TATİLDE SAĞLIK SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ

5
27

Tatil ve seyahatler; gezdiğimiz,eğlendiğimiz ve güzel vakit geçirdiğimiz zaman dilimleridir.Ancak bazen, çeşitli sağlık sorunları nedeni ile tatillerimiz sırasında sıkıntı yaşamamız olası.Bu yazımızda; tatilde sağlık sorunları ve tatile çıkarken yanımıza almamız gereken ilaçlar hakkında bilgi ve tecrübelerimizi aktaracağız sizlere.

Tatilde Sağlık Sorunları ve Çözümleri

Tatil ve seyahatlerimizde genellikle hava değişimine,yemek çeşit/saatlerindeki değişikliklere ve sürekli yüksek efora bağlı (yorgunluk) sağlık sorunları ile karşılaşıyoruz.Bunların yanında tabi ki sürekli kullanılan ilaçlara,çocuklarla ilgili konulara ve hep genç kalanların durumlarıyla ilgili konuşacağız 🙂

TATİLDE HAVA DEĞİŞİMİ

Genel ilke olarak; kış aylarında kış tatili bölgelerini,yaz aylarında da yaz tatili bölgelerini tercih etmenin doğru olduğunu düşünüyoruz.Bu ilkeye uyulsa dahi seyahat ettiğimiz bölge,yaşadığımız yerden daha sıcak yada soğuk olabiliyor.Bu da birtakım sorunlar doğurabilir.Örneğin; yaz tatili için Antalya’ya geldiniz.Aniden 40 derece sıcaklık ve kavurucu güneşe maruz kalacaksınız.

Hava Değişimi

Bu durumda,muhtemel bir sıcak çarpmasından ve güneşin zararlı etkilerinden mutlaka korunmalıyız ve bunun için önlemler almalıyız.Tersi durum da, kış tatili yapıyorsak üşümemek için gerekli tedbirlerimizi almalıyız.

YEMEK ÇEŞİT VE ALIŞKANLIKLARINDAKİ DEĞİŞİKLİK

Gezi,tatil ve seyahatlerimizde ne kadar özen gösterirsek gösterelim,yemek alışkanlıklarımız ve beslenme şeklimiz değişir.Bu değişiklik hava değişimi ile de birleşince, tıpta “Turist Diyaresi” adı verilen ishal,ateş,bulantı ve kusmayla seyreden bir tabloyla karşılaşılabilir.

Turist Diyaresi

Tam tersi düzensiz ve fast food beslenme sonucunda kabızlık da sık görülen bir tatil sağlık problemidir.

Tüm bu sağlık sorunları ile karşılaşmamak için;tatil ve seyahatlerimizde mümkün olduğunca beslenme alışkanlıklarımızı korumalı,çok yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınmalı,çorba mutlaka tüketmeli ve bol su içmeliyiz.

ÇOCUKLAR TATİL VE SAĞLIK

Yetişkinler için geçerli olan temel riskler çocuklar için de geçerlidir.Ancak bunlara ek olarak çocuğa özel bazı durumlar söz konusu olabilir.Henüz bağışıklık sistemleri tam gelişmediğinden;hava değişimi,turist diyaresi ve bulaşıcı hastalıklar konusunda daha hassastırlar.Hele ki ateş ve sıvı kaybına olan toleranslarının düşüklüğünü de eklersek dikkatli olmamız gerektiği aşikar.

Çocuklar Tatil ve Sağlık

SÜREKLİ YÜKSEK EFOR YORGUNLUK

Tatil günleri;sürekli dolaştığımız,hep dışarıda olduğumuz,çok yüzdüğümüz,çok yürüdüğümüz zamanlardır.Fiziksel yorgunluk ve fazla enerji kaybı kaçınılmaz.Tüm bunlardan korunmak için;ara ara dinlenmek,bol sıvı tüketmek ve enerji açığımızı kapatacak bir beslenme yaşamamız şart.Aşırı yorgunluğa bağlı baş ağrısı,kas ve eklem ağrıları tatillerde sık görülen şikayetlerdir.Eğer az önce bahsettiğimiz konulara dikkat edersek, bu tür şikayetleri önlememiz mümkün.

Tatilde Dinlenme

HEP GENÇ KALANLAR VE TATİL

Hep genç kalanların tatil ve seyahatlerindeki sağlık durumu,o yaşlarına kadar nasıl bir hayat sürdükleri ile yakından alakalı.Eğer ki;sürekli hareket halinde ve zinde bir yaşam sürdülerse,tatil ve seyahat sağlığı için hiç bir ekstra riske sahip değiller.Ancak durum böyle değilse, tatillerdeki fazla efor onlar için dikkat edilmesi gereken bir durum haline geliyor.

Hep Genç Kalanlar

TATİLE ÇIKARKEN YANIMIZA ALMAMIZ GEREKEN İLAÇLAR NELERDİR?

Bu sorunun cevabı; yazımızda anlattığımız dikkat etmemiz gereken konular ve karşılaşmamız muhtemel olan sıkıntılarla ilgili.

*Aşırı sıcak ve güneşin hava değişimi etkilerini önlemek için mutlaka yanımızda yüksek faktörlü güneş kremi almalıyız.

*Turist diyaresi durumuyla karşılaşma ihtimalimize karşı tatil çantamızda barsak flora temizleyici (Ercefuryl,Reflor) bulunmalı.

*Allerji durumu gelişmesi halinde kullanmak üzere; antihistaminik tablet ve krem (Allerset Tablet,Fenistil Jel) almalıyız yanımıza.

*Kabızlık ve sindirim problemler için;eğer daha önceden de sıkıntınız var ise barsak düzenleyici ilaçlar ve antiasit ilaçlar (Bekunis Tablet,Rennie Tablet) bulundurmanız faydalı olacaktır.

*Aşırı yorgunluk,eklem ve kas ağrıları içinde yanınızda bir tane anti inflamatuar ilaç (Arveles vb) gerekli olabilir.

*Hep genç kalanlar için ise önerimiz yukarıda saydığımız ilaçlara ek olarak, kronik ilaçlarını(sürekli kullandıkları ilaçlar) yanlarına mutlaka almaları ve düzenli olarak içmeye devam etmeleri.

Tatil sağlık ve gezilecek yerler konularındaki görüş,öneri ve katkılarınızı yorum bölümünde bekliyoruz.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here