Kaş Gezilecek Yerler

2
324

Kaş gezilecek yerler listemizi oluşturmadan önce dilerseniz Kaş hakkında kısa bilgiler vererek hafızamızı tazeleyelim ve hemen ardından Akdeniz’in incisi olma yolunda ilerleyen Kaş’ın o muhteşem güzelliklerini ve gezilecek yerlerini hep birlikte tanıyalım.

Kaş Gezilecek Yerler

Antalya’nın batı kıyısında yer alan Kaş, yüzölçümü olarak Antalya’nın dördüncü büyük ilçesidir. Kaş’ın tarihine baktığımızda M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayandığını görüyoruz. Yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kaş, en eski Anadolu medeniyetlerinden Likya Medeniyetini de içinde barındırmış, bir ara Hititlilere bağlı yaşamış, zaman içinde özgürlüğüne kavuşsa da Mısırlıların, Rodosluların ve Romalıların işgaline uğrayarak farklı kültürlerden etkilenerek günümüze kadar gelmiş bir antik kenttir aslında.

Kaş Gezilecek Yerler

Yeşil ve mavinin buluştuğu koyları, adaları ve doğal limanları ile adeta cennetten bir köşe olan Kaş’a götürüyoruz bugün sizi… Daha birkaç yıl öncesine kadar küçük bir kasabayken, günümüzde çoğu kişinin yerleşmek için can attığı yerlerden biridir Kaş…. Bodrum, Alaçatı ve Çeşme’den sonra tatil alternatifleri arasında ilk sıralarda yer almaya aday bu şirin kasaba.

Kaş Gezilecek Yerler

Son yıllarda popülerliğini arttırmış ve büyük şehirlerin kalabalığından sıyrılıp sakin bir hayat yaşamayı tercih edenlerin de yerleşim yeri olmaya başlayan Kaş, özellikle yaz aylarında adeta bir turizm cennetidir.

Fazla lafa hacet yok diyerek ve sizi daha fazla bekletmeden Kaş gezilecek yerler rotamızı yavaş yavaş çizmeye başlayalım ve gelenleri kendine aşık etmeyi başaran bu güzeller güzeli kasabamızı tanıyalım. Hazırsanız başlıyoruz… İşte Kaş gezilecek yerler listemiz….

Kaş Uzunçarşı

Kaş Uzunçarşı

Kaş gezilecek yerler listemizin ilk uğrak noktası, Kaş merkezde yer alan ve sağa sola doğru uzanan şirin sokakları olan Kaş Uzunçarşı. Günümüzde dükkan olarak işletilen begonvillerle süslenmiş cumbalı eski evleri, bahçeli restoranları, az odalı butik otelleri ve kedileriyle ünlü Uzunçarşı, ziyaretçilerine keyifli bir tatil geçireceklerinin müjdesini veriyor adeta.

Aslanlı Lahit

Aslanlı Lahit

Uzunçarşı Sokağı’nı gezdikten sonra aynı rotasyonda görülmesi gereken bir diğer mekana götürüyoruz şimdide sizleri. M.Ö. 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Aslanlı Lahit, bir çınar ağacının gölgesinde sizleri karşılıyor. Çatı görevindeki kapağı ve üzerindeki küçük pencere delikleriyle minyatür evlere de benzetebiliriz Aslanlı Lahit’i…

Anıtın kapağının her iki yanında, korku salacak şekilde ağzı açık dört aslan bulunduğu için Aslanlı Lahit olarak adlandırılan bu tarihi yapıdan sağa doğru ilerlediğinizde Kaş’ın en nezih restoranlarının sıralandığı sokaklara çıkabilir ve biraz dinlenme molası vererek kasabanın mistik atmosferini hissedebilirsiniz.

Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti

Kaş ilçe merkezinden 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Antiphellos Antik Kenti, Kaş’ın en etkileyici atmosferine sahip tarihi mekanlardan biridir. Helenestik Dönem’in izlerini taşıyan bu tarihi kentin ne zaman kurulduğuna dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık. 26 oturma sırasına sahip olan tiyatro sahnesinin binası da günümüzde bulunmuyor. Yılın belli dönemlerinde şenlik ve festivallerin düzenlendiği bu tarihi mekanın çevresinde ise mezar kalıntıları bulunmuş.

Kekova Adası

Kekova Adası

Kaş gezilecek yerler listemize eklemeden olmaz dediğimiz hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen bir adaya götürüyoruz şimdi sizleri.

Antalya’nın batısında Demre ile Kaş arasında yer alan Kekova Adası gizli bir cennet olarak sizi karşılar. Akdeniz’in en büyük adalarından biri olan Kekova Adası’nda 8 antik kenti ve bir adet plaj bulunuyor. Zengin tarihi motifleri ve doğal güzellikleri ile bölgenin en önemli turizm merkezlerinden de biridir. Tatilcilerin uğrak yerlerinden bir olan adaya, tekne ve yat turuna çıkan herkes uğramadan geçmiyor. Denizi öyle güzel bir mavi tonunu andırıyor ki “Kekova Mavisi” diye bir tabirle karşılaşırsanız şaşırmayın deriz.

Batı Akdeniz ve Ege kıyılarımız adalar ve koylar yönünden ayrı bir cazibe merkezidir.Bölgede düzenlenen koy gezilerine göz atmak isterseniz;Mavi Tur

Limanağazı Plajı

Limanağazı Plajı

Kaş gezilecek yerler listemizde sıra geldi Kaş’ın o muhteşem pırıl pırıl denizinin tadını çıkaracağınız plajlarına. İlk plajımız Limanağazı Plajı. Kaş’ın en güzel plajlarından biri olan Limanaağazı Plajı, aynı adı taşıyan koy içerisinde yer alıyor. Plaja karadan araçla ulaşım imkanı bulunmamakla birlikte Likya Yolu patikası üzerinden yürüyerek gidebileceğiniz gibi dolmuş teknelerle de plaja ulaşabilirsiniz. Sakin, huzurlu ve sessiz bir atmosferde denize girmek istiyorsanız Limanağazı Plajı, doğası bozulmamış nadide yerlerden biri olarak beklentilerinizi karşılayacaktır.

Patara Plajı

Patara Plajı

Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip kumsallarından biri olan Patara plajı, nesli tükenmekte olan Caretta-Carettaların’da yumurtalarını bıraktığı nadide yerlerden biridir. Patara Antik Kenti’nin hemen yanı başında yer alan plajda eski Türk filmlerinde yer alan çöl sahnelerinin çekimi içinde tercih edilmiş. Turistlerin oldukça fazla rağbet ettiği plaj, tarihsel ve arkeolojik değerlerinin yanında kendine has kumsalı ve muhteşem deniziyle size doyasıya tatil keyfide sunuyor. 2019 yılı için plaja giriş için 20 Tl ödemeniz gerekiyor. Ancak eğer müze kart sahibiyseniz, plaja ücret ödemeden de girebilirsiniz.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı

Kaş’ın 20 km. batısında yer alana Kaputaş plajı, ülkemizin en ünlü plajlarından biridir. Türkiye’nin yurt dışı tanıtım çalışmalarında Kaputaş Plajı’nın görselleri kullanılmakta ve deniz suyunun enfes rengi ve nefes kesen konumundan ötürü Akdeniz rotasyonundaki en iyi plajlar arasında da yer alıyor.

Kalkan Halk Plajı

Kalkan Halk Plajı

Kaş gezilecek yerler listemizde, tertemiz bir denize ve kumsala sahip üstelik mavi bayraklı plaj olmasıyla da tatilcileri bekleyen bir plaja yolumuz düşüyor şimdi de… Tüm dertlerinizi bir kenara bırakıp, sakin bir gün geçirmek ve Kaş’ın doyumsuz ve bir o kadar da berrak denizine grip serinlemek istiyorsanız Kaş Kalkan  halk plajını tercih edebilirsiniz. Plaja giriş ücretsiz olup plajda bulunan şezlonglara ödeme yapmanız gerekiyor. Ayrıca denizinde serinleyip çıktıktan sonra civarda gezinti yaparak da gününüzü keyifli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

 Antalya-Muğla sınırında ve Kaş’a 65 km. uzaklıkta olan Saklıkent Kanyonu, özellikle kendi aracıyla bölgeye giden tatilcilerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir diyebiliriz. Buz gibi suların etrafındaki yollarda yürüyüş yapabilir, adrenalin dolu rafting turlarına katılabilir veya çevredeki diğer doğal güzelliklerin seyrine dalarak unutulmaz bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Tırmanma, yüzme ve yürüyüş sporlarını bir arada yapacağınız Kanyon da birkaç gün süren kamp aktivitelerini de değerlendirmeyi düşünmenizi öneririz.

Gömbe Yaylası

Gömbe Yaylası

Kaş gezilecek yerler listemizde yayla turizmine meraklı olan takipçilerimizi unutmadık ve bölgenin serin mi serin, güzel mi güzel yaylarından biri olan Gömbe Yaylası’na şöyle bir uğramak istedik.

Kaş’ın 70 km. kuzeyinde yer alan Gömbe Yaylası, yazın kavurucu sıcaklarından kurtulmak isteyenler için en ideal tatil noktalardan biridir. Kaş sınırları içinde kalan Kınık’tan Üçağız’a kadar olan tüm sahil köylerinin yaylaları Gömbe Yaylası etrafında toplanıyor. Bölgenin civarında bulunan çok sayıda göl de yayla turizmi sevenler için bulunmaz nimetlerden biridir diyebiliriz.

Ayrıca Gömbe Yaylası’nda bulunan Yeşilgöl ve Uçarşu şelalesi de, bölgenin ne denli bir doğa örüntüsüne sahip olduğunu ispatlar niteliktedir. Civar göller içinde en ünlüsü olan Yeşilgöl’ün yazın kavurucu sıcağında bile soğuk sularında serinleyebilir ve muhteşem bir doğa harikası olan Uçarsu Şelalesi’nin şırıl şırıl akan sularının kenarında dinlenebilirsiniz.

Bölgeye gitmişken Baranda ve Bulanık gölleri civarında ki mesire alanlarını ve yapılan yayla şenliklerini de ziyaret etmeniz mümkün. Her yıl temmuz ayının ortasında düzenlenen bu şenliklerde yöre halkı yöresel el işlerini ve süt ürünlerinin satışını yaptığı pazarlar kuruyor.

Kalkan Beldesi

Kalkan Beldesi

Kaş’a 25 km. uzaklıkta olan Kalkan Beldesi, güzelliğiyle sizi kendine hayran bırakacak bir koyun kıyısına kurulmuştur. Otelleri, pansiyonları, eğlence mekanları, restoranları, alışveriş merkezleri ve plajlarıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’ya gelen Avrupalı turistlerin büyük bir çoğunluğu Kalkan’da konaklamayı tercih ederek tatillerini burada geçirmektedir.

Kalkan Beldesi

Beyaz renkli evleriyle meşhur olan Kalkan beldesinin, yaklaşık olarak 150-200 yıl önce yakınında bulunan Meis adasından gelen tüccarlar tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. 1920’li yıllarda “Kalamaki” olarak anılan belde eski bir Rum köyü olarak kurulmuştur. O dönemden kalan kilise ise günümüzde cami olarak kullanılmaya devam ediyor.

Kaş gezilecek yerler listemizde yer verdiğimiz Patara plajı, Kalkan Halk plajı, Kaputaş Plajı, Saklıkent, Gömbe Yaylası ve daha birçok tarihi ve doğal güzellikler Kalkan beldesi civarında yer almaktadır.

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti, Noel Baba olarak bilinen Aziz Nikola’nın yaşadığı yer olarak da bilinmekte ve Aziz Nikola’nın yaptığı iyiliklerle insanların yüzlerini güldürdüğüne inanılmaktadır. Tanrı Apollo’nun doğdu yer olarak da kabul edilen Patara, Apollon kehanet merkezi olarak da bilinmektedir.

Bir dönem Likya’ya başkentlik yapmış olan bu antik kent, günümüzde plajı ve tarihi dokusuyla ziyaretçilerin uğrak yerlerinde biridir.

Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti

1988 yılında ÜNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’nde yer alan Xanthos ve Letoon Antik Kentlerine ev sahipliği yapan Kalkan, Likyalılardan kalma izleri bulabileceğiniz nadide yerlerden birdir. M. Ö. 7. yüzyıla kadar dayanan Xanthos lahitleri ve mezar parçaları günümüze kadar kalmayı başarmış antik yapılardır.

Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti ile komşu olan Letoon Antik Kenti, eki Yunan Mitolojisinin tanrı ve tanrıçalarının tapınaklarının yer aldığı ve dini açıdan önemli bir yer olarak kabul edilen yerlerden biri. Likya halkının federe dinin merkezi ve kutsal dinlenme alanı olarak da kullanılmış antik kent yerleşiminde 3 farklı tapınak da bulunuyor.

Kaş Gezi Rehberi

Kaş içinde barındırdığı doğa harikaları bir yana, dalış turizminden kamp turizmine, eşsiz manzaralı otellerinden, enfes butik otellerine kadar, gelenleri kendine hayran bırakırcasına muazzam güzellikler diyarıdır desek hiçte yanılmış olmayız.Kaş gezi rehberi bölümümüzde de sizlerle Kaş konaklama,ulaşım ve yeme içme konularını paylaşmak istiyoruz;

Kaş Kalkan Konaklama

Kaş konaklamalarınız için;Kalkan Koyunun muhteşem manzarası ve Kalkan’ın Kaputaş ile Patara plajlarına yakın konumu nedeni ile Kalkan’ı öneriyoruz sizlerle.

Kaş Kalkan Konaklama

Kalkan Bölgesi’nde genellikle Antalya civarında alıştığımız büyük her şey dahil oteller pek yok.Bunun yerine sakin ve huzurlu bir tatil yaşayacağınız ve çevre bölgelerdeki tarihi doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz butik oteller mevcut.

Kaş Kalkan Konaklama

Kalkan Green Beach Butil Otel’den bahsetmek istiyoruz sizlere.Kalkan Koyunda zeytin ağaçları ve begonvillerle dolu küçük şirin ve huzurlu bir otel.Havuz keyfi ve 2 kat iskele ile oluşturulmuş plajı ile deniz keyfi sunmakta.Manzara ise inanın size huzur verecektir.

Green Beach Hotel Kalkan hakkında detaylı bilgi için lütfen TIKLAYIN

Kaş Yeme İçme

Kaş da yemek kültürü Akdeniz Mutfağının tüm özelliklerini taşımaktadır.Balık,zeytinyağlılar,salatalar,mezeler ve hamur işi yiyecekler Kaş seyahatlerinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetlerdir.

Kaş Yeme İçme

 

Ayrıca Ege Bölgemize özgü Lokma Tatlısı da Kaş’da afiyetle yemeniz gerekenlerdendir.

Sıcak yaz günlerinde meşhur Kaş Dondurması da Kaş yeme içme listesinin olmazsa olmazlarındandır.

Kaş Ulaşım

Kaş’a uçak ile seyahat etmek isterseniz,Dalaman Havaalanı 150,Antalya Havaalanı’na ise 180 km uzaklıktadır.

Kaş Ulaşım

“Arabamızla gidelim hem orada da gezeriz” derseniz;Kaş Ankara’ya 680,İstanbul’a 840,İzmir’e ise 440 km uzaklıktadır.

Kaş gezilecek yerler yazımızın sonunda sizlere tavsiyemiz;sakin,huzurlu ve konforlu bir tatil geçirmek istiyorsanız, ilk tercihlerinizden bir Kaş Bölgesi olmalıdır.

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here