YURDUMUZUN EN GÜZEL RENK SENFONİSİ; YEDİGÖLLER

6
114

Doğa,dağlar ve ormanlar görsel olarak güzellerdir.Ancak ülkemizde öyle bir gezilecek yer var ki;orada tabiata ait bütün renkler adeta senfoni yaparlar.Onlarca renk,birbiri ile uyum içinde gölleri,ağaçları süsler. Yedigöller renk senfonisine hoş geldiniz…

Bolu Yedigöller Gezi Rehberi

Son dönemde yolun asfalt olmayan kısmınında asfaltlanmasıyla, pek ulaşım sorunu kalmayan Yedigöller’e,Ankara ve İstanbul istikametinden Bolu çıkışından çıkarak ulaşmak mümkün.Ankara’dan gelecekler için ,Yeniçağa’dan çıkıp Mengen üzerinden ulaşmak ikinci bir alternatif.İki yön içinde otobandan sonra 45-50 km mesafede.

Bolu üzerinden gidilirse, ilk durak seyir terası.Araçtan iner inmez ormanın temiz havası zaten sizi kendinize getirip yolun yorgunluğunu alacaktır üzerinizden.Seyir terasına ve seyir kulelerine çıktığınızda kulaklarınıza bir melodi fısıldamaya başlayacak.Bu melodi uzakta görünen göllerin ve ağaçların, renklerle oluşturduğu senfoninin ta kendisi olacaktır.

Yedigöller Seyir Terası

Bu alandan ayrılıp çok kısa bir mesafe yolu takip edince Yedigöller başlıyor.1965 yılında Milli Park olarak kabul edilen Yedigöller iki plato arasında  7 adet gölden oluşmaktadır.İncegöl,Sazlıgöl,Nazlıgöl,Kurugöl,Deringöl,Büyükgöl ve Seringöl.

İlk olarak İncegöl karşılar konuklarını.Bu noktadan sonra araçları bırakıp yaklaşık 1-1.5 saat süren tüm göllerin görüleceği doğa yürüyüşüne başlamaya hazır olun.

İncegöl

Yedigöller Milli Parkı, ağaç ve kuş türü çeşitliliği yönünden oldukça zengindir.Gölleri ve çevrelerini gezerken kayın,meşe,gürgen,köknar,ıhlamur,sarıçam ve daha bir çok ağaç türünü aynı anda görmeniz mümkün olacaktır.

Yedigöller gezisi için en uygun zaman Ekım, Kasım ve Nisan,Mayıs aylarıdır.Yağmurda yağdıysa çok çeşitli tam fotoğraflık mantar türleri de göreceksiniz gezinizde.Nisan,Mayıs aylarında da ağaç diplerinde çeşitli çiçek türleri ve ağaç yapraklarındaki renk değişikliklerini gözlemleyebilirsiniz.

Yedigöller
Yedigöller
Yedigöller

Yürüyüş tam bir “doğa yürüşü” tadında olur Yedigöller’de.Bazen patikalarda yürürsünüz,bazen küçük suların üstünden atlarsınız,bazen de küçük şelale kısmı için doğal merdivenlerden çıkarsınız.Bu nedenle Yedigöller gezilerinizde, üzerinizde rahat kıyafetler ve yürüyüş ayakkabıları mutlaka olmalıdır.

Yedigöller Milli Parkında dolaşırken, mutlaka görmeniz gereken bir kaç yer var.Bunlar; Dilek Çeşmesi,Gülen Kayalar ve Pisagor Ağacı

Yedigöller-Gülen Kayalar
Yedigöller Dilek Çeşmesi
Yedigöller Pisagor Ağacı

Bu mükemmel doğa yürüyüşü Büyükgöl’de sonlanıyor.Büyükgöl çevresi genelde insanların kamp,konaklama ve piknik için tercih ettikleri alan oluyor.Ücretli olarak gece çadır kurup kamp yapmak mümkün.Hafta sonları malum çok kalabalık oluyor.O yüzden zaman olarak müsaitseniz ziyaretinizi hafta içi planlamanız daha uygun olabilir.

Göl çevresindeki mesire alanlarında mangal olayı biraz muamma.Ülkemizde hepimizin ortak bir özelliği var.Hemen hepimiz yeşillik ve su gördüğümüzde o olanda mangal yapmak isteriz.Ancak bir yandan da ,bu doğal güzelliklerimizi korumak adına yetkililer bu alanlarda mangal kısıtlaması getirebilmekte. Yedigöller’de de durum böyle.Ama dönem dönem biraz kural esneterek biraz da kaçak olarak mangal yakılabilmekte. Biz turla gittiğimizde mangal yakılmıştı.Yemek durumunuzu, bunu göz önünde bulundurarak planlayın.Konaklama için de “yok ben çadırda kalamam” derseniz Bolu ve Abant otelleri uygun olabilir.

Yedigöller Kamp Alanı
Yedigöller
Yedigöller
Yedigöller

Ankara Gezginleri olarak Yedigöller’den gökyüzüne süzülen renk senfonisini az da olsa kulağınıza fısıldamaya çalıştık.Sizler de ziyaret edin ve siz de kendiniz duyun isteriz bu senfoninin notalarını…

Ülkemizin görilmesi gereken diğer tüm rotaları için;Gezilecek Yerler

Sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

6 YORUMLAR

    • Melek Hanım öncelikle ilginiz için teşekkürler.Söylediğiniz gibi ilkbahar ve sonbahar aylarında rengarenk olduğu için fotoğraflar severler tarafından tercih edliyor Yedigöller

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here