Gaziantep Yöresel Yemekleri

14
174

Anadolu; tarihi, kültürü ve güzellikleriyle her daim insanları kendine hayran bırakmıştır. Anadolu’nun keşfedilmeye değer bir noktası da yemek kültürüdür.Ülkemizin her bölgesi yöresel yemekleri ile birbiriyle yarışır durumdadır lezzet ve özgünlük açısından.Gaziantep yöresel yemekleri kendine has lezzeti ile bunların başında gelmektedir.

Gaziantep Mutfağı

Bölgede Türk, Kürt, Arap gibi farklı kültürlerden insanların yaşaması ve bunların kaynaşması sonucu bölge yemek kültürü bakımından Ülkemizin en zengin bölgesi haline gelmiştir. Antep’de yemeklerin tadı bir başkadır. Yemeklerin kıvamı ve ölçüsünü çok iyi tutturan bölge halkı her yıl bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı misafirlere lezzet şöleni yaşatmaktadır. Yemek kültürü çok gelişmiş olan bölgenin yemeklerine gelin hep beraber bir göz atalım. Gaziantep denilince akla gelen yemekler şunlardır:

Büyran

Büyran
Büyran

Büryan Kebabı tüm kuzunun ,ç organları boşaltılarak ataşte pişilimesi ile hazırlanan enfes bir yemektir.Gaziantep’e gittiğinizde Büyran yememişseniz Gaziantep’e boşuna gitmişsiniz demektir.

Yuvalama

Yuvalama

Yuvalama  Gaziantep ilinin tescilli lezzetlerinden birisidir. İrmik, kıyma, pirinç ve minik köfte toplarından yapılan yemeğin içine parça incik eti ve nohutta katılır. Tere yağında kızdırılmış nane sosu ile ağızlara layık bir hale gelir.

Alinazik Kebabı

Alinazik Kebabı

Alinazik kebabı Gaziantep yöresine ait bir kebap türüdür. Yumuşak et, tereyağlı pide ve közlenmiş patlıcan ve yoğurt ile yapılan kebap enfes bir lezzete sahiptir.

Firik Pilavı

Firik Pilavı

Buğday başakları olgunlaşmadan kesilmesiyle elde edilen firik bulguru ile pişirilen bir pilav türüdür. Nohut, salça, parça et ve tereyağı katılarak hazırlanan pilavın yanında buz gibi ayran iyi gider.

Patlıcan Kebabı

Patlıcan Kebabı

Közlenen patlıcanlar ile enfes köftenin birleşmesi ile yapılan patlıcan kebabı Gaziantep yöresinin en meşhur ve sevilen kebap çeşididir.

Kahke

Kahke

Kahke Gaziantep yöresine ait bir kurabiye çeşididir. Nohut mayası ve bol susam kullanılarak yapılan kurabiye uzun süre taze kalabilme özelliğine sahiptir.

Katmer

Katmer

Antep ilinin meşhur tatlıları arasında yer alan katmer ince bir hamurun içine bol miktarda Antep fıstığı ve kaymak katarak hazırlanır. Hazırlanırken ve servis edilirken kaymak ile lezzet kazanan katmer tatlısının tadını hayatınız boyunca unutamayacaksınız.

Baklava

Baklava

Gaziantep denilince ilk anılan lezzet hiç kuşkusuz baklavadır. İnce mahur, bol Antep fıstığı ve halis tereyağı tam kıvamında şerbeti ile ağızlara lezzet şöleni yaşatan baklava bölgenin en önemli yemek kültürüdür. Kuru ve klasik baklava türü ile dünyaya nam salan Antep ürettiği baklavaları gerek yurt içinde gerekse yurt dışında büyük ilgi görmektedir.

Çığırtlak Kebabı

Çığırtlak Kebabı

Ciğerlerin kuşbaşı büyüklüğünde parçalara ayrılması ile hazırlanan kebap türü Gaziantep ilinin en meşhur kebaplarından birisidir. Şişlere geçirilen ciğerler harı geçmiş kömür ateşinde yakmadan çevrilerek pişirilir.

Çiğköfte

Çiğköfte

Salça, bulgur ve baharat karışımı çiğköfte ne kadar Adıyaman kültürüne ait gibi görünse de Antep’te yapılan çiğköftenin tadı bir başkadır. İnce doğranan soğan, maydanoz köfteye ilave edilerek eşsiz bir lezzet elde edebilirsiniz.

Süzme Mercimek Çorbası

Süzme Mercimek Çorbası

Tencere içine yıkanmış mercimek ve kemik iliğini koyup soğan ve patates karıştırılarak yapılan süzme mercimek çorbasını mutlaka Gaziantep ilinde yemelisiniz. O zaman şimdiye kadar yediğiniz mercimek çorbasının aslında mercimek çorbası olmadığı kanısına varacaksınız. Çorba içine kızarmış ekmek ve kimyon ilave ederek lezzet şöleninizi süsleyebilirsiniz. Tava üzerine tereyağı, kırmızıbiber atarak çorbanızın sosunu özel olarak hazırlayabilirsiniz.

Umarız Gaziantep yöresel yemekleri yazımızı tok karnınıza okumuşsunuzdur.Aksi halde ciddi bir iştah artışı ile baş başa kalabilirsiniz 🙂

İl il,bölge bölge anlattığımız gezi yazılarımız için;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

14 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here