Köprülü Kanyon Hayran Bırakan Milli Park

4
247

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan mükemmel bir doğa mucizesine doğru tatil rotanızı çevirmeye ne dersiniz? Ülkemizin en popüler rafting alanlarından birine de sahip olan Antalya Köprülü Kanyon, en büyük doğal selvi ormanlarına sahip. Burası aslında bir milli park ve içinde doğal güzelliklerin yanı sıra birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapıyor.Ülkemizin gezilmeye görülmeye değer tüm güzelliklerine göz atmak isterseniz;Gezilecek Yerler

Köprülü Kanyon Milli Parkı Hakkında Bilgi

Isparta, Sütçüler ilçesinden başlayan Köprüçay vadisinin deniz ile buluştuğu nokta Antalya’dır. 12 Aralık 1973 tarihinde Milli park olarak ilan edilen burası, 35.719 hektar alan büyüklüğüne sahip. Milli park içerisinde yer alan büyüleyici kanyon 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ve 14 km uzunluğuna sahip. Tüm bu özellikleri ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birisi olma özelliğini gururla taşıyor.

Köprülü Kanyon

Bu parkta görebileceğiniz doğal örtü, Kızılçam ve makilik olacaktır. Burasının ayrıca oldukça çeşitli florası var. Milli parkın içinde yaklaşık 230 Türkiye endemik varlığına rastlamak mümkün. Parkta ayrıca adam kayaları veya şeytan kayaları olarak bilinen kaya oluşumlarına da rastlamak mümkün.

Ayrıca Köprüçay’ında Alabalıkları ile ünlü olduğunu da söylemeden olmaz.

Ama bu nehrin daha popüler olduğu bir konu var ve bu da rafting. Burası, ülkemizin en popüler rafting alanıdır.

Köprülü Kanyon Milli Parkı Hakkında Bilgi

Rafting yaptıktan sonra ise yine milli parkın sınırları içeresinde olan tarihi Selge Antik Şehri’ni de unutmamak gerekiyor. Dediğimiz gibi burası hem doğa hem de tarihi barındıran mükemmel bir nokta.

Köprülü Kanyon Nerede?

Antalya’nın Manavgat ilçe sınırlarında yer alan bu milli park, Antalya il merkezine sadece 83 km uzaklıkta. Manavgat ilçe merkezine ise 42 km uzaklıkta yer alıyor.

Köprülü Kanyon’da Neler Yapılabilir?

Eğer buraya gelmeye karar verdiyseniz ve sadece rafting yapabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Burada oldukça fazla aktivite yapabilme imkanına sahip olabilirsiniz. İşte sizin için yapabileceklerinizi bir liste haline getirdik.

Köprülü Kanyon
 • Tabi ki de buraya ilk geldiğinizde aklınıza rafting gelecektir. Köprüçay’da rafting yapabileceğiniz birçok özel işletme var.
 • Burada bulunan bir de Gözetleme kulesi var. Buraya çıkarak muhteşem doğa manzarasına sahip Milli Parkı izleyebilirsiniz.
 • Bir kanyon var ve kanyon geçişi yapmayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Gerekli malzeme, ekipman ve bilginiz var ise burası tam olarak kanyon geçişi yapabileceğiniz mükemmel adreslerden birisi.
 • Doğa yürüyüşü hayranı olanlar içinde burası vazgeçilmez bir nokta olacaktır. Rahat ayakkabılarınızı giyin, suyunuzu alın ve doğanın kalbine doğru yürümeye başlayın.
 • Burada doğanın ve insanların oluşturduğu birçok mükemmel alanda var. Bunlar arasında Adam Kayaları, Kral yolunu, su kemerlerini , oluk köprü ve büğrüm köprü bulunuyor. Bu noktaları da görmeden sakın buradan ayrılmayın.
Köprülü Kanyon Rafting
 • Antik kent severlerdenseniz bu bölgede yaşamış eski uygarlıkların izlerini ve kalıntılarını görebileceğiniz mükemmel bir durak olan Selge Antik Şehrini ziyaret edebilirsiniz.
 • Buraya eğer Günübirlik geliyorsanız o zaman piknik çantanızı sakın unutmayın.
 • Bir kamera alın ve lensin arkasından bu doğa güzelliklerine bakmaya başlayın. Tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraflamaya gelen birçok ziyaretçinin olduğunu görebilirsiniz.
 • Kamp yapmaya hazır mısınız? Burada birkaç günlüğüne mükemmel bir kam deneyimi yaşayabilirsiniz. Kim doğanın içinde uyanmak istemez ki? Üstelik burada sadece çadır değil aynı zamanda karavana sahip kampçılar içinde yerler bulunuyor.
 • Köprüçay’a gelip de o meşhur alabalıkları tutmamak olmaz. Oltanızı kapın ve Köprüçay’ın yanında yerinizi alın.

 Köprülü Kanyon Rafting

Ülkemizin en popüler rafting merkezi olduğunu herhalde milyon kez söylemişizdir 🙂 Elimizde değil çünkü burası mükemmel bir durak. Buraya özellikle rafting yapmak için geldiyseniz bizden söylemesi oldukça fazla firma burada hizmet vermektedir. Kaç kişi geldiğinize göre bir planlama yaparak bu firmalardan birini tercih edebilirsiniz. Ayrıca burada hizmet veren firmalar özel işletme bu nedenle belirli bir fiyat tarifeleri yok. Hepsinin farklı fiyatları ve imkanları olduğunu da unutmayın. Sizin için hangisi en ideal ise tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu firmalarda fiyatlar üzerinden pazarlık yapabileceğinizi de unutmayın.

Köprülü Kanyon Konaklama

Burada konaklamak istiyorsanız çok fazla seçeneğiniz olduğunu söyleyebiliriz.Kamp seçeneği dışında burada, bölge yerleşim yerlerinde yer alan aile pansiyonları, bungalow, ağaç evler ve moteller bulunuyor. Hangisinde kalmak istediğinizi seçmeniz yeterli. Ama kalmak için yıldızlı bir tesis istiyorsanız Serik Belek bölgesine gitmeniz gerekiyor. Bu tesisler kanyondan 35-50 km uzaklıkta olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Köprülü Kanyon Konaklama

Köprülü Kanyon Piknik Alanı

Köprülü Kanyon’a geldiğinizde yapmanız gerekenlerden biri de piknik dediğimizi hatırlıyor musunuz? Serik-Manavgat yolu üzerinden ulaşabileceğiniz Köprülü Kanyon Büğrüm Köprü mevkiinde piknik yapabileceğiniz bir alan var. Burası kesinlikle sıcaktan kaçmak isteyenler için mükemmel bir piknik alanı. Ama bilmenizde yarar var, burası hafta sonları inanılmaz derecede kalabalık oluyor. Oldukça ilgi görmesini doğal güzelliklerine ve serinliğine yorumlayabilirsiniz.

Köprülü Kanyon Kamp Alanı

Köprülü Kanyon konaklama seçeneklerinden bahsederken kamp alternatifini dile getirmiştik. Bizce buraya geldiğinizde tercih etmeniz gereken konaklama çeşidi kesinlikle kamp. Çünkü tüm bu güzellikleri yakından ve içinden görebilmenize yardım eden konaklama bu. Tabi sadece çadır ile konaklama imkanları mevcut değil, eğer bir karavanınız varsa da buraya gelebilirsiniz.

Köprülü Kanyon Kamp Alanı

Çadırınızı kurup bu milli parkın güzellikleri içinde uyumak inanılmaz bir deneyim olacaktır, bize güvenebilirsiniz. Tabi burada kamp yapabilmek içinde bazı ücretler ödemeniz gerekiyor. Çadır ile kamp yapacaksanız, çadır alanına dört kişilik olarak günlük 10 TL, Karavan ile kalıyorsanız günlük yine 10 TL ödemeniz yeterli. Ama misafirhanede kalmaya karar verdiyseniz burasının günlük kişi başına ücreti 20 TL.

Türkiye’deki tüm kamp alanları hakkında bilgi için;En İyi Kamp Alanları

Köprülü Kanyon Giriş Ücreti

Bu milli parkına girerken de bazı ücretler ödemeniz gerektiğini unutmayın. Buraya nasıl geldiğinize göre fiyatlarda değişiklikler gösteriliyor. Size vereceğimiz bilgiler en son halidir ancak değişiklikler giriş ücretlerinde oluşabilir. En iyi bilgiyi yine buraya geldiğiniz de ya da Milli Parkı telefon ile arayarak öğrenebilirsiniz.

Köprülü Kanyon

Kişi başı ücret 3 TL olup buraya geldiğiniz farklı araçlar ile ücrette değişimler görülmektedir.

Bisiklet: 3 TL

Motosiklet: 6 TL

Otomobil: 9 TL

Minibüs: 27 TL

Otobüs: 90 TL

Köprülü Kanyon Milli Parkı Ulaşım

Tüm yazıyı okuduktan sonra buraya gelmeye karar vermemeniz imkansızdır. İşte tam o anda buraya nasıl geleceğinizi soracağınızdan adımız gibi eminiz. Buraya gelmek oldukça kolay. Eğer şahsi aracınız ile geliyorsanız Antalya-Manavgat karayolunun 49. Km’sinde bulunan Taşağıl’dan geçerek Başkonak’a ulaşın.Sonrası Köprülü Kanyon 🙂

Siz de Köprülü Kanyon seyahatlerinizle ilgili deneyimlerinizi yorumlar bölümünde bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

4 YORUMLAR

 1. Hiç gitmediğim bir yer ancak o kadar güzel anlatılmış ki biran kendinizi o ambiyansın içinde buluyorsunuz
  Gelecek yıl ki ziyaret planım arasında muhakkak yer alacaktır.
  Ziyaret ettiğiniz yerler hakkında bizimle paylaştığınız, çevrede başımıza gelebilecek olaylar hakkında ki bilgilendirmeleriniz ve özellikle anlatımda ki ufak dip notlar sayesinde dolu dolu ve taa iliklerimize kadar işleyen sorunsuz bir tatil yaşayacağız
  Tşkler AnkaraGezginleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here