Eyüp Sultan Gezilecek Yerler

18
201

İstanbul’un tarihi ilçelerinden biri olan Eyüp semti adını, en meşhur Sahabelerden biri Ebu Eyyüb El Ensari Hz.’lerinden almıştır. Bölgeye ilk yerleşen Yunanlılar tarafından “Altın Boynuz” olarak tabir edilen Haliç’in iç kısmında yer alan Eyüp, hem tarihi dokusuyla hem de doğal güzellikleri her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle Eyüp Sultan türbesinin bölgede bulunması bu ziyaretçi sayısının artışında en büyük faktörlerden biridir diyebiliriz. Tabi Eyüp Sultan gezilecek yerler arasında daha birçok muhteşem mekanın bulunduğunu da belirtmek isteriz.

Eyüp Sultan Gezilecek Yerler

Eyüp Sultan Gezi Rehberi

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde yazdığı İstanbul’a “iki saat mesafede” dediği semt günümüzde İstanbul’un merkezinde bulunmakta ve geniş bir ulaşım ağına sahip. Bu nedenle eğer kendi aracınız yoksa Eyüp’te gezilecek yerlere çok rahat bir şekilde toplu taşıma araçlarını kullanarak İstanbul’un her bölgesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Şimdi gelin bu tarihi semtimizin en meşhur ve en güzel mekanlarını hep birlikte tanımaya çalışalım.

Eyüp Sultan Cami 

Eyüp Sultan Cami

Eyüp Sultan Camisi 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve İstanbul’un ilk “selâtin camisi” olarak anılır. (Selâtin camii, padişahlar tarafından yaptırılan camilere verilen ad olduğunu da burada hatırlatalım.)

Çeşitli zamanlarda birçok bakım ve onarım gören cami günümüze kadar gelen nadide yapılardan biridir. İç ve dış mimari özellikleri açısından ihtişamlı bir görünüme sahip Eyüp Sultan Cami’nin havlusunda bulunan asırlık çınar ağıcı ve en önemlisi de Hz. Eyüp El Ensari’nin türbesinin caminin önemini bir kat daha arttırmaktadır. Bu nedenle de İstanbul’a gelen ziyaretçilerin ilk uğrak yerlerinden bir olduğunu da söyleyebiliriz.

Eyüp Sultan Türbesi

Eyüp Sultan Türbesi

Türbeye ve semte ismini veren mübarek Sahabe efendilerimizden biri olan Eyyüb El Ensari Hazretleri’nin asıl adı Halit Bind Zeyd’dir. Peygamber Efendimizi Medine’de kendi evinde ağırlama şerefine nail olmuştur. Sevgili Peygamberimizin buyurduğu hadisi şerifteki müjdelere nail olabilmek için yaşı ilerlemiş olmasına rağmen İstanbul’un fethine katılır. Ancak buna ömrü vefa etmez. İstanbul sınırında vefat eden bu mübarek zat, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle hocası Akşemseddin Hazretleri tarafından rüyada görülür ve yattığı mezara bu rüya sayesinde ulaşılır.

Aradan onca yıl geçmesine rağmen safranla boyanmış kefen içinde elindeki tunç mühürle sanki daha yeni vefat etmiş gibi bulunur. Bu olayın hemen ardından Fatih Sultan Mehmet, Eyüp Sultan Hazretleri’ne bir türbe, cami ve çevresine de külliye yaptırılmasına karar vererek koruma altına alınmasını sağlar. Geçmişten günümüze yerli ve yabancı ziyaretçilerin hiç eksik olmadığı İstanbul’un kutsal mekanları arasında ilk sıradadır diyebiliriz.

Pierre Loti Tepesi

Pierre Loti Tepesi

Eyüp Sultan gezilecek yerler arasında muhteşem bir manzaraya sahip olan Pierre Loti Tepesini unutmamak gerekir. Eyüp Sultan Türbesi’ne yürüyüş mesafesinde olan ve Haliç’in o ihtişamlı manzarasına şahitlik etmek isteyen kişilerin Eyüp’e gittiklerinde mutlaka uğradıkları ikinci mekânlardan biridir.

Birçok kafenin ziyaretçilerine hizmet sunduğu ve çayınızı panoramik bir manzaraya karşı yudumlarken keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Ayrıca Pierre Loti’nin bir diğer özelliğinden bahsetmek gerekirse; tepeye çıkmak için yapılan teleferik hattını kullanmanız da farklı bir heyecan verici bir olaydır. Siz siz olun Eyüp Sultan’a gittiğinizde mutlaka Pierre Loti’de çay içmeyi unutmayın.

Feshane

Feshane

Eyüp Sultan gezilecek yerler denildiğinde Feshane’nin de ayrı bir yeri vardır. Haliç kıyılarında kurulan ve Türkiye’nin ilk tekstil sanayi bölgesi olan Feshane; günümüzde kapalı kongre ve toplantı alanı olarak kullanılan bölge, Haliç manzarasına sahip açık alanının da ise lunapark olarak hizmet vereye devam ediyor.

Daha çok Ramazan ayında büyük ziyaretçi akınına uğrayan Feshane ‘de “Feshane şenlikleri” olarak çeşitli organizasyonlar düzenlenerek eski İstanbul kültürü yaşatılmaya çalışılmakta.

Vialand

Türkiye’nin Disneyland’ı olarak kabul edilecek bir diğer mekan olan “Vialand” da Eyüp ilçe sınırları içinde yer almakta. Özellikle çocukların doyasıya eğelenebilecekleri dev oyun temaları ve parkları bulunuyor. İlçe merkezine biraz uzak olan eğlence ve oyun merkezi Vialand’a kendi aracınızla gitmeniz en ideal yoldur. Ancak aynı adı taşıyan dolmuşları veya İETT otobüsleri 39Y ve 99Y gibi araçları tercih ederek de burayı ziyaret edebilirsiniz.

Eyüp Sultan gezilecek yerler bu kadarla mı sınırlı derseniz, cevabımız hayır olacaktır. Gezilecek ve görülecek o kadar çok tarihi mekan var ki; Eyüp için tam bir gününüzü ayırsanız bile her yerini gezdim demeniz mümkün değil. Diğer yerlerden kısaca bahsedecek olursak; Zal Mahmut Paşa Cami, Sultan Reşat Türbesi, Caferpaşa Medresesi, Azizpaşa Mesire Alanı, Göktürk Göleti, Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi, Karyağdı Ali Baba Tekkesi, Özbek Tekkesi bu mekanlardan sadece bazıları.

Şayet İstanbul’da diğer gezilecek yerler yazılarımızı incelemek isterseniz lütfen tıklayın.Topkapı Sarayı,Ayasoysa Müzesi

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

18 YORUMLAR

  1. Eyüp Sultan da sabah namazını kıldıktan sonra çorba içmek bir başka oluyor. Lotti tepesine çıkıp manzaraya karşı çay içmek ise paha biçilemez….

  2. Geçen hafta gittim İstanbul’da kesinlikle Eyüp sultan gezilecek yerler arasında önemli bir yeri var ve herkes mutlaka ziyaret etmeli.

  3. Eyüp Sultan hakkında ince detaylarına kadar bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Yazılarınızı sürekli takip ediyor ve bilgileniyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here