Sagalassos Antik Kenti Tarihi Giriş Ücreti

8
1006

Sagalassos Antik Kenti, Burdur Ağlasun ilçesine 7, merkez ilçesine 33 km uzaklıkta bulunan ve deniz seviyesinden 1450 ile 1600 metre yükseklikte kurulmuş olan en eski antik kentlerden bir tanesidir.

SAGALASSOS 

Burdur gezilecek yerler listesinde önemli bir yere sahip olan Sagalassos Antik Kenti;tarihi dokusu ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır.Sagalassos Antik Kenti tarihi giriş ücreti gibi merak edeceğiniz her bilgiyi sizler için derledik.

Sagalassos Antik Kenti

Hazırsanız tüm yönleriyle incelemeye başlayalım bir tarihi mirası…

Sagalassos Antik Kenti Tarihçesi

Oluşumu MÖ 12 binli yıllara kadar uzanmaktadır. İlk yaşam izlerinin MÖ 3 binli yıllarda fark edildiği Sagalassos Antik Kenti, uzun yıllar tarihin karanlık kısmında yer almıştır. Büyük İskender’in MÖ 334’te bu bölgeyi kendi topraklarına katmasıyla beraber, kentin tarihi tekrardan ışıklanmış ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti, Pisidia’nın en savaşçı, en cesur ve en değerlerine sahip halkının yaşadığı yer olarak bilinmektedir. Çok kanlı bir savaşın ardından Büyük İskender tarafından fethedilmiştir. Büyük İskender’den sonra, MÖ 25’te Roma egemenliğine girmiştir ve bu kent, o zamanların en önemli iki kentinden bir tanesi olarak anılan tarihin en bilindik kentlerindendir.

Sagalassos Antik Kenti MS 3. yüzyıla kadar en parlak dönemlerini geçirmiştir fakat MS 518 yılında gerçekleşen deprem, kentin bütün yapılarını mahvetmiştir. Yine de kentini çok seven halk, tüm yapıları tekrar onarmış ve kenti yine eski haline getirmeye çalışmıştır. Bu konuda ne kadar büyük bir başarı sağlamış olsalar da, kent MS 7. yüzyılda tekrar ağır bir depreme şahitlik etmek zorunda kalmıştır. Kent, malesef bu depreme dayanamamıştır ve Sagalassos’a ait tüm yapılar yerle bir olmuştur. Kente ait bütün su kaynakları kapanmış, halk susuzlukla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Ardından gelen Arap akınları, kent halkının bulaşıcı hastalıklara kapılmasına neden olmuş ve böylelikle, hem susuzlukla hem de bulaşıcı hastalıklarla baş edemez hale gelmiş olan halk, kenti terk etmiştir. Bunun üzerine kentin hemen yamacında bulunan Akdağ Dağı, kütleler halinde kenti örtmüştür ve kent doğa tarafından kendi başına korunmaya başlamıştır.

Sagalassos Antik Kenti

Tüm bu bahtsız gelişmeler, kentin karanlık tarihini başlatmıştır ve yaklaşık olarak 10 asır boyunca kent kullanılmamıştır. Fakat 1706 yılında Fransız bir gezgin kenti tekrar bulmuş ve kenti küllerinden yeniden doğmuştur. 1884 ve 1886 yılları arasında, Polonyalı Kont K. Lanckoronski yönetimindeki araştırmacılar tarafından kapsamlı bir araştırılma sürdürülmüştür. Şehir üzerine yapılan çalışmalar sonucunda, orada yaşayan insanlara dair birkaç mimari eser bulunur, fakat şehrin üzerine 1980’li yıllara kadar düşülmez ve bu esnada şehir tekrar karanlık kaderine mahkum kalır.

 

K.Leuve Üniversitesi bu kent ile yakından ilgilenir ve 1990 yılında, bu şehrin araştırmacılarına destek vererek şehri, karanlık tarihinden tekrar kurtarır. 29 yıldır devam eden kazı çalışmaları, günümüzde hala devam etmektedir ve bu kazılardan birçok eser elde edilmiştir. Bu eserler Burdur Arkeoloji Müzesinde muhafaza edilmektedir.

Sagalassos Antik Kentine Ait Önemli Eserler

  • Ares, Herakles, Hermes, Zes, Athena ve Poeidon’a ait vücudun yalnızca üst kısmını gösteren heykeller
  • Marcus Aurelius ve Adrian heykelleri
  • Tiberius dönemine ait kapı
  • Tahminen MÖ 100’lü yıllara ait kent meclisi
  • Dorik ve Antioninler Çeşmesi
  • Neon kitaplığı
Sagalassos Antik Kenti

Eserlerden de anlaşılacağı üzere, şehirde o döneme göre gelişmiş bir hayat sürüldüğü ortadadır. Kent meclisi, yönetim anlayışının demokrasiye yakın olduğunu gösterirken; kitaplık, kültür olarak ilerlemeyi esas alan bir toplumun orada ikamet ettiğini gösterir. Özellikle depremden sonra inşa edildiği düşünülen çeşmeler, halkın su ihtiyacını karşılamaktadır. Heykeller ve büstler ise, o zamana ait olan din anlayışı ile ilgili, günümüz araştırmacılarına bilgi vermektedir.

Sagalassos Antik Kentine Giriş Ücretleri Ve Saatleri

Sagalassos Antik Kenti her gün açıktır. Sabahları 7’de açılmakta, akşamları 18.00’de kapanmaktadır. Yaz saati uygulamasında, bu saat 19.00’a kadar çıkarılmaktadır. Bu alana, halk ve arkeologlar aynı anda girebilmektedir; yani saatler onların çalışma saatleri baz alınarak ayarlanmıştır. Kente halkın giriş ücreti ise,  10 TL olarak belirlenmiştir.Müzekart geçerlidir.

Sagalassos Antik Kenti Konaklama

Burdur ve Isparta bölgesine tüm ziyaretlerinizde konaklama önerimiz için lütfen tıklayın.Lavanta Villa Kuyucak Isparta  

Lavanta Villa Kuyucak Isparta

Bölgeye yakın diğer gezilecek yerler yazılarımız için lütfen tıklayın. Salda Gölü,Lavanta Kokulu Köy

Özellikle tarih meraklıları ve araştırma gezilerinden hoşlananların tercih edebileceği bu kent, Burdur’un en güzel yerlerinden bir tanesidir. Sagalassos Antik Kenti gidip görülmeye ve gezilmeye değer, tarihi çok uzun bir zamana dayanan yapılarımızdan bir tanesidir.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

8 YORUMLAR

  1. Ya harika bir yazı.Seyahatle çok ilgili olmama rağmen ben bu antik şehri hiç duymamıştım.Gidilecekler listeme ekledim.Çok faydalı oldu, teşekkürler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here