Nemrut Dağı Tarihçesi Ziyaret Saatleri Giriş Ücreti

8
436

Antik Çağda bir kral düşünün ki, halkı kendisini tanrı zannetsin diye Nemrut Dağı zirvesine kendisine mezar yaptırsın.Evet Kommagene Kralı I.Antiochos kendisi için kırma taşlardan bir mezar yaptırmıştır ve o mezar günümüzde dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilmektedir.Buyurun o zaman Nemrut Dağı tarihçesi ziyaret saatleri giriş ücreti yazımızı detaylandırmaya başlayalım…

Nemrut Dağı Gezi Rehberi

Ankara Gezginleri olarak çok uzun zamandır gezilecek yerler listemizin üst sıralarında yer alan Nemrut Dağı tüm ihtişamı ile sadece yerli turistlerin değil, tüm dünyadan da yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.Zirvede güneşin doğuşu ve batışını seyretmek pek çok seyahat sever için tercih sebebi olmuştur.

Nemrut Dağı Tarihçesi Ziyaret Saatleri Giriş Ücreti

2150 metre yüksekliğe sahip Nemrut Dağı’nda gezilecek ve keşfedilecek yerler;Kral Tümülüsü,Doğu Terası,Batı Terası ve kral heykellerinden oluşmaktadır.Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Nemrut Dağı tarihçesi,heykelleri ve efsanelerinden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Nemrut Dağı Tarihçesi

Nemrut Dağı’nın dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilmesinin en önemli nedenlerinden bir de oldukça eski ve köklü bir tarihe sahip olmasındandır.Hazırsanız antik ve kazı tarihçeleri ile bilgilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Nemrut Dağı Antik Tarihçesi

Tüm olay antik çağda kurulmuş olan Kommagene Krallığında geçiyor. İ.Ö 109 yılında kurulmuş olan krallığın kökenlerinin bir tarafı Perslere diğer yanı ise Büyük İskender’e uzanmaktadır.Bölgede küçük ama söz sahibi bu krallığın ikinci imparatoru I.Antiochos antik çağın modasına uyarak, halkı kendisini tanrı zannetsin diye çeşitli arayışlara girmiştir.Bunu da kendisine 2150 metre yükseklikte mezar yaparak sağlayacağını düşünmüştür.

Nemrut Dağı Tarihçesi

Kral mezarı kırık kayaların kubik şekilde bir araya getirilmesi ile tümülüs şeklinde inşa edilmiştir.Tümülüsün kenarlarına kral ve tanrı heykelleri yerleştirilerek bir nevi tanrılaşması sağlanmaya çalışılmıştır I.Antiochos’un.

Kral Antiochos aslında çok kuvvetli olmayan krallığını çevre imparatorluklarla iyi geçinerek bir süre gayet iyi şekilde yönetmiştir.Ancak krallığın ömrü çok uzun olamamış ve İ.S. 29 yılında Romalılar tarafından istila edilip Suriye topraklarına bağlanmıştır.

Nemrut Dağı Arkeolojik Tarihçesi

Genelde olduğu gibi bölgenin dikkat çekmesi yol çalışmaları esnasında olmuştur.1881 yılında yol çalışmaları yapılırken bir Alman mühendis tarafından fark ediliyor antik çağa ait bu yapılar.Ardından Almaya’dan gelen ekipler tarafından Kral Antiochos’un tümülüsü,Batı terası,Doğu Terası ve etrafa yayılmış heykeller çıkarılıyor kazıdan.Bu çalışmalardan elde edilen bir kitabe bu yapıların Kommagene Krallığı’na ve Kral Antiochosa ait olduğunu ortaya koymuştur.

Nemrut Dağı Tarihçesi Osman Hamdi Bey

2 yıl sonra ülkemizin arkeolojik alanda ilk bilim adamı (İstanbul Arkeoloji Müzesinin kurucusu) Osman Hamdi Bey ve yabancı arkeologlar tarafından kazılar devralınmış uzun süren çalışmalar sonucunda tüm yapı açığa çıkarılmıştır.

Nemrut Dağı Heykelleri

Nihayetinde gezi bloguyuz çok fazla arkeolojık detaylara girmeyelim değil mi:) Sizleri sıkmadan şöyle bir özetlemek istiyoruz.Kabaca, Nemrut Dağı Milli Parkı şu yapılardan oluşmaktadır.Ortada Kral Mezarı tümülüs,her iki yanda krallar ve tanrıların güneşin doğuşunu ve batışını seyretmeleri için doğu batı terasları,son olarak da bu alanlara dağılmış kral ve tanrı heykelleri.

Nemrut Dağı Doğu Terası

Kralların ve tanrıların güneşin doğuşunu izledikleri terasdır.Kral tümülüsü de bu teras da yer almaktadır.Tümülüsün hemen önünde yüksek kral tahtları bulunur ve bunlarında altında tanrılaştırılmış hayvanların kabartma heykelleri ve kralların baş kısımları ile oluşturulan heykeller yer alır.

Nemrut Dağı Heykelleri

Nemrut Dağı Batı Terası

Kum taşından yapılmış kabartma heykeller vardır.Krallığın Makedon kökenine ait steller bulunmaktadır.Ayrıca bu terasda da Kral Antıochosa ait heykeller ve tanrı heykelleri dikkat çekmektedir.

Nemrut Dağı Batı Terası

Heykeller

Nemrut Dağı Milli Parkında her iki teras da Kral Antiochos ve tanrılaştırılmış hayvan heykelleri dışında;baş tanrı Zeus,Tanrı Apollo,Tanrıça Fortuna,Kahraman Herakles heykelleri bulunmaktadır.

Nemrut Dağı Heykelleri

Nemrut Dağı Gizemi

Nemrut Dağının dünyanın harikaları listesine eklenerek anılması belki de hala gizemlerinin tam olarak çözülmediği için oluşan merak duygusudur diye düşünüyoruz.Pek çok gizem ve efsane yüklense de (Hristiyanlığın burada doğması,Kardeşliğin burada başlaması vs) bize göre en önemli merak konusu Kral Mezarına hala ulaşılamamasından kaynaklanmaktadır.Evet değerli takipçilerimiz henüz tümülüs içindeki Kral Antiochosa ait mezara ulaşılmamıştır.

Nemrut Dağı Gezi Rehberi

Tümülüsün içine girilememesi dahi çeşitli gizemlere konu olmaktadır.Nasıl oluyor da bunca yıldır bırakın arkeolojik çalışmaları hırsızlarca bile mezara ulaşılamaması merak konusudur.

Dünyanın ilk horoskopu bu alandadır görüşü hakim bir hipotezdir.Bir kalıntıdaki yıldız haritasından çıkarılan tarih Kral Antiochosun doğum günüdür.Sadece 200 yıl varlık göstermiş bir mütevazi bir krallık nasıl oluyor da böyle bir bilgi birikimine sahip olmuştur? (Gizem artsın amacıyla bu bölümü aniden sonlandırıyoruz) 🙂

Nemrut Dağı Nerededir Nasıl Gidilir?

Nemrut Dağı Milli Parkı Adıyaman ilimizin Kahta ilçesine bağlıdır.Milli Park Adıyaman’a 85,Kahta’ya ise 45 km mesafededir.

Karakuş Tümülüsü

Nemrut Dağı yolunda mutlaka görmeniz gereken iki yer de var ki mutlaka mola verip buraları da gezmenizi öneriyoruz.Nemrut Dağı’na tırmanışın verdiği heyecana da iyi geliyor bu küçük molalar ve keşifler 🙂 Yolda karşınıza önce Karakuş Tümülüsü ve ardından tarihi Cendere Köprüsü çıkacak.Buralara da uğrayıp Cendere Köprüsünde küçük çay bahçesinde kahve keyfi yapabilirsiniz.

Cendere Köprüsünden ayrıldıktan sonra dağların arasından Adıyaman türküleri dinleyerek (Mesela Kazanci Bedii’den Nemrudun Kızı) Nemrut Dağı’na ulaşacaksınız.

Cendere Köprüsü

Milli Parka girişinde aracınızdan ayrılmak durumundasınız.Biletinizi aldıktan sonra bakanlığa ait servis araçları ile yaklaşık 5-6 dakikalık bir yolculukla zirveye tırmanmak için yürüyüşe başlayacağınız noktaya geleceksiniz.

Bu noktada rakım yaklaşık 1500 metre.Bu da şu demek oluyor zirveye ulaşmak için yaklaşık 500-600 metrelik bir yükseklik çıkacağınız tırmanış sizleri bekliyor.Hemen ilk kısımda Doğu ve Batı Teraslarına çıkışlar ayrılmış.Bizim kendi tecrübemize dayanarak önerimiz çıkışı Batı Terası’ndan yapmanız olacaktır.Batı tarafının merdivenleri daha düzenli ve eğimi daha az.Ortalama 30-40 dakikalık bir yürüyüş sonrası zirveye geldiğinizde de her iki teras birbirine bağlanıyor istediğiniz gibi tadını çıkarabilirsiniz manzaranın ve antik eserlerin.

Nemrut Dağı Ziyaret Saatleri

Nemrut Dağı ziyaretleriniz için giriş saati mevsime ve gün doğumuna bağlı olarak 05.00-06.00,çıkış saati ise 21.00 olarak belirlenmiştir.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’na şayet gün doğumunu izlemek için sabah çıkacaksanız, gece yaklaşık 02.00- 03.00 saatlerinde Adıyaman’dan yola çıkmanız gerekecektir.Güneşi Nemrut dağında batırmak içinse öğleden sonra 13.30-14.00 sularında yine Adıyaman’dan yola çıkmanız zamanlama olarak iyi olacaktır.

Nemrut Dağı Giriş Ücreti

Nemrut Dağı Milli Parkı giriş ücreti 20 TL olup bunun dışında 5 TL de servis aracı ücreti ödemeniz gereklidir.

Müzekart geçerli olup,müzekart bünyesindeki tüm indirim ve serbest geçişler Nemrut Dağında da kullanılabilmektedir.Müzekart fiyatı ve nasıl alınır konulu yazımız için;Müzekart

Nemrut Dağına Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nemrut Dağı ziyaretçileri, milli parkın konumu,iklimi gibi bazı nedenlerden dolayı bir takım hususlara dikkat etmeliler diye düşünüyoruz.

 • Rakımın epeyce yüksek olması nedeni ile mevsimsel olarak zorluk yaşanabileceğinden soğuk ve yağışlı havalar tercih edilmemelidir.Zirveye çıkarken sıkıntılar yaşanabiliyor buzlanma nedeni ile.
 • Akciğer ve kalp hastalığı olanlar yüksek oksijen basıncı nedeni ile problem yaşayabilirler.Aman dikkat.Yavaş çıkın aceleye gerek yok dinlene dinlene tadını çıkarın.
 • Milli Park Adıyaman merkez ve Kahta’ya belli bir mesafede olduğundan hareket saatlerini iyi planlayın.
Nemrut Dağı
 • Yaz mevsiminde dahi olsa yanınıza polar,şal veya hırka alın.Çıkarken hissetmeseniz dahi zirve serin oluyor.
 • Giriş noktasında biletlerinizi aldıktan sonra servise binmeden önce tuvalet ihtiyacınızı karşılayın ve yanınıza mutlaka su alın.Çünkü en az 3-4 saat bu ikisine ulaşamayacaksınız 🙂
 • Giriş noktasında güzel manzaralı bir kafeterya mevcut.LütfeFn çıkmadan önce ve indikten sonra burada dinlenin.Bu önerimizin amacı yüksek oksijen basıncına vücudunuzun yavaş yavaş adapte olmasını sağlamaktır.

Nemrut Dağı tarihçesi ziyaret saatleri giriş ücreti yazımızda gezi tecrübelerimizi sizlere özetlemeye çalıştık.Biz Ankara Gezginleri olarak Nemrut Dağı gezimizden çok keyif aldık.Umarız sizler de ziyaret eder ve hoş vakit geçirirsiniz…

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

8 YORUMLAR

  • Kesinlikle haklısınız Nemrut Dağı tarihçesi,gizemleri ve konumunun olağan üstü manzarası ile mutlaka görülmesi gereken bir yer…

  • Ahmet Bey mutlaka Batı Terası tarafından çıkın doğu tarafı merdivenleri çok dik ve düzensiz ayrıca son merdivenlerde 100 metre kadar iyice taş kayadan tırmanmak zorunda kalınıyor.

 1. Nemrut Dağı Tarihçesi Ziyaret Saatleri Giriş Ücreti Adlı yazınız için emeğinize sağlık güzel olmuş. Bildiğiniz üzere dünyanın 7 harikasının 2 tanesi Türkiye’de.. Onlarla alakalı yazılan yazılarda tam sizin kaleminize uygun

 2. Ne acı, binlerce yıldır Nemrut’lar tükenmedi, her defasında daha azılı bir surette yeni bir Nemrut türedi… Elbette onun ateşinin tesir etmediği, mücadelenin ve adaletin temsili İbrahim’ler de doğdu, Nemrut’ların tahtını yere çalan İbrahimler… 😊
  …..
  Nemrut Dağı’na tırmanacaksam, doğu terasını tercih ederim sanırım. Eee tırmanma söz konusuysa biraz adrenalin yüklemesi yapmak fena olmaz 😊 Nemrut Dağı tarihini özetleyen ve gezi esnasında ihtiyaç duyulacak diğer detayları anlatan enfes bir tanıtım olmuş. Yüreğinize sağlık.

  • Kondisyon ve akciğer kapasitesi uygun ise evet doğu tarafından çıkmak daha heyecanlı olur gerçekten.Her dönem kendinemrutlarını ve İbrahimlerini çıkarıyor.Yeter ki umutlar ve adalet tükenmesin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here