SEYAHATLERDE EN SIK KARŞILAŞILAN SAĞLIK SORUNLARI

Gezginlerin tatil,seyahat ve gezilerinde en sık karşılaştığı sağlık sorunları şunlardır;

TATİLDE HAVA DEĞİŞİMİ

Genel ilke olarak; kış aylarında kış tatili bölgelerini,yaz aylarında da yaz tatili bölgelerini tercih etmenin doğru olduğunu düşünüyoruz.Bu ilkeye uyulsa dahi seyahat ettiğimiz bölge,yaşadığımız yerden daha sıcak yada soğuk olabiliyor.Bu da birtakım sorunlar doğurabilir.Örneğin; yaz tatili için Antalya’ya geldiniz.Aniden 40 derece sıcaklık ve kavurucu güneşe maruz kalacaksınız.

Hava Değişimi

Bu durumda,muhtemel bir sıcak çarpmasından ve güneşin zararlı etkilerinden mutlaka korunmalıyız ve bunun için önlemler almalıyız.Tersi durum da, kış tatili yapıyorsak üşümemek için gerekli tedbirlerimizi almalıyız.

YEMEK ÇEŞİT VE ALIŞKANLIKLARINDAKİ DEĞİŞİKLİK

Gezi,tatil ve seyahatlerimizde ne kadar özen gösterirsek gösterelim,yemek alışkanlıklarımız ve beslenme şeklimiz değişir.Bu değişiklik hava değişimi ile de birleşince, tıpta “Turist Diyaresi” adı verilen ishal,ateş,bulantı ve kusmayla seyreden bir tabloyla karşılaşılabilir.

Turist Diyaresi

Tam tersi düzensiz ve fast food beslenme sonucunda kabızlık da sık görülen bir tatil sağlık problemidir.

Tüm bu sağlık sorunları ile karşılaşmamak için;tatil ve seyahatlerimizde mümkün olduğunca beslenme alışkanlıklarımızı korumalı,çok yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınmalı,çorba mutlaka tüketmeli ve bol su içmeliyiz.

ÇOCUKLAR TATİL VE SAĞLIK

Yetişkinler için geçerli olan temel riskler çocuklar için de geçerlidir.Ancak bunlara ek olarak çocuğa özel bazı durumlar söz konusu olabilir.Henüz bağışıklık sistemleri tam gelişmediğinden;hava değişimi,turist diyaresi ve bulaşıcı hastalıklar konusunda daha hassastırlar.Hele ki ateş ve sıvı kaybına olan toleranslarının düşüklüğünü de eklersek dikkatli olmamız gerektiği aşikar.

Çocuklar Tatil ve Sağlık

SÜREKLİ YÜKSEK EFOR YORGUNLUK

Tatil günleri;sürekli dolaştığımız,hep dışarıda olduğumuz,çok yüzdüğümüz,çok yürüdüğümüz zamanlardır.Fiziksel yorgunluk ve fazla enerji kaybı kaçınılmaz.Tüm bunlardan korunmak için;ara ara dinlenmek,bol sıvı tüketmek ve enerji açığımızı kapatacak bir beslenme yaşamamız şart.Aşırı yorgunluğa bağlı baş ağrısı,kas ve eklem ağrıları tatillerde sık görülen şikayetlerdir.Eğer az önce bahsettiğimiz konulara dikkat edersek, bu tür şikayetleri önlememiz mümkün.

Tatilde Dinlenme

HEP GENÇ KALANLAR VE TATİL

Hep genç kalanların tatil ve seyahatlerindeki sağlık durumu,o yaşlarına kadar nasıl bir hayat sürdükleri ile yakından alakalı.Eğer ki;sürekli hareket halinde ve zinde bir yaşam sürdülerse,tatil ve seyahat sağlığı için hiç bir ekstra riske sahip değiller.Ancak durum böyle değilse, tatillerdeki fazla efor onlar için dikkat edilmesi gereken bir durum haline geliyor.

Hep Genç Kalanlar

 

TRAFİK KAZALARI VE TRAVMALAR

Kimsenin yaşamamasını dilediğimiz olaylar bunlar.herhangi bir trafik kazası durumunda mutlaka sakinliği koruyup ilk yardım ekiplerine ulaşmak gerek.Ancak bunları yaparken mutlaka kendinizin,çevrenizdekilerin ve aracınızın güvenliğini ön planda tutun.

Yaralanmaları kazalarda ilk yardım ve tedavi hizmetlerinizin ücreti yoktur.Trafik sigortanız sizi de karşı tarafı da ödüyor.

Tatil ve seyahatlerde görülen en sık travma nedenleri;düşme ,çarpma ve burkulmadır.Genel olarak kırık yoktur kalıbına çok inanan bir milletiz.O yüzden şiddetli ağrı,şişlik ve hareket kısıtlılığı olan travmalarda mutlaka hastaneye başvurup röntgen çektirmeliyiz.