Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Bilgi Notları

4
199

Sanat Tarihçilerinin ve arkeologların göz bebeği, hangi ülke vatandaşı olursa olsun kültür ve sanat hayranlarının Türkiye’yi ziyaret etmek için bile başlı başına bir sebep olabilecek Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, dünyanın en büyük 2. Mozaik müzesidir.

Zeugma Mozaik Müzesi 

9 Eylül 2011 yılında ziyarete açılan ve Gaziantep’in gurur kaynağı olan müze, eskiden Tekel fabrikası olan 30.000 metrekare üzerine kurulan tarihi eserlerin kronoloji ve bulundukları coğrafi konuma göre sıralanmış 2 kattan oluşan bir yapıdır.

Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Bilgi

2748 metrekare mozaik, 140 metrekare duvar resmi, birçok sütun, 4 adet roma çeşmesi, 4 adet kireç taşından yapılmış heykel, bronz Mars heykeli, mezar stelleri, lahitler ve birçok tarihi eserin bulunduğu 2 kat üzerine konumlandırılmıştır.

Aslında Zeugma Mozaik Müzesi sadece tarihi eserleriyle değil, teknolojik farklılıklarıyla da göz dolduruyor. Teknoloji ve tarihin buluşması olan Zeugma Mozaik Müzesi, tarihi eser kaçakçıları ve defineciler tarafından talan edilmesiyle eksik olan parçaları görüntüsel olarak lazer sistemi kullanılarak tamamlanıyor.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi’nin en değerli parçaları olan ve Zeugma’dan gelen mozaikler 13 rengin ahenginden oluşuyor.  30.000 metrekare üzerine kurulu Müze kompleksi üç blok olarak inşa edilmiş.  Zeugma Mozaik Müzesi, mozaik ve arkeoloji müzesi olmanın yanı sıra sergi ve konferanslara ev sahipliği de yapmakta…  Şimdi gelin, bu muhteşem tarihi mirası adım adım inceleyelim ve o dönemin izlerinden günümüze kadar kalan güzelliklerinin neler olduğunu öğrenelim.

Zeugma Mozaik Müzesi Eserleri

Zeugma Mozaik Müzesi, gerek tarihi geçmişi gerekse gözler önüne serdiği görsel şölen açısından bizi kendine hayran bırakan nadide yerlerden biridir diyebiliriz. Anlatılması gereken o kadar çok eser var ki hangisinden başlayacağımızı açıkçası bilemedik. Ancak, bizde öncelikle küçük anekdotlar hazırlayarak size küçük ipuçları vermek ve böylece Zeugma Mozaik Müzesi hakkında bilmeniz gereken en önemli bilgileri derleyerek yazımıza devam etmek istedik.

Zeugma Mozaik Müzesi Eserleri Çingene Kızı

İşte Zeugma Mozaik Müzesi hakkında en çok merak edilen konular ve bilinmesi gerekenler….

Müzede yer alan eserlerin bazılarının tam 500.000 parçadan o dönemin şartlarında nasıl bir araya getirildiğini insan merak ediyor. Figürlerin canlı gibi olması ve kompozisyonların gerçekçilikleri görenleri hayran bıraktığı bir görsel şölen sunuyor.

Müzenin en önemli eseri ise, Milattan sonra 2. Yüzyılda yapılmış olan Maenad yani bizim bildiğimiz adıyla Çingene Kızı Mozaiği’dir. Maenad Villası olarak bilinen yerde bulunmuş olan taban döşemesi olarak yapılmış bir mozaiktir. Düşünsenize bu güzel ve dünyanın en değerli kompozisyonlarından biri olan Çingene Kız figürü aslında her gün üstüne basıp geçilmek üzere tasarlanmış… Mozaik’te yer alan kızın mahzun bakışları, birçok arkeolog ve sanat tarihçisi tarafından Zeugma’nın Mona Lisa’sı olarak da nitelendirilmiştir.

Zeugma Mozaik Müzesi Eserleri

Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihinden 28 Aralık 2014 tarihine kadar “Dünyanın en büyük mozaik müzesi” unvanını taşımış, 28 Aralık 2014’te bu unvanını Hatay Arkeoloji Müzesi’ne devretmiştir.

Zeugma Antik Tarihçe 

Gaziantep’in Nizip İlçesi Belkıs köyünde Fırat nehri kıyısında yer alan Belkıs/Zeugma Antik Kenti, Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Tarihin her döneminde önemli bir yere sahip olan Antik kent, ticari ve askeri açıdan stratejik bir konumdadır. İnşa edilmeye başladığı yıllarda 80.000 kişinin yaşadığı Belkıs/Zeugma Antik Kenti; tarihin her döneminde farklı isimlerle anılmıştır.

Zeugma Antik Tarihçe

Büyük İskender’in generallerinden biri olan ardından Suriye Krallığı yapan Selevkos Nikator, Fırat nehriyle kendi ismini birleştirerek bir kent oluşturur. M.Ö 300 yılında kurulan Selevkos Euphrates yani Fırat’ın Silifkesi M. Ö 1.yüzyılda da Roma İmparatorluğu hakimiyetine geçer. Kent bu değişiklik sonrası geçit, köprü anlamında olan Zeugma adını alır. Roma İmparatorluğu’nun askeri gücü 4.Skitia Lejyon Garnizonu burada konuşlandırılır. Bu konuşlandırma sonrası kentin nüfusunun 80.000’e ulaştığı bilinmektedir. Zeugma kenti, Mısır’ın İskerediyesi’nden ve komşusu Antiokheia yani Antakya’dan küçük, Yunanlıların Athena’sı (Atina) ile aynı büyüklükteydi. İtalyanların Pompei’sinden ve şimdi dev bir metropol olan Londra (Londinum) ‘dan ise birkaç kat daha büyüktü.

Zeugma Antik Tarihçe

Dünyaca ünlü coğrafyacı Strabon’un da Zeugma’dan bahsettiği bilinmektedir. Hellenistik dönem olan ilk kuruluş yılları Selevkos Nikator zamanında Zeugma’da önemli eserlerin inşa edildiği ve kentin akropolü üzerine kader tanrıçası Thyke’nin bir tapınağı inşa edilmiştir. Bu tapınağın halen toprak olduğu bilinmektedir.  Zeugma Antik Kenti, kendine ait şehir sikkesi bulunmaktadır. Sikkelerin üzerinin bir yüzünde Thyke tapınağı, diğer yüzünde de gücü, güçlülüğü simgeleyen Roma Kartalı yer almaktadır.

Zeugma Efaneleri

Zeugma Mozaik Müzesi’nin en değerli eserlerinden biri olan Maenad Villası kazıları sırasında çalınarak Amerika’ya kaçırılan Zeugma Kenti’nin değerli mozaik parçaları tam 55 yıl önce Türkiye’den nasıl çıkarıldığı bile bilinmeden ortadan kaybolmuştu.  Zeugma’nın çalınan mozaiğinin Amerika’dan getirilme süreci de tam 21 yıl sürdü. 1993 yılında kazılar sırasında bulunan diğer parçaları ile birlikte eksik parçaları da soru işareti konularak muhafaza edildi. Türkiye ve Kültür Bakanlığı`nın 21 yıl süren ısrarlı girişimleri ve kararlı tutumları sayesinde aşk kahramanları Partenope ve Metiox`un mozaiği de doğdukları yere geri dönmüş oldu.

Zeugma Efaneleri

Zeugma Antik Kenti ‘nn bu hikayesi bile başlı başına önem taşıyan bir unsurdur. Efsaneleri ise dillere destandır. Ev sahibi Zeugma Mozaik Müzesi içinde yer alan Dionysos ve Nike, Antope ve Satyros, Possedion, Oceanus ve Tethys, Dionysos’un Düğünü, Aphodithe’ in doğuşu, Daidolos Mozaiği, Galateiea Mozaiği, Maenad (Gaia) Mozaiği, Yunuslu Eros Mozaiği gibi daha birçok mozaik mitolojik kahramanların birbirinden güzel hikayeleri ile büyüler.

Doğa Tanrısı Dionysos ve Zafer Tanrıçası Nike 

Örneğin, Zeugma Antik kentinden çıkarılan mozaiklerde Anadolu kökeni olduğu bilinen doğa ve şarap tanrısı Dionysos ve zafer tanrıçası Nike bir arada resmedilmiştir. Dionysos aynı zamanda adının verildiği bir dinin tanrısı kabul edilir. Bu dinin mensupları şarap ayini sayesinde gizemli bir yolculuğa çıktığına inanılırdı. Bu ayinde insanın kendini aşması ve sırra ereceği düşünülürdü. Bu ayine katılan erkeklere Sathirus, bayanlara da Bakhha denilirdi.

Zeugma Efaneleri

Antiope ve Satyros Mozaği’nin Anlattıkları

Antiope, döneminin güzelliği dillere destan en güzel kadınlarından biridir. Tanrıların tanrısı Zeus onu görerek âşık olur. Ve Dionysos dinde gerçekleştirilen bir şarap ayinine katılanlara denilen Satyros kılığında Antiope’ye yakınlaşır. Zeus kendine âşık olan Antiope’den 2 çocuk sahibi olur. Ancak bir süre sonra Zeus Antiope’yi terk eder ve güzeller güzeli Antiope ortada kalır. Babasından korkarak evden kaçan Antiope daha sonra Sikyon Kralı ile evlenir.

Zeugma Mozaik Müzesi Giriş Ücreti

Müze, Kültür Bakanlığına bağlı bir müze olduğundan müzekart geçerli olup,müzekart ile ilgili tüm serbest girişler (öğrenci,65 yaş üstü ve engelli vb) geçerlidir.

Müzekartı olmayan ziyaretçiler ise 20 TL karşılığı bilet alıp girebilmektedirler.

Müzekart fiyatları,nasıl çıkarılır ve satış noktaları yazımız için tıklayın;Müzekart Fiyatı

Mekan Gaziantep olunca müze ziyaretinizi bir gastronomi gezisi haline getirmek oldukça mümkün.Mutlaka yöresel lezzetleri tatmalısınız diyor ve sizlere Antep yemekleri yazımızı incelemenizi öneriyoruz;Gaziantep Yöresel Yemekleri

Zeugma Mozaik Müzesi

Ayrıca ülkemizin tüm keşfedilmeye değer yerleri yazılarımız için;Gezilecek Yerler

Sıra dışı efsaneleri, mitolojik hikayeleri, muhteşem güzellikte binlerce yıl öncesinden gelen bu güzel eserleri görmek istiyorsanız en kısa zamanda siz de Zeugma Mozaik Müzesi için Gaziantep gezi rotanızı oluşturmalı ve hem tarihi hem de kültür dolu bir atmosfere kendinizi bırakmalısınız. Göreceğiniz manzaraların karşısında hayran kalacak ve aynı zamanda kendinizi büyülü bir zaman tünelinin içinde hissedeceksiniz.  Şimdiden keyifli bir gezi programı geçirmenizi diliyoruz.

Merhaba Seyahat Sever Dostlarımız;Vakit buldukça seyahat eden gezgin bir aileyiz.Belki de daha önemlisi gezmek kadar gezi tecrübelerimizi aktarmayı daha çok seviyoruz.Gezilecek yerler konusunda siz değerli okurlarımıza bilgilerimizi aktarmak bizi çok mutlu ediyor.Ankara Gezginleri sayfamız sizler için gezi rehberi veya tatil rehberi olarak faydalı oluyorsa ne mutlu bize....

4 YORUMLAR

  1. O bölgeye iş için çok seyahat ettim ancak Zeugma Müzesi’ne gitme şansım hiç olmadı. Çok merak ediyorum. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla harika bir müze. Mutlaka en kısa zamanda bir program planlayacağım.

  2. Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Bilgi Notları Yazınız çok Güzel olmuş emeğinize sağlık. Yazıda yer alan Çingene Kızı Mozaği Diğer yapılardan ayrı tutulduğu ve özel bir odada sergilendiği yönündeydi..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here