Portakal Çiçeği Festivali

6
216

Merhaba Dostlar,Akdeniz Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan ve daha çok kebabıyla ve diğer yöresel lezzetleriyle tanıdığımız Adana’yı ziyaret etmeniz için işte size bir başka sebep daha!Daha önce gidenler zaten biliyordur ama biz ilk kez duyacak ve merak eden değerli okuyucularımız için, eğlenceli ve bir o kadar renkli, adeta bir karnaval tadında yaşayacağınız Adana portakal çiçeği festivali hakkında detaylı bir gezi rehberi yazısı hazırlamayı uygun bulduk. Bu sene 7. düzenlenecek olan festivalin bu yıl ki sloganı ise “Nisan’da Adana’da!”

Portakal Çiçeği Festivali

Portakal Çiçeği Festivali Rehberi

Gelin şimdi bu muhteşem festival hakkında derlediğimiz ve gidemeseniz bile festivaldeymiş gibi bir izlenim kazanacağınız, rengarenk kortejlerinin ve portakal çiçeği kokuları arasındaki etkinliklerin neler olduğunu hep birlikte öğrenelim.

 

Adana Portakal Çiçeği Festivali Nedir?

Adana portakal çiçeği festivali, 2012 yılında hayatımıza girerek, sadece Adana ve çevresine değil tüm Türkiye ve hatta dünyaya yayılan bir karnaval olma niteliği taşıyor. Adana’yı Mart ve Nisan aylarında ziyaret edenler bilir. Tüm Adana sokaklarına buram buram mis gibi çiçek kokuları yayılır. Bu kokunun nedeni tabi ki portakal çiçeklerinin açması ve etraflarına yaydıkları o muhteşem ve büyülü kokudan gelmektedir. Bu enfes çiçek kokusu eşliğinde Adana sokaklarında dolaşmak da ayrı bir tat verir insana doğrusu…

 

Sizce abartıyor muyuz festivali?Buyurun 2018 Portakal çiçeği festivalinin videosunu izleyin ve siz karar verin;harika bir karnaval mı?yoksa abartıyor muyuz?

Peki, Adana portakal çiçeği festivali ilk kez nasıl kutlanmaya başlandı dersiniz? Sizi daha fazla meraklandırmayalım ve hemen cevaplayalım: 2012 yılında, tam bir Adanalı olan ve kendisinin rüyası olduğunu ifade eden Toyoto CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un başlattığı ve daha sonra Adana halkının kısa bir süre içinde festivali sahiplenmesinden dolayı, Büyükşehir Belediyesi tarafından Uluslararası bir platformda kutlanmaya başlayan bir festival olmuştur. Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan ve her geçen yıl büyük bir ziyaretçi sayısına ulaşan festivale bu yılda rekor düzeyde bir katılımcı bekleniyor.

Adana Portakal Çiçeği Festivali Etkinlikleri

Adana Portakal Çiçeği Festivali Ne Zaman?

Bu yıl düzenlenecek olan festivalin resmi açılış korteji 6 Nisan 2019 Cumartesi günü yapılacak. Ancak tüm festival etkinlikleri 3-7 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacağı planlanıyor. Bu nedenle eğer bu tarih aralıklarında Adana’ya seyahat planlıyorsanız, seyahat tarihlerinizi 1-9 Nisan tarihleri arasında yapmanızı öneririz. Böylece hem Adana’nın diğer gezilecek yerlerini ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz hem de tüm etkiliklere katılarak unutulmaz bir hafta geçirebilirsiniz.

Adana Portakal Çiçeği Festivali Etkinlikleri

Ancak hemen hatırlatalım ki; festivale hem yurt içi hem de yurt dışı çok büyük bir ilgi olduğu için uçak bileti ve konaklama konusunda sorun yaşamak istemiyorsanız hemen rezervasyonlarınızı yaptırmalısınız. Ya da Adana portakal çiçeği festivali için düzenlenen tur programlarından birini tercih ederek yerinizi şimdiden ayırtabilirsiniz. Bunun için acele etmenizi öneririz, bizden söylemesi…

Adana Portakal Çiçeği Festivali Etkinlikleri

Her anı dopdolu ve eğlenceli geçen Adana portakal çiçeği festivali, bu senede renkli görüntülere ev sahipliği yapacak. Resmi kortej açılışı için tüm Adana sokakları portakal çiçeği başta olmak üzere rengarenk çiçeklerler donatılıyor. Sokaklarda dolaşan hemen hemen tüm kadınların başlarında mutlaka portakal çiçeğinden yapılmış taçlar bulunuyor. Kutlamalar esnasında hiç beklemediğiniz bir anda karşınıza çıkan çalgıcılar ve dansçı kızlar ise yaptıkları şovlarla sizleri adeta büyüleyecek diyebiliriz. Müzik seslerini duyan ve kendini dans etmekten alıkoyamayan birçok ziyaretçi de bu dans gösterilerine eşlik ediyor. İster bir kafede ister bir restoranda oturun bu tür sürprizler hazırlık olmalısınız. Çünkü dansçıların ne zaman ve nerede karşınıza çıkacağını bilemezsiniz.:)

Adana Portakal Çiçeği Festivali Etkinlikleri

Her yıl olduğu gibi bu yıl da muhteşem kortej yürüyüşü gerçekleşecek.Özel kostümlerini kuşanan kortej takımları rengarenk kostümleri ve eğlenceli müzikleri ile Adana sokaklarında dolaşacaklar.İsteyen herkes ve grup önceden kayıt yaptırmak şartı ile korteje katılabilirler.Festival ve kortej hakkında tüm bilmek istedikleriniz için festivalin resmi web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Tıklayın

Korteje katılmak için son başvuru tarihi 25 mart 2019.festival sırasında en iyi kortej kostüm tasarımı ve karnaval fotoğrafı yarışmaları düzenlenmekte.Kazananlar komite tarafından çeşitli hediyelerle ödüllendiriliyor.

Adana Portakal Çiçeği Festivali Etkinlikleri

Bunun dışında çevre bölgelerden gelen üniversiteli gençlerin verdiği müzik ziyafeti ise bir başka eğlence faktörü. Son yılların en popüler eserlerinin icrasıyla birlikte nostaljik eserleri de (Akdeniz Akşamları) festival etkinlikleri içinde dinleme fırsatını yakalıyorsunuz. Ayrıca her yıl farklı bir kategoride belirlenen çeşitli yarışmalara ve rekor denemeleri de festival kapsamında gerçekleştirilen diğer etkinler arasında sayılabilir.

Adana Portakal Çiçeği Festivali Yeme İçme

Portakal Çiçeğinden ayrı olarak düzenlenen bir de yemek  festivali bulunan Adana şehrimiz,malumunuz yeme içme konusunda  bir numara bir kent.İster festival amaçlı ister iş amaçlı olsun kısaca her ne sebeple Adana’ya gidiyorsanız mutlaka eşsiz bir yemek ziyafeti yaşarsınız.

 

“Adana’da ne yenir?” diyerek konuya girmek sanırız biraz saçma olacak.Çünkü herkes biliyor ki Adana’da,kebap,ciğer,lahmacun ve bütün et yemekleri muhteşemdir ve mutlaka denenmelidir.Bu nedenle biz “Nerede Yenir?”konusuna geçelim direk :))

Onbaşılar Kebap;Seyhan Baraj Gölüne nazır,olağan üstü bir manzarada Adana kebap lezzetiyle tanışmak isterseniz iyi bir seçenektir.

Adana Portakal Çiçeği Festivali Yeme İçme

Kazancılar;Kentin en eski mahallelerinden birinin ismiyle o mahallede açılmış yöresel Adana mutfağının her lezzetini bulabileceğiniz güzel bir mekan.Adana kebap efsanesi Kazancılar mahallesindeki seyyar kebapçı tezgahlarında doğmuştur.

Adana Portakal Çiçeği Festivali Yeme İçme

Ciğerci Kel Mahmut;Ülkemizin en iyi ciğer kebabını yemek emek isteyen bir durum.Çünkü Ciğerci Kel Mahmut sabah 5’de açılıyor ve 9’da ciğer bitiyor. Adana’ya geldiniz ciğer yemek istiyorsunuz.Yapmanız gereken; erken kalkıp kahvaltıda ciğer yemek için Ciğerci Kel Mahmut’un yolunu tutmak.Kolay gelsin ve afiyet olsun 🙂

Lahmacuncu Ali Usta;Yarım asırdır Adana’da hizmet veren bir yer.Günün her saati enfes bir lahmacun yeme şansınız var.Uğramanızda fayda var:)

Adana Portakal Çiçeği Festivali Yeme İçme

Adana’da ne içilir? kısmı da çok net bir konu.Şalgam ve Misis Ayranı.Bu ikisini içmeden dönerseniz kaybınız hayli büyük olur.

Adana Portakal Çiçeği Festivali Konaklama

Daha önceki Alaçatı Ot Festivali yazımızın konaklama bölümünde de belirttiğimiz gibi bu tür festivallerde yaşanan kalabalıktan dolayı konaklama için önceden rezervasyon yaptırmanız şart.Portakal Çiçeği festivali Adana’nın her yerine yayılan etkinlikleri kapsasa da festival ve kortej alanları Seyhan merkez ilçesi yakınlarında.Bu yüzden Seyhan İlçesinde yada kolay ulaşabileceğiniz bir bölgede konaklamanızı öneriyoruz.Trıpadvisor en iyi adana otellerine bir göz atabilirsiniz. Adana’nın en iyi otelleri

Adana Portakal Çiçeği Festivali

Ülkemizin diğer bir harika festivali hakkında yazımızı okumak isterseniz; Alaçatı Ot Festivali

Hem ülkemizden hem de dünyadan birçok ünlünün de katıldığı Adana Portakal Çiçeği Festivali etkinlikleri Adana’nın o meşhur yöresel lezzetleriyle buluşmanıza da aracılık ediyor. Hem doyasıya eğlenmek hem de Adana yöresel yemekleriyle tanışmak için elinizi çabuk tutmanızı ve bu festivali kaçırmamanızı öneriyoruz. Neydi sloganımız; “Nisan’da Adana’da” diyerek, bir başka yazımızda buluşmak üzere…

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

6 YORUMLAR

  1. Adana kendi gibi festivalleriyle de güzel bir şehir.Rakı-kebap festivali ile Portakal Çiçeği festivalleri benim bildiğim kadarıyla en bilindik olanları.Yazı için elinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here