LALE TARLALARI KELEBEK BAHÇESİ VE SİLLE İLE FARKLI BİR KONYA ROTASI

3
97

Konya seyahat sevenler için çok tercih edilen güzel bir ilimiz.En çok bilinen tarihi ve kültürel yerlerinin dışında, Konya’nın henüz yeni yeni tanınmaya başlayan gezilecek yerlerini keşfetmek ve sizlerle paylaşmak için bir Konya seyahati gerçekleştirdik.

Konya Gezi Rehberi


Az bilinen ve yeni rotalar bulmak genellikle zordur.Ya kendiniz iyice araştırıp yeni rotalar keşfedeceksiniz yada yeni güzellikler ve rotalara tur düzenleme cesaretine sahip, tur firmalarıyla gezeceksiniz.

Ankara’dan yaklaşık 4 saatlik bir yolculukla Konya’ya ulaştık.Ardından muhteşem görsellikler içeren gezimiz başladı…


LALE TARLALARI

Konya Lale Tarlaları

Konya merkezde ve yakın civarında bir kaç lale tarlası mevcut.Ama tur programına en büyük ve en güzeli olan Çumra Beldesindeki eklenmiş.30-35 dk mesafede Konya merkeze Çumra Beldesi.

Tarlalar görülmeye başladığı anda otobüsün içinde dahi gördüğünüz renk senfonisi hepimizi büyülemeye başladı.Herkes büyük bir heyecan içinde ellerinde telefon ,kamera ve fotoğraf makineleri ile tarlalara koştu.Keyifli bir andı 🙂 Çok bakir bir alan tesis,kafe vs hiçbir şey yok.Sadece göz alabildiğince uzanan eşsiz güzellikte laleler var.Tur tarihi de iyi seçilmiş.Bazen açmamış yada solmuş lalelere denk geliniyormuş.Ama biz tam zamanında gitmişiz.6-7 farklı renk lale çeşitleri, gökkuşağı gibi bir renk cümbüşü sunuyordu…

Lale Tarlaları özel firmaya ait ama girişler ücretsiz.Tarladan yada Konya merkezdeki satış ofislerinden lale soğanı almak mümkün olabiliyor.

Konya Lale Tarlaları

Sabah saatlerinde aracımızda ikram edilen kahvaltıdan epeyce bir zaman geçmişti.Tüm gezginlerin karnı acıktı elbette.Konya’ya gelip etli ekmek yemeden olmazdı.Konya merkezde Adliye binasının karşısında Byçıtır isimli bir restoranda etli ekmeklerimizi yedik.Gayet iyiydi.Tavsiye ederiz yolu Konya’ya düşenlere…

TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi


Konya’nın merkez ilçelerinden biri olan Selçuklu’dadır.1600 metrekarelik kelebek uçuş alanına sahip camla etrafı ve üstü kapatılmış bir alandır.15 çeşit kelebek ve 98 çeşit bitki türü varmış.

Kelebeklerin tüm yaşam döngülerini gerçekleştirebilmeleri için 28 derece sıcaklık ve %80 nem sürekli sağlanmak durumunda kalınıyormuş.Bu yüzden tesisin ısıtma,havalandırma ve nemlendirme maliyeti haftalık 50.000 lirayı buluyormuş.

09.00-18.00 saatlerinde açık ancak Pazartesi günleri kapalı.Giriş ücreti siviller için 12.5 tl,65 yaş üstü ve öğrencilere de 2.5 tl.

Tropikal Kelebek Bahçesine girdikten sonra mecburi bir güzergahla yaklaşık 30 dk sürüyor içinde dolaşmak.Bu süre boyunca çevrenizde uçan hangi kelebeğe bakacağınızı şaşırıp keyifli anlar yaşayacaksınız.Gözünüze kestirdiğiniz rengarenk bir kelebeği “bir yere konsa da fotoğrafını çeksem” diye kovalarken bulacaksınız kendinizi.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Tropikal bahçede kelebeklerin yani sıra renk renk çiçekler ve bitki türleri de muhteşem görselliğe büyük katkı sağlamakta.

Kelebeklerin tüm yaşam formlarını görebiliyorsunuz bahçede.Özel bölümlerde muhafaza edilen koza ve tırtıl formları da görülmeye değer.

Bahçenin diğer bir bölümü de kurutulmuş ve maket böcek çeşitlerinin olduğu alan.Farklı türleri görüp incelemek için meraklısına güzel bir bölüm.

Kelebek Bahçesinin çıkış bölümünde de kelebek temalı hediyelik eşyalar alabileceğiniz bir mağaza ve kafeterya mevcut.

SİLLE

 

Sille

Veee sıra geldi Sille’ye…Ankara Gezginleri olarak ailece çoğu gittiğimiz yeri beğenmişizdir..Ama bazı yerler gerçekten farklı güzel duygular yaşatır bize.Bazen doğası,bazen tarihi dokusu bazen de bölgenin huzuru sakinliği sebep olur bu hisse.Emin olun Sille bunların hepsini yaşattı bize.Tarihi,doğası ve henüz çok keşfedilmediği için sakinliği huzurla doldurdu içimizi.

Tarihinden,doğa özelliklerinden ve beldenin ortamından hepsinden bahsetmek istiyoruz sizlere…

Sille’nin tarihi Antik Romalılara kadar uzanıyor.Bu da en az 3000 yıllık bir yerleşim bölgesi olduğunu gösterir.O dönemlerden Sylla ismiyle bilinen Sille, 1071 yılında Selçuklu hakimiyetine girmiştir.Ardından Konya bölgesinde yaşayan gayrimüslimler Konya’dan Sille’ye göç etmişlerdir.Cumhuriyetin ilk yıllarında da mübadele kararı ile burada yaşayan gayrimüslimler Yunanistan’a göç etmişler.

Bu tarihi ve kültürel özellikler, çeşitli yapılarla aynen görmek mümkün Sille’de.Hıristiyan nüfusun etkisinden Aya Eleni Kilisesi, Selçuklu hakimiyetinden de saat müzesi bunun en güzel örneği.

Sille Aya Eleni Kilisesi

Sille’nin doğa özellikleri killi ve tüflü yapısından dolayı Kapadokya Bölgesine benzemektedir.Bundan dolayı çanak çömlek işçiliği de gelişmiş.Ayrıca dağlardaki mağara yapıları da toprak yapısının tüflü ve killi olmasındandır.

Bir diğer görülmeye değer yeri de Sille Barajı.Sille Çayı üzerine 1960 yılında yapılmış olup Belediye tarafından çevresi park haline getirilmiş ve mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Sille Barajı

Sille küçük ve şirin bir çarşıya sahip.Yukarıda da anlattığımız gibi turizme yeni açıldığı için henüz sakin.Ayrıca yöre halkı esnaf kibar ve sıcakkanlılar.Çarşının içinden geçen Sille çayının kenarına atılmış  7-8 kafe masasına oturup çayınızı içerken bu güzel kasabanın huzur veren dokusunu hissedeceksiniz içinizde.Çanak çömlek atölyeleri var.Alışveriş için fiyatlar makul.3-4 kafeterya yeme içme için çeşitli alternatifler sunuyor.Pansiyon işletmeciliği de başlamış konaklama düşünürseniz.

Bu bölümde birazda rehberimizden bahsetmek istiyoruz.Çok bilindik olmayan bir yeri gezerken turla gitmenin bir çok faydasından biri de rehber anlatımları.Sizinle paylaştığımız bilgileri bize aktaran Adonistur’un Konya’da yaşayan yerel rehberi Hüseyin Bey’e teşekkür etmeden bu yazıyı yazmamız mümkün değildi.

Bizce Sille yakın zamanda iç ve dış turizmin gözdesi olacaktır.Çok kalabalık olmadan gezmenizi öneriyoruz.

Sille

Biz çok sevdik Konya’nın bu farklı rotasını.Lale Tarlaları,Kelebek Bahçesi ve Sille’yi mutlaka gezilecek yerler listenize ekleyin.Pişman olmayacaksınız 🙂

Ülkemizin tüm gezi rotaları yazımız için;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here