İğneada Longozları İğneada Gezilecek Yerler

24
648

Değerli Ankara Gezginleri takipçileri;siz hiç subasar (longoz) ormanlarında kano ile gezinti yaptınız mı? Bugünkü yazımızda; dünyada ender görülen güzelliklere sahip, muhteşem doğasıyla görenleri adeta büyüleyen İğneada Longozları İğneada gezilecek yerler ve konaklama imkanlarının neler olduğundan bahsedeceğiz.

Peki, doğa harikası olarak nitelendirdiğimiz bu doğal güzellikler Türkiye’nin neresindedir ve nasıl gidilir?Longoz nedir nasıl oluşur? Şimdi gelin İğneada Longozları hakkında, bilinmesi gereken her şeyi hep birlikte keşfedelim.

İğneada Longozları İğneada Gezilecek Yerler

 

İğneada Gezilecek Yerler

İğneada gezilecek yerler açısından da çok geniş bir yelpaze sunar. Karadeniz sahili boyunca uzanan Yıldız Dağları’nın eteklerinden itibaren; akan dereler, büyüklükleri değişkenlik gösteren lagün gölleri ve orman içi göller  görülmeye değer manzaralar arasındadır. Alanda bulunan zengin bitki örtüsü ve bu bitki türlerinin daha çok sucul bitkilerden oluşması da size farklı bir deneyim yaşatacaktır. Bölgenin başlıca gölleri; Erikli Gölü, Mert Gölü, Hamam Gölü ve Pedina Gölü’dür. Denizi, ince kum sahilleri, uçsuz bucaksız ormanları, dereleri, gölleri ve bol oksijenli temiz havasıyla, cennetten yansımaları gözler önüne serer İğneada Longozları.

İğneada Longozları

Bölge Karadeniz’in kıyısında yer aldığı için özellikle deniz mahsulleri mutfağının zengin menüleriyle karşılaşırsınız. Özellikle balık sezonunda, muhteşem deniz manzarası eşliğinde farklı balık türlerinin tadına bakabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Unutmadan hemen belirtelim ki, İğneada merkezde bulunan otel ve pansiyonlar, yaz döneminde yoğun ziyaretçi akınından dolayı çok kalabalık olabiliyor. Bunun için önceden rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Yoksa keyifli bir tatil geçireyim derken konaklama problemi ile karşılaşıp gününüz zehir olabilir.

İğneada Longozları

İğneada Longozları

Mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden biri olan İğneada Longozları, Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı küçük bir kasaba olan İğneada’da yer alır. Bu küçük kasaba, doğal güzelliklerini bozulmadan günümüze kadar taşımayı başarmış nadide yerlerden biri. “Subasar Ormanları” olarak da bilinen Longoz Ormanları, ilk kez görenleri adeta büyüleyerek tarifsiz bir keyif vermektedir. Yazımızın devamında daha detaylı bir şekilde yer vereceğimiz gezi notlarımızı okuduğunuzda “bu doğal güzellikler bizim ülkemizde mi ?” diyerek eminiz ki çok şaşıracaksınız. Hazırsanız İğneada Longozları turumuza başlıyoruz.

İğneada Longozları

Longoz (Subasar Ormanı) nedir?;Longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerde oluşan bir özel ekosistemdir. Yalnızca belirli ağaç (örneğin, dişbudak, kızılağaç, vs), bitki (örneğin, göl soğanı, su menekşesi, vs) ve kuş (örneğin, kara leylek, balıkçıl, vs) türleri bu yaşam ortamını tercih ederler.

İğneada Longozları

Dünyada var olan üç Longoz Ormanından biri de İğnedeada Longozları’dır. Diğer longozlar ise Amazon ve Afrika Kongo Havzasında yer alır. Türkiye’de bulunan 453 kuş çeşidinin 258’inin burada yer alması, bölgeyi çekici kılan özellikleri arasında diyebiliriz. Nesilleri tükenmek üzere olan ve daha önce hiç göremediğiniz birçok kuş çeşidini İğneada longozları’nda görmeniz mümkün. Bununla birlikte, insanın hayatı boyunca görebileceği tüm tabiat güzelliklerinin neredeyse hepsini aynı anda görme şansına da sahip olabilirsiniz.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

İğneada Longozları, daha önce “Tabiatı Koruma Alanı”, “Doğal Sit”, “Yaban Hayatı Koruma Sahası” gibi çeşitli statülerde anılmış ancak geniş bir alana sahip olması nedeniyle, bölge daha sonra Türkiye’nin 39.Milli Parkı olarak kabul edilmiştir. Milli Park, Demirköy’e 25 km. uzaklıkta İğneada beldesi sınırları içinde yer alır. Istırnaca(Yıldız) Dağları’ndan Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin yol boyu taşıdığı alüvyonların birikmesi ve mevsimsel değişimlere göre sular altında kalması sonucu Longoz ormanları oluşmuştur.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Milli parkta buluna yabani hayvan ve bitki çeşitliliğinin çok fazla olmasından dolayı yılın her mevsimi çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bern sözleşmesine göre alanda bulunan 184 kuş türü koruma altına alınması gereken kuşlar sınıfındadır. Ayrıca bölgede 668 çeşit yabani hayvan ve 670 çeşit farklı bitki çeşidi bulunur. Bu nedenle, yaban hayatı, kuş gözlemciliği, fotoğrafçılık ve tabiat yürüyüşü severlerin uğrak yerlerinden olmuş ve sunduğu eşsiz karelerle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmayı başaran nadide yerlerden olmuştur.

İğneada Feneri

Türkiye’nin en batı ucunda deniz feneri olarak bilinen İğneada Feneri, 1866’dan beri denizcilerin yolunu aydınlatmaktadır. Denizden 44 metre yükseklikte olan fenerin önünde doğal bir plaj bulunuyor. Önceleri gaz lambasıyla çalıştırılan İğneada Feneri, günümüz teknolojik gelişmelerine ayak uydurarak, güneş enerjini elektrik enerjisine çeviren panellerle çalışıyor. Sisli ve puslu havalarda 20 mil mesafeden de görülebilen fener, 10 saniye aralıklar yanıp sönmektedir.

İğneada Feneri

Dupnisa Mağarası

İğneada gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Dupnisa mağarasıdır. Demirköy’ün Sarpdere köyü sınırları içinde yer alan mağara, Trakya’nın turizme açılmış tek mağarasıdır. İki katlı ve üç girişi olan Dupnisa mağarası, 3 km uzunluğundadır ve ilk 1 kilometresi su ile kaplıdır. Mağarının birinci kapısı, “Dupnisa Dorin”, ikinci kapısı “Kuru mağara” ve üçüncü kapısı ise “Kız kapısı” olarak adlandırılır. Koruma altında olan mağara zaman zaman ziyaretçilere kapatılsa da açık olduğu dönemlerde saat 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Dupnisa Mağarası

Saka Gölü Longozu

5 hektarlık küçük bir alana sahip olan Saka Gölü Longozu, İğneada Longozu’’nun en güneyinde yer alır. Bir lagün gölü olan Saka Gölü Longozu, yılın belli dönemlerinde denizle birleşir ve bu birleşmenin eşliğinde doyumsuz bir güzellik ortaya çıkar. Koruma altına alınan gölde birçok farklı balım türü yaşamakla birlikte sazlık bir görünüme de sahip. Özellikle günübirlik doğa yürüyüşleri için önerebileceğimiz en ideal alanlardan biridir.

Saka Gölü Longozu

Bulanık Dere Longozu

İğneada gezilecek yerler arasında en fazla bilinen ve bölgenin en büyük gölü olan Bulanık Dere Longozu, çevre dereleri sularına katarak uzun bir mesafe kat ettikten sonra Karadeniz’e dökülür.

Bulanık Dere Longozu

Hamam Gölü Longozu

İğneada Longozları içinde yer alan yedi gölden biri olan Hamam Gölü Longozu’nun en dikkat çekici özelliği, yaz mevsiminde su çekilmesinin en az görülen göl olmasıdır. Ayrıca, kerevit ve tatlı su levreğinin de en fazla görüldüğü alandır.

Hamam Gölü Longozu

Hamam Gölü Longozunu unutulmaz kılan ise nilüfer çiçeklerinin yetiştiği tek bölge olması. Bununla birlikte Tuna Nehri deltasından gelen kuğu, yaban ördeği gibi göçmen kuşlara rastlamakta mümkün. Eğer bir gün yolunuz İğneada’ya düşerse mutlaka Hamam Gölü Longozunu görmenizi tavsiye ederiz.

İğneada’da Yapılabilecek Etkinlikler

İğneada,muhteşem longoz ormanları ve bu ormanların içindeki göllerle misafirlerine keyifli bir çok aktivite yaşama fırsatı sunuyor.Şayet tur ile gelmediyseniz,longoz gezilerinizde mutlaka yerel rehber veya alan kılavuzlarından eşlik desteği alın.Hem gezmeniz kolaylaşacak hem de bilgilendirilme ve etkinlik yapma olanağınız olacaktır.

Longoz ormanları içindeki doğal göllerde veya durgun akarsu yataklarında kano gezisi,İğneada’da mutlaka yapmanız gereken eğlenceli etkinliklerden en önemlisi.Alan kılavuzlarının eşliğinde bu muhteşem kano gezintisinin ücreti 20 ile 50 TL arasında.

Longoz ormanlarında yapmanızı önerebileceğimiz bir diğer etkinlik ise ATV safari turları.Orman içinde daha çok ve hızlı gezme şansı sunmasının yanında ATV sürüş keyfi ve safari heyecanı veren bu aktivitenin ücreti 75 ile 100 TL arasında değişmekte.

İğneada Longozlarına Nasıl Gidilir?

İğneada, Kırklareli’ne bağlı Demirköy ilçesinin beldesidir.İstanbul’a 224,Ankara’ya 675,İzmir’e ise 785 km mesafededir.

İğneada’ya kara yolu ile ulaşım en uygunudur.Çünkü en yakın hava alanı 2,5 saat mesafededir.

Sabah saatlerinde öğlen üçe kadar İstanbul’dan düzenli otobüs seferleri vardır.Yaklaşık 5 saat süren bir yolculukla  İstanbul–Silivri -Çorlu–Lüleburgaz–Pınarhisar–Demirköy ve İğneada rotası ile ulaşabilirsiniz.

İğneada Yeme İçme

İğneada,turizmin canlılık içinde olduğu bir bölge olduğu için sahilde ve şehir merkezlerinde bir çok kafe restoran mevcut.

Klasik deniz kenarı kasabalarına özgü olarak elbette balık yemenizi öneriyoruz.Manzarası özellikle de gün batımı manzarası harika olan deniz kenarındaki Liman restoran güzel bir akşam yemeğinde balık keyfi yapmanız için uygun olabilir.Unutmadan hemen belirtelim kiremitte tere yağlı mantarda da oldukça iddialı bir mekan.

Yaz aylarının en sevilen yiyeceklerinden olan dondurma İğneada’da mutlaka denemeniz gereken tatlılardan biri.Özellikle kavunla servis edilen dondurma ile meşhur olan Limanköy’deki Kafe Limanköy’de yemenizi tavsiye ediyoruz.

İğneada Yeme İçme

İğneada Longozları Konaklama

İğneada özellikle Yaz sezonunda oldukça fazla ziyaretçi ağırladığından olsa gerek konaklama seçenekleri oldukça fazla.Pansiyonlara ek olarak çeşitli konfor ve yıldızda oteller mevcut.

Yazımızın ilk bölümlerinde de belirttiğimiz gibi İğneada’da özellikle sezon aylarında var olan kalabalık nedeniyle,konaklama açısından sıkıntı yaşamamanız için önceden rezervasyon yaptırıp seyahatinize çıkmanızda fayda var.

Bütçenize ve beklentilerinize göre konaklama düşünebileceğiniz pansiyon ve butik otel seçenekleri için;

En iyi İğneada otelleri

Genellikle yaz dönemi ziyaret edildiğinden İğneada gezinizde Ankara Gezginleri olarak size önerimiz İğneada Resort Hotel &SPA  olacaktır.Denize sıfır konumu,güzel ve temiz plajı,havuzu ve aquaparkı ile sizlere, İğneada’nın doğal güzelliklerini keşfederken güzel bir deniz tatili imkanı sunacaktır.

İğneada Longozları Konaklama

Göl ve longoz zor olur çoluk çocukla diyorsanız;sizlere Çocukla Tatil yazımızı ve Longoz ormanları gezimizde çok valiz ve eşya taşımamak istiyorsanız,Tatil valizinde neler olmamalı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

İğneada Longozları İğneada gezilecek yerler yazımızla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünde bekliyoruz….

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

24 YORUMLAR

  1. Kırklareline ölmezsem 10 gün içerisinde gitmeyi planlıyorum. İğneadayı duyduğum iyi oldu. Gittiğim zaman mutlaka İğneadasındaki longozları görmek istiyorum.

    Yazı için teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here