SİNOP VE ALCATRAZ

2
26

Harika coğrafyaya sahip Sinop ilimizde bulunan tarihi Sinop Cezaevi; bu şirin kentimizin iç acıtıcı bir simgesidir.Yerli Alcatraz olarak da adlandırılan bu yapı üç tarafı denizle çevrili ve kale duvarları ile korunan bir zindandır.

Kırım Savaşına kadar tersane olarak kullanılmıştır.Kırım Savaşından 20 yıl sonra ceza evine dönüştürülmüştür.1999 yılında da kapatılıp müze haline getirilen yapı günümüzde turistik gezilere ev sahipliği yapmaktadır.


Sinop Hapishanesi
Sinop Hapishanesi

1640 yılında Evliya Çelebi ceza evinden “Dev gibi gardiyanlar ejderha gibi.İri pos bıyıklarına insan dahi asılır.Değil kaçmak kuş bile uçurtmazlar”diye bahsetmiştir.

Karadeniz’in deli çırpınan dalgaları bu zindanın duvarlarını yüzyıllar boyu yalamıştır.1900’lü yıllarda dönemin şair ve yazarı Sabahattin Ali yazılarından dolayı bu zindana mahkum edilmiştir. Hepimizin ezbere bildiği “Aldırma Gönül” şiirini buradaki hapis günlerinde yazmıştır.Bu şiir ve şarkı çocukluğumun siyasi gençliğiminde sevda simgesi olmuştur.Ben ve eşim açısından duygulanım dozu yüksek bir gezi oldu bu yüzden Sinop gezimiz.

Girişinden itibaren yapının zindan günlerinden kalma kasvetli havasını hissetmek mümkün.İlk bölüm mahkumların üstlerinin değiştirildiği ve yıkandığı ufak hücre gibi yerlerdi.Daha sonra avlu ve ana bina.Eski merdivenlerden çıkıp idari odalar,koğuşlar ve tabi ki Sabahattin Ali koğuşu ziyaret ediliyor.

Sinop Hapishanesi
Sinop Hapishanesi
Sinop Hapishanesi

Gezi boyunca fikir suçları ve kötü cezaevi şartları dolaştı beynimde.Ve tabı dudaklarım “Aldırma Gönül”‘ü mırıldandı sürekli.Kaybettiğim kuzenim Deniz geçti aklımdan…

Deniz Ardıl’a…

Görmek istersen denizi

Yukarıya çevir yüzü

Deniz gibidir gökyüzü

Aldırma gönül aldırma….

Bu duygu durundan çıkıp güzel Sinop kentimizi anlatalım biraz da size.Sinop güzel ve şirin bir kent.Deniz kenarında balık yemeye uygun mekanlar mevcut.Denize karşı hamsi tava yemenizi öneriyorum.Sinop’ta trafik lambası olmadığını biliyor musunuz?Küçük olduğundan ve insanlar birbirlerine saygılı olduğundan trafik çok güzel akabiliyor trafik ışıkları olmadığı halde….

Sinop’da Ne Yenir?
Sinop Sahil

Bu güzel kenti sadece cezaevi ile özdeşleştirmemek lazım. Karadeniz’e burun yapan bu güzel ilimizin gezilecek ve hafızalarımıza kazılacak güzellikleri de mevcut.

Mesela Sinop Kalesi yemek sonrası yorgunluğunuzu atıp,çayınızı kahvenizi muhteşem deniz manzarasında yudumlayacağınız bir ortam.

Sinop Kalesi
Sinop Kalesi

Şahin Tepesi haritada gördüğümüz en kuzeyde Türkiye’nin Karadeniz’e burun yapan Sinop kıvrımını doğal olarak görebileceğiniz bir tepe.Manzarayı seyredip fotoğraflamayı ihmal etmeyin 🙂

Sinop Manzara

Gelelim Sinop merkeze 10-15 dakika mesafedeki muhteşem manzaraya.En az Ege’de gördüğümüz koylar kadar güzel olan bu bölge neyse ki henüz bakirliğini koruyor.Muhteşem deniz manzarası daha ulaşmadan yolda karşılıyor sızı.Sadece birkaç yazlık ve bir iki karavan var. Binalaşmadan otelleşmeden mutlaka görün görmediyseniz..Koy’a gelince çıkartın bagajdan küçük sandalyelerinizi ve kuş cıvıltıları eşliğinde izleyin Hamsilos Koyu’nu…..

Denize girmek istiyorsanız girebilirsiniz sahil uygun.Ama biliyorsunuz o bölge çok fazla ters dip akıntılı bir bölge.Lütfen çok dikkatli olun yüzecekseniz….

Hamsilos Koyu
Hamsilos Koyu
Hamsilos Koyu

Umarım bizim çok beğendiğimiz ve ilk fırsatta tekrar gitmek istediğimiz Sinop kentini size bizim bakış açımızla güzel aktarmışızdır.

Ülkemizin tüm bölgelerinin gezi rotalarını incelemek isterseniz;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…..MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here