OTEL KONAKLAMASINDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

2
48

Tatillerimizde,seyahatlerimizde veya iş gezilerimizde bir şekilde hepimiz otellerde konaklıyoruz.Hangi fiyat aralığında olursa olsun, konakladığımız otellerden belli bir temizlik,hijyen ve konfor bekliyoruz ve beklemeliyiz de zaten.Otel seçiminden başlayıp; rezervasyon,otele yerleşme,konaklama süreci ve otelden ayrılmaya kadar “Otel konaklamasında nelere dikkat etmeliyiz?” Bunları paylaşacağız sizlerle bu yazımızda.

Otel Konaklamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

OTEL KONAKLAMASINDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

OTEL SEÇİMİ

Hangi nedenle konaklayacak olursak olalım, beklentilerimizi iyi belirleyip otel seçimimizi ona göre yapmalıyız.Örneğin; tatil konaklaması ise, havuz ve aqua park seviyorsak bu imkanları iyi bir oteli seçmeliyiz.Bir iş seyahati için konaklayacaksak, şehir merkezine yakınlığını araştırmalıyız.

Özetle;o sefer ki konaklamadan ne beklediğimizi  net belirleyip, otel seçimimizi buna uygun yapmalıyız.

Otel Konaklamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

OTEL REZERVASYONU

Günümüzde teknolojinin gelişmesi sonucunda, diğer pek çok şey gibi otel rezervasyonu yapmakta çok kolaylaştı.İnternet üzerinden aracılı yada aracısız olarak, oturduğumuz yerden konaklamak istediğimiz otele rezervasyon yaptırabiliyoruz.

Ancak bu kolaylık, bazı negatif istenmeyen boyutları da beraberinde getirdi hayatımıza.Bir internet sitesi üzerinden rezervasyon yaptırıp paranızı ödüyorsunuz ama otele gittiğinizde kaydınız görünmüyor.Hiç hoş bir durum değil.Bu riskten kaçınmak için yapmamız gerekenler çok basit.Rezervasyonu hangi mecradan yaptırmamız gerektiği ile ilgili bir durum bu.Bizim fikrimiz, öncelik sırasıyla;Otelin kendi sitesi,büyük internet otel portalları ve tanıdığımız güvendiğimiz acenteler üzerinden yapmalıyız rezervasyonlarımızı.

Hangi kanal ile rezervasyon yaparsak yapalım, mutlaka ödeme sonrası otel sistemine kayıt yaptırdığımızı kanıtlayan voucher belgesini talep edip, alalım.

Otel Konaklamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

OTELE YERLEŞME

Bu başlıkta önce bildiğimiz 2 kavramı tekrar hatırlatmak isteriz:

Check –in:Otele giriş sırasında kayıt ve belge doldurma işlemidir.

Check-out:Odamızı boşaltıp otel çıkışında yapacağımız ayrılış işlemleridir.

Genellikle tüm otellerde check-in 14.00’de başlar.Check-out ise 12:00’a kadar yapılmalıdır.Yani otele saat 14 den sonra girip, 12 den önce çıkacağız.

Otel Konaklamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ankara Gezginleri olarak, tecrübelerimizden yola çıkarak otel konaklamasında en çok sorun yaşanan kısmın, giriş ve çıkış saatlerine uymamak yada uyamamakdan kaynaklandığını düşünüyoruz.Özellikle tatil konaklamalarında, erken giriş isteniyor biz misafirlerce.Bunun bazen makul sebebi olsa da çoğunlukla keyfi nedenlerden oluyor.Düşünün; tatile çıkmışsınız,yolculuğunuzu yapıp 14 de başlayan otel girişi saatiniz var ve saat 08 de otelin önündesiniz.Odalarınız henüz hazır değilse hatta boşalmadıysa, haliyle otel yönetimi sizi o saatte yerleştiremiyor otele.Ve o an gerginlik başlıyor resepsiyon görevlileri ile.Süre uzadıkça tatil daha ilk gününden sinir harbine dönmeye başlıyor.Bütün bu durumları kısmen engellemek elimizde aslında.2  Yol önerebiliriz sizlere.Birincisi; yolculuk saatini otele 14 de girecek şekilde ayarlamak.Eğer olamayacaksa da, ikinci önerimiz rezervasyon sırasında otelden erken check-in talebinde bulunmak.

Aynı şekilde otel çıkış saatinde de aynı hassasiyeti göstermeli ve gerekiyorsa geç check-out talebimizi resepsiyona bildirmeliyiz.Genellikle uygunluk durumuna göre talebe olumlu yanıt veriliyor.

Otel Konaklamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

KONAKLAMA SÜRECİ

Nihayet odamıza yerleştik.Zor kısmı bitti bundan sonrası daha kolay.Tatile geldiyseniz tatilin tadını çıkarın iş gezisindeyseniz de güzelce dinlenin.

Şaka bir yana konaklama sürecinde dikkat edeceğimiz hususları alt başlıklarla anlatmak istiyoruz.

1)Otel odasında nelere dikkat etmeliyiz?;Konaklayacağımız oda da belli başlı dikkat edeceğimiz konular var.

Odaya girdiğinizde size eşlik eden otel görevlisinden özellikle klima,televizyon gibi cihazların çalışması hakkında bilgi alın mutlaka.

Oda kapısının kilitlerini ve dikiz deliğini kontrol edin.Dikiz deliğinin dışarıyı net şekilde gösterdiğinden emin olun.

Minibar konusunda resepsiyondan bilgi alın ve içindekilerinin fiyatlarının yazdığı kartı mutlaka inceleyin.

Otel Konaklamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Genel olarak kahve makinelerinin ve su ısıtıcılarının kullanılmaması gerektiğine dair yanlış bir görüş var.Ama bizce otele ve temizliğine güveniyorsanız kullanın fazla evhama gerek yok.

Çoğu otelde odalarda kasalar mevcut.Ücretli olup olmadığını öğrenip tercihinize göre kullanabilirsiniz.

Banyoda göreceğiniz bardaklar diş fırçalamak ve ağız gargarası için onları sıvı tüketmek için kullanmayın.

Otel Konaklamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

2)Temizlik;Oda temizliği uygulamaları son yıllarda biraz değişti.Çevre koruma amaçlı her gün havlu ve çarşaf değişikliği yapmıyor artık çoğu otel.Ancak talebiniz doğrultusunda ne zaman isterseniz değiştiriyorlar.İhtiyaç halinde oda temizliği de talep edebilirsiniz.

3)Oteli tanıma ve keşfetme;Özellikle büyük tatil otellerinde, oteli bir an önce keşfetmek ve nerede ne var bilmek önemli.Odanızda hangi saatte hangi restoran, bar veya büfe açık tüm bunları anlatan,oteli tanıtan ve havuz plaj kullanımları ile ilgili koşulları anlatan tanıtım kartları vardır.Bunları inceleyip otelimizi iyice tanıyalım mutlaka.

4)Otel imkanlarından faydalanma;Otellerin ücretli ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz hizmetleri vardır.Genellikle spor salonu, hamam ve sauna gibi hizmetler ücretsiz olmaktadır.Öğrenip kullanabilirsiniz.Ayrıca SPA,masaj,kuaför ve market gibi ücretle hizmet alabileceğiniz bölümleri de arzu ederseniz kullanabilirsiniz.

Otel Konaklamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

OTELDEN AYRILIŞ

Odayı boşaltırken herhangi bir eşyamızı unutmamaya özen göstermeliyiz.Otel odalarında en fazla unutulan eşyalar;telefon şarjı,kıyafet ve anahtarlar oluyormuş.Odadan çıkmadan bir şey unutmadığımızı mutlaka kontrol etmeliyiz.

Otel ayrılış işlemlerini (Check-out)yazımızın başında anlatmıştık.Saat 12 ye kadar ayrılmak durumundayız.Otelden çıkış yapmadan önce resepsiyona kimlik kartı vs bıraktıysanız almayı unutmayın lütfen.

Ülkemizin gezi rehberi haritasını incelemek için;Gezilecek Yerler

“Otel konaklamasında nelere dikkat etmeliyiz?” yazımız umarız otel konaklamalarınızda faydalı olur.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here