Yerebatan Sarnıcı Geçmişin Yer Altındaki Yüzü

0
127

İstanbul’da gidebileceğiniz birçok tarihi yapı size ilginç ve büyüleyici gelecektir. Ama içlerinden bir tanesi hepsinden de ilginç. Burası Topkapı Sarayı’nın sınırları içinde yer alan ve su ihtiyacını karşılaması için yaptırılan Yerebatan Sarnıcı’ndan başka bir yer değil. Sütunları, suları, işlemeleri, kemerleri ve tüm ayrıntıları ile hayran kalmamak imkânsız.

Yerebatan Sarnıcı

Sarnıc toplam 9.800 metrekarelik bir alan yayılmış durumda.Toplamda 10 bin tona yakın suyu depolama kapasitesine de sahip.Oldukça sade bir girişe sahip olan bu yapıya girerken sizi 52 basamaklı bir merdiven karşılayacaktır. Bu taş merdivenlerden indikten sonra gözlerinizi kaldırın ve karşınızda boylu boyunca uzanan manzaranın keyfini çıkarın. Tam tamına 9 metre yüksekliğinde 336 adet sütun ile karşılaşacaksınız.

Yerebatan Sarnıcı Geçmişin Yer Altındaki Yüzü

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bu sütunlar içinde daha sonra da bahsedeceğimiz Medusa Başları da dahil olmak üzere 336 sütunun büyük kısmı o dönemde eski olarak görülen yapılardan getirilerek yapılmış. Bu nedenle birden çok farklı stilin izlerini Yerebatan Sarnıcı’nın sütunlarında görebilmeniz oldukça olası. Sütunlar birbirlerine 4,80 metre uzaklıkta ve 28 taneden 12 sıraya sahip. Su ile dolu olan bu sarnıçta ileriye doğru gidebilmek amacı ile köprülerden yürüyebiliyorsunuz.

Yerebatan Sarnıcı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kafanızı kaldırıp yukarıya baktığınızda ise kemerler ile karşılacaksınız. Aynı zamanda bu yapının tabanı tamamen tuğla kullanarak inşa edilmiş ve su geçirmemesi adına duvarlar Horasan Harcı dökülerek inşa edilmişler.

Yerebatan’ın bir diğer adı da aslında “Bazilika Sarnıcı”dır. Hatta yabancı dillere çevrilirken bu isimle anıldığını görebilirsiniz. Bunun nedeni ise bulunduğu bölgede bulunan eski dini yapılardır.

Bu yapının içi günümüzde görselliği desteklemek amacıyla su ile doldurulmuş ancak köprülerin ayaklarına kadardır bu su. Gezen herkes bir dilek tutarak küçük bozuk paraları attığını da söylemeden geçemeyeceğiz. Kim bilir belki dileğiniz kabul olur ama unutmadan söyleyelim atılan madeni paralar ara ara suyu tamamen doldurmaması adına toplanıyor.

Sarnıç Nedir? Ne İşe Yarar?

Yerebatan Sarnıcı’nın her bir detayını öğrenmeden önce cevaplamamız gereken önemli soru bu. Birçoğumuz bu kelimenin anlamını bilse de içimizde tam olarak bilmeyenler olabilir.

Yerebatan Sarnıcı

Sarnıç, içinde su biriktirmek amacıyla yer altına yapılan eski tip depolardır. Bu yapılar genellikle yağmur suyunu depolamak adına inşa edilmişler. Eskiden evlerin bodrumlarına yaptırılan sarnıçlardan bir tane de Topkapı Sarayı’nda görmemiz kaçınılmaz.

Yerebatan Sarnıcı Ne Zaman Yapıldı?

Bu sarnıcın ilk inşaatı I. Justinianus tarafından 532 yılında yapılmış ve o dönemin Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak amacı ile görev almış. Bu sarnıç yapım sürecinde 7000 kölenin de çalıştığını kaynaklardan okuyabiliyoruz.

1453 yılında İstanbul, Osmanlı egemenliğine geçmiş ve Topkapı Saray’ının içerisindeki bahçelerin sulanması amacı ile kullanılmaya devam etmiş. Ancak bu yapı İslami kaidelere ters olduğu için kullanılmamasına karar verilmiş.

Tabi kendi haline terk edilen bu yapı yerini Osmanlıların kendi sistemlerine bırakmış ve 1544 yılına kadar gizli kalmış. 1544-1550 yıllarında Hollandalı P. Gyllius, bu kente Bizans’tan kalan kalıntıları araştırmaya geldiğinde kapılarını yeniden açmış.

Yerebatan Sarnıcı Ne Zaman Yapıldı?

Tabi yeniden keşfinin hemen ardından ünü hızla artmaya başlamış ve iki tadilat geçirmiş. Bunlardan birincisi III. Ahmet, ikincisi ise II. Abdülhamit döneminde gerçekleşmiş. Maalesef ki 1955 yıllarında bölgede bulunan bir inşaat çalışması sırasında 8 sütun hasar görmüş. Yıkılmaması adına da güçlendirme çalışmaları kalın beton tabakalarıyla yapılmış. Şu anda da gittiğinizde bu izleri görebilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı Medusa Nedir?

Eğer mitoloji ile biraz ilginiz varsa daha önce de Yunan Mitolojisinde geçen Medusa’yı duymuşsunuzdur. Eğer soruyorsanız Medusa ve Yerebatan Sarnıcı’nın bağlantısı nedir diye, cevabımız çok basit. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu yapı yapılırken sütunlar dönemin eski yapılarından getirilen taşlar ile yapıldığından burada birçok çeşitte sütun bulunuyor. Bunlar içinde de en çok dikkati çeken iki sütundur. Bunların en altında bulunan bir yan diğeri ise ters konulmuş Medusa başlarıdır.

Bu başların dönemin hangi yapısından geldiği halen bilinmiyor. Ancak buranın en çok ilgi çeken ayrıntıları olarak haklarında birçok hikâye ve efsane bile yazılmış durumda.

Yerebatan Sarnıcı Medusa Nedir?

Eğer Medusa kimdir diye merak ediyorsanız; Medusa, döneminin en güzel kadınlarından biriymiş. Sanılan hikâyenin aksine asıl hikâye de denizlerin tanrısı Poseidon’un dikkatini çeker ve bir Athena tapınağında genç kız olan Medusa’yla zorla beraber olur. Athena ise tapınağının kirlenme düşüncesi ile genç kıza yılanlardan oluşan bir saç ve gözlerine de inanılmaz bir güç verdi. Aslında bu güç genç kadını korumak için olsa bile ölümcül bir silahtı. Kim kötü niyetliyle ve Medusa’nın gözlerine bakıyorsa anında taşa çevriliyordu. İşte o zamandan sonra Medusa, korumaya ve kötü niyetli insanları yok etmeye çalışanların sembolü olmuştur.

Nedeni ne olursa olsun Yerebatan Sarnıcı’na geldiğinizde en çok ilgiyi bu iki sütunun aldığını göreceksiniz. Hatta girip yürümeye başladığınızda bile bu sütunlara giden yolu gösteren tabelalar ile de karşılaşacaksınız.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Günümüzde müze olarak kullanılan bu büyüleyici sarnıca girerken bilet almanız gerekiyor. Ancak unutmayın buraya girerken üç farklı bilet sınıfı vardır. Bunlar yetişkin, öğrenci ve yabancı olarak sıralanmaktadır. 2019 tarihi ile yetişkin 10 TL, öğrenci 5 Tl ve yabancı turistlere ise 20 TL olarak belirlenmiştir.

Yerebatan Sarnıcı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Bir diğer sorunuz ise müze kartın geçerli olup olmadığı ise maalesef cevabımız hayır. Burası Kültür Bakanlığı’nın bünyesinde hizmete açık olarak belirlenmediği için Müze Kart ile giriş kullanılmamaktadır.İstanbul’da müzekart ile giriş yapabileceğiniz yerler için yazımıza göz atabilirsiniz;Müzekart

Yerebatan Sarnıcı Ziyaretçi Saatleri

Eğer Yerebatan Sarnıcı’na gitmek istiyorsanız hangi gün olursa olsun fark etmez. Haftanın istediğiniz günü bu yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Sadece bu müzenin yaz ve kış mevsimlerine göre açılış ve kapanış saatlerinde farklılıklar görülmektedir.

Yerebatan Sarnıcı Ziyaretçi Saatleri

Yaz döneminde 09.00’da kapılarını açan müze, 17.30’da kapanıyor. Kış döneminde ise de aynı saatlerde olsa da bazen yaz saatlerinde farklılıkların olduğunu görebiliyoruz.

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

Yerebatan, daha önce de dediğimiz gibi meşhur Sultanahmet semtinde yer alıyor. Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanına oldukça yakın olan bu yapıya nasıl gidebileceğinizi aktarmak istiyoruz şimdi de sizlere…

Buraya gitmenin en mantıklı ve hızlı yolu kesinlikle tramvayı kullanmaktır. Kabataş-Zeytinburnu arasında bulunan tramvaya binerek Sultanahmet durağında inmeniz yeterli olacaktır. Ama tercihiniz otobüs ise, Sultanahmet’e gelen her araç buraya kadar gelebilir veya Kapalı Çarşı’ya gelerek oradan 10 dakikalık bir yürüyüş ile Yerebatan Sarnıcı’na ulaşabilirsiniz.

Yerebatan Sarnıcı’na Nasıl Gidilir?

Yerebatan Sarnıcı’nı gezdikten sonra hemen yakınındaki diğer tarihi miraslarımızı da görmek isterseniz bir fikir vermesi açısından gezi yazılarımızı inceleyebilirsiniz;Topkapı Sarayı Ayasofya

Yerebatan Sarnıcı kesinlikle mükemmel ve görmeniz gereken bir yer olarak İstanbul tarihinde yerini alıyor. Hangi ulaşımı seçerseniz seçin sonunda mükemmel bir yere geleceğinizi sakın aklınızdan çıkarmayın.

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız;Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here