ZAMANA MEYDAN OKUYAN SAFRANBOLU YÖRÜK KÖYÜ

4
72

Türklerin Anadolu’ya girişi ile, Kayı Boyu’na ait bazı aşiretlerin Batı Karadeniz bölgesine göç etmesiyle kurulmuştur.Tarihinin 11.yüzyıla kadar dayandığı bilinmekte olan bu köy,konakları ve gelecek nesillere aktardığı kültürel zenginlikler ile tarihe meydan okumaktadır.

Safranbolu Yörük Köyü


Rivayete göre; 3 Türkmen kardeş Hacı,Davut ve Hüseyin Safranbolu’da üç Türkmen köyü kurmuşlardır.Kimi kaynaklara göre Yörük Köyü’nün tarihi de bu olayla başlamıştır.Osmanlı Döneminde bazı aileler İstanbul’a taşınmış ve orada suculuk,fırıncılık ve börekçilik gibi işlerle uğraşmışlardır.Bu insanlar daha sonra köylerine dönerek İstanbul’da boğazda gördükleri yalıların benzerlerini köylerinde inşa etmişlerdir.

Safranbolu Yörük Köyü

Bektaşi Kültüründe mezarlıklar yaşam alanlarının girişine yapılır ve mezarlığın içinden geçilerek girilir yaşam alanlarına.Safranbolu’ya 11 km mesafedeki Yörük Köyü’ne de mezarlığın içinden geçilerek giriliyor.İnsanların yaşadıkları yere girip çıkarken ölümü düşünmeleri için böyle olduğu kabul edilir.

Yörük Köyü’ne girdiğiniz anda Çökön Meydanı karşılayacak sizi.Aracınızı bu bölgeye park edip köyü yürüyerek gezmelisiniz.

Çökön Meydanında Leyla Gencer büstü ve ailesinin korumaya alınan konağı hemen dikkatinizi çekecektir.1928-2008 yılları arasında yaşamış dünyaca ünlü opera sanatçımız Leyla Gencer’in anne ve babası sonradan İstanbul’a taşınmış Yörük Köylü bir  ailedir.

Yörük Köyü Leyla Gencer Konağı

Köyde dolaşırken Cemil İpekçi sokağı tabelası dikkatinizi çekecektir.Panik olmaya gerek yok 🙂 Anne tarafından Yörük Köylü olduğundan ismi bir sokağa verilmiş.

Meydandan yukarı doğru köyün içine yürümeye devam ettiğimizde, en eskisi 500 yıllık olan konaklar bize eşlik etti.Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan Yörük Köy 1997 yılında sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Köy, tamamen tarihi konaklarla dolu.Dar sokaklarında gezerken her yanınızda tarih kokan yapıları görmeniz mümkün.Yapılar tamamen Osmanlı Dönemi ev ve konak mimarisindedir.Yazımızın başında belirttiğimiz gibi Bektaşi Kültüründen etkilenmelerinden dolayı konakların bazı el işi duvar süslemeleri bu kültürün özelliklerini taşımaktadır.Bektaşilik etkisi köy halkına,askere alınan bazı ailelerin çocuklarının yeniçeriler içinde öğrendiklerinden ulaştığı söylenmektedir.Ama 1900 yılların başında Bektaşilik Kültürünün etkilerinin bittiği mezar taşlarından anlaşılmaktaymış.

Yörük Köyü Konakları El İşi Duvar Süslemeleri

Yörük Köyünde restorasyonu yapılmış ve gezi evi olarak kullanılan 2 konak mevcut.Aslında bu iki yapı tek bir aileye ait olan Sipahioğlu Konaklarının, haremlik ve selamlık bölümlerinin iki ayrı işletmeci tarafından işletilmesiyle oluşmuş.

Yörük Köy Sipahioğlu Konağı

Sipahioğlu Konağı mimari olarak Osmanlı Türk ev mimarisinin bütün özelliklerini taşımaktadır.Haremlik selamlık bölümü,cumbası,kileri,abdestliği yani o döneme ait tüm bölümler mevcut.Konaklarla ilgili birkaç detay paylaşmak istiyoruz sizlerle.

Örneğin; yukarıdaki görselde odanın tavanına asılı parlak küre;tamamen orjinal olup 250 yıllıkmış.Odanın içine giren güneş ışığını yansıtıp aydınlık olsun diye kullanılan bir küre.Konaklarının penceresinden dışarı bakıldığında hiçbir konak diğerinin manzarasını kapatmıyor.Ayrıca konakların tüm odalarının şöyle bir özelliği var;odalar; kapısına biri geldiğinde, görünmeyecek bir yerleri mutlaka olacak şekilde tasarlanmış mahremiyet açısından.

Yörük Köyü Konakları El İşi Duvar Süslemeleri
350 Yıllık Katlanabilir Ahşap Sandalye

Yandaki diğer konak ise haremlik bölümü.Orası da Filiz Teyze isminde şahsına münhasır bir teyzemiz tarafından işletiliyor.Filiz Teyze ve konağında yaptığı eğlenceli sunumu ile ilgili hiç detay vermeyeceğiz büyüsü kaçmasın diye 🙂 Ama çok güzel vakit geçireceğiniz garanti.Uğrayın mutlak.

Konakların altında hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz,yöresel ürünler alabileceğiniz bölümler mevcut.

Yörük Köyün içinde çamaşırhane bölümünü de mutlaka gezmelisiniz.Güzel bir sunum eşliğinde eski gelenekleri anlatıyorlar.


“NE YAPMADAN” YÖRÜK KÖYÜNDEN DÖNMEMELİSİNİZ?


Restore edilmiş 2-3 konağın alt katı kafe olarak işletilmekte.Çay,gözleme,erik suyundan yapılmış şerbet ve ev baklavasının tadına bakabilirsiniz.

Yemek ve lokum konusunda size bir yeri anlatmak istiyoruz.Safranbolu’dan Yörük Köyü’ne geçerken köye 3 km kala hemen yol üzerinde çok hoş bir mekan keşfettik.Lati Safranbolu isminde hem yöresel yemekler servis edilen, hem de meşhur Safranbolu Lokumunun  imalatı ve satışının yapıldığı bir mekan.

Lati Safranbolu
Lati Safranbolu Lokumları

Lokum çeşitliliği ve lezzet olarak olarak çok beğendik.Özellikle kadayıflı fıstıklı lokum ve meyveli lokumları mutlaka tatmanızı öneriyoruz.Çok büyük bir kapalı alana sahip.Cam bölmeyle ayrılmış imalat bölümünü görebilmeniz ve lokum imalatını canlı canlı izleyebilmeniz, güven telkin ediyor. Lati Safranbolu hakkında detaylı bilgi için lütfen TIKLAYIN

Yörük Köyü’nü biz çok sevdik.Huzur veren tarih ve kültür kokan bir yer.Gezi programlarınıza eklemelisiniz.

Bir sonraki gezi yazımızda görüşene kadar sağlıklı ve hoş kalın…MGF

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız; Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

4 YORUMLAR

  1. ZAMANA MEYDAN OKUYAN SAFRANBOLU YÖRÜK KÖYÜ son zamanlarda araştırdığım konu hususunda en detaylı yazıyı burada buldum. Sağ olun, çok teşekkür ederim.

  2. ZAMANA MEYDAN OKUYAN SAFRANBOLU YÖRÜK KÖYÜ son zamanlarda araştırdığım konu hususunda en detaylı yazıyı burada buldum. Sağ olun, çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here