Laodikeia Antik Kenti Gezi Rehberi

12
214

Şimdi kadın takipçilerimizden bir hayal kurmalarını rica ediyoruz;siz kraliçesiniz ve kral olan eşiniz sizin için ve sizin isminizle bir kent kuruyor.Ne kadar hoş ve etkileyici olurdu değil mi?Laodikeia Antik Kenti gezi rehberi yazımızda tarihin çok eski çağlarında II.Antiokhos tarafından karısı Laodike için kurulmuş bir antik kenti tüm detayları ile size aktarmak istiyoruz.

Laodikeia Antik Kenti Gezi Rehberi

 

Laodikeia Antik Kenti

Denizli’de Pamukkale Travertenlerine sadece 10 dakikalık mesafede bulunan Laodikeia Antik Kenti ziyaretimiz sırasında bizim çok beğendiğimiz ve etkilendiğimiz bir kent.İki kez Pamukkale’yi ziyaret etmemize rağmen daha önce gelmemiştik hatta pek bilgimiz de yoktu bu antik kent hakkında.Görüp gezdikten sonra anladık ki;Laodikeia Antik Kenti seyahat severler tarafından henüz tam olarak bilinmemekte ve dolayısıyla yeteri ilgiyi görmemekte.

Antik Kentin sadece yüzde 3’lük bölümünün ayağa kaldırılmış olmasına rağmen,mevcut tarihi yapılar ve özellikle kente ait alt yapı ve yaşamsal alanların tümünü içermesi bakımından kesinlikle büyüleyici bir yer Laodikeia…

Laodikeia Antik Kenti

Antik kentin pek bilinmeyen ama çok önemli özelliklerinden biri de Hiristiyanlık tarihinin ilk kiliselerinden birini içermesidir.Bu nedenle din turizmi açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz.

Hazırsanız bize göre ilerleyen yıllarda ülkemizin en önemli Antik Kentlerinden biri olmaya aday olan Laodikeia Antik Kenti gezi rehberi yazımızla kenti tüm yönleriyle tanımaya başlayalım;

 • Laodikeia Antik Kenti Tarihçesi

Yerleşim alanında, özellikle de kentin batı ve güneybatısında yapılan araştırmalarda, Geç Kalkolitik (M.Ö. 3500) ve İlk Tunç Çağı I (M.Ö. 3000)’e tarihlendirilen seramik ve çakmak taşı buluntular ele geçirilmiştir. Bunlar, kentin erken yerleşiminin daha çok su kaynağı olan Asopos (Gümüşçay-Goncalı Deresi) etrafında oluştuğunu göstermektedir.

 

Laodikeia Antik Kenti M.Ö. 2. yy sonları ile 1. yy başlarında birçok savaşlara ve depremlere sahne olduğundan çok tahrip olmuştur. Bu nedenle Roma Döneminde şehir yeniden inşa edilmiştir. Tamamen Roma tarzındaki bu şehir; yol, kanalizasyon, su şebekesi ve şehircilik anlayışı ile M.S. 1. ve I2. yy’larda Frigya bölgesinin en zengin ve en güzel şehirlerindendir.

Laodikeia Antik Kenti

M.S. 3. ve 4. yy’da gelişip büyüyen Laodikeia daha sonra Bizans yönetimi altına girmiştir. Türklerin bu bölgeye gelişlerine kadar Bizans idaresinde kalan şehir, M.S. 7. ve 8 yy’larda çeşitli savaşlara sahne olmuştur. Çevresi surlarla kaplı şehir giderek savunmasını yitirmiş ve ekonomik yönden de zayıf düşmüştür. Şehir 13. yy’ın başlarında Selçuklu Hükümdarı Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından fethedilmiştir. Laodikeia Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde “ Ladik” olarak anılmaktadır.

 

 • Laodikeia Antik Kenti Gezilecek Yerler

Geniş bir alana kurulan olan kente, kenarlarındaki sütunlarla, tipik bir antik kent hissi uyandıran uzun ve geniş bir sokakla giriyorsunuz.

Suriye Kapısı ve Caddesi;

Antik Kentin Doğu girişidir.Suriye caddesi 900 metre uzunluğundadır ve girişten şehrin merkezine kadar uzanır.Sağlı sollu dükkan kalıntıları ve bu dükkanların önündeki oturma alanları ile çok ilgi çekici gelmişti kentin giriş sokağı bize.Caddenin ortasında kanalizasyon sistemi, iki yanında bir ya da iki basamakla yükseltilen kaldırımlar kentin alt yapısının ne kadar gelişmiş olduğunun göstergelerinden biri.

Suriye Kapısı ve Caddesi

Tapınak A

Yüksek podyumlu traverten bloklardan yapılarak, üzeri mermer kaplanmıştır.Antoninler Dönemi’nde (M.S. 2.yy.) yapılan tapınak, İmparator Diocletianus Dönemi’nde (M.S. 284-305) büyük çaplı tamirat geçirmiştir.

Tapınak A

Tapınak A’da Prostylos (4 adet tapınak ön cephe) sütunları ve az sayıda kalabilen avlu portiği sütunları ile birlikte toplamda 19 sütun ayağa kaldırılmıştır. Merdiven basamakları ve iki yanındaki korkuluklar restore edilmiştir. Tapınağın içine girişi sağlayan Naos kapısı orijinal hali esas olmak üzere restore edilmiş ve yan duvarların yükseltilmesiyle Tapınak cephesine üçüncü bir boyut kazandırılmıştır.

Laodikeia Kilisesi

2010 yılı kazılarında tespit edilen ve aynı yıl kazı çalışmaları tamamlanan Laodikeia (Hac) Kilisesi, ızgara sistemindeki plana göre Suriye Caddesi’nden ayrılan ve Kuzey Tiyatrosu’na ulaşan ara sokak üzerinde kentin kuzeydoğu bölümüne konumlandırılmıştır.

Laodikeia Kilisesi

Laodikeia Kilisesi Hıristiyanlık tarihinde daha önce hiç görülmemiş bir plan tipine sahip olan bir kilisedir.Diğer taraftan kilise duvarları panolar halinde mermer kaplama ve fresklerle süslenmiştir.

Kilise, Büyük Constantinus zamanında (M.S. 306-337), Hıristiyanlığın M.S. 313 yılında serbest bırakılmasıyla birlikte yapılmıştır. Üst koruma çatısı yapılan kiliseyi, ziyaretçiler cam gezi bantları üstünde dolaşabilmektedirler.

Laodikeia Kilisesi

Tapınaktan geçilerek ulaşılan kilise cam teras benzeri yapısıyla oldukça dikkat çekicidir.

Büyük Tiyatro

20 bin kişilik bir tiyatrodur.Antik kentin kuzeydoğusunda , Grek tiyatrosu tipinde araziye uygun olarak Roma inşa tarzında yapılmıştır.

Küçük Tiyatro

Büyük tiyatronun 300 metre kadar ilerisindedir. 15 bin kişi alabilecek büyüklüktedir.

Stadyum ve Gimnazyum

Amfi tiyatro şeklinde yapılmış olan yapının, 24 basamak oturma sırası bulunmaktadır.350 metre uzunluğunda 60 metre genişliğindedir.Büyük bölümü tahrip olmuştur.M.S. 2. yy’da  Proconsul Gargilius Antioius tarafından yaptırılmıştır.

Stadyum ve Gimnazyum

Anıtsal Çeşme

Kentin ana caddesi ile ara caddesi köşesinde yer almaktadır. Roma dönemi yapısıdır. İki cepheli olarak yapılmış havuz ve nişleri vardır. Bizans zamanında onarım görmüştür.

 Meclis Binası

Kentin güneybatısındadır. Dikdörtgen planlı olan anıtsal yapı, doğu-batı yönünde uzanmaktadır. Ana giriş doğu cephesindedir.

 • Laodikeia Antik Kenti Giriş Ücreti

Antik Kente giriş ücreti 15 TL’dir.Müzekart ile 1 yıl boyunca 2 kez giriş yapmak mümkün olup Antik Kentin girişindeki Dösim mağazasında müzekart satışı yapılmaktadır. Ayrıca dileyen misafirlere ücretli olarak sesli rehberlik hizmeti sunulmakta.

Laodikeia Antik Kenti
 • Laodikeia Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Ziyaret saatleri Yaz ve Kış dönemi farklılık göstermektedir.Yaz döneminde;08.00-19.00,Kış döneminde ise;08.00-17.00 saatleri arasındadır.

 • Laodikeia Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Laodikeia Antik Kenti Denizli il sınırlarındadır.Denizli’yi Pamukkale’ye bağlıyan yoldan 6 km daha devam edildiğinde Korucuk Mahallesinde yol ayrımından 500 metre batıya doğru gidildiğinde Antik Kente ulaşılır.

Laodikeia Antik Kenti

Hava yolu ulaşımı için Denizli Çardak Havalimanı kullanılabilir.İstanbul’dan direk uçuş mevcut ancak Ankara’dan İstanbul aktarmalı uçuş gerçekleşiyor Çardak Havalimanı için.

 • Laodikeia Antik Kenti Konaklama

Denizli ve Pamukkale Bölgesine yakın konumu nedeni ile konaklama olanakları geniştir.İster Denizli merkez’de konaklayıp Denizli gezilecek yerleri keşfedebilirsiniz yada isterseniz Pamukkale Bölgesindeki otelleri tercih edip travertenleri de ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz.

Laodikeia Antik Kenti

Bütün bunlara ek olarak Denizli Karahayıt mevkindeki termal oteller de Antik Kent gezinize termal bir keyif katabilirsiniz.

En İyi Pamukkale Otelleri

Karahayıt Termal Oteller

Bölgeye çok yakın konumdaki Pamukkale gezimizi okumak isterseniz lütfen tıklayın Pamukkale Travertenleri

Ülkemizin tüm tarihi ve doğal güzelliklerine göz atmak isterseniz;Ülkemizde Gezilecek Yerler

Laodikeia Antik Kenti gezi rehberi makelemizi yayınlamaktaki en büyük amacımız;çok eski çağlardan topraklarımıza emanet kalan bu antik kentin tanınırlığını elimizden geldiğince  arttırmaktı.Çünkü Ankara Gezginleri olarak Laodikeia’nın keşfedilmeye değer olduğuna inanıyoruz…

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

12 YORUMLAR

 1. Denizli eski medeniyetlere kucak açmış, doğal güzellikkeriye öne çıkan bir şehrimiz. Askerliğimi Denizli Çardak Hava Meydanlığında komutanlığında askerlik yaptım ☺

  • Ah bir de havalımanına Ankara’dan direk uçuş olsa Onur Bey.
   Şaka bir yana Laodikeia Antik Kenti gezi rehberi yazımıza ilginizden dolayı teşekkur ederız

 2. Yazılarını merakla takip ediyorum. Türkiye’nin taşı toprağı altın. Her ilinde ya güzel tarihi eserler var ya da toprağın altından çıkan tarihi eser var. Değerini bilmemiz gerekiyor bu güzelliklerin

 3. Laodikeia Antik Kenti Gezi Rehberi paylaşımınızı okuyunca bu antik kenti şimdiye dek ziyaret etmediğim için çok kızdım kendime. Nedense kendi ülkemizdeki tüm güzellikleri daha derinlemesine keşfetmede özensiz mi davranıyoruz nedir.. Bunda Turizm ve Kültür Bakanlıklarının da bir nebze payı var.
  Her millete nasip olmamış tarihsel zenginliklere sahibiz ama değerinin pek farkında değiliz sanki.
  Kent mimarisine, alt yapısına bakınca o dönemin sakinlerinin bizlerden çok daha ileri bir şehircilik anlayışı olduğunu görmek de beni epeyce düşündürdü açıkçası.
  Tanıttığınız ve etraflıca bilgi verdiğiniz için çok teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here