ESKİŞEHİR GEZİLECEK YERLER

19
67

 

Eskişehir gezilecek yerler konusunda oldukça zenginliğine sahip bir kent. Unesco Dünya Kültür Başkentlerinden biri olan Eskişehir,gezi tutkunlarının sıklıkla tercih ettiği bölgelerden biridir.Tarihi ve kültürel birikimi,gelişmiş sanayisi,belediyecilik ve şehircilik teki başarısı,öğrenci kenti olması gibi birçok etken seyahat etmesi zevk veren bir kent olmasına zemin hazırlamaktadır…

Eskişehir Gezilecek Yerler


Şehrin bu denli yaşanılası ve gezilesi olmasının en önemli etkenleri arasında yakın tarihimizin en köklü üniversitelerinden olan Anadolu Üniversitesi ön plana çıkmaktadır.Üniversitenin eski rektörü ve kentin uzun yıllardır belediye başkanlığını yapan Yılmaz Büyükerşenin şehre katkısı tartışılmaz…Eğer istenirse, ekonomik zorluklara rağmen güzel projelerle bir bölgenin belediyecilikle, hem turizm hem sanayi hem de sosyal yönden nasıl yukarı kaldırılacağının en güzel örneğidir Eskişehir….

Eskişehir Balmumu Müzesi

Ankara Gezginleri olarak 1 hafta önce ziyaret ettik Eskişehir’i.İkinci kez gidişimiz olduğu halde hala göremediğimiz güzellikleri olduğunu fark ettik.Bu nedenle Eskişehir mutlaka en az bir gece kalınacak şekilde gezilmeli.Aksi takdirde yetmiyor ve doyamıyorsunuz….Ankara’dan Eskişehir yaklaşık 3 saat mesafede.Hızlı trenle de gidilebilir.değişik bir tecrübe yaşamış olursunuz :).

Bu yazımızda sizlere kısaca Eskişehir’in genel özelliklerinden bahsettikten sonra günübirlik bir gezide yetiştirebileceğiniz ölçüde gezilecek yerlerini,yeme içme için önerilerimizi anlatacağız….

Eskişehir Gezi Rehberi

Hadi gezintiye başlayalım.

Eskişehir Kentpark

Eşkişehir’in merkezinde hemen yeni otagarın yakınında 300 bin metrekare alana kurulmuş,dünyanın dört bir yanından gelen boylu ağaçlarla yemyeşil hale getirilmiş harika bir park.Az önce belirttiğimiz gibi Eskişehir Dünya Kültür Başkentlerinden biri.Parkın yapımı sırasında diğer kültür başkentlerinden ağaçlar ve bitkiler getirtilmiş.Ayrıca Eskişehir’in kardeş başkenti olan Tokyo’dan esinlenerek park içinde Japon Mimarisinden esinlenen birçok küçük heykel mevcut.

Eskişehir Kentpark
Eskişehir’in Kütahya çıkışında yaklaşık 400 bin metrekare alana kurulmuş bir bilim sanat ve kültür parkıdır.Çocuklu bir ailenin neredeyse bir gün boyunca vakit geçirebileceği harika bir alan.Yeşil bir parkta gezme,kafe restoranlarda bir şeyler yeyip içme dışında Kentpark’da yapabileceğiniz en önemli şey denize girmek…Hayır yanlışlık yok. Kentpark’da deniz var…:)yapay olarak hazırlanmış bir plaja ve kumsala sahip Eskişehir.Yaz aylarında şezlongda güneşlenebilir,arzu ederseniz kumsalda kumdan kale yapabilir yada serinlemek için havuza girebilirsiniz….
Eskişehir Kentpark

Sazova Parkı

Hayvanat Bahçesi,Akvaryum(Eti Su altı Dünyası),Masal Şatosu,yapay Gölet,Korsan Gemisi,Bilim ve Deney Merkezi(Okullar randevu ile),Sabancı Uzay Evi,Türk Dünyası Bilim Kültür Merkezi,Esminyatürk gezebileceğiniz park içindeki yerler.Gördüğünüz gibi saymakla bile zor biten bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan bir park.Hem siz hem çocuklarınız harika vakit geçireceksiniz Sazova Park’da….

Sazova Parkı
Sazova Parkı Hayvanat Bahçesi
Sazova Parkı Korsan Gemisi

Odunpazarı

Şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı ayrıca Büyükşehir’e bağlı 2 merkez ilçeden biridir.

Eski tarihlerde hayvancılıkla uğraşan halkın Porsuk bölgesinde sıcaklığa bağlı olarak etlerin bozulması nedeniyle kentin daha serin olan tepe bölgelerine yani Odunpazarı bölgesine yerleştiği rivayet edilir.

Odunpazarı eski Türk Mimari yapısındaki konakları ile meşhurdur.Konakları gezebilir dar sokaklarında dolaşabilirsiniz…Konaklarda yöresel yemekler ve Osmanlı Şerbetleri tadılmaya değer.

Odunpazarı

Kurşunlu Külliyesi

Kurşunlu Külliyesi,Osmanlı Devleti Vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılmış bir eserdir.Külliyenin içinde;İmaret,aş evi ,kervansaray,şadırvan,cami,medrese ve tabhane bölümleri vardır.

Külliye içinde cam döküm atölyesi ve cam üfleme atölyesi;kumdan cam ve şekillerinin oluşumunun tüm aşamalarına canlı olarak şahit olma imkanı sunuyor.

minyatür ve hat sanatı ustalarının el emeği ürünleri sergileyip satışa sundukları bölümü mutlaka gezin.Fiyatlar çok uygun.Ayrıca yine külliye içinde Eskişehir’e özgü lüle taşından çeşitli hediyelik eşyaları görme şansına sahipsiniz.

Kurşunlu Külliyesi
Kurşunlu Külliyesi

Eskişehir Balmumu Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in,göreve başladığı ilk yıllarda yurtd ışında Atatürk’ün balmumundan heykelini görüp “neden bizim ülkemizde böyle bir müze yok” diyerek oluşturduğu bir müzedir.

Müzede yurt içi ve dışından tanınmış tarihi,bilimsel ve sanatsal insanların balmumundan heykelleri sergilenmekte.Tüm eserler Yılmaz Büyükerşen ve Güzel sanatlar okuyan üniversite öğrencileri tarafından yapılmaktadır.

Müze girişi ücretli.Tam 12,öğrenci ise 6 TL.Müzenin tüm geliri kız çocuklarının eğitim masrafı ve engelliler vakfına aktarılmaktaymış.

Eskişehir Balmumu Müzesi


Porsuk Çayı

Porsuk genel olarak çay olarak isimlendirilse de Sakarya Nehrinin en uzun koludur.Eskişehir’i tam ikiye bölen çayın kuzeyi Tepebaşı güneyi ise Odunpazarı ilçesidir.

Porsuk Çayında gondol ile dolaşmak gelen ziyaretçilerin en çok keyif aldığı etkinliklerden biri Eskişehir’de.Köprübaşı çevresi ve doktorlar caddesi ismi verilen caddede trafik araçlara kapalı.Sadece tramwaylara açık.Eskişehir’in bir öğrenci kenti olduğunu söylemiştik.Gençler Porsuk Çayının kenarındaki kafelerde ve hatta çayın kenarındaki çimlerde vakit geçiriyorlar.Sosyo-kültürel düzeyi çok yüksek bir kent Eskişehir.

Porsuk Çayı

Devrim Arabası

16 Haziran 1961 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in “caddelerde kullanılacak yerli malı binek otomobil üretilsin” talimatıyla 20 demir yolları mühendisi tarafından 4.5 ay gibi kısa bir sürede üretilen ilk yerli araçtır Devrim Arabası.

Devrim Arabasının ağırlığı 1250 kg olup.saatte 140 km hız yapabilmetedir.Egzoz borusu yan tarafta ve uzun kısa farları ayakla ayarlanmaktadır ilk yerli arabamızın….

Tülomsaş Müzesinde sergilenmektedir…

Devrim Arabası

Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’de yöresel yemek denince akla gelen en önemli 2 yemek çibörek ve balaban köfte dir. Çibörek hemen her yerde yapılıyor Eskişehir’de.Peynirli kıymalı vb çeşitleri tadabilirsiniz…

Balaban Köfte altta tırnak pide yoğurt üstünde ise özel sosu olan bir köfte türü.Denedik gayet memnun kaldık öneriyoruz…

Çibörek

Eskişehir Geceleri

Eskişehir dünyanın en güvenli 4. kentidir.Bundan dolayı Eskişehir’de gün hava kararınca bitmiyor aksine daha canlanıyor diyebiliriz.

Her ekonomik ve sosyokültürel düzeye hitap eden bir gece hayatı var Eskişehir’in.Öğrenciler genellikle Porsuk çayının kenarında takılıyor.Doktorlar caddesinde yürüyüş yapan araçsız trafiğin keyfini çıkaran ve geçen tramvayları zevkle seyredenlerin sayısı da hiç az değil.

Eski hal binası restore edilerek “Haller Gençlik Merkezi“ismiyle kullanılmaya başlanmış:Harika olmuş.Ortada bir avlu oturup çay kahve içebileceğiniz yemek yiyebileceğiniz masalar ve kenarlarda her türlü yemeği bulacağınız restoranlar var.Aynı zamanda hediyelik eşya v.s. alabileceğiniz dükkanlarda mevcut içeride….

Gece biraz daha uzasın bir iki bir şeyler içip müzik dinleyelim derseniz de önerimiz kesinlikle 222 isimli mekan.

Köprübaşı
Eskişehir Haller

Eskişehir gezilecek yerler anlatımımız umarız gezi planlamanızda fayda sağlar.Gezginlerin ve seyahat severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir kent….

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

19 YORUMLAR

  1. Daha önce 2 kez Eskişehir’e gittik.Ama dediğiniz gibi her gidişimizde Eskişehirde yeni gezilecek yerle keşfediyoruz.Dertlı toplu herşeyı bulabılecegımız bır yazı olmuş.Elinize sağlık

  2. Yılmaz Büyükerşen hocanın Eskişehire katkısı buyuk.Eskişerhir gezilecek yerler açısından herkesın uğraması gereken bir ilimiz.Emeğinize sağlık güzel bir tanıtım olmuş

  3. Sazova Park gerçekten harika.Dolu dolu zaman geçiyor. Ayrıca Odunpazarında saray helvasını da tavsiye ederim Eskişehir’e gideceklere

  4. Balmumu Müzesine giriş ücretlerinin kız çocuklarının eğitimine harcandığını yenı öğrendim.Çok iyi bir uygulama.belediyeyi kutlamak gerek.

  5. Eskişehir cidden çok güzel bir şehir gitmeyen arkadaşlara gitmelerini tavsiye ederim sizin bugünkü makale yayınınız ile sanki yeniden gidip gezmiş gibi oldum teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here