Yöresel Yemekler

Yaşadığımız bereketli topraklar bu güzel coğrafya yüzyıllardır çok çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.  Bu uygarlıkların kültürlerinden etkilenen coğrafyanın yemek kültürü de evrile evrile günümüze kadar gelmiş ve Türk yemek kültürünü oluşturmuştur. Yüzyıllar boyu topraklarımızda yaşayan etnik grup ve kültürlerin yemek bilinçleri de birbirlerinden etkilenmiştir. Yöresel yemekler denildiğinde aslında tam olarak söylenmek istenen; Türk Mutfağının etkileşim yaşadığı  Çerkez mutfağı, Orta Doğu Mutfağı, Süryani Mutfağı ve Rum Mutfaklarının bir sentezidir..

Yöresel Yemekler

İçindekiler

BÖLGE BÖLGE YÖRESEL YEMEKLER

Daha önce yapılan bir çalışma ile Türkiye’nin 81 ilinin lezzet haritası Ankara Ticaret Odası ile Ankara Patent Bürosu ortak çalışmasıyla çıkarıldı. 2205 çeşit yöresel yemekler ve içecekleri ile zengin bir mutfağa sahip olan Türkiye, adeta bir lezzetler diyarıdır. Bu enfes lezzetler yedi bölgeye yayılmış, hem midemize hem de gözümüze hitap eden tariflerle bizi mest etmeyi başarmıştır. Şimdi gelin Türkiye’nin bölge bölge, il il yöresel yemekler listesini hep birlikte inceleyelim ve damaklarda eşsiz tatlar bırakan bu lezzetleri daha yakından tanıyalım.

Yöresel Yemekler

Burada küçük bir uyarı yapmadan geçemeyeceğiz. O da; Türkiye yöresel yemekler yazımızı, siz siz olun sakın aç karnına okumayın! Sonra pişman olabilirsiniz…. Bizden söylemesi…. 😊)))

Ayrıca yöresel yemeklerimiz dışında bölge bölge ülkemizin tüm gezilecek yerlerini anlattığımız yazımıza göz atmak isterseniz;Gezilecek Yerler

MARMARA BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

Marmara Denizi, Karadeniz ve Ege denizi ile çevrelenmiş olmasından dolayı hem deniz ürünleri hem sebze hem de et yemekleri ile her damak tadına hitap eden Marmara Bölgesi yöresel yemekler listesi çok farklı tatlarla karşımıza çıkıyor.

Marmara yöresel yemekler listesinde ilk akla gelen lezzetlerden biri Bursa’nın meşhur İnegöl köftesidir. Dana kaburga etinden yapılan kıymanın ince çekilmesi ile yoğrulan İnegöl köftesi, lezzetini buradan alır. İnce kıyılmış soğan ve uygun miktarlardaki baharat ile İnegöl köftesi tadını hafızanıza kazır.

MARMARA BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

Et ve türevlerini yemiyor, vejateryanım Marmara yöresel yemeklerinde bana göre bir tat var mı diyorsanız  Marmara bölgesinin bir diğer ili Çanakkale’nin lezzeti Şaraşura’yı denemelisiniz. Hem tuzlu hem de şekerli bir sebze yemeği olan Şaraşura, hem soğuk hem de sıcak olarak tüketilebiliyor.  Kabak, fasulye, domates, pirinç ile yapılan Şaraşura, zeytinyağlı sebze yemekleri arasında yerini alıyor.

Marmara yöresel yemekler çeşitliliği arasında tatlıları nasıl diye sorarsanız, ilk akla gelen bir diğer Marmara ili Balıkesir’in Höşmerim tatlısını denedikten sonra siz karar verin diyebiliriz. Peynir tatlısı olarak da bilinen Höşmerim ’in bir de güzel hikayesi var. Savaşa giden kocası ya da oğlu olan bir kadının savaştan dönen oğlu ya da kocası için evde bulabildiği malzemeler ile yaptığı tatlı olduğu söylenir. Oğlu ya da kocasına “Hoş mu erim?” diye sormasıyla yıllardır dilden dile “höşmerim” olarak yerleşmiştir. Höşmerim, peynir mayası, irmik ve süt ile yapılmaktadır.

MARMARA BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

Tabi ki, Edirne’yi de unutmamak gerekir. Bir zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu tarihi şehir, yöresel lezzetleriyle de hafızalarda iz bırakıyor. Özellikle meşhur tava ciğerini, Edirne’den başka bir yerde yemeniz mümkün değil. “Ne var canım alt tarafı bir ciğer” demeyin. Edirne’ye has bu ciğeri tattığınızda daha önce ben ciğer yememişim diyeceksiniz. Bizden söylemesi.

Şimdi hazırsanız, şehir şehir Marmara Bölgesi’nin yöresel yemekler listesine hep birlikte bakalım ve bu müthiş lezzetleri daha fazla soğutmayalım. İşte ilk ilimiz Edirne…

Tava Ciğer

Tava Ciğer

Az öncede belirttiğimiz gibi adeta Edirne’nin simgesi haline gelen tava ciğer, tecrübeli ciğer ustaları tarafından zar gibi ince kesilir ve kızgın ayçiçek yağında unlanarak kızartılır. Eğer acıyı seviyorsanız tava ciğerle birlikte servis edilen kurutulmuş biber ve ince kıyılmış soğan, tava ciğerin tadını tamamlar nitelikte.

Mamzana

Mamzana

Soğuk servis edilen mamzana, közlenmiş patlıcan, biber, domates karışımından oluşan bir meze türüdür. Aslında bir tür salata olarak da kabul edilen, yapılışı basit ama lezzetli olan bu yemek, sarımsak, zeytinyağı ve limon suyuyla harmanlanarak servis edilir. Hemen hemen tüm yemeklerin yanına yakışan mamzana, doyurucu olma özelliğinden dolayı yöre halkı tarafında yemek olarak da kabul edilmiştir.

Kabak Bastı

Kabak Bastı

Osmanlı saray mutfağından miras kalmış bu lezzet, “Kabak kalvesi” olarak da bilinir.  Kabak sevmeyenlerin bile tattığında hayran kalacağı bu saray yemeği, bolca kuzu etiyle birlikte pişirilir. Servis edilirken üzerine dökülen tereyağı ise bambaşka bir lezzete kapı aralar adeta. Farklı lezzetler arayanlar için tavsiye edeceğimiz yemeklerden biridir kabak bastı…

Zerde

Zerde

Edirne’nin en meşhur tatlılarından biri olan zerde daha çok düğünlerde ve mevlitlerde ikram edilir. Aslında bir bakıma sütlaca benzese de, su ile pişirilen pirince, şeker, karanfil ve renklendirici olarak da zerdeçal ilave edilir. Üzerine kuş üzümü serpilerek soğuk olarak servis edilen zerde, hafif ve besleyici bir tatlıdır.

Tekirdağ Köftesi

Tekirdağ Köftesi

Kuzu ve dana eti karışık yağlı kıymadan, sarımsak, soğan, irmik, karbonat ve baharatlarla yapılan Tekirdağ köftesi lezzetini de unutulmaz tatlar arasına yazdırır. Batı komşularımız Bulgaristan ve Yunanistan mutfaklarında da bu köfteyi görmek mümkün. Tekirdağ köftesi için yapılan soslar da önemli.Acılı sos seviyorsanız salça ve acı kırmızı biber ile yapılan sosla da denemelisiniz.

Tirit

Tirit

Balıkesir lezzetlerinden biri olan Tirit, bilinen ekmekten değil özel olarak yapılan tirit ekmeğinin küçük küçük parçalar haline getirilerek hazırlanan bir yemektir. Parçalara ayrılmış tirit ekmeğinin üzerine tavuk suyu gezdirilir. Tavuk parçaları da tiftiklenerek üzerine konulduktan sonra kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Balıkesir’e yolunuz düşerse mutlaka denemelisiniz.

Sura

Sura

Balıkesir ve çevresinde özellikle bayram yemeği olarak bilinen Sura, özellikle Kurban Bayramı’nda daha çok yapılır ve tüketilir. Kuzu veya Oğlak etiyle yapılan Sura, kuzu ya da oğlağın içine pilav doldurulur ve yöresel salça ile soslanan et fırına verilerek yapılır.

Pazılı Kuzu Kapama

Pazılı Kuzu Kapama

Tavada tereyağında kızartılan kuzu eti, daha sonra tencereye alınır, soğanlar sotelenir ve pazı yaprakları da eklenir. Sotelenmiş soğan ve pazıları da etlerin üzerine kaplanacak şekilde yerleştirilir. Bir iki diş sarımsak eklenen tencere, su ve tuz eklenmesiyle birlikte 45 dakika ocakta kapağı kapatılarak pişirilir.

Kaysepi

Kaysepi

Kocaeli’nin değişik yöresel yemekleri arasında yerini alan Kaysepi tatlıdır. Kurutulmuş mürdüm eriği ile yapılan tatlı, kolay ve pratik. Kurutulmuş mürdüm eriği, tencerede yumuşayana kadar pişiriliyor ve ardından çekirdekleri çıkarıldıktan sonra tekrar bir miktar su ve şeker ilavesi ile kaynatılıyor.  Bir başka kapta eritilen tereyağını süzülen pişirilmiş mürdüm eriğinin üzerine ekleyip ceviz içi serpiştirilerek sıcak olarak servis ediliyor

İnegöl Köfte

İnegöl Köfte

Bursa denince ilk akla gelen İskender döner ve kestane şekeri olsa da İnegöl köftenin dillere destan tadı yöresel yemekler listelerinin ilk sıralarında yerini alır. Kuzu ve dana eti karışımı bir kıymadan hazırlanan İnegöl köfte, 100 seneden fazla bir geçmişe sahip ve Bursa lezzeti olarak anılmakta… Hepimizin severek yediği köfteyi birde Bursa’da denemelisiniz.

Şaşa Şura

Şaşa Şura

Kabak, taze fasulye, patlıcan ve patates birleşimine şeker, tuz ve pirinç eklenerek zeytinyağı ile yapılan bu yemek Çanakkale’ye aittir. Bu tadı yedikten sonra sizde kendi çok tüketilen yemekler listesine ekleyeceksiniz.

 Höşmerim

Höşmerim

Marmara bölgesinin en sevilen tatlılarından biridir. Çanakkale ili başta olmak üzere Kocaeli, Balıkesir, Edirne ve Tekirdağ’da daha çok tüketildiğine şahit olabilirsiniz. Ancak Çanakkale tatlısı olarak geçmektedir.

Bıldırcın Kebabı

Bıldırcın Kebabı

Bilecik yöresel yemekleri arasında yer alan Bıldırcın Kebabı, önce düdüklü tencere ile yapılan ardından soğan, patates, domates, sarımsak ve biber eklenerek fırına verilen bir yemektir. Sıcak servis edilen Bıldırcınların lezzetine doyamayacağınıza garanti verebiliriz. Bilecik’in bu güzel yöresel yemeğini yemeden Bilecik’ten ayrılmayın.

Linga Tatlısı

Linga Tatlısı

Krepe benzeyen bir hamurdan yapılan Linga tatlısı, teflon tavada hafif yağda kızartılır ve ardından içine ceviz içi sarılarak üzerine pekmez dökülerek sıcak servis ediliyor. Bilecik yöresine ait bir tatlı olan Linga, kolay olması ile de ev hanımların ani misafirlerine çözüm olarak görülüyor.

Termal Sarma

Termal Sarma

Adı ile müsemma termal sarma Yalova yemekleri arasında en meşhur ve en lezzetli olanıdır. İnceltilmiş biftek içine sarılan sebzelerin tadına varmak isterseniz Yalova’ya gittiğinizde mutlaka denemelisiniz. Özellikle Yalova’nın Termal ilçesinde yapılan bu yemek, Yalova’nın vazgeçilmez yemeklerinden biridir.

Pavli

Pavli

Yalova’nın bir diğer en meşhur yemeklerinden Pavli ise haşlanmış lahanadan yapılmaktadır. Hafif ve sebze yemeği sevenlerden biri iseniz bu tat da tam size göre olabilir.

İZMİR YÖRESEL YEMEKLER

Ülkemizin batısından doğusuna kuzeyinden güneyine her bir karış toprağının bereketi, Türk mutfağına fazlasıyla yansır. Dünyadaki en zengin mutfaklar arasında yerini alan Türk mutfağı, birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ile çeşitlenir. Türkiye’nin her yeri ayrı bir lezzet durağıdır. Batısında, güneyinde, kuzeyinde zeytinyağlı yemekleri, mezeleri, balık ve tavuk yemekleri ile Anadolu’da hamur işleri, doğusunda ise et yemekleri ile önce göze sonra mideye hitap eder.

Kabak Çiçeği Dolması

Kabak Çiçeği Dolması

Kabak çiçeği dolması Ege’nin az bilinen fakat lezzetinden damak çatlatan bir yemeğidir. Kabağı herkes bilir ama kabak çiçeğini çok az kişi yemeğini yapar. Neredeyse zeytinyağının bu kadar yakıştığı bir başka yemek yoktur. Mayıs ve Haziran’da pazarlarda görülmeye başlayan kabak çiçeği Eylül ayına kadar Ege pazarlarında rahatlıkla bulunur. Özellikle Çeşme, Karaburun, İzmir, Cunda, Bodrum da kolaylıkla rastlayıp deneyebilirsiniz.

Zeytinyağlı Enginar Dolması

Zeytinyağlı Enginar Dolması

Enginar İzmir’in, sahil şeridi Urla, Mordoğan, Karaburun ilçelerinde yetiştirilir. İzmir mutfağının Nisan ayından itibaren vazgeçilmez sebzelerinden biridir. İzmir mutfağında en çok çeşidi yapılan sebzelerden biridir. Kuzu etli Enginar’dan iç baklalı Enginar’a, taze baklalı Enginar’dan, enginar kızartmasına, enginar dolmasından, enginarlı pilava kadar birçok çeşidi yapılır. Ege’de diğer illerden farklı olarak enginarın yapraklarının da yemeğin parçası haline getirilmesidir ve gerçekten yaprakları oldukça lezzetlidir. Yemeyi bilmek gerekir.

Şevketi Bostan

Şevketi Bostan

Şevketi bostan sebzesi diğer illerde pek bilinmez. Şevketi bostan demek Ege demektir.  Kasım ayında çıkan ve bahara kadar pazarlarda bulmak mümkündür.  Hem kuzu etli yemeği hem zeytinyağlısı hem de salatası yapılır.  İzmir pazarlarının yanı sıra Urla, Foça, Seferihisar ve Foça’da bulabilirsiniz.

İzmir Köfte

İzmir Köfte

İzmir köfte hemen hemen her evde pişen bir yemektir aslında… Bol salçalı biberli, halka halka dilimlenmiş patatesli köfteler çocuklarında oldukça sevdiği bir yemek… Her mevsimde yapılabilen İzmir köfteyi hepimiz oldukça yakından tanıyoruz elbette.

Zeytinyağlı Fava

Zeytinyağlı Fava

Yunan mutfağının da ortak çıktığı fava Ege ve İzmir’in vazgeçilmez mezelerinden biridir. Haşlanmış baklanın ezilerek yapılan, zeytinyağı ve limon ile servis edilen fava balık sofralarının vazgeçilmez mezelerinden biridir. İzmir, Kuşadası, Çeşme, Ayvalık, Cunda, daha nice Ege şehirlerinde hemen hemen her restoranda yiyebilirsiniz.

Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi

Ekşi tadı ve denizin tuzuyla, ekşi ama çok lezzetli deniz börülcesi, haşlandıktan sonra zeytinyağı, limon ve bazı tariflerde sarımsak ile lezzetlendirilir. Ege bölgesindeki hemen hemen tüm evlerde pişirilen bu yemek, hem besleyici hem de hafif olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Tire Köfte

Tire Köfte

Uzun, ince ızgara şişlere geçirilerek yapılan Tire köfte, diğer şişte yapılan köftelere benzemez. Odun ateşinde pişirilen ve önce kokusuyla sizi cezbeden Tire köfteyi yedikten sonra mutlaka evinizde de derin dondurucuda bulunsun diye almak isteyeceksiniz.

İzmir Lokması

İzmir Lokması

Ege’nin en sevilen tatlarından biridir lokma… Zaman zaman şerbetsiz, zaman zaman da bol şerbetli tüketilir. Ölüm, anma gibi özel günlerin hayır tatlısıdır. Şerbetsiz tüketilirken yanında İzmir tulum peyniri yemeyi unutmayın. Şerbetlisinin ise tadına doyum olmaz.

Şambalı

Şambalı

Un, irmik, Yoğurt, yumurta ile yapılan ve üzerine badem yerleştirilen Şambali, şerbetlenerek bir gün bekletilir. Bazı yerlerde Şambaba tatlısı olarak bilinen Şambali İzmir’in en sevilen tatlılarından biridir.

EGE BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

Zeytinyağının ve dolayısıyla zeytinyağlı yemeklerin memleketi olan Ege bölgesinde lezzetler hem sağlıklı hem de görsel olarak iştah açıcıdır. Zeytinyağlılar ile sınırlı kalmayan Ege yöresel yemekler listesi içinde biri var ki tadına doyulmaz İzmir köftesi…Koyun kıymasından yapılan patates domates ve biber ile tadı zirve yapan yemeğin sevmeyeni yok… Zeytinyağlı kuru ve taze Börülce,” Zeytinyağlı Kırlı Kızartma, Nohutlu Kereviz, Etli Enginar, Arap Saçı, Paşa Böreği, Zerde, Çingene Pilavı, Kedirgen Kavurması Aydın’ın sevilen yemekleri arasında…. Bir diğer Ege Bölgesi ili Afyon’da yetiştirilen haşhaş yemeklerinde vazgeçilmez baharatı olmuş. Haşhaşlı ekmekten haşgeçli çöreğe denemeniz gereken Afyon’un meşhurları…  Uşak’ta tarhana çorbası, Manisa’da Akhisar köfte ve Bohçacı Kebabı da Ege’nin yöresel yemekler sıralamasında yerini alıyor. Bu arada Ege demişken, ot yemeklerini unutmamak gerekir.

Börülce

Börülce

Börülce Ege’de çok çeşitli olarak yetiştirilir. Zeytinyağlı bol limonlu salatasından, çorbası, zeytinyağlı yemeği de oldukça sevilir.

Zeytinyağlı Bakla

Zeytinyağlı Bakla

İlkbaharın en sevilen yemekleri arasında yer alan Zeytinyağlı dere otlu bakla yemeği, yoğurtla birlikte hele soğuk soğuk yenildiğinde keyfine doyamazsınız.

Çökertme Kebabı

Çökertme Kebabı

Çökertme kebabı herkesin damak tadına hitap edebilen kebap ismini duyanın “ağır olur” önyargısını kıran Ege yöresel yemekleri arasında haklı yerini almış bir yemektir. Çökertme kebabı incecik dilimlenmiş patates kızartması ve ince ince dilimlenmiş etin domates sosu ve yoğurtla en güzel buluşmasıdır.

Turp Otu Salatası

Turp Otu Salatası

Salataların ve otların bölgesi olan Ege mutfağının en önemli salatalarından biri de Turp Otu Salatasıdır. Haşlanan Turp Otu, sarımsak, limon ve zeytinyağı ile yenilen salata Ege’deki sofraların vazgeçilmezlerindendir.

Papaz Yahnisi

Papaz Yahnisi

Dana etinin arpacık soğan ve sarımsakla buluşması hiç bu kadar lezzetli olmamıştı dedirtecek kadar güzeldir papaz yahnisi… Osmanlı döneminin yemeklerinden sayılan Papaz Yahnisi Ege’nin özellikle Kurban Bayramı zamanlarında çokça tüketilir.

Otlu Börek

Otlu Börek

Otlu börek yurdumuzun her yöresinde rastlamak mümkündür. Ancak, Ege usulü otlu börek ıspanak, pazı gibi bilinen lezzetler yerine, ebegümeci, kuzu kulağı gibi farklı otlarla ve lor peyniri desteğiyle yapılır ve bu lezzeti kolay kolay unutamazsınız.

Zeytinyağlı Yaprak Sarması ve Pazı Sarması

Zeytinyağlı Yaprak Sarması ve Pazı Sarması

Zeytinyağlı yaprak sarma ve pazı sarmasının yalnızca Ege’de olduğunu söylersek olmaz. Yaprak sarması da Pazı sarması da ülkemizin birçok yerinde görmek mümkündür. Ege’nin asma yapraklarına sarılan pirinç veya bulgurun tadını denemek ve farkını hissetmek isteyebilirsiniz.

Tarhana

Tarhana

Domatesin bol olduğu dönemlerde kırmızı biber ile birlikte hamur haline getirilen tarhana kurutularak kışa hazırlanıyor. Kışın vazgeçilmez çorbalarından biri olan Tarhana zaman zaman haşlanmış nohut ve kavrulmuş kıyma ile lezzetlendiriliyor. Sabah kahvaltısından akşam yemeklerine kadar Ege sofralarının vazgeçilmezlerinden bir olarak karşımıza çıkıyor.

 Labada Salatası

Labada Salatası

Ege’nin sağlık fışkıran otlarından biri olan Kuzukulağı ailesinden gelen Labada hem sapları hem de yaprakları salatada kullanılır. Haşlanmış buğday, fındık kırığı, nar ekşisi ve zeytinyağı, limon ile zenginleştirilen Labada Salatasını 7’den 70 herkesin yemesi gerek…

Sinkonta

Sinkonta

Manisa’nın yöresel yemekleri arasında yer alan Sinkonta’nın ana malzemesi balkabağıdır. Balkabağından yemek mi olur? Demeyin, soğan sarımsak ve balkabağının uyumunu bir de yoğurt eklendiğinde nasıl olacağını bir düşünün. Denemek istemez misiniz?

AKDENİZ BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

Türkiye’nin 7 bölgesi de birbirinden lezzetli mutfaklarıyla göz dolduruyor. Mideden önce görsellikleri ile göze hitap eden yöresel yemekler sebze yemeklerinden et yemeklerine, salata çeşitlerinden tatlılara kadar çeşitlikleriyle de herkese hitap ediyor. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan, Burdur; Isparta, Antalya, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay illerinin kendilerine has lezzetleri ve tarifleri, bölgeyi ziyaret eden misafirlerini oldukça memnun ediyor.

Ayrıntılı yöresel yemek listemize geçmeden önce,Akdeniz Bölgesinde Mersin İlimize özgü Tantuni yapımı ile ilgili bir videoya bir göz atmak istersiniz belki…

Yemekleriyle meşhur Hatay ilimizin yöresel yemekleri yazımızı okumak isterseniz;Hatay Yöresel Yemekler

Akdeniz Bölgesi yöresel yemekleri diğer bölgelere bakıldığında hafif ve sağlıklı beslenmeye yönelmiş olduğu görülür.  Sebzeler, deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler ağırlıklıdır. Et yemekleri de soslarla zenginleştiği görülür. Bölgede yaşayan etnik kimliklerden oldukça etkilenen yöresel yemekler ile Akdeniz Bölgesi’nin en gözde lezzetlerini sizler için derledik. İşte Akdeniz’in il il yöresel lezzetlerinden en meşhurları…

Tantuni

Tantuni

Mersin’in bu damak çatlatan lezzeti Tantuni özel bir yemektir. Lavaş ekmeğine sarılarak yenen bu yemek günümüzde hemen hemen her yerde fast food olarak karşımıza çıkıyor.  Dürümü yerken limon sıkmayı unutmayın. Tadına doyamayacaksınız.

Künefe

Künefe

Hatay’ın dünyaca ünlü tatlısı aynı zamanda Akdeniz yöresel yemekleri arasındaki yerini alan Künefenin yapılışı meşakkatli olsa da yenilmesi dillere destandır. Sıcak olarak yenilen künefe, kadayıfın arasındaki peyniri uzata uzata yemek, çok keyiflidir. Şerbetin tadını peynirle dengeleyen bu güzel tatlı tescilli damak çatlatan lezzetlerdendir.

Mahluta

Mahluta

Mahlûta kırmızı mercimeğin pirinç ile güzel uyumudur. Akdeniz mutfağının vazgeçilmez çorbalarından biridir. Özellikle Hatay ve çevresinde acı kırmızı biber ile zenginleştirilen çorba çok sevilir.

Babagannuş

Babagannuş

Akdeniz Bölgesi’ne ait bir patlıcan yemeği olan Babagannuş Hatay ilimizin yöresel lezzetleri arasındadır.  Bazı yerlerde yemekten ziyade meze olarak değerlendirilir. Patlıcana soğan, kırmız biber, karabiber gibi baharatlar eşlik eder. Et yemeklerinin yanına çok yakışan Babagannuş’un en lezzetlisi sebzelerin mangalda közlenerek hazırlanmasıdır.

Gülgas

Gülgas

Akdeniz’in leziz bir diğer et yemeği de Gülgas’tır. Gülgas aslında Kıbrıs’ta yetiştirilen bir bitki olup bu et yemeğinin içine ıspanak ile birlikte eşlik eder. Hem sebze hem de etli yemek olan Gülgas protein açısından oldukça zengindir.

Taratorlu Piyaz

Taratorlu Piyaz

Antalya’nın en ünlü tatlarından biri de Taratorlu Piyaz’dır. Yapılışı basit olan Taratorlu piyaz’ın en büyük özelliği sos yani taratorunda gizlidir. Tarator, sarımsağın dövülerek limon suyu ile karıştırılması ve tahinle karıştırılmasından oluşur. Bazı mutfaklarda ekmek kırıntısı da konulmaktadır. Haşlanmış fasulyeye sirke ile birlikte tarator sosu eklenir. Üzeri de haşlanmış yumurta ve domateslerle süslenir. Böylece dillere destan bir lezzet ve bir o kadar da görsel şölenle buluşursunuz.

Hibeş

Hibeş

Hibeş de Antalya’nın sevilen meze türlerinden biridir. Balık yemek istediğinizde yanına mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Balığa da et yemeklerinin yanına da çok yakışan Hibeş, sıvı bir meze olup ekmek batırılarak tüketilir. Tahin, limon suyu, kimyon ve tuz karışımına zeytinyağı ve acı toz biber çok yakışmış diyebiliriz.

Laba Dolması

Laba Dolması

Laba, Akdeniz Bölgesi’nin en meşhur ve lezzetli et yemeklerindendir. Kaburga dolmasının Alanya’ya özel bir tarifle hazırlanmasından dolayı “Laba” olarak adlandırılan bu nefis yemek; kaburga kemiklerinin haşlanması sonucu elde edilen et suyundan pilav pişirilir ve etler kızartılarak tepsiye serilmiş pilav üzerine yerleştirilerek hemen ardından fırına verilir. Damaklarda unutulmaz bir tat bırakan bu dolmayı Alanya’ya yolunuz düşerse mutlaka denemelisiniz…

Fıstıklı Köfte

Fıstıklı köfte Akdeniz yöresel yemekleri arasında etsiz yapılan köftesidir. Etsiz köfte mi olur demeyin. Yapılışı da oldukça kolay olan bu köfteyi evinizde sizde kolayca yapabilirsiniz. Bulgur ve un yoğrulur.  Fındık büyüklüğünde küçük toplar yapılır. Tuzlu su kaynatılır ve küçük toplar bu tuzlu suda haşlanır. Pişen küçük toplar süzülerek sarımsaklı yoğurt ile üzeri kaplanır. Üzerine tereyağı kırmızı biber ikilisi gezdirilir.

Kabune

Kabune

Kabune, Isparta ilinin lezzeti dillere destan düğün yemeğidir. Soğanı temizlenir halka halka doğranarak tuz ve biberle ovulur, pirinç yıkanır. Et haşlanıp, ufalanır. Soğan altta kalacak şekilde ardından ufalanan et ve pirinç yerleştirilir. Üzerine porselen bir tabak kapatıldıktan sonra et suyu eklenerek 25 dakika kadar pişirilir. 10 dakika kadar dinlendirilen Kabune, ters çevrilerek servis edilir..

Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

Akdeniz lezzetlerinin arasında reçellerden de bahsetmek gerekir. Özellikle Akdeniz Bölgesi’nin meyvesi olan turunçlardan yapılan reçellerle yapılan kahvaltılara doyum olmaz. Turunçların kalın kabukları soyulduktan sonra kabuklar ipe dizilerek 2 ya da üç soğuk suda bekletilir. Sonra her reçel yapımında olduğu gibi turunçlar da şekerle kaynatılarak reçel kıvamına kadar beklenir.

Tabi güller diyarı olan Isparta gül reçelinin de atlamamak gerekir. Gül yapraklarından yapılan gül reçelinin o muhteşem tadını Isparta’dan başka hiçbir yerde yakalayamazsınız.

Patlıcan Reçeli

Patlıcan Reçeli

Akdeniz Bölgesi’i ile özdeşleşmiş olan patlıcan reçeli, sebzenin tatlıya dönüşmüş hali olarak çıkar karşımıza.

Kahvaltılarda değişik tat arayanlara armağanı patlıcan reçeli de mutlaka tadılması gerekenler listenize eklenmeli.  Patlıcanlar soyulduktan sonra 2-3 saat kireçli suda bekletilir. Bol suyla yıkandıktan sonra şekerle patlıcanları bir gece birlikte bekletmek gerekir. Daha sonra karanfille birlikte ocakta su ilavesiyle kaynatılır. Böylece sebzelerden reçel yapılabileceğinin kanıtıdır adeta Iğdır patlıcan reçeli….

İÇ ANADOLU BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

Bir ülkenin yemekleri o ülkenin geçirdiği tüm evreleri, o coğrafyada yaşayan tüm toplulukları, yaşayan toplulukların kültürlerini, yaşayış şekilleri hakkında ipuçları ile doludur. Anadolu Türkler için hemen hemen her medeniyetin geçiş yeri olduğu için mutfağı da oldukça zengindir. Günümüzde şehir merkezlerinde yöresel yemekleri az olarak görülse de köy yaşantılarının olduğu her yerde yöresel yemekleri her zaman tatmak mümkün…

İç Anadolu yöresel yemekleri ağırlıklı olarak hamur işleri, buğday, bulgur ve et yemekleri ile dikkat çeker. Kayseri’nin mantısı, Ankara’nın Ankara tavası, Eskişehir’in Çiğ Böreği, Sivas’ın Gazete Baklavası İç Anadolu’nun damak çatlatan lezzetlerindendir. Şimdi bir de İç Anadolu’nun yöresel yemekler listesine ayrıntılı olarak bir göz atalım…

Kayseri Mantısı

Kayseri Mantısı

Kayseri Mantısı; Kayseri’nin meşhur lezzeti mantı aslında Türkiye’nin her yerinde yapılan bir lezzettir. Önemli özelliği el açması olmasıdır. Açılması yapılması uzun yemesi ise çok kısa süren Kayseri mantısı, herkesin çok sevdiği yemekler arasındadır

Yağlama

Yağlama

Yağlama da mantı gibi çıkış noktası Kayseri olsa da ülkemizin her yerinde rastlamak mümkündür. Mayalı hamur, açılarak kızgın yağda kızartılır; Kıyma, soğan ve çeşitli baharatlarla lezzetlendirilen iç harcı, yağlamaya sarılarak yenilir.

 Ankara Tava

Ankara Tava

Çok lezzetli bir et yemeği olan Ankara tava, sotelenmiş etten ve arpa şehriyeden yapılır. Tadına doyum olmayan Ankara tava, İç Anadolu’da çok sevilir.

Kuzu Etli Buhara Pilavı

Kuzu Etli Buhara Pilavı

Kuşbaşı kuzu etinden ve havuç, domates gibi sebzelerden bir pirinç pilavı düşünün. Lezzeti dillere destan Kuzu etli buhara pilavı ana yemek yanına pilav yerine kendisi ana yemek olarak damaklarınızı şenlendiriyor.

Çi Börek

Çi Börek

Çi börek Eskişehir’in en sevilen böreğidir. Tatar böreği olarak da bilinir. Kıyma ve hamurdan oluşan ve çabucak pişen bir börek olarak herkesin kolaylıkla yapabileceği bir börektir. Püf noktası çok kızdırılmış yağda kızartılmasıdır. Bir de uzun süre kızgın yağda kalmaması ve çıktıktan sonra yağının bir peçetede alınması iyi olur.

Balaban Kebabı

Balaban Kebabı

Sinirleri alınmış ve terbiye edilerek dinlendirilmiş etten yapılan Balaban Kebabı, ramazan pidesi ile yapılır ve Ramazan ayının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Geniş bir kapta kıyma, bayat ekmek kırıntıları, ince doğranmış kuru soğanları, tuz ve karabiber ile iyice yoğurulur. Kızgın yağda yassı hale getirilmiş köfteler kızartılır. Biber ve domatesler közlenir. Tereyağlı domates sosu bir başka tavada kavrulur. . Küp küp doğranmış ramazan pidesini servis edilecek tabakta et suyu ile ıslatılır. Çırpılmış yoğurt ve ardından domates sosu da üzerine döküldükten sonra köfteleri yerleştirin. Üzerine kızgın tereyağı gezdirilir ve servis edilir.

Keşkek

Keşkek

Koyun eti, dövme ve nohut ile hazırlanan Keşkek İç Anadolu Bölgesi’nin yöresel yemekler listesinde  en baştadır.  Her yörede yapılabilen Keşkek, özellikle düğün yemeği olarak da bilinir.

Gazete Baklavası

Gazete Baklavası

Sivas’ın en ünlü tatlılarından biri Gazete baklavasıdır. İçi bol cevizli olarak yapılan bu baklavanın hamuru özeldir. Hamurunda sirke, soda, margarin ve limon suyu ve un yer almaktadır.  Bu da hamuru oldukça değişik şekilde lezzetlendirir.

Nohutlu Yahni

Nohutlu Yahni

Konya’nın en sevilen et yemeklerinden biri de Nohutlu Yahnidir. Nohutlu yahni, dana etinden ve nohuttan oluşan az malzemeli ama çok lezzetli bir yemektir. Soğan ve baharatlarla tatlandırılır.

Bamya Çorbası

Bamya Çorbası

Mevlâna’nın şehri olan güzel Konya’nın bir diğer meşhur yemeği ise Bamya Çorbasıdır. Etli olarak pişirilen bu leziz çorba, yazın ipe dizilerek kurutulan bamyadan pişirilir. Düğünlerin ve özel günlerin vazgeçilmez çorbalarından biridir diyebiliriz.

Kırşehir Yoğurt Çorbası

Kırşehir Usülü Yoğurt Çorbası

Yoğurt çorbası aslında Türkiye’nin her yerinde sevilerek yapılan çorbalardan biridir. Yeşil mercimek, nohut, dövme ile yapılan yoğurt çorbasına Kırşehir’de ayrıca patlıcan domates ve biber de katılmaktadır. Bu da Kırşehir usulü yoğurt çorbası denmesinin nedenidir..

Madımak

Madımak

Yozgat yöresinin en çok sevilen lezzetlerinden biri de Madımak’tır. Madımak otu ile yapılan yemek, soğan, biber, domates ve bulgur eklenerek pişirilir ve sofralarda yerini alır.  İç Anadolu’nun meşhur lezzetlerinden biri olan Madımak, yöresel yemekler listelerinde oldukça beğenilen yemeklerden biridir.

Arabaşı Çorbası

Arabaşı Çorbası

Arabaşı, tavuk suyunun hamur parçacıklarıyla servis edildiği bir çorba türüdür. Hamurlar fırında pişirilir, baklava baklava kesilen hamurların üzerine tavuk suyu dökülür. Fazla döküldüğü için çorba görüntüsüyle Arabaşı çocukların çok sevdiği bir çorbadır.

Kokina çorbası

Kokina çorbası

Kuzu eti tencerede 3-4 bardak suyla haşlanır. Bir başka tencerede soğan ve sarımsak sotelenir. Haşlanan et ile karıştırılır. İnce kıyılmış lahana, domates salçası eklenir. Bulgur, et suyu, tuz ve karabiberi koyduktan sonra kaynatılır. Kokina Çorbası özellikle Aksaray’da Ramazan aylarının en sevilen ve doyurucu çorbası olarak sofraların konuğu olur.

 DOĞU ANADOLU BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

Doğu Anadolu Bölgesi, Türk mutfağının en zengin mutfaklarından biridir. Özellikle et yemekleri ve tatlı çeşitleriyle dikkat çeker.  Doğu Anadolu Mutfağının bir özelliği de iklim şartları yüzünden özellikle sebze ve meyveler kurutularak ya da kavrularak saklanmaya devam edilmesidir. Hayvancılık ile geçinen yöre halkı özellikle peynir yoğurt gibi hayvansal ürünlerini küplerde saklıyor.  Doğu Anadolu bölgesi yemek kültürü ise ağırlıklı olarak kırmızı et, hamur işlerini kapsamaktadır.

Kars Kaşarı

Gelin önce Doğu Anadolu Bölgesinin şehirlerini hatırlayalım; Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Erzurum, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Malatya illeri yer alıyor. . Doğu Anadolu Bölgesi kendi yağıyla kavrulmaya çalışan bölgelerimizden biridir. Hayvancılığın yapıldığı bölgelerde mutfaklarda yoğurt eksik olmaz.  Yoğurtlu çorbalar ve yemekler özellikle dikkat çeker.. Doğu Anadolu’nun bir diğer özelliği de hayvancılığın sonucu olarak peynir üreticiliğidir. Van da Kars’ta bu anlamda en iyi peynir üretilen illerdir.  Van’ın otlu peyniri, Kars’ın kaşar peyniri Türkiye’de de çok tercih edilen peynir çeşidi olmuştur.  Doğu Anadolu’nun illerinde yöresel yemekler her zaman doyurucu ve sağlıklıdır. Yemekler, baharatlar ve otlarla desteklenir. İşte sizler için hazırladığımız Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yöresel yemekleri

Hörre

Hörre

Yöre halkı tarafından un çorbası olarak da adlandırılan Hörre, zahmetsiz ve yapımı kolay olduğu için Kars evlerinde çok sık pişirilen bir çorba çeşididir.  Üzerine tereyağı gezdirildiğinde tabiri caizse “yeme de yanın da yat” dedirten bir lezzettir Hörre…

Piti

Piti

Piti yemeği, Kars’ın sevilen yemeklerinden biridir. Nohutlar bir gece önceden ıslatılır ertesi gün suyunu değiştirerek haşlanır ve süzülür. Kabukları soyulan nohutlar bir kâsede bekletilir. Tuz ve karabiber ile kuşbaşı etler tencerede az su ile pişirilir. Yufkalar sac üzerinde kızartılıp küçük parçalara ayrılır. Tepsiye konulur. Et suyu ile ıslatılır et ve nohut piştikten sonra yufkaların üzerine konularak servis edilir.

Kars Ketesi

Kars Ketesi

Hemen hemen her yörenin kendine özgü ketesi var. Ancak Kars ketesinin de enfes tadına bakmanızı öneriyoruz. Özellikle sabah kahvaltılarına, bir dilim Kars ketesi muhteşem yakışıyor.

Erzincan Lokumu

Erzincan Lokumu

Erzincan lokumu, özellikle yörenin kadınlarının çay saatlerinde yemek üzere çocuklarına yaptıkları bir kek çeşididir. Kurabiye hamuru gibi yapılan ama kek tepsisine yayılarak baklava baklava dilimlenip pudra şekeri serperek yenilir.

Bozbaş

Bozbaş

Iğdır ilinde  yöresel yemekler denince akla gelen yemeklerinden biri Bozbaş’tır. Yapılması kolay ve lezzetli bu yemek et, patates, nohuttan yapılmaktadır. Hem turistlerin hem de yöre halkının severek yediği Bozdaş’ın servisi de bir hayli ilginç. Özenle pişirilen yemek, bir maşrapanın içine konularak sunuluyor. Bu durumda doğal olarak Bozdaş’ a olan ilgiyi oldukça arttırmış durumda.

Ciğer Taplemesi

Ciğer Taplemesi

Koyun ciğerinden yapılan ciğer taplemesi aslında ciğer köftesidir. Koyun ciğerini kıyma gibi çektirip soğan ve biber de incecik doğranır. Reyhan, tuz, karabiber eklenip bulgur ile yoğrulur. Yuvarlak köfteler haline getirilen Ciğer taplemesi, kaynar suda haşlanarak yapımına devam edilir. Tereyağı eritip süzerek haşladığınız köftelerin üzerine gezdirin. Üzerine maydanoz serpiştirilen ciğerlerin tadına doyamayacaksınız.

Cağ Kebabı

Cağ Kebabı

Erzurum’un en meşhur yemeği olan Cağ kebabı “Oltu kebabı” olarak da bilinir. Kuzu ya da keçi etinden yapılan Cağ kebabının püf noktası önceden terbiye edilerek yatık bir şişe geçirilen etin odun ateşinde döne döne hazırlanıyor olmasından kaynaklanır. Cağ denilen şişler yüzünden adı da Cağ Kebabı olmuştur. Domates, Soğan ve Tandır ekmeği üçlüsü ile servis edilen Çağ Kebabı damak çatlatan bir lezzettir.

Kadayıf Dolması

Kadayıf Dolması

Dillere destan sıcak bir tatlı arıyorsanız Erzurum’un o meşhur kadayıf dolmasıyla buluşma vaktiniz geldi demektir. Tel kadayıfın içine ceviz ya da fındık içi konulur ve yağda kızartıldıktan üzerine şerbet dökülür. Eğer yaz aylarında bu lezzetle tanışırsanız mutlaka dondurmayla denemelisiniz.

Dersim Kömbesi

Dersim Kömbesi

Pargaç, Kömbe, gömme isimlerinin hepsi Tunceli daha doğrusu Dersim Kömbesi, az malzemeli ama çok lezzetli ayrıca çok doyurucu bir yemek olarak karşımıza çıkıyor.

Mastuva

Mastuva

Mastuva, Bingöl’ün yöresel yemekleri arasında en kolay en çok yapılanı olarak söylenebilir. Bulgur ayıklanıp bir tencerede kaynatılırken konulan ayran tahta kaşıkla karıştırılması sonucu yoğun hatta katı hale dönüşür.

 Kırkçikli Kelem Dolması

Kırkçikli Kelem Dolması

Muş yemekleri arasında yerini alan domatesli lahana sarması yerel adıyla kırçikli kelem dolması olarak bilinir. Yağlı kıyma bulgur ile birlikte yoğrulduktan sonra haşlanmış olan lahana yapraklarına sarılır. Tencereye yerleştirirken bir sıra lahana sarması bir sıra domates ve biber serilir. Ve öyle pişirilir. Piştikten sonra tereyağlı pul biber ile servis edilir.

Abdigor Köftesi

Abdigor Köftesi

Abdigor Köftesi Ağrı’nın en meşhur yemeğidir. Soğan, yumurta ve kırmızı etin birleşimine baharatlar eklenerek yapılan bu köfte, çok lezzetli olmaktadır.

 Goşteberg Et

Goşteberg Et

Goşteberg otu ile yapılan bu ilginç isimli yemek, kuzu eti, soğan, tereyağı, salça ile lezzetlendirilir. Tüm bu malzemeler bir hayvan postuna doldurularak üzeri nemli toprakla kapatılır. Ve üst kısmında ateş yakılır. Uzun bir sürede pişen bu meşakkatli yemeği mutlaka denemelisiniz.

 Ayran Çorbası

Ayran Çorbası

Ayran çorbası hemen hemen her bölgede rastlanan bir tattır. Kimi yörelerde soğuk servis edilirken Ardahan da özellikle sıcak servis edilir. Çok lezzetli ve doyurucudur.

Hakkâri Kepaye

Hakkâri Kepaye

Bağırsaklar ve işkembe ile yapılan bu yemek oldukça emek isteyen bir iştir. Ama lezzeti gerçekten çok farklı ve güzeldir. Mumbar dolmasını andırsa da yapılışı biraz daha farklıdır. Ama Hakkari’ye yolunuz düşünce mutlaka yemeniz gereken yöresel yemekler arasındadır diyebiliriz.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, tarihi yapıları ve barındırdığı kültür yapısının yanı sıra, mükemmel lezzetlerin buluştuğu, yöresel yemekler açısından da zengin bir coğrafya sunuyor bizlere. Eğer planlarınızın arasında bir GAP turu yapmak var ise, Güney Doğu Anadolu’nun o zengin yemek mutfağını görünce kendinizi tutamayacak ve damaklarda tat bırakan bu muhteşem lezzetlerin hepsiyle buluşmak isteyeceksiniz.  Ancak bu lezzet diyarında dolaşırken, fazla kilo alabilirsiniz, bizden söylemesi… 😊

Urfa Usulü Çiğköfte

Güneydoğu yöre insanın yeme içme alışkanlarının neredeyse tamamı acılı, bol salçalı ve etli yemekler üzerine kurulmuştur. Dolayısıyla yöresel yemekler bakımından etli, bol acılı ve baharatlı yemekler ön plana çıkıyor. Bölgede yapılan tatlılar, çörekler ve kurutulmuş sebzelerden pişirilen lezzetler ise sizi bambaşka bir dünyaya götürecek.

Türkiye’nin her yerinde gördüğünüz çiğ köfte, Ali nazik kebabı, içli köfte vb. yemeklerin ana vatanı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Saydığımız bu yemeklerin en lezzetlilerini ancak buraya gelip tatmak gerekiyor. Et, baharat ve tatlılar diyarı da diyebiliriz aslında.

İçli Köfte

Şimdi gelin, sizler için hazırladığımız Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en meşhur yöresel yemekler listesine bir göz atalım….

ŞANLIURFA YÖRESEL YEMEKLER

Urfa’da ne yenir ne içilir diye sorulduğunda hemen hemen herkes bunun cevabını bilir elbette… Kebabın ve isotun ana vatanı diyebileceğimiz Şanlıurfa da her köşede yer almış kebapçı, lahmacuncu ve çiğ köfteciler sizi karşılar. Güneydoğu Anadolu Bölge mutfağının karakteristik tüm özelliklerini içinde barındıran Şanlıurfa’nın yöresel yemekleri de dolayısıyla bol acılı, salçalı ve baharatlıdır. En meşhur yemekleri ise; çiğ köfte, semsek, soğan tavası, ayran çorbası, kıymalı semsek, elma aşı, palıza, üzlemeli pilav, külünce, kenger aşı, erik tavası, tepsi kebabı vb….. İşte Urfa yöresel lezzetlerinden bazıları…

Söğürme

Söğürme

Patlıcan, kıyma veya isteğe bağlı olarak etle hazırlanan bu yöresel yemek, domates ve soğanın ilave edilmesiyle şahane oluyor. Tabi burada meşhur Urfa biberinin de yemeğe kattığı lezzeti unutmayalım.

Şıllık Tatlısı

Şıllık Tatlısı

Şanlıurfa’nın en meşhur ve en lezzetli şerbetli tatlılarından biri olan Şıllık tatlısını bir kez yiyen müptelası oluyor. Yolunuz Urfa’ya düşerse mu lezzeti yemeden dönmeyin diyoruz.

Ciğer Kebabı

Ciğer Kebabı

Yayımlanan haberlere göre Urfa’da yılda 5 ton ciğer tüketiliyormuş. Diğer kebap çeşitleri gibi ciğer kebabı da birçok yörede var. Ancak bir kez de bu efsane lezzeti Urfa’da denemeniz gerekiyor. Arada ki farkı ancak öyle anlayabilirsiniz.

GAZİANTEP YÖRESEL YEMEKLER

Gaziantep yöresel yemekleri de aynı Urfa yemekleri gibi etli, baharatlı, salçalı ve acılıdır. Güneydoğu Anadolu’nun hangi şehrine giderseniz gidin hemen hemen aynı lezzetlerle karşılaşırsınız. Peki, Gaziantep’te ne yenir derseniz? Cevabımız doğal olarak kebap çeşitleri ve lahmacun olacaktır. Antep mutfağının diğer yöresel yemekleri ise; içli köfte, alaca çorba, dolma, dövme aşı, at elması turşusu, ekşili tüylü acur ve bol fıstıklı ve tereyağlı Antep baklavasıdır. Sizler için hazırladığımız Gaziantep yöresel yemekler listemiz ise şöyle…

Beyran

Beyran

Beyran’a sulu et yemeği mi desek yoksa çorba mı desek bilemedik. En iyisi bu lezzeti tadınca siz karar verin. İsteğe bağlı olarak kuzu veya dana etiyle hazırlanan Beyran, pirinç, et yağı, sarımsak ve bol acılı ile hazırlanarak servis edilir.

Şıhıl Mahşi

Şıhıl Mahşi

Sıcak sıcak yemesi harika bir yemek olan Şıhıl Mahşi, aslında bir kabak dolmasıdır. Ancak öyle bir kabak dolması düşünün ki, içine bol fıstık, kıyma ve sivri biber giriyor ve sarımsaklı yoğurtla servis ediliyor.

Yuvalama

Yuvalama

Gaziantep’in bayram sabahlarının vazgeçilmezi olan Yuvalama, çorba kıvamında bir yemektir. Yöre düğünlerinin de olmazsa olmaz yemeklerinin arasındadır diyebiliriz.

DİYARBAKIR YÖRESEL YEMEKLER

Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi Diyarbakır’ın da kendine özgü tat ve lezzetlerde yöresel yemekleri ön plana çıkar. Sebze yemeğinden et yemeğine, tatlılardan salata çeşitlerine kadar Diyarbakır diğer Güneydoğu Anadolu şehirlerinden bir nebzede olsa ayrılır. Ancak Diyarbakır denilince akla ilk içli köfte, ciğer kebabı (cartlak kebabı), çiğ köfte ve Nuriye tatlısı gelir. Şehrin diğer yöresel yemeklerine gelince, işte size birkaç örnek;

Meftune

Meftune

Yörenin en meşhur yemeklerinden olan Meftune, kabakla hazırlanır ve tadındaki ekşiliğini sumaktan alınır. Ancak etli olarak pişirildiğinde tadına doyum olmaz lezzetlerin başında gelir diyebiliriz.

Duvaklı Pilav

Duvaklı Pilav

Sunumu kadar yemesi de lezzetli olan bu pilavın üzerine gezdirilen kıyma ve badem harcını denediğinizde, kendinizi bambaşka bir lezzet diyarlarında hissedeceksiniz.

 Pıçık

Pıçık

Bölgenin birçok şehrinde severek pişirilen Pıçık, “Hıllorik” olarak da bilinir. Küçük bulgur toplarının üzerine yoğurdun ilave edilmesiyle güzide bir lezzet ortaya çıkar.

Diyarbakır yöresel yemekler listesini inceledikten sonra Diyarbakır gezilecek yerlerini incelemek isterseniz; Diyarbakır Gezilecek Yerler

MARDİN YÖRESEL YEMEKLER

İpekyolu güzergahında olan tarihi şehrimiz Mardin, yüzyıllarca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve dolayısıyla zengin bir yemek kültürüne sahip olmuştur. Öyle ki; yöreye ait yöresel yemekler ülke sınırlarını aşarak dünya mutfakları arasına girerek adından epeyce söz ettirir. Bunun nedenlerinden biri de Mardinlilerin damak zevklerine verdikleri önem kadar göz zevklerine de hitap eden sofralar hazırlamalarından kaynaklanır. Hazırlanan Mardin sofraları adeta bir görsel şöleni andırır desek hiçte abartmış olmayız… Gelin şimdi güzide şehrimiz Mardin’in dillere destan olmuş bu yemeklerinden bazılarını hep birlikte inceleyelim…

Kibbe (İşkembe Dolması)

Kibbe (İşkembe Dolması)

Bazı kişilere göre “kibe” bazılarına göre ise “Kibbe” olan bu lezzet aslında işkembe dolması olarak anılır. Kuzu veya oğlak işkembesinin içine pirinç, et, çeşitli baharatların harmanlanarak doldurulması sonucu olan bu yöresel yemek oldukça lezzetli ve doyurucudur.

Firkiye

Firkiye

Şehrin en meşhur ve en farklı lezzetlerinden biri olan Firkiye, kuşbaşı doğranmış kuzu eti ve çağlayla buluşunca muhteşem bir lezzet ortaya çıkıyor. Mutlaka denenmesi gereken yemeklerden biridir Firkiye…

Kaburga Dolması

Kaburga Dolması

Anlaşılan o ki, Mardin mutfağı bizi ete doyuracak. İşte damaklarda iz bırakan bir diğer lezzet Kaburga dolması… Mardin’in olmazsa olmaz yemeklerinden biri olan Kaburga dolması, dev bir kaburganın içine kuşbaşı doğranmış etlerin ilavesiyle tam bir doyurucu lezzete dönüşüyor.

KARADENİZ BÖLGESİ YÖRESEL YEMEKLER

7 bölge 7 farklı lezzet zenginliği… Türkiye’nin her bir bölgesinin mutfağı, yöresel yemekleri zengindir diyoruz ama sayılarını bilmiyoruz. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre ülkemizin bu birbirinden leziz yemeklerinin listesi çıkarılmış ve tam 19.000 çeşit yemeğimiz olduğu ortaya çıkmıştır. Yöresel yemekleri bu kadar fazla başka bir ülke var mı bilinmez ama bu bereketli toprakların yemeklerinden her gün birini denesek 19.000 güne ihtiyacımız olur. Kısacası ortalama 52 yıl boyunca her gün yeni bir yemeği denemiş oluruz.

Kuru Fasulye

Güzel Türkiye’mizin, bölge bölge ve şehir şehir yöresel yemeklerini tanıttığımız bu yazımızda sıra geldi Karadeniz Bölgesi’ne. Sıcak, samimi ve eğlenceli olan Karadeniz insanın bu karakteristik özellikleri yemeklerine de yansımış ve birbirinde leziz yöresel yemeklerle bizlerin buluşmasına vesile olmuştur. Şimdi gelin, hep birlikte bir Karadeniz turu yapalım ve bu yemyeşil bölgemizin dillere destan yöresel yemekler nelermiş öğrenelim.

Sütlaç

Karadeniz bölgesi, yöresel yemekleri genellikle balık ve sebze ağırlıklıdır. Yemekler tereyağı ile yapılarak lezzetine lezzet katılır. Karadeniz altını hamsi ile neredeyse yapılmayan yemek çeşidi yoktur. Bu zengin mutfak hem sebze severlerin hem de balık severlerin en çok sevdiği mutfaklardan biridir.

Hamsili Pilav

Hamsili Pilav

Karadeniz denince akla ilk gelen yemek Hamsili Pilav’dır. Karadeniz’in her şehrinde yapılsa da Rize’de ayırıcı bir özelliği vardır. Çoğu Karadeniz şehrinde hamsi ile pirinç birleştirilirken Rize’de yapılan hamsili pilavda dolma fıstığı ve kuş üzümü de yer alır.

Laz Böreği

Laz Böreği

Rize’nin bir başka lezzeti Laz böreği aslında Karadeniz fırını olan her ilde rastlamak mümkündür. Börek denilince akla tuzlu olması gelse de Laz Böreği tatlıdır. İçinde fındık kırığı, vanilya ile tatlandırılmıştır. Üstüne de pudra şekeri serpilir.

Akçaabat Köftesi

Akçaabat Köftesi

Karadeniz’e gidip de Trabzon’un en meşhur yemeklerinden biri olan Akçaabat köftesinden yemeyen var mıdır? 7’den 70’e herkesin çok sevdiği Akçaabat Köftesi, peksimet, kıyma, sarımsak, karabiber ve tuz ile yoğrularak yapılır. Izgarada pişirilen Akçaabat köftesi damak çatlatan lezzetlerdendir.

Mıhlama

Mıhlama

Karadeniz’in olmaz olmazı da Mıhlama’dır.  Karadeniz yöresel yemekler deyince akla kahvaltıdan, öğünlere kadar her zaman yenilebilen tereyağı, mısır unu ve kolot peynirinden yapılan bu yemeği aynı zamanda değişik peynirlerle de yapılabiliyor. Kaşar peyniri, dil peyniri zaman zaman tulum peyniri Mıhlamaya yakışan diğer peynirler…

Mısır Ekmeği

Mısır Ekmeği

Mısır unu, tuz ve su ile yapılan ve lezzeti ile daha çok yediren bir ekmeğe sahiptir Trabzon, Mısır ekmeği… Hafiftir ve gerçekten ne kadar çok tüketebildiğinize siz bile şaşırabilirsiniz.

Pepeçura

Pepeçura

Karadeniz’de özellikle Trabzon’da bir dönem yaşayan Rumların Karadeniz yöresel yemekler üzerine etkileri oldukça fazladır. Siyah üzüm, fındık, Hindistan cevizi, Antep fıstığı, mısır unu ve vanilyanın muhteşem birleşimi muhallebi kıvamındaki Pepe Cura’yı dayanılmaz kılar.

Fasulye Turşusu Kavurması

Fasulye Turşusu Kavurması

Karadeniz’in maharetli kadınları önce fasulye turşusunu kurarlar.  Turşu biraz bekledikten sonra kıvamına oturunca da fasulye turşusu kavurması sofraların konuğu olur. Fasulye turşusu kavurmasının adı aslında Zaguda olarak da bilinir. Fasulye turşusunun kavurmasına Zaguda denmesinin nedeni yabani soğan türündendir. Zaguda yabani soğanı ile yapılan fasulye turşusu kavurması mısır ekmeği ikilisi sizi farklı boyutlara taşıyacaktır. Yanında çay ya da ayran tüketmeyi unutmayın.

Hoşkıran Kavurması

Hoşkıran Kavurması

Ordu’da yetişen Hoşkıran otuyla yapılan Hoşkıran kavurması, bir sebze yemeğidir. Hoşkıran Otu, mısır tarlaları ve nemli ortamlarda yetişir. Karadenizlilerin sağlık otlarından biridir. Anjin tedavisinde ve mide ağrılarını gidermede kullanılır. Soğanla birlikte sotelenen Hoşkıran otu, ağızda hoş bir tat bırakır.

Hamsi Köftesi

Hamsi Köftesi

Ordu yöresel yemekleri arasında Hamsi köftesi ayrı bir yer taşır. Ordu’da yemeniz gereken hamsi köftesi, adından da anlaşılacağı gibi hamsinin o cılız ama tadına doyulmayan eti ile yoğrulur.

Pileki Ekmeği

Pileki Ekmeği

Artvin yöresel yemekleri Pileki ekmeğini Trabzon ekmeğinden ayıran tek ayrıntı vardır o da defne yaprağıdır. Mısır unu, su tuz ve defne yaprağı kullanılan ekmek sac üzerinde hazırlanır.

Karalahana Sarması

Karalahana Sarması

Artvin’e ait bir diğer lezzeti kara lahana sarmasıdır. Sarma, diğer sarmalar gibi kıyma, soğan, pirinç maydanoz, dereotu ile iç hazırlanarak kara lahana yapraklarına sarılarak hazırlanır.

Hamsi Buğulama

Hamsi Buğulama

 

Karadeniz ve hamsi ikilisi bir aradayken bir hamsi yemeği daha paylaşmadan olmaz.  Hamsi buğulama, Türkiye’nin her yöresinde yapılan sağlıklı yemeklerden biridir. Hamsi yemek olarak da çok sevilir.

Kukuca

Kukuca

Karadeniz tatlıları da yöresel yemekleri kadar çok sevilir. Balkabağı ile yapılan Kukuca, mısır unu, şeker, süt ve tereyağının muhteşem buluşmasıyla sıcak sıcak yeniyor

İskilip Dolması

İskilip Dolması

Çorum, medeniyetlerin beşiği sayılan Hititler’e kadar dayanan zengin bir kültüre sahiptir. Yemek kültürü de o zamanlardan bu dönemlere kadar etkilenerek gelmiştir. Çorum’un İskilip dolması genellikle düğün, büyük etkinlikler kutlamalarda yapılan lezzetli bir yemektir. Yapımı oldukça zor olan İskilip Dolmasının adı ak çeltik pirincinden geliyor.

Bakla Dolması

Bakla Dolması

Türkiye’nin her bölgesinin farklı farklı sarmaları, dolmaları vardır. Kimi asma yaprağına kimi kara lahanaya sarılsa da aslında tatları birbirine yakındır. Amasya’nın bakla dolmasını farklı kılan şey ise kaburga ile birlikte pişirilmesidir.

Halışka

Halışka

Bartın’ın mutfağı Karadeniz’in yöresel yemekleri arasında yer alan 100 çeşit yemeği vardır. Halışka’da Bartın’ın meşhur tatlılarından biri. Abdipaşa usulü ve Ulus usulü olarak İki farklı şekilde yapılan Halışka, Abdipaşa Usulünde süt, Ulus Usulü’nde pekmez ile yapılıyor.  İkisinin de tadına doyum olmuyor.

Evet bu uzun yazımıza gösterdiğiniz ilgi ve sabır için teşekkür ediyoruz.Ülkemizin bölge bölge yöresel yemekler derlemesi yaptığımız bu yazımız umuyoruz iştahınızı açıp sizleri mutlu etmiştir.:) Bir sonra ki makalemize kadar hoş ve sağlıklı kalın…