Topkapı Sarayı Gezi Rehberi

4
198

Topkapı Sarayı İstanbul’un en önemli turizm mekanlarından birisidir. Türklerin Orta Asya’ya dayanan kökenini en iyi yansıtan Osmanlı Sarayı Topkapı Sarayıdır. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır. 1856 yılına kadar Osmanlı padişahları ve ailesi bu sarayda yaşamlarını sürdürmüştür.Topkapı Sarayı gezi rehberi yazımızda bu tarihi mekan ile ilgili her detayı bulabileceksiniz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Osmanlı klasik mimarisini yansıtan saray 19.yüzyılda devlet protokolleri için uygun olmadığı gerekçesi ile gözden düşmüştür. Sultan Abdülmecit döneminde batı mimarisine uygun inşa edilen Dolmabahçe Sarayına taşınmasıyla eski saray konumuna düşmüştür. Osmanlının en ihtişamlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman hayatını bu sarayda geçirmiştir. Sarayın 4 tane geniş bahçesi bulunur. Doğa ile iç içe olan sarayı dolaşmak yaklaşık 3 saat sürer. Osmanlı devletinin 36 padişahının 25 tanesi bu sarayda ikamet etmiştir. Osmanlı 400 yıl boyunca bu saraydan yönetilmiştir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Ziyaret Saatleri

Topkapı Sarayı Salı günü hariç haftanın 6 günü kapılarını ziyaretçilerine açar. 26 Ekim ile 15 Nisan arası, kış sezonu olarak kabul edilir. Müzeyi kış sezonu boyunca sabah 9 ile akşam 16.45 arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet gişeleri saat 16.00 da kapanmaktadır. Bu yüzden biletlerinizi 16 olmadan almalısınız. 15 Nisan ile 26 Ekim tarihleri, yaz sezonu olarak kabul edilir. Yaz sezonunda sabah 9 ile akşam 18.45 arası müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Yaz sezonunda bilet gişeleri 18.00 de kapanır. Topkapı Sarayı’nı ziyaret ücreti 60 liradır. Topkapı Saray gezisi için Müzekart kullanabilirsiniz. Harem bölümü ödemesini Müzekart ile yapamazsınız. Topkapı Saray Müzesi ve Harem bölümüne bilet almak için  https://muze.gov.tr/ adresini kullanabilirsiniz. Online bilet ile ilgili tüm soru ve cevaplara bu linkten ulaşabilirsiniz. Müze bilet satışlarında grup indirimi bulunmaz. Aya İrin bilet girişi 30 liradır. Müze biletini Müze önünde ve Sultanahmet Meydanı Hürrem Sultan Hamamı karşısında yer alan biletmatiklerden biletinizi temin edebilirsiniz.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayına Kimler Ücretsiz Giriş Yapabilir

18 yaş altı TC vatandaşı genç ve çocuklara eşlik eden öğretmenler, 65 yaş üstü TC vatandaşları, Gazi ailesi mensubu kişiler, TC vatandaşı olan engelliler ile engellilere refakat eden kişiler, Er ve erbaşlar, yerli ve yabancı basın kimlik kartına sahip olanlar, seyahat acente sahipleri ve müdürleri, Kültür ve Turizm bakanlığı çalışan personelleri ve aileleri, 8 yaş altı yabancı uyruklu çocuklar kimlik gösterdikleri takdirde Topkapı Sarayını ücretsiz gezebilir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayına Nasıl Ulaşım Sağlanır?

Topkapı Sarayına Atatürk Havaalanı içinde yer alan metro hattı ile son istasyon olan Aksaray’a kadar gidebilirsiniz. Buradan Yusufpaşa istasyonundan aktarma yaparak Sultanahmet durağında inin. Ayasofya Müzesi ve Hürrem Sultan Hamamı önünden geçerek Topkapı Saray Müzesine ulaşabilirsiniz. Marmaray hattını kullanarak ulaşım sağlamak isterseniz Sirkeci İstasyonunda inin. Cağaloğlu- Vilayet çıkışını takip edip İstanbul Valiliği önüne gelin. Buradan sola doğru kıvrılan yolu takip ederek Gülhane Parkına ulaşın. Tabelaları takip ederek Topkapı Saray Müzesine ulaşabilirsiniz. Tramvay hattı ile ulaşım sağlamak isterseniz Kabataş Beyazıt Zeytinburnu istikametinden Sultanahmet ve Gülhane istasyonunda inmelisiniz. Sultanahmet İstasyonundan yürüyerek Ayasofya müzesi önünden geçerek Topkapı Saray Müzesine ulaşabilirsiniz. Gülhane durağında inerseniz Gülhane Park girişine doğru yürüyüp park girişinden tabelaları takip edip Topkapı Saray Müzesine ulaşabilirsiniz.

Topkapı Sarayı Hırka-i Şerif

Topkapı Sarayı Ziyaret Kuralları Nelerdir?

Topkapı Saray Müzesinde fotoğraf çektirmek yasaktır. Müze içine bebek arabası ile giriş yapamazsınız. Kutsal emanetler dairesine giriş yapacakken kıyafetinizin uygun olması gerekir. Mini etek ve şort ile giriş yapamazsınız. Müze içerisinde sigara kullanmak yasaktır.

Topkapı Sarayı

İstanbul’un bir diğer muhteşem tarihi güzelliği olan Ayasofya Cami yazımıza da dilerseniz bir göz atabilirsiniz…

Bölge bölge ülkemizin tüm gezilmesi gereken yerleri için;Gezilecek Yerler

Topkapı Sarayı gezi rehberi anlatımımızda,sarayın en önemli özelliklerini ve ziyaret edenleri bilmesi gereken konuları özetledik.Gerçekten görülmesi,hissedilmesi gereken bir tarihi emanet.

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

4 YORUMLAR

  1. İstanbulu ziyaret eden her gezgin mutlaka gezmeli Topkapı Sarayını…
    Topkapı Sarayı gezi rehberi yazınız gayet detaylı ve aydınlatıcı.Sağolun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here