Karadeniz Yemekleri

8
262

Karadeniz Bölgesinin kendine ait bir kültürü vardır. Oyun havaları, el sanatları, folkloru, dili ve yemek kültürü ile çok farklı bir dünyadır. Karadeniz Bölgesine tatil için geldiyseniz Karadeniz yemekleri ile mutlaka tanışmalısınız. Alışılmış damak zevkinizi bir kenara bırakıp bölgenin kültürüne ait yemeklerini denemelisiniz.

Karadeniz Mutfağı

Tereyağlı pideler, hamsiler, kuymaklar ve Laz helvası ile mutlaka tanışmalısınız. Karadeniz Bölgesinde meşhur olup diğer bölgelere de yayılan yemekleri Ankara Gezginleri olarak sizler için özel olarak derledik. Karadeniz’in meşhur yemekleri şunlardır:

Trabzon Pidesi

Trabzon Pidesi

 

Karadeniz denilince akla ilk gelen yemek Trabzon pidesidir. Mayalı hamur içine köy peyniri konularak hazırlanan pide eşsiz bir damak zevkini size sunar. Karadeniz dışında birçok ilde de bu pide çeşidi artık yapılmaya başlandı. İsteğe göre içine yumurta ve tereyağı koyabilirsiniz.

Tomara Kızartması

Tomara Kızartması

Tomara, Karadeniz Bölgesine ait bir sebze çeşididir. Sapları pişirilen sebzeye mısır unu, tereyağı, yumurta katılarak krep şekline getirilir. Son derece sağlıklı olan tomara kızartması size eşsiz bir damak keyfi sunar.

Kuymak

Kuymak

Karadeniz ile özdeşleşen kuymağı ülkemizde bilmeyen yoktur. Kolot peyniri, mısır unu ve tereyağı birleşmesi ile elde edilen yemek enfes bir yemek türü olup tüm Karadeniz halkının severek tükettiği bir yemek türüdür.

Pazılı Kaygana

Pazılı Kaygana

Trabzon mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden birisi olan pazılı kaygana pazı sebzesi, nane, mısır unut ve tereyağı ile yapılan bir yemek çeşididir. Böreği andıran bu lezzeti özellikle Trabzon ilinde denemenizi tavsiye ederiz.

Laz Helvası

Laz Helvası

İrmik helvasına benzeyen laz helvası irmiğe vanilya ve tereyağı katılarak hazırlanır. İsteğe göre içine tarçın ve dondurma da katabilirsiniz. Laz helvasını yemeden Karadeniz turunuzu sonlandırmayın.

Laz Böreği

Laz Böreği

Laz böreği aslında bir tatlı çeşidi olup Karadeniz yörenin enfes lezzetlerinden birisidir. Laz böreği hamuru, muhallebi ve şerbet karışımı ile yapılan tatlıyı iki top sade dondurma ile tüketmeniz tavsiye edilir.

Kukuca

Kukuca

Karadeniz mutfağının sevilen bir tatlısı olan kukuca balkabağı, mısır unu, tereyağı, şeker ve süt ile yapılır. Bu tatlı sıcak olarak tüketilmesi gerekir.

Hamsi Pilav

Hamsi Pilav

Karadeniz’in bilinen en meşhur yemeğidir. Özellikle Karadeniz’de Rize ilinde yemelisiniz. Pilav içine dolma fıstığı, kuş üzümü eklenerek eşsiz bir lezzet elde edebilirsiniz. Hamsiler kızardıktan sonra fırından alınıp pilav üstüne ilave edilir.

Akçaabat Köftesi

Akçaabat Köftesi

Karadeniz bölgesinde Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde meşhur olan köfte bugün ülkemizde her bölgede tanınmıştır. Birçok şehirde Akçaabat köftecisi bulabilirsiniz. Kıyma, peksimet, sarımsak, karabiber ve tuz karışımı ile yapılan köfte çok lezzetli bir köfte çeşidi olup insanın damağına unutamayacağı tatlar verir.

Hoşkıran Kavurması

Hoşkıran Kavurması

Hoşkıran otu ile yapılan Karadeniz Ordu bölgesine ait bir yemek türüdür. Hoşkıran otu nemli yerlerde özellikle mısır tarlalarında çok yetişen bir bitki türüdür. Mide ağrısına ve anjin tedavisine iyi gelen sebze soğan ile kavrularak hazırlanır.

Pileki Ekmeği

Pileki Ekmeği

Karadeniz’in Artvin yöresine ait olan pileki ekmeği lezzetli ve pratik bir yemek türüdür. Özellikle Artvin iline yolunuz düştü ise bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. Mısır unu, su, tuz, defne yaprağı kullanılarak hazırlanan ekmek saç üzerinde yapılır.

Hamsi Buğulaması

Hamsi Buğulaması

Karadeniz’in en meşhur yemeklerinden birisidir. Hamsi, kuru soğan eklenerek kavrulur. Yıkanmış limonlar ince doğranarak hamsi üzerine sırayla konarak görsel bir şölen hazırlanır. Görsel olarak harika olan bu yemek damaklarınıza da unutamayacağınız lezzetler verir.

Doğası,kültürü ve harika insanları gibi Karadeniz yemekleri de muhteşem.Bölge mutlaka gezilmeli ve bu gezi bir gastronomi gezisi havasında geçmeli diye düşünüyoruz.

Sitemizdeki gezi yazılarına da göz atmak isterseniz;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın..MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız;Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here