“NEDEN BALKANLAR MUTLAKA GEZİLMELİ?” SORUSUNUN 5 CEVABI

2
25

Gezginlerin çoğunlukla gezi ve seyahat etmek için tercihidir Balkanlar.Gerek gezilecek yerlerin çokluğu ve güzelliği gerekse tatil için uygun lokasyonların olmasıdır bunun sebebi.Ama gerçekte bizleri Balkanlar bölgesine çeken bazı avantajları vardır bu bölgenin….


Balkanlar tanımlaması;Yunanistan,Bulgaristan,Arnavutluk,Makedonya,Sırbistan,Bosna Hersek,Hırvatistan ve Karadağ’dan oluşan ülkeleri içerir.Şimdi “Neden Balkanlar mutlaka gezilmeli” sorusunun cevaplarına bakalım…

1) EKONOMİK OLMASI

Alışveriş yapmak istediğinizde  ücretlerinin makul olduğunu görürsünüz.Ayrıca şehirlerin küçük ve birbirine yakın olması da ulaşımın kolay ve ekonomik olmasını sağlamaktadır.Balkan ülkeleri,turizm açısından diğer Avrupa ülkeleri kadar doluluk göstermediğinden yeme-içme ve konaklama fiyatları olarak uygundurlar.

Kabaca bir hesapla örneğin; Fransa veya İtalya’da sadece konaklama,oda kahvaltı ücretli 5 günlük tatil parasına, Balkanlar’da 8 gün konaklama,oda-kahvaltı,akşam yemeği ve ekstra turlar dahil tatil paketleri bulabilirsiniz.

2) TARİHİ ZENGİNLİKLERİ VE TARİHİ YAKINLIĞIMIZ

Yakın ve geçmiş tarihin bir çok konusunda etkilerini hala coğrafyasında barındırır Balkanlar.Romalılar,Yunanlılar ve Osmanlı’nın etkisinde kalmıştır tarih boyunca.Ayrıca yakın geçmişte de Bosna Hersek ve Sırbistan’da pek çok trajik olayı yaşamıştır bölge.Seyahat ettiğiniz bir yerde atalarınızın eserlerini görmek,Türkçe konuşan insanlara hatta dükkan tabelalarına rastlamak mutlu edecektir sizi diye tahmin ediyoruz.Yaklaşık 500 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmış bu ülkelerde gezerken ortak kültürü keşfetmenin hazzı “iyi ki gelmişim” dedirtecektir size.

3) GÜZEL BALKAN YEMEKLERİMutfakları zaten genellikle; et ve hamur yemeklerinden oluştuğundan yabancılık çekmeyeceksinizdir.Tarihi yakınlığımız; sadece kültür ve örf adetlerimizde benzerlik yaratmamıştır doğal olarak.Yeme içme konusunda da benzerliğe neden olmuştur.Yabancı bir ülkeye gittiğimizde çekincelerimizden biridir “oralarda ne yer ne içeriz” hissi.Balkanlarda mutfak alışkanlıkları ve damak tadı konusunda sıkıntı yaşamayacağınız kesindir.

4) YAKIN OLMASI


Bir tatil bölgesinin yakınlığı size planlama konusunda ciddi bir esneklik ve kolaylık sağlar.Mesela yukarıdaki görseldeki Kavala Sahilinde bir Pazar kahvaltısı yapmak istediniz.Cumartesi sabah yola çıkıp,İstanbul’dan kara yoluyla 4-4.5 saatte ulaşmanız mümkün.Cumartesi gezip dolaşıp,Pazar kahvaltınızı yapmak ve akşam üstü dönüş yolculuğuna başlamak size kolay ulaşılabilir ve rahat bir hafta sonu kaçamağı olacaktır.


5) GECE EĞLENCELERİ

İki farklı konsept sunuyor bizlere Balkanlar gece eğlenceleri.Birincisi; .ortak kültürel geçmişimize uygun geceler.Balkanların hemen her ülkesinde gece gezmeleriniz için yemekli o ülkenin kültürünü yansıtan halk dansları gecesi etkinlikleri bulabilirsiniz.Böylece hem yöresel yemekleri tadıp hem de danslarını izleyeceğiniz keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

İkincisi ise;dans etmek populer müziklerle eğlenmek isteyenleriniz için ideal.Balkan şehirleri içinde gece hayatı açısından en öne çıkanı Belgrad.Sabaha kadar süren canlı ve DJ performansları olan clubler pek çok turistin ilgisini çekmektedir.

Ayrıca Karadağ’daki Budva şehri ve Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gece eğlencelerinin populer adresleridir turistler için….

Sonuç olarak; Balkanlar mutlaka görülüp gezilmesi gereken bir bölge.Umarız gidersiniz ve keyifli bir tatil geçirirsiniz….

Yurt içi gezileriniz için ülkemizin 7 bölge gezi haritasına göz atmak isterseniz;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın MGF….Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

2 YORUMLAR

  1. “NEDEN BALKANLAR MUTLAKA GEZİLMELİ?” SORUSUNUN 5 CEVABI Ciddi ciddi yazılırken emek verilmiş. Ankara Gezginleri ailesine teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here