Şirinyazı Göleti Bolu Kamp Alanı

2
230

Çoğu kişi tarafından pek bilinmeyen sadece yöre halkının ve kamp tutkunlarının yeni yeni gözdesi haline gelen Şirinyazı Göleti hakkında tecrübelerimizi aktaracağız bu yazımızda sizlere…

Şirinyazı Göleti Mengen Bolu

Bolu’nun ormanları,gölleri ve göletleri oldukça bilinir ve tanınır.Abant,Gölcük ve Yedigöller ülkemizin en gözde gezi alanlarındandır.Yine bu bölgede Bolu’nun Mengen ilçesinin ormanlık dağ köylerinden birinde bulunan Şirinyazı Göleti de çam ormanlarının arasında güzel bir gölet özelliği ile son dönemlerde öne çıkmaya başlamıştır.

Şirinyazı Göleti Bolu Kamp Alanı

Orman Bakanlığı tarafından 25 yıllığına işletmeye kiralan milli park iki ortak tarafından işletilmekte.

Günübirlik piknik veya gezinti yada kamp tutkunları için ideal bir bölgede bulunan Şirinyazı Göleti’ni tüm ayrıntıları ile konuşmaya ne dersiniz?

Şirinyazı Göleti Nerededir? Nasıl Gidilir?

Şirinyazı Göleti Bolu’nun çam ormanları ve aşçıları ile meşhur ilçesi Mengen’in Bürnük Köyü sınırlarındadır.Mengen merkeze yaklaşık 15 km uzaklıktadır.Ankara’ya 190 İstanbul’a ise 340 km mesafededir.

Şirinyazı Göleti Bolu Kamp Alanı

Ankara Gezginleri olarak Mengen gezimizde ziyaret ettiğimiz Şirinyazı Göleti yolu,Mengen merkezden itibaren tabelalarla yönlendirilerek ulaşımı kolay hale getirilmiş.Yolun son 5 kilometresi toprak yol ve biraz bozuk olduğundan yarım saat kadar sürüyor Mengen ile arası.

Şirinyazı Göleti Kamp Alanı 

Toprak yolu takip ederek ulaştığımız göletin girişinde bir görevli tarafından karşılandık.(Fiyat konusunu az sonra aktaracağız) Gölet içinde otel,kamp ve piknik alanı mevcut.Girişten hemen sola devam ederseniz otele,sağa doğru devan ederseniz ise kamp ve piknik alanına ulaşıyorsunuz.

Şirinyazı Göleti Bolu Kamp Alanı

Şirinyazı sık çam ağaçları arasında yeşilliklerin ortasında küçük ama şirin bir gölet.Göletin toplam çevresi 500-600 metre uzunluğunda.Sağında ve solunda kamp kurabileceğiniz alanlar belirlenmiş.

Kamp yeri olarak belirlenmiş alanlarda su,tuvalet ve elektrik mevcut.

Şirinyazı Göleti Festival

Çok fazla gezgin tarafından henüz tanınmamasına rağmen,Şirinyazı Göletinin yıllardır büyük festival ve konserlere ev sahipliği yaptığını öğrenmek bizi hem çok şaşırttı hem de çok mutlu etti.

Sosyal medya üzerinde yüz binlerce takipçisi ile organizasyonlar düzenleyen “İnterrail” yaklaşık 10 bin kişinin katılımı ile festival düzenlemiş Şirinyazı’da.Yerli ve yabancı müzik grupları ile DJ performanslarının yer aldığı İnterrail Şirinyazı Festivali Oldukça ses getirmişti.

Şirinyazı Göleti Bolu Kamp Alanı

2019 yazında da Ayata isimli topluluk 1500 katılımcı ve 55 müzik grubuyla yine şahane bir kamp ve festival düzenledi Şirinyazı Göletinde.

Şirinyazı Göleti Piknik Alanı

Milli Park girişinden gölete ulaştığınız anda, sol taraf, çam ağaçlarının kıyısında harika bir piknik alanı olarak çıkacak karşınıza.Piknik masaları var, bulun bir ağaç gölgesi kurun masanızı ve bakın keyfinize.

Şirinyazı Göleti Bolu Kamp Alanı

Şirinyazı Göleti Giriş Ücreti

Milli Parka giriş ücretli.Günü birlik gezinti yada piknik için geldi iseniz araç başı 10 TL ödeyerek girebiliyorsunuz.Çadır ve kamp ücreti ise 25 TL.

Şayet sadece otele geçip çay kahve içmek yada yemek için geldiyseniz giriş ücretsiz 🙂

Şirinyazı Göleti Konaklama

Elbette gölet için ilk konaklama önerimiz çadır kampı olacaktır.Ancak kendinize özgü nedenlerle çadırda kalamam ama çevreyi de hissetmek gezmek isterim derseniz önerimiz otel konaklaması olacaktır.

Şirinyazı Göleti Bolu Kamp Alanı

Milli Park içinde Şirinyazı Otel toplam 50 misafir kapasitesiyle hizmet vermekte.Doğa ile baş başa gölet manzaralı konaklama ilginizi çekecektir.Ayrıca otağlardan oluşan odalar da oldukça keyifli olabilir.

Şirinyazı Göleti Bolu Kamp Alanı

Milli Parka yakın konumdaki Mengen’deki Çam Pınarı Doğa Evleri de konaklamanız için iyi bir alternatif.

Şirinyazı Göleti çok kalabalıklaşmadan ve betonlaşmadan mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralara yerleşmelidir diye düşünüyoruz.Çam havası ve orman serinliği iyi gelecektir size eminiz….

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız;Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here