Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

14
173

Güneydoğu Anadolu bölgemiz doğası ve kültürü ile ülkemizin en güzel mozaiklerinden biridir.Bölge bir çok medeniyete ev sahipliği yaptığından tam bir kültür mirasıdır.Güneydoğu Anadolu bölgesi gezilecek yerler bakımından da oldukça zengindir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi

Yerli ve yabancı turistlerin en popüler tatil yerlerinden birisi haline gelen Güneydoğu Anadolu bölgesinde birçok tarihi ve turistik alan bulunur. Mardin, Gaziantep, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak gibi illerin bulunduğu bölge genellikle Gap Turu olarak bilinen rotadan oluşmaktadır.Bölgede Kış ayları soğuk Yaz ayları ise aşırı sıcak olduğundan Güneydoğu Anadolu Bölgesi gezilecek yerler listenizi Sonbahar veya İlkbahar’da hayata geçirmenizi öneririz.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gezilecek Yerler

Bölgeye ulaşım kolaydır .Gaziantep,Urfa ve Adıyaman’a Ankara ve İstanbul’dan paralı yol ile konforlu bir kara yolculuğu ile ulaşmak mümkün.Ayrıca bölgenin pek çok kentine hava yolu ile ulaşım imkanı var.

 

Güneydoğu Anadolu bölgesi gezilecek yerler oldukça fazla olduğundan bu yazımızda sizler için bir kısmını derledik.Hazırsanız buyurun başlayalım….

Balıklı Göl

Balıklı Göl

Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alan ve İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserler ile Şanlıurfa’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerindendir.

Rivayete göre; Bu coğrafyada Nemrut isimli bir kral tüm halkına zulüm etmektedir. Tam da bu dönemde Nemrut’un büyücüsü Nemrut’a gelerek, “Bu sene doğacak bir çocuk senin hükümdarlığına son verecek” der. Bunun üzerine Nemrut o sene doğan bütün çocukları öldürür, ancak birisi hariç; Hz. İbrahim.

Hz. İbrahim büyüdükten sonra Nemrut ve putlara karşı bir mücadeleye girişir ve sonunda cezalandırılmak üzere bir mancınığa gerilir, büyük bir ateşte yakılmak üzere fırlatılır. Bunun üzerine Kuran-ı Kerim’de, Enbiya Suresi’nde yazan şekli ile Allah-u Teala ateşe; “Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve zararsız ol” diye buyurur ve ateş suya, odunlar da balıklara dönüşür. O günden bu güne dek de göl ve balıklara zarar verilmez, göl büyük bir saygı çerçevesinde ziyaret edilir.

Balıklı Göl

Özellikle yaz ayında serinlemek isteyen bölge halkının akın ettiği bölgeyi her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret eder. Balıklıgöl üzerinde resim çekilebilir, hediyelik eşya satan dükkanlardan sevdiklerinize hediye alabilir, ciğer dükkanlarında dünyanın hiçbir yerinde yiyemeyeceğiniz lezzette ciğerleri yiyebilirsiniz. Balıklıgöl şehrin kalbidir. Bölgeye büyük canlılık katar.

Bölgede yaz aylarında hava sıcaklığı çok yüksek olduğundan Balıklıgöl’ü akşam saatlerinde de ziyaret etme imkanı mevcut.

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti

Zeugma (Belkıs) Nizip’e 10 km mesafede bir tepede kurulmuş antik bir kenttir.Büyük İskender döneminde bölgede kurulan iki kentin M.Ö. 31 yılında birleştirilerek Roma’ya bağlanması ile köprü anlamına gelen Zeugma kenti kurulmuştur.Zeugma, özellikle Roma döneminde, sanat alanında çok ilerlemiş, zengin villaları süsleyen mozaik döşemeler dünya örnekleri ile yarışır hale gelmiştir.Antik şehirde yapılan kazılarda çıkarılan mozaikler dünyanın en önemli mozaik kalıntıları olarak kabul edilmektedir.

Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kentine kendi aracınızla yada Nizip’ten Belkıs Mahallesi Dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.

Zeugma Antik Kenti Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti; Antik Kenti Nisan-Ekim ayları arasında 08.00 – 18.30 saatleri arasında, Kasım–Mart ayları döneminde ise 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.Giriş ücreti 10 TL olup Müzekart geçerlidir.

Diyarbakır Surları

Diyarbakır Surları

Diyarbakır surları; kapladığı alan bakımından doğudan batıya 1700 m. kuzeyden güneye 1300 m. dir. 5 km.uzunluğa sahip olan surlar, İç ve dış sur olmak üzere iki sur şeklinde yapılmış ancak dış sur günümüzde yıkılıp yok olmuştur. Bu dış sur izlerine, günümüzde sadece Mardin kapı ve Dağ kapı civarında rastlanmaktadır. Surlar, 82 burçtan ve 4 ana kapıdan oluşmaktadır. Beden duvarları payandalarla desteklenmiştir. Burçlar; yuvarlak, çokgen ve dikdörtgen planlıdır. Surların yüksekliği, 5 ile12 m, duvar kalınlıkları ise 3 ile 5 m arasında değişmektedir.İ.Ö. 3000 yıllarında bölgeye egemen olan Hurriler tarafından inşa edildiği kabul edilir.Çin Seddinden sonra dünyanın en uzun kale surlarıdır.

Nemrut Dağı Ve Milli Parkı

Nemrut Dağı Ve Milli Parkı

Adıyaman ili sınırları içindedir. 1988 yılında milli park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 13.827 hektardır.

Milli parkın kaynak değeri eski çağlarda “Kommagene” olarak bilinen, bu alanda bulunan arkeolojik kalıntılardır. Antiochos tümülüsü ve buradaki dev heykeller, Eskikale, Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü milli park içinde kalan kültürel değerlerdir..

Adıyaman ilinin Kâhta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı ve Milli Parkı dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilir. Bölgeye gelirken mutlaka yedek kıyafet getirin. Akşamüstü kalın kıyafetler giymezseniz üşüyebilirsiniz.

Nemrut Dağı Ve Milli Parkı

Kralın kemiklerinin ya da küllerinin ana kayaya oyulmuş odaya konulduğu ve 50m. yüksekliğinde ve 150m. çapındaki Tümülüs ile örtüldüğü düşünülmektedir. Girişi kuzeyden olup, doğuda ve batıda dini törenlerin yapıldığı teras şeklindeki avlular yer almaktadır.Her iki terasta da aslan ve kartal heykelleri arasında, yüksekliği 7 m’ye ulaşan oturur vaziyette dev heykeller sıralanır. Bunlar yazıtları ve kabartmaları olan ortostadla (dik olarak konulan büyük taş blokları) çevrilmiştir.

Nemrut Dağı, üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gün doğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla da ilgi çekmektedir. Her yıl binlerce insan gün doğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağına gelmektedir. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak ilan edilen Nemrut Dağı, çevresindeki Kommagene Uygarlığı eserleri ile birlikte ülkenin önemli Milli Parklarından biridir.

Malabadi Köprüsü

Malabadi Köprüsü

Diyarbakır Batman il sınırında yer alan Malabadi Köprüsü, Diyarbakır Merkezine 104 km uzaklıkta Çatakköprü Köyü içerisindedir. Silvan – Kozluk  yolunun 22. km’ sinde, Dicle
Nehri’ne dökülen Batman Çayı üzerindedir.

Köprünün cephesindeki kitabesine göre 542/1147 tarihinde Mardin Artuklu Beylerinden Hüsamettin Timurtaş tarafından yaptırılmıştır.

Malabadi Köprüsü

Köprü plan itibari ile tek ana kemerli ve iki yana meyilli köprüler grubunda
değerlendirilmektedir

Eski ve köklü bir köprü olmasına rağmen bugün hala sapasağlam ayakta durmaktadır. Köprü üzerinde insan, hayvan ve güneş motifleri bulunur.

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin il sınırında yer alan manastır Artuklu ilçesine 5 kilometre uzaklıktadır. 640 yıl boyunca manastır Süryani Ortodoks halkına hizmet vermiştir. Bugünkü görünümüne 18. Yüzyılın sonlarında kavuşmuştur. Manastırın etrafında yetişen safran bitkisinden dolayı bu ismi aldığı söylenir. Bu manastırda çok önemli din eğitmenleri yetişmiştir. 1876 yılında İngilizler tarafından satın alınıp matbaa binası haline getirildi. Süryaniler için çok önemli bir inanç merkezidir.

Manastır çeşitli bölümlerden oluşmaktadır.Her bölüm ayrı bir tarihi öneme ve kimliğe sahiptir:Bu bölümler;Güneş Tapınağı,Azizler Evi,Kubbeli Kilise ve Meryam Ana Kilisesidir.

Manastırı yaz döneminde 08.30-12.00 ve 13.00-17.30 saatlerinde,kış döneminde ise 08.30-12.00 ve 13.00-16.30 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

Harika yerler değil mi?Tüm yerlerin mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Güneydoğu Anadolu bölgemizin yemek kültürü ile ilgili yazımızı okumak isterseniz lütfen tıklayın;

Gaziantep Yöresel Yemekleri

Elbette ki Güneydoğu Anadolu bölgesi gezilecek yerler, bu yazımızda paylaştıklarımızla sınırlı değil.Kalan tarihi ve güzellikleri daha sonraki yazılarımızda paylaşmayı planlıyoruz.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

14 YORUMLAR

  1. Doğu Anadolu hep gidip gezmek istediğimiz bir bölge. Medeniyetlerin iç içe geçtiği toprakların bu Ülkeye ait olması, büyük gurur verici.

  2. Bu güzelim ülkenin gezilip görülmesi gereken o kadar çok yeri var ki, doya doya gezmeye bir ömür yetmez. Türkiye turu programı düşünenlerin, öncelikle, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi gezilecek yerler” şeklinde bir liste oluşturarak yola koyulmaları, tatmin edici bir gezinin ilk adımı olabilir…

  3. Güneydoğu Anadolu bölgesi gezilecek yerler yazınızı çok beğendim. Bu yaz gitmeyi düşünüyordum o yüzden benim için çok faydalı oldu. Belki listeye Eski Halfeti ve Hasankeyf’i de ekleyebilirsiniz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here