YEŞİL PASAPORT NEDİR?KİMLERE VERİLİR?NASIL ÇIKARTILIR?

30
197

Merhaba sevgili Ankara Gezginleri takipçileri.Bu yazımızda sıklıkla sorulan “Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport) nedir, Kimlere verilir ve nasıl çıkartılır?” sorularının cevaplarını inceleyeceğiz sizlerle birlikte…Haydi başlayalım.

 

Yeşil (Hususi) Pasaport Nedir?

Yeşil pasaport kadro derecesi 1-2-3 olan devlet memurlarına ve eski bürokratlara verilen bir pasaport türüdür. Yeşil pasaportu çıkarma yetkisi kamu personelleri arasında doktor, öğretmen gibi devlet memurlarına verilir. Devlet memurları görevlerinden çekildiklerinde de yeşil pasaportlarını kullanmaya devam edebilirler. Yeşil pasaport sahibi kişilerin aile bireyleri de yeşil pasaportun ayrıcalıklarından faydalanabilir. Yeşil pasaportu en fazla 5 yıl geçerlilik süresi vardır. Dolaşım imkanı bordo pasaporta göre daha geniştir. Her kamu görevlisi Yeşil pasaport alamaz. Kamu görevlilerinin % 4 lük kemsi bu pasaporttan faydalanabilir.

Yeşil Pasaportun Dolaşım Gücü

Yeşil pasaportunuz ile dünya genelindeki ülkelerden 195 tanesinde rahat dolaşım sağlayabilirsiniz. Bordo pasaport ile 152 ülkeyi, Amerikan pasaportu ile 174 ülkeyi, Rus pasaportu ile 105 ülkeyi, İsrail pasaportu ile 147 ülkeyi, Çin pasaportu ile 52 ülkeyi dolaşabilirsiniz. Tüm bu veriler dikkate alındığında Yeşil pasaportun çok geniş bir dolaşım imkânı sunduğu anlaşılmaktadır.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

*Kadrolu devlet memuru olup kadro derecesi 1-2-3 olanlara

*Devlet memur emeklilerine

*TBMM eski üyeleri ve eski bakanlarına

*İl, ilçe, Büyükşehir Belediye Başkanlarına

*Devlet sporcusu unvanı alan kişilere

*Devlet memuru eşleri, reşit olmayan çocukları, bekar çalışmayan çocukları, öğrenime devam eden çocuklarına, sağlık raporu ile bakıma muhtaç çocuklarına, iş sahibi olmayan çocuklarına verilir.

 Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır ?

 657 sayılı kanuna tabi iseniz Hizmet Damgalı Pasaport Talep Formu doldurun. Yeşil pasaport hak sahipleri için başvuru yapacaksanız yeşil pasaport talep formunu doldurmanız gerekir. Emekli olduğunuz kurumdan kadro ve derecenizi gösteren bir belge temin etmelisiniz. 2 adet biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanınızın aslı, parmak izi alındı belgesi ve bankaya pasaport cüzdan bedelini ödeyerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Tüm bu belgeleri temin ederek Nüfus Müdürlüğünden randevu alın. Başvuru yaptıktan sonra belgeleriniz düzenlenip PTT Kargo ile belirttiğiniz adrese yeşil pasaportunuz gelir.

Yeşil Pasaport Ücreti ve Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Yeşil pasaportların geçerlilik süresi en az 6 ay en fazla 5 yıldır. Pasaport için güncel pasaport defteri 2019 yılı itibari ile 133 liradır. Başvuru tarihinizden itibaren 5 yıl süreyle yeşil pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Pasaport 10 iş günü içinde belirttiğiz adrese teslim edilir. Teslim PTT kargo aracılığı ile yapılır.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

1 – Hususi Damgalı Pasaport Talep formunu doldurmalısınız.

2- Hak sahibi adına düzenlenen Matbuu Talep Formu

3- Emekliler için Kadro Derecesini Gösteren Belge

4- 1 tane biyometrik fotoğraf

5- Nüfus cüzdanının aslı

6-Öğrenciler için öğrenci belgesi

7-Engelli çocuklar için sağlık raporu

8-Varsa eski pasaport

9-Pasaport defter bedelinin ödendiğine dair banka dekontu

Yeşil (Hususi) Pasaport ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri yazımızda bulduğunuzu umuyoruz…

Yurt içi seyahatleriniz için ülkemizin gezi haritasını da incelemek isterseniz;Türkiye’de Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın ….MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

30 YORUMLAR

  1. Devlet memurum ancak yeşil pasaport alabılmek için beklemek zorundayım henüz.Yeşil pasaport kimlere verilir konusunda aydınlatıcı bir yazı oldu benim için…

  2. Merhaba. 1.5 yıl daha öğrenciliğim devam edecek ve yeşil pasaport sahibiyim. Yakın zamanda sigortalı olarak çalışmaya başlama ihtimalim var. 1 yıl önce öğrencilerin çalışmaya başlaması durumunda bile bu hakkı kaybetmeyeceği açıklaması yapılmıştı. Bu uygulama yürürlüğe girdi mi?

  3. Sırf yeşil pasaport almak için KPSS kasıp memur olmayı düşünüyordum 😀 Eğer öyle bir durum varsa kabul ediyorum. KPSS çalışacağım.

  4. Benim sonuç olarak passportum var, doktor değiliz ki yeşil olsun. Biz sıradan insanların passportu bile bordo bereli 🙂 büyüyünce değişik passport alacam, amaç tüm renkler olsun bizim olsun

    • Ersan bey sizin gibi insana gri pasaport uygun bence.devlet sızı görevlendırıp İrlanda’ya Google’ı incelemeye yollayacak :))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here