İzmir Gezilecek Yerler

10
167

 

İzmir ülkemizin batısında yer alan 3.büyük şehrimizdir. Çok eski uygarlıklara ev sahipliği yapan şehirde birçok tarihi ve turistik mekan bulunur. Sıcakkanlı insanları, fuarları ve dikkat çeken sahili ile turizmin göz bebeği olmuş bir şehrimizdir. Ege denizine kıyısı olan şehirde yer alan güzel plajları, sanatsal etkinlikler ve konserler bölgeye her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist çekmiştir.

İklim olarak yazları aşırı sıcakların olmaması ve kışın aşırı soğuk olmaması bölgeyi cazibe merkezi haline getirmiştir. İzmir hafta sonu tatil yapmak isteyenler içinde çok ideal bir tatil merkezidir. İzmir’i hedef belirlemeden gezmek, uzun palmiye ağaçlarının altında yürümek insana büyük keyif ve huzur verir. İzmir ilini tatil mekanı olarak seçtiyseniz uğramanız gereken noktaları uzman ekibimiz sizler için derledi.

İzmir’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

İzmir’de gezilmeye değer tarihi ve turistik yerler şunlardır:

İzmir Konak Meydanı

Konak Meydan’ı turistlerin toplanma merkezidir desek yalan söylemiş olmayız. İzmir Saat Kulesi, sahil boyunca uzanan kordon, Konak Yalı Camii, hediyelik eşyaların satıldığı Kemeraltı Çarşısı, İzmir Resim ve Heykel Müzesi, Basmane Tren Garı, İzmir Atatürk Evi, İzmir Konak ilçesinde görülmeye değer mekânlardır. Akşam gün batımını kordon boyunda yürümek turistlerin en sevdiği aktivitelerden birisidir. Vapura binip Karşıyaka’yı turlamak da size büyük heyecan verecektir.

İzmir Konak Maydanı

İzmir Saat Kulesi

İzmir denilince akla ilk gelen yerlerden birisi İzmir Saat Kulesidir. İzmir Saat Kulesi şehre gelen misafirlerin buluşma merkezidir. 1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkmasının 25.yıl şerefine Sadrazam Mehmet Sait Paşa önderliğinde yapılmıştır. Kule yapılırken Fransız mimarisi kullanılmıştır. Kule 25 metre boyunda ve dört çeşmeye sahiptir. Taş işçilik ve ince İzmir Saat kulesini görülmeye değer kılmıştır.

İzmir Saat Kulesi

Konak Yalı Cami

Konak Yalı Cami Konak Meydanı ile özdeşleşmiştir. Konak Yalı Cami 1700 yıllarında inşa edilen tarihi bir mekandır. Cami yanındaki medrese günümüzde yapılan bir yapıdır. Saat kulesinin hemen yanında yer alır.

Konak Yalı Cami

Konak İskelesi

İzmir Karşıyaka bölgesine giden vapur yolcularının mutlaka görmesi gereken bir yerdir. İskele yakınında yer alan mağazalarda bütün ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Konak İskelesi

İzmir Tarihi Asansör

1907 yılında Yahudi İş adamı Nesai Levi Bayraklı tarafından yaptırılan tarihi asansör 55 metre yüksekliğinde Halit Rıfat Paşa caddesine çıkmayı kolaylaştırmaktadır. Normalde 155 basamakla çıkılarak ulaşılan bu caddeye asansörle kısa sürede çıkabilirsiniz. Asansörle çıkarken muhteşem deniz manzarasından gözlerinizi alamayacaksınız.

İzmir Tarihi Asansör

İzmir Enternasyonal Fuarı

Konak meydanında tarihi tren garından Basmane’ye kadar yürüyerek İzmir Enternasyonal Fuarına ulaşabilirsiniz. Yerli ve yabancı birçok sanatçı burada konserler ve müzikal şölenler yapar. Bu fuarda yürüyüş yapabileceğiniz alanlar bulunur. Fuarın yanında yer alan lunaparkta eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

İzmir Enternasyonal Fuarı

Radyo ve Demokrasi Müzesi

Basmane içinde yer alan müzeyi Pazar ve Pazartesi günleri dışında her sabah 9 ile akşam 17 arasında ziyaret edebilirsiniz. Bu müzede birçok radyo çeşidi görebilirsiniz. Radyonun gelişim evrelerini bu müzeyi gezerek daha iyi anlayabilirsiniz. 70-80 ve 90’lı yılların taş plaklarını burada inceleyebilirsiniz.

Radyo ve Demokrasi Müzesi

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemer Çarşısı her dönem kalabalık mekanlardan birisidir. Burada yer alan dükkanlarda sevdiklerinize hediyelik eşya alabilirsiniz. Bölgede birçok kafe ve resturant bulunur. Kahve için soluk alabileceğiniz birçok mekanı Tarihi Kemer Çarşısında bulabilirsiniz.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Kızlarağası Hanı

Çay ve kahve keyfi için Kızlarağası Hanı’nı kullanabilirsiniz. Kahvenizi yudumlarken bir yandan kendinize ve sevdiklerinize hediyelik eşya bakabilirsiniz.

Kızlarağası Hanı

Ege’nin incisi İzmir gezilecek yerler yazımız umarız İzmir gezilerinize faydalı olur.Sizin de İzmir’de şuraları mutlaka görmelisiniz diyeceğiniz yerler varsa yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

10 YORUMLAR

  1. Planlarında İzmir olan arkadaşların mutlaka ve mutlaka bu detaylı yazınızı okuması lazım. Gerçekten anlatımı çok begendim notlarıma ekliyorum yolum İzmire düşerse mutlaka göz gezdireceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here