PAMUKKALE TRAVERTENLERİ OTEL BİLGİ GİRİŞ ÜCRETİ

12
132

Pamukkale Travertenleri ülkemizin en güzel doğal ve tarihi güzelliklerinden biridir.Dünyanın her yerinden, bu eşsiz güzelliği görmek için turistler gelmektedir ülkemize.Pamukkale Travertenleri hakkında ziyaret etmeden önce bilinmesi gereken otel,bilgi ve giriş ücreti gibi konuları incelemeye ne dersiniz?

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri 400 bin yıl önce, bir dizi deprem sonrasında Büyük Menderes havzasında oluşmuştur. Termal suların oluşturduğu bu görsel şölene her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist akın etmektedir. Pamukkale, Denizli ilinde yer alan bir turizm mekânıdır. Kar beyazı travertenleri, büyüleyici Kleopatra havuzu ve Hierapolis Antik Kenti bölgenin en çok ziyaret edilen yerleridir. Bu doğa eseri 1000 yıldır kaplıca hizmeti vermektedir. Kaplıca suyu çökmemiş karbonat minarelinden oluşur. Hem doğa hem de kültürel turizm mekânı olan Pamukkale Travertenleri UNESCO Dünya Miras Listesine giren 29 yerden birisidir. Kapadokya ile birlikte yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisidir.  Pamukkale Travertenleri kaynak sulardan ve traverten teraslı tepeden gelir. Çökelez dağının eteklerinde yer alan bölge 100-150 metre yüksekliğe sahiptir. Traverten bölgesi 6 km uzunluğundadır.  Travertenler Kadı Deresi yakınındaki Domuzçukuru bölgesinden başlayarak kuzeydeki Nekropolün son mezarının yanından akan Çaltık Deresine kadar uzanır.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri oluşumu

Kaynaktan çıkan termal su 320 metre mesafeyi kat edip traverten başına gelerek burada kar beyaz renginde traverten katmanına dökülür. Kalsiyum karbonata doyan su güneş altında buharlaşıp ilk önce jel halinde beyaz travertenler pamuksu bir görünüme kavuşur. Katılaşmaya başlayan yapı kristal kayalara dönüşür. Bileşiminde yer alan kalsiyum karbonat dışında sülfat, sodyum, demir, potasyum, magnezyum, ve karbondioksit yer alır. Tortullu kayaçlar traverten terası pamuk gibi beyaz olması nedeniyle bölge Pamukkale adını almıştır. Bölgede 33-35 derece sıcaklığında 17 adet sıcak su bölgesi bulunur. Antik çağdan bugüne suyun şifalı olduğuna inanılan bölgeye insanlar özellikle çeşitli hastalıklarına şifa bulmak için gitmektedir. Sağlık turizminde Pamukkale önemli bir yere sahiptir. Şifalı suların sindirim, solunum başta olmak üzere dolaşım ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Bir ara yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bölge günümüzde otellerin kaldırılması ve antik hamam yapısının korunması ile eski beyazlığına ve saflığına kavuştu.

Pamukkale Hierapolis

Lykos Nehri Vadisine hâkim Hierapolis Antik Kenti, Büyük Konstantin döneminde Frigya ülkesine başkentlik yapmıştır. Bizanslılar döneminde Piskopos merkezi olmuştur. MÖ 133 ile MS 60 yılları arasında yaşanan deprem bölgenin Helenistik dokusunu yok etmiştir. Romalılar bölgeyi yeniden inşa etmiştir. Antik şehir merkezinden günümüze ulaşan eserler Romalılar döneminden kalma eserlerdir. Hz İsa’nın havarilerinden birisi olan Aziz Philippus, Hıristiyanlığı bu bölgede yaymaya çalışmıştır. Bölge Hristiyan toplumu için önemli bir yerdir. Hac ibadeti için Hierapolis’e gelen her erkek, şehre girmeden önce saçlarını ve kaşlarını keserler.

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Doğa ile tarihin eşsiz buluşması Pamukkale’de gerçekleşir. Doğa harikası bölge şifa bulmak isteyenler tarafından çok sık ziyaret edilmektedir. Romalılar döneminde özellikle şehrin zengin ve soylu insanları bölgeye gelip yerleşmişlerdir. MS 13. Yüzyıldan sonra bölge Selçuklu egemenliğine girmiştir. 14. Yüzyılda meydana gelen deprem sonrası bölge terk edilmiştir. Cehennem Kapısı “Pluto’s Gate” veya “Ploutonion” adıyla tanınan mağara Hierapolis’te bulunur. Burası Tanrı Plouton ve eşi Persophone’nin hüküm sürdüğü yeraltı dünyasının giriş kapısı olarak kabul edilmiştir.

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Antik Tiyatro

Hierapolis Antik Tiyatro Pamukkale bölgesinde gezilecek ziyaret yerlerinin başında yer alır. MS 62 yılında yapımına başlanan tiyatro MS 206 yılında tamamlanmıştır. Kentin tiyatro sahnesinin önemli kısmı hala ayakta durmaktadır.  Grek tarzında yapılan Hierapolis Antik Tiyatrosunun manzarası görülmeye değer bir manzaradır.

Pamukkale Kleopatra Havuzu Giriş Ücreti

Romalı komutan Marcus Antonius, Mısır Kraliçesi Kleopatra için yaptırdığı havuz 7. Yüzyılda yaşanan depremle harabe haline gelmiş. Deprem sonrası oluşan tarihi sütunlar ve mermer parçaları etkileyici bir görünüme sahiptir. Havuzun içinde yer alan 2 bin yıllık eser her yıl binlerce ziyaretçi çekmektedir.  Pamukkale Travertenler ve Hierapolis Antik Kentine giriş için 50 lira ödemeniz gerekir.Pamukkale’ye giriş için müzekart geçerli. Ancak Kelopatra Havuzunda Müze kart geçerli değil. Havuza girmeseniz de havuzun manzarasını mutlaka görmelisiniz.Havuza girmeyecekseniz ücretsiz gezebiliyorsunuz.Havuza girecekseniz yetişkin 50 Lira ücret ödemelisiniz. Bölgeyi 0-6 yaş çocuklar ücretsiz gezebilir. Havuzun başında yer alan kafede bir şeyler yiyip içebilirsiniz. 7-12 yaş çocuklar için 13 lira ücret alınır. Antik havuz bölgesinde 2 adet cafe bulunur.

Kleopatra Havuzu

Pamukkale’ye ne zaman gidilir?

Denizli yazın çok sıcak bir bölgedir. Bu yüzden bölgeye ziyaret için en ideal zaman Nisan-Mayıs ve Haziran aylarıdır. Bahar sonrası yeşillenen doğası ile harika manzaralar yakalayabilirsiniz. Antik havuz sıcaklığı sabittir. Okulların açıldığı zaman sakin olan bölgeyi Eylül- Ekim aylarında da ziyaret edebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri mutlaka görülmesi gereken tarihi ve doğal zenginliklerimizden.siz de yorumlar bölümünde Pamukkale travertenleri ile ilgili düşüncelerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz…

Ülkemizin tüm gezi merkezleri için ;Türkiye’de Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

12 YORUMLAR

  1. Dünyanın en güzel harika eserlerine sahip ülkemizde yaşamanın gururunu taşıyarak, en güzel şekilde turistleri karşılamayı ve çok iyi pazarlamayı tüm vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum. Böylesi güzel yerlere dünyanın bir ucundan gelen turistler varken kendi ülkemizde gidilmemesine de çok üzülüyorum.

    • mehmet Bey ilginiz ve beğeniniz için teşekkurler.Pamukkale Travertenleri oluşumu ve olağan üstü güzellikte manzarasıyla harıka gerçekten

    • Aynen öyle Merve Hanım.Zaten gezginlere her zaman çneriyoruz müzekart almalarını.Çok avantajlı oluyor ekonomık olarak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here