SAĞLIK TURİZMİ NEDİR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

24
62

Kişilerin,sağlık problemleri ile ilgili nedenlerle tanı,tedavi ve kontrol amaçlı olarak, yaşadıkları yerden başka bir yere seyahat etmelerine sağlık turizmi denir.Yurt içi olabileceği gibi,ülkeler hatta kıtalar arası bile gerçekleşebilmekte sağlık turizmi.

Sağlık Turizmi Nedir?

Son yıllarda hızla gelişmekte ve artmakta olan sağlık turizminin dünyada geldiği yer, artık global bir sektör halidir.Öyle otel isminin sonundaki SPA olayını aşıp ciddi,bilimsel ve büyük bütçelerin ayrıldığı bir sektör haline gelmiştir.

Sağlık Turizmi

SAĞLIK TURİZMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Sağlık turizmi, tüm dünyada kabul gören şekilde toplam 3 çeşittir.Bunlar;

*Engelli ve yaşlılara yönelik sağlık turizmi

*Tıbbi (Medikal) sağlık turizmi

*Termal sağlık turizmi

 ENGELLİ VE YAŞLILARA YÖNELİK SAĞLIK TURİZMİ

Engellilere Yönelik Sağlık Turizmi

Dünya nüfusu hızla yaşlanmakta.Yaşam süresi uzadıkça özellikle 65 yaş üstü popülasyonun tedavi ve bakım hizmetleri giderek önem kazanmakta.Ülkelerinde bu yaş aralığında etkin tedavi ve bakımı uygun şartlarda bulamayan bir çok 65 yaş üstü insan sağlık turizmi yöntemi ile başka ülkelerde bu hizmeti alma yolunu tercih etmekte

Birleşmiş Milletler ve Dünya Yaşlanma Örgütü verilerine göre şu an 600 milyon civarında olduğu belirtilen 65 yaş ve üstü bireylerin sayısının 2050 yılında 2 milyarı bulacağı öngörülmektedir.

Yaşlı Sağlık Turizmi

Engeliler ile ilgili ise;turizm ve seyahat şartlarının engellilere uygun hale getirilmesi ve çeşitli rehabilitasyon bakımları için engelli seyahatlerini kapsamaktadır engelli sağlık turizmi.

TIBBİ (MEDİKAL) SAĞLIK TURİZMİ

 

Tıbbi (medikal) Sağlık Turizmi

Her yaş insanın sağlık hizmeti almak amacıyla yaptıkları seyahatlerdir tıbbi sağlık turizmi.Özellikle cerrahi işlemler,doğum ve estetik amaçlı yapılmaktadır.İnsanların tıbbı sağlık turizmi yapmalarının en büyük nedeni;bir şekilde bulundukları yerdeki sağlık hizmetinden memnun kalmamalarıdır.

TERMAL SAĞLIK TURİZMİ

 

Termal Sağlık Turizmi

Termal turizm, sağlık turizminin ilk ve en çok kullanılan şeklidir.Hepimiz otel isimlerinin sonundaki SPA ve Wellness terimlerine aşinayız.

SPA:Latince “Salus Per Aquam” kelimesinin baş harfleridir.Anlamı, su yoluyla gelen sağlıktır.

Wellness;Akıl ve vücut sağlığında zindeliği ve iyilik halini anlatır.

Termal Sağlık Turizmi

Fizik tedavi gerektiren hastalıklar,çeşitli cilt hastalıkları,yaşlanma önleyici terapiler ve bir çok rehabilitasyon uygulaması gibi nedenler, termal sağlık turizminin gelişmesine katkı sunan etkenlerdir.

SAĞLIK TURİZMİNİN GELİŞMESİNİN NEDENLERİ

Sağlık Turizmi

İnsanların yaşadıkları yerden başka bir ülkeye sağlık hizmeti almak amacıyla sağlık turizmi yapmalarının belli başlı nedenleri vardır.Ve bu nedenler gün geçtikte sağlık turizminin önemini ve kullanım sıklığını arttırmakta.Bu nedenleri sıralayacak olursak;

• Uzun süren hasta bekleme listelerinden kurtulmak,
• Daha kaliteli ve daha kısa zamanda hizmet almak,
• Yüksek sağlık teknolojilerine ulaşmak,
• Sağlık hizmeti maliyetini düşürmek,
• Kronik hastaların, yaşlıların ve engellilerin başka ortamlara gitme ve tedavi olma isteklerinin oluşması,
• Uyuşturucu ve farklı bağımlılıkları olan kişilerin farklı veya daha uygun ortamlarda olma istekleri,
• Tedavi olmanın yani sıra gezme ve kültür ziyaretlerinde bulunma isteği,
• Kişinin hayata tutunma ve yaşam isteği.

Sağlık turizmi nedir,çeşitleri nelerdir yazımız umarız beğeninizi kazanmıştır.Konu ile ilgili öneri ve görüşlerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın lütfen.

Değerli ziyaretçilerimiz,içinde termal tatil yerlerinin de olduğu ülkemizin gezi haritasını incelemek için; Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

24 YORUMLAR

 1. Sağlık turizmi nedir anlaşılması için çok faydalı bir makale olmuş.Ülkemizin termal sağlık turizmi açısında çok önemli bir ülke olduğunu düşünüyorum.

  • Kaplıcalar ve termal sular yönünden ülkemiz çok şanslı gerçekten.Umarız bunu en ıyı şekılde termal sağlık turizminde kullanmaya devam ederiz…

 2. sağlık tuzminin gelişmesinin nedenleri çok aydınlatıcı olmuş.Sağlık turizmi ve çeşitleri nelerdir yazınızdan dolayı tebrik ediyorum sızleri.

  • Osman Bey merhabalar.
   Akrabanızın rahatsılık türüne göre burada bir hastane ile iletişime geçip naklini sağlayabilirsiniz..

  • Ersan Bey Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Termal evet ön planda ama tıbbı turuzimde oldukça onemli.Mesala fiyatının beşte birine daha kalıteli bir ortamda yabancı bir ülkede doğum yada saç ektirmek cazip gelebiliyor ınsanlara…

  • Evet otellerde yaşadığımız gibi olay.Yabancı için ucuz ama TR piyasası için pahalı olarak satıyorlar malesef sağlık hizmetını

 3. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Daha doğru bir organizasyon ve tanıtım ile çok daha iyiside yapılabilir ayrıca. Türkiye deki göz hastanelerinin dünyada çok ciddi talebi olduğunu duymuştum bir ara.

 4. SAĞLIK TURİZMİ NEDİR ÇEŞİTLERİ NELERDİR? son zamanlarda araştırdığım konu hususunda en detaylı yazıyı burada buldum. Sağ olun, çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here