TÜRKİYE’NİN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN MÜZE VE ÖRENYERLERİ 2019

12
124

Müzeler;tarihi emanetlerin belirli bilimsel kurallara uyularak saklandığı,korunduğu ve sergilendiği alanlardır.Ülkemizde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı 197 müze ve 139 örenleri vardır.

Türkiyenin En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri

Gezginler olarak seyahat ettiğimiz kentlerdeki müzeleri mutlaka gezmeliyiz diye düşünüyoruz.Bir kenti tanımanın en iyi yollarından biri,o kentin tarihi eserlerini görüp hissetmektir görüşündeyiz.

Dolmabahçe Sarayı

Ülkemizdeki müze ve örenyerlerinden acaba hangilerini gördünüz?Ya da hangi müze yılda kaç ziyaretçi alıyor?Haydi şimdi bu soruların cevaplarını arayalım.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ait istatistiklere göre bir yıl boyunca en çok ziyaret edilen müze ve örenyeri sıralaması şu şekilde…

KONYA MEVLANA MÜZESİ

 

Konya Mevlana Müzesi

Bir yılda 2.479.573 ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır.Yerli ve yabancı gezginlerin en çok tercih ettiği müzemizdir.Mevlevi Dergahı’nın 1926 yılında müze haline getirilmesi ile, o tarihten bu güne ziyaretçi kabul etmektedir.

TOPKAPI SARAYI MÜZESİ

 

Topkapı Sarayı Müzesi

Yıllık 1.453.562 kişi sayısı ile ikinci en çok ziyaret edilen müzemizdir.3 Nisan 1924 tarihinde müze haline getirilen Topkapı Sarayı,Cumhuriyet tarihimizin ilk müzesidir.

AYASOFYA MÜZESİ

 

 

Bir yılda 1.436.577 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.Sadece Türkiye’nin değil Dünya tarihinin en önemli eserlerinden biridir.Bu muhteşem eserin yapımı 532 yılında başlamış ve 5 yıl gibi kısa bir sürede 537 yılında tamamlanmıştır.Ayasofya kelimesi “Kutsal Bilgelik” anlamındadır.

PAMUKKALE HİERAPOLİS

 

Hierapolis

974.508 yıllık ziyaretçiye sahiptir.Pamukkale,Hierapolis Antik Kenti ve Nekropolis Antik Kentinden oluşan bir örenyeridir.Geniş bir alana yayılmıştır.İçerisindeki Kleopatra Havuzu da, gezginlerin ilgisini yoğun olarak çekmektedir.

EFES ÖRENYERİ

 

Efes Örenyeri

Yıllık 899.022 ziyaretçi sayısı vardır.Efes antik tarihin en önemli merkezlerinden biridir.İçerisinde,günümüzde Hristiyanlar tarafından hac merkezi olarak kabul edilen Meryem Ana Evi’ni de barındırır.Meryem Ana tarafından giriş yapıp aşağıya doğru yürürken kendinizi antik çağda hissetmeniz sürpriz olmayacaktır.

HACIBEKTAŞ MÜZESİ

 

Hacıbektaş Müzesi

13.yüzyılda Hacıbektaş Veli tarafından kurulan külliyenin müze haline getiriliş tarihi 1964.Bu tarihler arasında pek çok restorasyon çalışması gören müzenin yıllık ziyaretçi sayısı 306,292

TOPKAPI SARAYI HAREM BÖLÜMÜ

 

Topkapı Sarayı Harem Bölümü

Yıllık ziyaretçi sayısı 291.870 kişidir.16.yüzyıl ile 19.yüzyıl arasındaki tüm mimari özellikleri taşıdığı için dünya mimarlık tarihinin en önemli eserlerden biridir.

Ülkemizde en çok ziyaret edilen müze ve örenyerleri bu şekilde.Son bir hatırlatma;Topkapı Sarayı Harem Bölümü dışındaki tüm yerlerde klasik müzekart kullanabilirsiniz.Müze gezmeyi seviyorsanız müzekart mutlaka alın.Çünkü sadece Pamukkale’ye bir giriş ücreti fiyatında.Hem ekonomik oluyor hem de kalabalık zamanlarda giriş kolaylığı sağlıyor.

Değerli takipçilerimiz Türkiye’nin en çok ziyaret edilen gezi bölgelerini incelemek isterseniz;Gezilecek Yerler

Başka bir yazımızda görüşene kadar sağlıklı ve hoş kalın …MGF

 

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

12 YORUMLAR

  1. Ülkemizdeki müzeler içinde en muhteşemi Ayasofya Müzesi diye düşünüyorum.hele ki bu muhteşemlığin 5 yıl gibi kısa bir sürede inşa edilmesi büyük bir şey.Türkiye’nin en çok gezilen müze ve örenyerleri yazınızı çok beğendim.Teşekkürler kaleminize sağlık.

    • Merve Hanım öncelikle ilginiz için teşekkür ediyoruz.Ayasofya adından da anlaşıldığı gibi bir kutsal bilgelik eseri.Bir çok medeniyet ve kültürün izlerini taşıyor.

  2. Türkiyenin en çok gezilen müze ve örenyerleri içinde en çok hoşuma giden Mevlana Müzesi.Huzur buluyor insan.Manevi değerler hatırlanıyor

  3. Pamukkale giriş fiyatları çok yüksek.Türkiyenin en çok ziyaret edilien müze ve örenyerlerinden biri olmasına rağmen bu kadar pahalı olması hiç doğru değil bence.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here