EŞEK KULAKLI KRAL MİDAS VE GORDİON ANTİK KENTİ

9
49

Kral Midas;efsaneleri,kulakları ve şan şöhrete olan ilgisiyle bilinen Frigya Kralıdır.M.Ö. 8.yüzyılda Gordios’ta(Gordion) yaşamıştır.

EŞEK KULAKLI KRAL MİDAS VE GORDİON ANTİK KENTİ

Eşek Kulaklı Midas adıyla anılması da dahil bir çok efsane ve rivayete konu olan Kral Midas ile ilgili bilinmeyenleri ve Gordion Antik Kenti hakkında bilgileri özetlemek istiyoruz sizlere…

EŞEK KULAKLI MİDAS VE EFSANELERİ

“Midas’ın Eli” (Midas Altını) ve “Eşek Kulaklı Midas” en çok bilinen Kral Midas efsaneleridir.Şan,şöhret ve zenginliğine çok önem veren Midas, tarih boyunca ve hatta günümüzde dahi kibri ile anılmaktadır.Frigya Krallığının, Kimmerler tarafından yıkılmasıyla,esir düşmemek adına boğa kanı içerek intihar etmiştir.

Kral Midas Kafatası/Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Gelelim Kral Midas efsanelerine;

Midas’ın Eli; Efsaneye göre,Kral Midas yaptığı bir iyilik karşılığında şarap tanrısı Dionysus’dan, dokunduğu her şeyin altın olmasını sağlamasını istemiştir.İsteği gerçekleşen Midas dokunduğu her şeyin altına dönüşmesiyle büyük mutluluk ve gurur yaşamıştır.O kadar etkisinde kalmıştır ki gururunun, kızına da dokunarak onu altına çevirmiştir.Bu duruma üzülen ve pişman olan Midas, yine Dionysus’dan aldığı tavsiye ile nehirde yıkanarak bu özelliğinden kurtulur.

Midas’ın Eli (Midas Dokunuşu)

Midas’eli betimlemesine tarihçiler tarafından yapılan açıklama ise şöyle;Gordion, ticaret yolu üzerinde olduğu için, her geçen ticaret konvoyundan altın alan Midas’ın bu şekilde ismi çıkmış ve böyle anılmıştır.

Eşek Kulaklı Midas;

2 tanrı Apollon ve Pan müzik yarışması yaparlar.Apollon, Kral Midas’ın kır tanrısı Pan’ı desteklemesine çok kızar ve Midas’ın kulaklarını eşek kulağına çevirir.Efsane böyle başlar ve Midas’ın özür dilemesinden sonra Apollon’un kulakları tekrar düzeltmesi şeklinde son bulur.

Apollon ve Midas

Bu konu ile ilgili akla en yatkın rivayet ise;Midas’ın kulaklarında doğuştan şekil bozukluğu vardır ve bunu saklamak için sürekli şapka takmıştır.Halk arasında da kulakları eşek gibi o yüzden saklıyor, dedikodusu yayılmıştır.

Kulak konusunda da tarihçilerin bir açıklaması var.Midas’ın krallığın her yerinde muhbirleri vardır,olup biten her şeyi duyar ve bilir.Bu yüzden kulakları eşek kulağına benzetilmiştir.

GORDİON ANTİK KENTİ

Polatlı’ya 29 km uzaklıktaki Gordion Antik Kenti,ilk kez 1950 yılında kazılara başlanan ve günümüze kadar hala kazıların devam ettiği bir antik kenttir.Her yıl sadece 2 ay kazı çalışmaları yapılan antik kentin henüz %10’luk kısmına ulaşılmıştır.

 

Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti’nin ilk keşfi 1890 yılında Bağdat Tren Yolu yapımı sırasında olmuştur.Yetmiş yıldır yapılan çalışmalar sonucunda da M.Ö 2000’li yıllara kadar uzanan bir şehir olduğu anlaşılmıştır.Frigyalılara başkentlik yapmış Gordion Kentini mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

GORDİON MÜZESİ VE MİDAS TÜMÜLÜSÜ

Polatlı’nın Yassıhöyük köyünde bulunan Gordion Müzesinde;bölgede var olan 128 tümülüsden çıkarılan tarihi kalıntılar sergilenmekte.Müze her gün 08-17 saatlerinde açık.Müzekart geçerli ve kartı olmayanlar için giriş ücreti 6 TL.

Gordion Müzesi

Müzede,tümülüslerden bulunan fibulalar(çengelli iğne)sergilenmekte.El işçiliği ve ihtişamı çok fazla olan bu fibulalar bizlere, Friglerin öldüklerinde değerli eşyaları ile birlikte gömüldüklerini anlatıyor.

Gordion Müzesi’nin bahçesinde sergilenen mozaikler ise gerçekten olağan üstü.Milattan önce 8. yüz yıldan kalma oldukları düşünülen bu mozaikler, çakıl taşlarının doğal hallerinin motiflendirilmesiyle oluşturulmuştur.Yanı henüz taşların boyanıp renkli mozaiklerin yapılmadığı dönemlere aitler.Bu nedenle Anadolu’nun ilk mozaik kalıntıları oldukları söylenmekte.

Gordion Müzesi Çakıl Taşı Mozaikleri

Midas Tümülüs’ü ile ilgili detaylara geçmeden önce tümülüs nedir onu açıklayalım;tümülüs mezar demek.Antik kentleri gezerken çevrede mutlaka doğal olmayan küçük tepecikler görmüşsünüzdür.Tümülüs adı verilen bu tepecıkler,kapıları olmayan ve tepenin en uç noktasındaki bir delikten içeri girilen toprak yığınlarıdır.En altlarında da, yani merkezlerinde ahşap yapıdan oluşan mezar bölümü vardır.

Midas Tümülüsü

Türkiye’nin 2. büyük tümülüsü olan Midas Tümülüsü,yıllarca Kral Midas’ın mezarı olarak biliniyordu.Ancak 2000’li yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda tümülüsün Midas’a değil babasına ait olduğu anlaşıldı.Mezar kısmı huni şeklinde olan tümülüsün iç kısımları ahşapla kaplanıp üzerine toprak yığılarak oluşturulmuş.1950 yılında Gordion Antik Kentinde kazı çalışmalarının başlamasıyla, tümülüsün içine girme çalışmaları düşünülmüş.Önce tepeden sondaj denenmiş ancak başarılı olunamayınca,Zonguldak’tan gelen maden işçilerinin, zeminden kazdıkları 80 metre tünel ile mezar kısmına ulaşılabilmiş.

Midas Tümülüs Tüneli
Müdas Tümülüsünün Ahşap Mezar Bölümü

 

Kral Midas ve efsaneleri,Gordion Antik Kenti,Gordion Müzesi ve Midas Tümülüsü ile, Ankara’nın Polatlı ilçesi gezi ve tarih severler tarafından mutlaka keşfedilip, ziyaret edilmeli diye düşünüyoruz.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

9 YORUMLAR

  1. Eşek kulaklı kral midas ve gordion antik kenti yazınızı çok beğendim.Emeğinize sağlık.Gordion antıkkentındenkı mozaıkler çok dikkat çekici.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here