölgede Aydınoğulları Beyi Mehmet Bey tarafından yapılan Ulucami, bölgenin en eski tarihi yapılarından birisidir.

Yeşilyurt

Yeşilyurt

Muğla il sınırı içinde yer alan Yeşilyurt bölgesinin okuma oranı % 100 dür. Kültürlü ve misafirperver bir halka sahip olan bölgede halk tarım sektörü ile geçinir. Bölgede dokumacılık sektörü de çok gelişmiştir. Dünyanın en önemli markalarından Vakko, Beymen dokuma işlerini bu bölgede yaptırır.

Şirince

Şirince

Maya takvimine göre kıyamet 21 Aralık 2012 yılında kopacaktı. Kıyametin Şirince’de kopacağı söylenirdi. Bu yüzden 21 Aralık 2012 yılında bölgeye insanlar akın etti. İzmir iline bağlı olan bölge tam bir doğa harikasıdır. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için ideal bir tatil yeridir. Kırmızı etin bol olduğu köyde damak zevkiniz gelişebilir.

Ege Bölgesi gezilecek yerler yazımız, umuyoruz sizin yeni seyahat rotaları planlarınızda yerini alır.Sizler de özellikle Ege Bölgesindeki keşfedilmeye değer güzel yerleri yorumlar bölümünde paylaşırsanız memnun oluruz.

Türkiye’nin gezi haritasına da göz atmak isterseniz yazımıza bekleriz;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

10 YORUMLAR

  1. Çok güzel liste hazırlamışsınız 2 Hafta önce bende kısa bir tur yaptım cok sevkliydi. Birgi,gölcük,hayalet köy,bozdağ üstelik birazda kar vardı. Listemde olmayan yerleri de kesfettim burada. Hafta sonu güzel bir gezi daha planlayacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here