Göynük Kanyonu

6
199

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük kasabası, muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri, havuzları ve diğer doğal güzellikleri ile hem tatilciler hem de doğa sporlarıyla uğraşanlar için adeta cennetten bir köşedir diyebiliriz. Özellikle Göynük Kanyonu, Kemer’in gezilecek yerler bakımından en popüler turistik mekanlarından birisi. Tatil için Kemer’i tercih eden kişilerin mutlaka gezip görmeleri gereken nadide yerlerden biri olduğunu da söyleyebiliriz.

Kemer Göynük Kanyonu Gezi Rehberi

Kasabaya 4.5 kilometre uzaklıkta olan Göynük Kanyonu’na günübirlik geziler düzenleyebileceğiniz gibi doğa yürüyüşü ve trekking keyfini de bölgenin doğal güzellikleri içinde sürebilirsiniz. Ayrıca adrenalin tutkunları için tavsiye edebileceğimiz en ideal yerlerden de biridir. Gelin şimdi bu harikulade turistik beldede ne yenir, ne içilir, nasıl gidilir ve giriş ücretleri ne kadardır? gibi soruların yanıtlarını hep birlikte öğrenelim.

Göynük Kanyonu’na Ulaşım- Göynük Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Göynük Kanyonu’na kasaba merkezinden yürüyüşle 45 dakikada gidebileceğiniz gibi kendi arabanız dışında Göynük’ten motosiklet, jip veya dört tekerlikli safari araçları kiralayarak da gidebilirsiniz. Ayrıca Göynük Belediyesi tarafından alternatif olarak her saat başı kanyon otobüsleri hareket etmektedir. Bu otobüslerle vadinin başına kadar gidilmekte ve sonrasında yaklaşık olarak 2-3 km.lik bir dağ yolu yürünerek Göynük Kanyonu’na ulaşılmaktadır.

 

Göynük Kanyonu Gezilecek Yerler

Göynük Kanyonu, 4,5 km.lik bir etaba sahip olup, Likya yolunun önemli bir bölümü de kanyonun içinden geçmektedir. Likya yolunda, kanyonu gezerken mola vereceğiniz, yeme içme gibi ihtiyaçlarını giderebileceğiniz ve arzu ederseniz kamp yapabileceğiniz birçok noktada bulunmaktadır. Bu nedenle uzun doğa yürüyüşlerinizde susadığınızda su dışında taze sıkılmış nar suyu, portakal suyu ve diğer meyve sularını da içebilirsiniz. Ancak daha çok yabancı turistlerin yoğun olduğu bölgede bir bardak nar suyunun fiyatını sorduğunuzda “1 dolar” olarak cevap aldığınızda şaşırmayın.

Göynük Kanyonu’nun da yol boyunca Caferler, restoranlar ve muhtelif tesislerin yanında serinlemek için göletler ve havuzlar da göze çarpar. Kanyonunun sonuna geldiğinizde ise buz gibi sular sizi karşılar. Bu sularda ister yüzüp serinleyebilir isterseniz de ayaklarınızı sokup bu soğuk suların keyfini çıkarabilirsiniz. Kanyonunun daha da yukarılarına çıkmak istediğiniz takdirde kayalıklardan yürürseniz o muhteşem şelaleleri de görme şansına sahip olabilirsiniz.

Göynük Kanyonundaki Aktiviteler

Göynük Kanyonu, önceleri ücretsiz olarak girilebilen bir mekan olsa da popülerliğinin artmasıyla birlikte“Eco Fun Adventure Park “ adındaki bir şirket tarafından işletilmeye başlamıştır. Şuan için kanyonda iki farklı aktivite yapılıyor. Bunlardan birincisi; “Zip Line” denilen ve yüksek bir noktadan çelik halatlar yardımıyla daha alçak bir noktaya kaymak, ikinci etkinlik ise; “Canyoning” denilen ve çeşitli ekipmanlar kullanarak suya girip yaklaşık 750 metreye kadar devam edip kanyonu bitirmek için yapılan bir aktivitedir. Bu etkinliğe ayrıca “bady rafting” de deniliyor.

Bu aktivitelerin ücretlerini merak edenler için, tesisin işletmesini yapan şirketin sitesindeki bilgilere göre; Zip Line, 25 Euro ve Canyoning ise 20 Eora şeklindedir. Ancak her iki aktiviteyi yapmak isterseniz indirimli ücret olan 39 Euro karşılığında adrenalinin doruğuna çıkabilirsiniz.

Göynük Kanyonu Giriş Ücretleri

Göynük Kanyonu’na giriş ücretleri her yıl belli bir oranda artış gösterse de kanyonun şuan ki giriş ücreti 8 TL. dir. Eğer dağ yolundaki yürüyüşleriniz için ekipman kullanmak isterseniz ki, bazı durumlarda ekipman zorunluluğu da var, o zaman 35 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ekipmanlar ziyaretçilerin güvenliği için tasarlanmış olup genlikle kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak siz eğer “ben sadece yürüyüş yapacağım” derseniz sadece giriş ücretini ödeyip bu muhteşem doğayla baş başa kalabilirsiniz.

Göynük Kanyonu gezi rehberimizde son olarak şunları söylemek gerekirse; Kemer taraflarına yolu düşen herkesin en az bir kez bu doğal güzellikleri görmesini tavsiye ederiz. Dört bir yanı görülmeye değer güzel ülkemizde, her geçen gün ranta kurban giden yerlerin varlığı bir yana, nefes alınabilecek ve doğayla iç içe kalınabilecek böyle muhteşem bölgelerin olması da insanı sevindiriyor.

Antalya bölgesi ile ilgili daha önce yazılarımızı okumak isterseniz lütfen tıklayın;

Antalya’da mutlaka gezilmesi gereken 7 yer

Antalya Side’nin en iyi oteli

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

6 YORUMLAR

  1. Göynük kanyonunu çok seviyorum doğa yürüşü için çok ideal çok zevk alacağınız biryer ilk gittiğimde söylediğim tek şey buraya birdaha gelmek iştiyorum olmuştu.

    • Kesınlıkle sıze katılıyoruz Erhan Bey.Göynük Kanyonu,manzarası,doğa yürüyüşü ve daha bir çok imkan ile gezginlere harika bir ortam sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here