Sinop Cezaevi Tarihçesi Gezi Rehberi

4
446

Sinop Cezaevi için yapılacak en iyi ve en net tanımlamanın “Mutlu kentin hüzünlü mekanı” olduğunu düşünüyoruz.Bir yapı düşünün ki;son 20 yıldır müze,önceki 100 yıl cezaevi,bir önceki 100 yıl zindan ve 4000 yıllık bir kale.Evet Sinop Cezaevi bu kadar tarihi öneminin yanında şiirlere,şarkılara,dizilere,filmlere ilham ve mekan olmuş bir yapıdır.

Sinop Cezaevi Tarihçesi Gezi Rehberi

Sinop Cezaevi Gezi Rehberi

Sinop Cezaevi’nin 4000 yıllık tarihçesinden,özellikle Cumhuriyet Döneminde ceza evinde yatan ünlülerine,burada yazılan şiirlere ve hangi dizilerin çekildiğine kadar tüm bilinmeyenlerini yazımızda bulacaksınız.Gizemli,hüzünlü ve soğuk bir yer.Şiirde de betimlendiği gibi Karadeniz’in dalgalarının yaladığı yüksek duvarları var.Denizle bu kadar yakın ve içli dışlı iken asla denizin görünmediği, denizin gökyüzünün mavisi ile hayal edilebildiği bir zindan Sinop Cezaevi.

Sinop Cezaevi Tarihçesi

Sinop Cezaevi,tarihin çok eski dönemlerinden bugüne pek çok medeniyet ve krallığa ev sahipliği yapmış bir kaledir.Tarihsel geçmişinde; kalenin tersane bölümü, zindan cezaevi ve bugünlerde de müze olarak kullanılmaktadır.Grek, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminde çeşitli amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir.Tersanenin zindan ve cezaevi amaçlı kullanımının 1568 yılına kadar eskiye gittiği tarihi belgelerce ıspatlanmıştır.

Resmi olarak zindan olarak kullanılmaya başlandığı tarih ise 1887 yıllarıdır.O yıllarda binaya Veysel Paşa tarafından hamam kısmının eklendiği bilinmektedir.Son olarak da Cumhuriyet Döneminde 1939 yılında Çocuk Islah Evi binası ve bölümü eklenmiştir.

Sinop Cezaevi Tarihçesi

Evliya Çelebi seyahatnamesinde aslında Sinop Cezaevi’nin soğuk,zorlu ve hüzünlü şartlarından şu şekilde bahsetmiştir; “Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.”Evliya Çelebi’ninde değindiği gibi bu zindanın fiziksel şartları ve konumu özellikle Cumhuriyet Döneminden önceki zamanlarında kulanım amacının, bir hapishaneden çok, azılı mahkumların ölüme terk edildiği bir zindan olduğunu düşündürmekte.

Surlarının 18 metre uzunluğunda, 22 metre genişliğinde olması,kaçışı imkansız kıldığı gibi,kaçma girişimlerinin hepsinin denizde boğulma ile sonuçlanmasına neden olmuştur.

Cumhuriyet Döneminden 1998 yılına kadar cezaevi olarak kullanılan yapı 1999 yılında bir süre kapalı kaldıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından müzeye çevrilmiştir.

Sinop Cezaevi Bölümleri 

Sinop Cezaevi Müzesinden adımını attığınız ilk andan itibaren soğuk ve hüzünlü öyküsünü hissedeceksiniz.Kale,zindan,cezaevi ve müze dönüşümü geçiren yapı ne yazık ki hala bir müzeden çok zindan gibi görünmekte.Müze olarak işletilip ücretle giriş yapılmasına rağmen bakım ve restorasyon konusunda ciddi ve acil ihtiyaçları var.

Sinop Cezaevi Bölümleri

Ulucanlar Cezaevi’nden çok daha önce müzeleştirildiği halde, hala duvarlarında “Ali Ayşe’yi seviyor” gibi yazıları görmek içinizi sızlatabilir 4000 yıllık bir tarih adına.Bir an önce Ulucanlar Cezaevi’nde yapılan restorasyon ve düzenlemelerin burada da yapılması gerektiğini düşünüyoruz.

Ceza evinin girişi,gelen mahkumların kayıt ve üst aramalarının yapıldığı odalarla başlamakta.Girişte hemen sağda ilk geldiklerinden itibaren sorunlu oldukları düşünülen azılı mahkumların toplandığı 6-7 kişilik bir zindan mevcut.

Sinop Cezaevi Bölümleri

Bir koridoru takıp ederek ilk avlusuna ulaşabilirsiniz Sinop Cezaevi’nin.Bu kısımdan sonra 2 bahçe ve 2 ana binadan oluşan bölümler var.İlk binanın giriş katında mahkumların yemekhanesi ve üst katta koğuşlar mevcut.(1939 yılında yapılıp eklenmiştir) Bu binanın bir bölümü çocuk ıslah evi kullanılmıştır. İkinci binada ise Sabahattin Ali koğuşunu ve Parmaklıklar Ardında dizisinin çekildiği koğuşu ziyaret edebilirsiniz.

Sinop Cezaevi Bölümleri

Cezaevi’nin hamam bölümü de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.7 adet kurna bulunan hamam dikdörtgen planlı ve tonoz kubbelidir.

Avlu içinde ve kale duvarları denize komşu olan zindan bölümü,bu tarihi mekanın şartlarının ne kadar zorlu olduğunu gösteren mekan.Soğuk,nem ve dalgaların içine girdiği söylenen zindanlar bu tarihi yapının eski çağlar da ölüm tecrit yerleri olarak kullanıldığını düşündürmekte.

Sinop Cezaevi’nde Yatan Ünlüler

Sinop Cezaevi Cumhuriyet Döneminde birçok ünlünün de bulunmak zorunda kaldığı bir mekandır.Sabahattin Ali,Refik Halit Karay,Refi Cevat ve Burhan Felek bunların en bilinenleridir.

Sabahattin Ali Sinop Cezaevi

Son yıllarda “Kürk Mantolu Madonna” kitabı ile tanınırlığı artan Sabahattin Ali 1932 yılında dönemin yöneticilerini eleştiren bir şiir okuduğu gerekçesiyle cezaya mahkum edilmiştir.Cezasının büyük bir bölümünü de Sinop Cezaevi’nde çekmiştir.1933 yılında da Cumhuriyetin 10.yılı nedeni ile çıkarılan genel af ile özgürlüğüne kavuşmuştur.

Sabahattin Ali Sinop Cezaevi

Sanatçının Sinop Cezaevi günlerinde yazdığı eserlerin başında Aldırma Gönül ve Kuyucaklı Yusuf gelmektedir.

Sinop Cezaevi gezilirken Sabahattin Ali koğuşuna sıra geldiğinde, toplumumuzun her kesiminden insanı sanatçı ile dönemin yöneticisi kurucu liderimiz Atatürk arasındaki hapis yatmaya kadar uzanan olayları irdelemekte.

Doğruluğu kanıtlanmış tarihi bilgi ve belgeler incelendiğinde olayların şu kronoloji ve şekilde gerçekleştiği nettir;Bölümün başında da belirttiğimiz gibi sanatçı 1932 yılında dönemin hukuk ve vicdan ölçülerine göre fikir ifade özgürlüğünü aşıp, ağır eleştiri boyutuna varan bir şiir okumuştur.Bu nedenle de mahkum edilmiştir.Cezasını çektiği sırada ve cezası bittikten sonra birçok kere okuduğu şiirin Atatürk’e hakaret amacı taşımadığını dile getirmiştir.Hatta mahkumiyeti bittikten sonra yazılar yazdığı dergide pek çok kez bunu dile getirmiştir.Bunun üzerine affedilerek devlet memurluğuna Ankara’da Matematik öğretmeni dönmüştür.

Sabahattin Ali Sinop Cezaevi

Olaylar tüm gerçekliği ile bu şekildedir ve biz de bu haliyle anlatmayı uygun bulduk.Yazarın muhalif yapısı,fikir özgürlüğü veya o dönemin fikir özgürlüğü konularını eğer uygun bulursanız yorumlar bölümünde konuşalım diyerek bu bölümü bu şekilde sonlandırmak istiyoruz.

Sabahattin Ali’nin bu mekanda yazdığı aldırma Gönül isimli şiirinin bestelenmiş haliyle,Ozan Arslaner’in fotoğraflarından oluşan videosu ile izlemeye ne dersiniz?

Sinop Cezaevi’nde Çekilen Dizi Filmler

Sinop Cezaevi’nin tanınması ve bilinirliği;4000 yıllık tarihi,çok uygunsuz şartlara sahip bir zindan olması gibi nedenlerden çok, ceza evinde çekilen film ve dizilerle olmuştur. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bizim Hikaye, Pardon filmleri ve Parmaklıklar Ardında, Köpek, Esir Şehrin Gözyaşları, Tatar Ramazan gibi tv ve sinema yapımları ile toplumdaki bilinirliği yüksek bir yapı haline gelmiştir.

Sinop Cezaevi’nde Çekilen Dizi Filmler

Parmaklıklar Altında dizisinin oluşturulan mekanı, hala Sinop Cezaevi Müzesinde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken bölümlerinden biridir.Dizi seti olduğu gibi korunmuş ve gerçek bir koğuş ortamı yaratmaktadır.

Sinop Cezaevi Giriş Ücreti

Müze haftanın her günü ziyarete açık olup giriş ücreti 6 TL’dir.18 yaş altı ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için girişin ücretsiz olduğu Sinop Cezaevi girişinde müze kart geçerlidir.Girişte kafe bulunmaktadır özellikle yağmurlu veya soğuk günlerde işinize yarayabilir.Biraz soluklanıp çayınızı kahvenizi içerken Sinop ve cezaevi temalı hediyelik eşya alışverişi yapabilirsiniz.

Sinop Cezaevi Ziyaret Saatleri

1 Nisan-1 Ekim (Yaz Dönemi) 09.00-19.00 saatleri arasında

2 Ekim-31 Mart (Kıl Dönemi) ise  08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Sinop Konaklama

Sinop Cezaevi ziyaretlerinizde konaklamalı bir program yaptıysanız,hele de yaz dönemi ise konaklama açısından şanslısınızdır.Haziran Ekim ayları arasında Sinop’ta denize nazır oteller,butik oteller,apart ve pansiyonlarda güzel bir geceleme geçirmeniz mümkün.

Sinop Konaklama Zinos Hotel

Ankara Gezginleri olarak Mart ayında yaptığımız Sinop gezimizde Karaburun Mevkiindeki Zinos Hotel’de konakladık.Sinop Merkez’den sadece 3 km mesafede olan ve sahil yolunda “Aşıklar Yolu”olarak anılan yürüyüş yolunu takip ederek Zinos Hotel’e araçla yaklaşık 3-4 dakikada ulaşabilirsiniz.

Denize sıfır konumu,özellikle yaz döneminde plajı ve iskelesi ile bir tatil oteli havasında olan Zinos Hotel,yemekleri ,kahvaltısı ve oda konforu ile ön plana çıkmakta.

Sinop Cezaevi Ulaşım

Sinop Cezaevi,Sinop şehir merkezinde olup konumu, yürüyerek bile ulaşmak mümkündür.Kale kenarında bulunan ceza evini ziyaret ederken Sinop Kalesini de gezmeyi ihmal etmeyin.

Sinop Cezaevi Ulaşım

Sinop İlimize ulaşımdan bahsetmek gerekirse;Ankara’ya 412 km,İstanbul’a 688 km ve İzmir’e 1053 km mesafededir.

Sinop Cezaevi Ulaşım

Hava yolu ile ulaşım açısından ise;İstanbul’dan direk uçuş,Ankara ve İzmir’den ise aktarmalı uçuş mevcut.

Sinop Havaalanı’nın şehir merkezine uzaklığı 8 km’dir.

Sitemizde yayınladığımız Türkiye Gezi Haritasını incelemek için;Gezilecek Yerler

4000 yıllık tarihi ile zamana meydan okuyan Sinop Cezaevi,şuan için şartları pek iyi görünmese de bir müze olarak göreceği bakım ve restorasyonlarla çok daha iyi şartlarda ziyaretçilerini ağırlayacaktır diye düşünüyoruz.

Sinop Cezaevi bölgeye ziyaretlerinizde mutlaka uğramanızı önereceğimiz tarihi bir mekan.Mutlaka görülecek yerler listenizde olmalı….

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız;Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

4 YORUMLAR

  1. Sinop Cezaevine en son ziyaretine gittiğimde ne yazık ki hayal kırıklığına uğradım. Çok bakımsız tarihine uygun olarak restore edilmesi gerekir. Nice sevdaları, nice ihtirasları, hayal kırıklarını anlatan bu yapılara Devletimizin sahip çıkması lazım.

    Sinoptan geriye aklımda kalan Sinop Cezaevi ve Teyzemin Yeri adlı mekanda yediğim muhteşem mantı…

    • Kesinlikle haklısınız yazıda da değindiğimiz gibi malesef çok iyi durumda değil.
      cevizli mantı yemek için Teyzen,n Yeri hala tüm lezzetiyle duruyor 🙂

  2. 2 sene önce Sinop’taydım ve Sinop cezaevini de gezme fırsatım oldu. Sinop’a yolu düşenlerin mutlaka burayı ziyaret etmesini tavsiye ederim. İnanılmaz bir atmosferi var. Bu arada evet, çok ihmal edilmiş ve bir çok yeri dökülüyor. Biran önce bu tarihi yapı için yetkililerin bir şeyler yapması şart.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here