Urfa Balıklıgöl Hakkında Efsaneler Bilinmeyenler

2
130

Şanlıurfa denilince akla ilk gelen ziyaret noktalarından biri olan Urfa Balıklıgöl, hem tarihi dokusu hem de ilgi çekici efsaneleriyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarından biridir. Şanlıurfa turizminin bu kadar hareketli olmasının en önemli nedenlerinden biri ve çekim noktasıdır diyebiliriz.

Tamamladığımız Güneydoğu gezimiz sırasında gördüğümüz manzaralar ve dinlediğimiz efsaneler sayesinde Urfa Balıklıgöl’e bir kez daha hayran kaldık desek hiçte abartmış olmayız. (Tüm gezi yazılarımıza göz atmak isterseniz tıklayın Gezilecek Yerler) Şimdi gelin Urfa Balıklıgöl gezimizde edindiğimiz bilgileri, efsaneleri ve görülmesi gereken en önemli noktaları derlediğimiz yazımıza bir göz atalım ve bu muhteşem tarihi dokuyu daha yakından tanıyalım…

Urfa Balıkgöl Efsanesi

Balıklıgöl’ün efsanevi hikayesi  gerçekten insanı başka bir boyuta taşıyor. Rivayete göre dönemin zalim kralı Nemrut halka zulüm yaşatmaktadır. Bir gece gördüğü rüyayı büyücüsüne tabir ettirir. Büyücü, Nemrut’un gördüğü rüyayı o yıl doğacak çocuklardan birinin Nemrut’u öldüreceğine dair yorumlar. Bunun üzerine Nemrut o yıl doğan çocukları öldürme emrini verir. Bu katliamdan sadece Hz. İbrahim kurtulur. Hz. İbrahim büyür ve putlara tapan Nemrut ve halka karşı çıkararak inandıkları putların batıl olduğunu ve sadece Allah’ın varlığına ve birliğine inanılması gerektiğini savunur. Ancak tek başına yapabileceği bir şey yoktur. Halkın büyük bir kısmı Hz. İbrahim’e inanmaz ama Nemrut’un kızı Zeliha tüm benliğiyle Hz. İbrahim’e inanarak onun yanında olur.

Urfa Balıklıgöl Hakkında Efsaneler Bilinmeyenler

Bu kadar büyük ve yanlış olan batıl inancı ortadan kaldırmak isteyen Hz. İbrahim bir gün Nemrut’un sarayındaki putlar dairesine girer ve elindeki baltayla tüm putları parçalayarak elindeki baltayı en büyük putun omuzuna asar. Durumu fark eden Rahipler bunu ancak Hz. İbrahim’in yapabileceğini Nemrut’a haber verirler. Bu olaya çok öfkelenen Nemrut Hz. İbrahim’in yakılmasına karar verir ve büyük bir ateş yakılmasını emreder.  Nemrut onu cezalandırmak için bir mancınığa gerilerek büyük bir ateşin ortasına atılması için hazırlıkları hemen başlatır.

Bunun için Nemrut’un kalesinin kuzeyinde iki büyük sütun yaptırır ve halatla yakılan büyük ateşin içine fırlatılmasını emreder. Yapılan mancınığa gerilen Hz. İbrahim (AS.) sütunlar arasında gerilerek ateşe atılır. Ancak bir mucize gerçekleşir ve Kuran-ı Kerim’de yer alan Enbiya Suresi’nde anlatıldığı gibi Allah-u Teala, “Ey Ateş, İbrahim’e karşı serin ve zararsız ol” der ve o büyük görkemli ateş serin bir suya, odunlar ise balıklara dönüşür. Balıklar yandıkları için üzerlerinde siyah lekeler oluşur ve bu göle Halil-ür Rahman Gölü adı verilir. Zeliha’da babasının zulmünden nasibini alır ve Hz. İbrahim için yakılan ateşe bir rivayete göre Nemrut tarafından diğer bir rivayete göre ise kendi isteğiyle yakılan ateşe atlar ve düştüğü yer küçük bir göle dönüşür.

Urfa Balıkgöl Efsanesi

Halil-ür Rahman Gölü’nün hemen yanı başında bulunan küçük göl işte bu göldür. Babası Nemrut’un zulmüne dayanamayan Zeliha’nın gözyaşlarından oluştuğuna inanılan bu göle ise “Zeliha’nın gözyaşları” anlamına gelen “Aynızeliha” adı verilmiştir.  Urfa Balıkgöl, o günden bugüne kadar kutsal kabul edilir. Asla balıklara dokunulmaz ve saygı çerçevesinde ziyaret edilir.

Urfa Balıklıgöl Gezi Rehberi

Urfa Balıkgöl gezi notlarımıza geçmeden önce dilerseniz bölgenin tarihine ve o muhteşem yapı özeliklerine şöyle kısaca bir göz atalım.

Urfa Balıkgöl, 30 metre genişliğinde ve 150 metre uzunluğunda olmakla birlikte yaklaşık olarak 3-5 metre derinliğe sahip bir göldür. Urfa kalesinin önünde ve Halil-ür Rahman gölünün güneyinde yer alan Urfa Balıkgöl, ayrıca Hz. İbrahim’in doğduğu mağaranın hemen yanı başında yer almaktadır.

Üç semavi dinin atası olarak kabul edilen Hz. İbrahim’in doğduğu mağara yılın her mevsiminde büyük bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bizde gezimiz esnasında ziyaret etme şansı bulduğumuz mağaranın o mistik atmosferinden oldukça etkilendik ve sizin de en az bir kez mutlaka ziyaret etmeniz gerektiğiniz düşünüyoruz. Farklı bir havası ve otantik bir yapısı olan mekân görülmeye değer gerçekten…

Urfa Balıklıgöl Gezi Rehberi

Balıklı Göl Nerede ve Nasıl Gidilir?

Urfa Balıklıgöl, Şanlıurfa ilinin tam merkezinde yer almaktadır. Şehrin her yerinden kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Özel araç ile seyahat ediyorsanız şehir merkezi tabelalarından sonra Balıklıgöl tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan Balıklıgöl’e Nasıl Gidilir?

Urfa Balıklıgöl’ün Şanlıurfa GAP Havalimanı ile arası sadece 8,6 kilometre. Havalimanından taksi ya da toplu ulaşım araçları ile Urfa Balıklıgöl’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Urfa Balıklıgöl Yakınında Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Urfa Balıklıgöl ziyaretlerinizde hem aynı alanda bulunan hem de balıklıgöle yakın mesafedeki diğer tarihi ve kültürel güzellikleri de görmenizi öneriyoruz.Nereler mi?

Halil-ür Rahman Camii

Urfa Balıklıgöl

Urfa Balıklıgöl, Halil_ür Rahman Camisi yanındaki göl ve Aynzeliha veya yöre halkı tarafından Anzılha olarak dillendirilen minik göllerinin ikisine birden denir. Halil-ür Rahman Cami ise bu göllere bitişik olması ile ruhani ve mistik havası sizi büyüler. Endülüs mimarisi ile ön plana çıkan cami kesinlikle görülmeli…Kale,cami ve göller üçlemesi bu efsaneyi içinde yaşamak için sizi Urfa’ya çağırıyor olacak.

Rizvaniye Camii

Balıklı gölün bir başka camisi de Rizvaniye Camii… Sade, güzel bir mimari, tarihi dokuya uyum sağlamış durumda… 1700’lü yıllarda Urfa Valisi Rizan Ahmet Paşa tarafından yapılmış camii Balıklıgöl’e muhteşem bir hava katıyor. Caminin medrese bölümünde taziye evi olarak kullanılan odaları görmeyi unutmayın… Bu camii görmediyseniz Urfa’yı tam anlamıyla gezmiş sayılmazsınız.

Urfa Balıklıgöl Gezi Rehberi

Mutfak Müzesi

Urfa Balıklıgöl’ün yakınlarında yer alan Mutfak müzesi, Urfa’nın yemek kültürünü ve keşfetmek için güzel bir ortam… Giriş ücretsiz bu müzede kiler, mutfak, gelin odası, yaşam alanlarını bal mumu heykeller eşliğinde dönem havasını soluyabilirsiniz. Akşam 17.00’e kadar rahatlıkla gezebilirsiniz.

Urfa Kalesi

Tarihe meraklı iseniz ve Urfa Balıkgöl efsanesinin Hz. İbrahim’in mancınığa koyulduğu yeri de görmeden Urfa’dan ayrılmayın… Urfa Kalesi’nden muhteşem gün batımı manzarası ve Balıkgöl manzarası için çıkılmaya değer….

Gümrük Hanı

Gümrük Hanı, Urfa’nın halkından mı yoksa ortamın ruhani olmasından mı kaynaklanıyor bilinmez oldukça oldukça samimi bir ortam…Gümrük Han da mutlaka menengiç kahvesi içmeli ya da genellikle ikram edilen mırra’yı denemelisiniz.

Urfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Urfa’da muhteşem bir koleksiyonu görmek istiyorsanız kesinlikle bu çok kapsamlı Urfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Profesyonel bir müzecilik anlayışı ile hazırlanmış, tarihin tozlu sayfalarında bir zaman makinesinde kaybolmuş gibi hissedeceksiniz.

Urfa Balıklıgöl

Bedesten Pazarı

Bedesten Pazarı’nda yöresel kumaşlar ve el sanatı ürünlerini görmek, değişik lezzetleri tatmak, Urfa insanının sıcaklığını dostluğunu görmek misafirperverliğini yaşamak için mutlaka uğramalısınız.  Cevizli kelebek sucuk, şalgam suyu, cevizli salça almadan ayrılmayın. Ev yapımı nar ekşilerini, hibiskus çayı ve kuru patlıcan da alınacaklar listenize eklenmeli…

Sipahi Pazarı

Urfa Balıklıgöl gezisinden sonra Urfa’nın pazarlarında her şeyi bulabilirsiniz. Pazarlık sünnettir ilkesiyle mutlaka güler yüzlü ve anlayışlı Sipahi Pazarı esnafıyla pazarlık yapın karlı alışverişler yapacağınıza emin olabilirsiniz 🙂

Hz. Eyüp Sabır Makamı

Urfa’da gezip Hz. Eyüp’ün sabır makamını görmeden gelinmez. Yüzyıllar önce Allah’tan sabır dileyen Hz. Eyüp’ün yaşadıklarını hissederek o mekânı gezmek insanı başka bir boyuta taşıyor. Eyyübiye ilçesinde bulunan Hz.Eyüp Sabır Makamı içerisinde şifalı su kuyusu ve çilehanenin hikayesi de tüyler ürperticidir. Hz. Eyüp zorluklara göğüs gerdiği çilehanede Allah tarafından şifaya kavuştuğu mucize yeridir. Mağara çilehane ziyaret yeri olarak binlerce ziyaretçi akınına uğruyor. Oradan bidon alarak şifalı sulardan temin etme şansına sahipsiniz. Hz. Eyüp burada şifa bulduktan Sonra Urfa’ya 75 km Olan Eyyubi’ye beldesine eşi Rahime Hanım ile yerleşmiş ve orada vefat etmiştir.

Maneviyatı yüksek,efsaneler ve hikayelerle dolu güzel bir rota için, Urfa Balıklıgöl mutlaka gezi listenizde olmalı ve bir an önce gerçekleştirmelisiniz diye düşünüyoruz.Küçük bir hatırlatma;Balıklara çok fazla yem atmayın,aşırı beslenmekten sıkıntı oluşabiliyor.

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here